Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2016., 11:17   #1
Bojanje glisera. POMOC!

POZDRAV!

Kupio sam gliser 1971 god, gliser bi trebalo prefarbat i uredit a posto nisam upoznat sa bojanjem i sanacijom plovila od stakloplastike potrebna mi je pomoć i savjeti, Zanima kako skinuti staru boju i koji je proces bojanja ,jer treba stavljati GELCOAT i u koliko ruka i opcenito sta mi je najbolje napravit a da je dobro i nije preskupo. EVO SLIKA:

http://i64.tinypic.com/kf49pd.jpg

http://i68.tinypic.com/2qa94sk.jpg

http://i66.tinypic.com/9iv61l.jpg

http://i68.tinypic.com/2lmsydy.jpg

Zadnje uređivanje gjuro88 : 16.10.2016. at 11:47.
gjuro88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2016., 20:44   #2
Bit će puno brušenja.
U Zagreb, Chromosov toranj Vukovarska/Heinzlova/Radnička, u prizemlju ima mali dućan gdje će ti sve objasniti i prodati što treba po slojevima.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 12:51   #3
Quote:
gjuro88 kaže: Pogledaj post
POZDRAV!

Kupio sam gliser 1971 god, gliser bi trebalo prefarbat i uredit a posto nisam upoznat sa bojanjem i sanacijom plovila od stakloplastike potrebna mi je pomoć i savjeti, Zanima kako skinuti staru boju i koji je proces bojanja ,jer treba stavljati GELCOAT i u koliko ruka i opcenito sta mi je najbolje napravit a da je dobro i nije preskupo. EVO SLIKA:

http://i64.tinypic.com/kf49pd.jpg

http://i68.tinypic.com/2qa94sk.jpg

http://i66.tinypic.com/9iv61l.jpg

http://i68.tinypic.com/2lmsydy.jpg


Ovako, gelcoat je ustvari i zadnji sloj i boja. Ako ces kupovati bas gotovu boju/gelcoat za gliser, proci ces dosta skuplje.
Gelcoat nije nista drugo nego obicna obojana poliesterska smola (nikako ne na bazi epoxyda!) sa dodatkom parafina.
Znaci, kupis poliesterku smolu u vecem pakovanju recimo 5 ili 10kg (ovisi koliko trebas), boju i parafin. Kod mene u Njemackoj npr. imas boju koju zelis kao dodatak za bezbojnu smolu u malim pakovanjima od mozda 50 grama.
Parafin je potreban da se smola na otvorenom zraku prije stvrdne, jer kad se nanese, ona se osusi ali jos danima ili tjednima zna biti onako malo ljepljiva.
Postena radnja, koja se bavi tim smolama, ce ti to potvrditi i znat objasniti.
Za popunjavanje rupa isto uzimas poliestersku smolu, ali dodas zgusnjivac, trebao bi to biti jako lagani fini bijeli prah, kako se tocno zove ti sada ne znam reci, nije mi pri ruci. Ustvari, cekaj...pa zasto imam google .... samo malo. A da, ovdje se zove Thixotropiermittel. To sredstvo mozes staviti po zelji ili potrebi, ovisi koju gustocu trebas.

Sada bas gledam tvoje slike. Jel se ona crvena boja na nekim mjestima ljusti ili to samo tako izgleda? Pravi gelcoat se ne ljusti sam od sebe.
Ako imaj namjeru sanirati, tj. skidati gelcoat do stakloplastike, to ti bas i nije malo posla. Profesionalci za to imaju nesto nalik elektricnoj blanjalici/hoblerici. Brusenje ekscentrisnom brusilicom je za manje povrsine ili povrsno brusenje u redu, ali ne za skidanje gelcoata do stakloplastike.

Uglavnom, treba skinuti barem svu boju sumnjivog porijekla.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 17:54   #4
Ovo crveno je boja sta se ljusti,mislim da je to obicni autolak zato se i ljusti a ovo sivo ispod te crvene je koliko se meni cini stakloplastika,mislim da je taj camac brusen do stakloplastike i da su taj crveni dio pobojali sa auto lakom, sutra dolazi taj covjek od kojeg san kupio brod kod mene pa cu ga pitat u detalje sta je rađeno.
Hvala vam na savjetima!

Ja sam mislio to sve obrusit i ponovo naspricat gelcoat 2 ruke pa onda topcoat kao zavrsni sloj . Normalno kad se pobrusi pokrpat sa kitom gdje treba i onda spricat.
Ili da pobrusim sve do stakloplastike i pobojam nekom bojom za camce bez gelcoata,jer se moze tako?

Poslano sa mog HTC Desire 728G dual sim koristeći Tapatalk
gjuro88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 21:34   #5
Sve sto je bojano autolakom, mora dolje, inace nema smisla.
Topcoat je ustvari isto sto i gelcoat, samo sto topcoat imao udio parafina.
Ukupno 3 sloja bi naspricao najmanje, ipak je to zastita stakloplastike. Kod novih camaca su gelcoat i topcoat ukupno nekih 2-3mm.

Kao sto sam vec pisao, ne treba kupovati neke gotove skupe "boje" ili gotov gelcoat ili topcoat....osim ako imas viska novaca.
Trebaju ti samo poliesterska smola, bojilo i parafin i normalno MEKP (ne znam kako za to kazu kod nas ali to je onaj dodatak pomocu kojeg smola tek prelazi u cvrsto stanje). Taj MEKP dodatak ti treba za sve u vezi poliesterske smole, za kit, gelcoat i topcoat. Ako su ti potrebne male kolicine kita, mozes kupiti gotov, ako trebas vecu kolicinu i sam bi ga pravio, treba ti jos i thrixotropirno sredstvo.
Ako ces spricati, treba i razredjivac.
Ne znam pod kojim uslovima to zelis raditi, ali nemoj ispod temperature od 15 stupnjeva, najbolje je raditi poliesterskom smolom izmedju 15 i 25 stupnjeva.

Ako vec brusis do stakloplastike, trebao bi uraditi kako treba, sa gelcoatom i topcoatom. Sve ostalo je kurac od ovce.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 23:21   #6
Obrusit cu to sve do stakloplastike i kupit cu gelcoat i neka bude kak treba, dajte mi jos samo recite kad stavim gelcoat jer treba na njega stavit jos kakav premaz za zastitu od vegetacije

Poslano sa mog HTC Desire 728G dual sim koristeći Tapatalk
gjuro88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 08:37   #7
Na gelcoat ide jos topcoat.
Ako ce gliser biti preko cijele godine u vodi, donji dio do crte vode se moze premazati antifoulingom.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 07:50   #8
ima li netko iskustva farbanja sa Veneziani bojom ?
kažu mi da je jako izdržljiva i da ne treba primer
zivadin is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 10:43   #9
Treba ono što piše u specifikacijama. Za ono što kažu, ne znam.
Moja iskustva su OK.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 18:04   #10
Nisi baš neke sreće sa odgovorima pogotovo ako ti se javi član kao što je mio. Taj ne da nema poima nego pokušava teoretizirati u području na kojem je očigledno da nezna ni prepisati teoriju kako treba

Dakle da krenemo laganini

Ovo crveno što ti se ljušti bi trebao biti koper...ili ti antivegetativni premaz...i to neodgovarajućeg tipa za ovu formu trupa. Mislim da stvarno moraš biti žestoko neuk da ideš farbati podvodni dio autolakom.

Ono što treba je skinuti te premaze na dnu do gelcoata. Kad si to napravio onda kupi epoxidni primer. Ima više proizvođača, najdostupniji su hempel ili veneziani sa tim da je ovaj drugi dosta skuplji. Dno ofarbaj sa 4 sloja. Primeri su gusti pa ih je dobro razrijediti da se lakše nanose. Tako da odmah kupiš i odgovarajuće razrijeđivače za boje koje ćeš koristiti. Nakon primera ide antivegetativni premaz u dvije do 3 ruke i to onaj tvrdog tipa...nikako samopolirajući jer će ti se opet desiti situacija koju imaš trenutno. Ako si namjeravao farbati cijeli trup onda matiraj staru boju sa papirom gradacije 320. Na nju ne treba primer nego direkt poliuretanska boja. Opet imaš boje prije navedenih proizvođača. Tu bi ti ipak preporučio poliuretanske boje iz auto palete. Njih imaš u trgovinama koje prodaju autolakove i repromaterijale za autolimare. Uzmi srednji cjenovni rang...i dalje će biti jeftinije od npr venezianija a ništa manje kvalitetno. Ja inače uvjek koristim palinal i daje jako dobre rezultate.

Za kitanje eventualnih oštećenja koristi obični autokit jer se lako radi sa njim a kad je pokriven bojom nemože popiti vlagu. Ako u to nemaš povjerenja ili imaš oštećenja na podvodnom dijelu onda koristi npr hempelov epoxy filler

I zadnji a vjerojatno i najkorisniji savjet je da se po tematici koja te zanima logiraš na forum ribolov na moru jer ćeš tamo dobiti savjete ljudi koji se bave tim poslom i znaju kako se što radi. Moj je nick isti pa ako što zapne imaš pp. Ovdje samo naletim tu i tamo pročitati koji dobar vic ili pogledati gifove...makar za danas mo je dosta jer me mio skoro srušio sa stolice svojim humorom

Zadnje uređivanje el passo : 24.10.2016. at 18:08. Reason: zaboravih napisati zaključak
el passo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2016., 22:42   #11
A da mi molim te objasnis, sto sam mu to pogresno napisao.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 20:20   #12
kad skines crvenu boju vidit ces dali je ispod gelcoat ili plastika. vjerovatno je gelcoat i onda napravi sta ti je el passo rekao jer je to tocno
RUS-orginal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 20:56   #13
Quote:
mio8 kaže: Pogledaj post
A da mi molim te objasnis, sto sam mu to pogresno napisao.
Sory, neda mi se
el passo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 14:23   #14
Quote:
el passo kaže: Pogledaj post
Sory, neda mi se


...ja cu ti rec mio posto el passso taj podatak nije zna

triba si napisat da i vizir ili sajba od glisera se treba premazat sa laganim slojem topkota
kosara9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 14:25   #15
Quote:
kosara9 kaže: Pogledaj post
...ja cu ti rec mio posto el passso taj podatak nije zna

triba si napisat da i vizir ili sajba od glisera se treba premazat sa laganim slojem topkota
i naravno stavit malo toga MEKP-a
kosara9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 19:58   #16
E vidis, to sam potpuno zaboravio.
mio8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2016., 22:54   #17
Quote:
kosara9 kaže: Pogledaj post
...ja cu ti rec mio posto el passso taj podatak nije zna

triba si napisat da i vizir ili sajba od glisera se treba premazat sa laganim slojem topkota
e sad vas moram poducit. vizir ili sajba se ne mazu topkotom jer postoji mogucnost da ga katalizator izgrize. vizir se uvijek premaze samopolirajucim koperom, da kad more sprica po sajbi ujedno polira i koper, a u smislu bolje aqua-aero dinamicnosti.

eto sad znate
SEALION is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 10:47   #18
Danas sam probao smirglati da vidim kako to ide. Na podvodnom dijelu koji sam oprao miniwashem i skinuo boju koja se ljustila se nalazi crni sloj ja mislim primera,probao sam to smirglat vibracionon brusilicom i ide mogu reci dosta dobro. Isprobao sam na jednom mjestu doci do stakloplastike da vidim koliko ima slojeva ,ispod tog crnog se nalazi neki crveni sloj pa ispod crvenog bijeli sto je pretpostavljam GELCOAT a ispod tog bijelog je plastika. Sad me zanima do kojeg sloja da brusim jer do crvenog ili do bijelog GELCOATA?
I zanima me jos jer je moguce da je na palubi plavi GELCOAT jer bijela boja je ispucala na mjestima do plave a ispod plave je plastika

Poslano sa mog HTC Desire 728G dual sim koristeći Tapatalk
gjuro88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 19:10   #20
Ako ces najkorisniji savijet, koristi tako kako je i ne gledaj ga puno. Podvodni dio rijesi da ti ne skuplja travu i skoljke previse.
Iskreno ne is1plati ti se ulagati u ovo, kako zagrebes tako ce se dalje raspadati i sisati lovu a cijeli ne vrijedi koliko bi ti trebalo novaca da ga pošteno središ. Evo ovo ti je iskreni savjet sad ti procijeni sam....

Da ne mislis da pricam bez veze imao sam podosta svakakvih barki i u neke ulagao i nakraju pop.... i odsutao.....jednostavno se ne isplati za starija plovila.
gym1307 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.