Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2007., 19:24   #1
Tunguska 1908. god.

Nisam siguran da ova tema spada ovdje ali svejedno volio bih znati i čuti nečije mišljenje o ovome fenomenu - nikad dovoljno istraženim i objašnjenim. Teorije su razne.
Pozdrav.
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 19:32   #2
https://www.forum.hr/showthread.php?t=160...light=tunguska
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 19:43   #3
izvor : Wikipedia


„Tunguska eksplozija 1908.“ je naziv za nerazjašnjenu eksploziju koja se je odigrala 30. lipnja 1908. u Rusiji u Sibiru u blizini rijeke Tunguska. Događaj se katkad i spominje kao „Velika Sibirska eksplozija“. Pretpostavlja se da je meteor pao i izgorio iznad tog područja.
Sadržaj
[sakrij]

* 1 Tijek događaja
o 1.1 Jačina eksplozije
* 2 Teorije
* 3 Vanjske poveznice

Tijek događaja [uredi]

Većina očevidaca svjedoči o jednoj eksploziji, no neki i o više njih, koja se dogodila 30. lipnja 1908. u Sibiru. Prilikom eksplozije su stabla u krugu od 30 kilometara uništena i spaljena, te svinuta, a prozori i vrata u 65 km udaljenom mjestu Wanawara su popucali. Procjenjuje se da je događaj obuhvatio područje površine od 2.000 km2 i uništio 60 milijuna stabala. Čak su i putnici Transsibirske pruge, udaljene 600-tinjak km, svjedočili o potresima i svjetlima na nebu. Jedan lovac je preminuo od snažnog pritiska od eksplozije, a moguće je da je poginulo i više ljudi.

Tek se 19 godina kasnije, 1927., jedna ekspedicija uputila na to područje kako bi istražilo što se dogodilo. Profesor Leonid Aleksejvič Kulik je vodio ekspediciju te je 1938. napravio i slike regije. Još je 1921. nagovorio Sovjetsku vladu da mu financira istraživanja. Nije začudo našao nikakav krater, nego samo uništeno i spaljeno drveće. Ekspedicija Gennadya Plekhanova nije pronašla nikakvu radijaciju.

Jačina eksplozije [uredi]

Prema procjenama, jačina eksplozije od 10 do 15 Megatona TNT-a bi bila potrebna da prouzroči takvo uništenje. To odgovora višestruko većoj snazi od one od atomske bombe „Little Boy“ bačene na Hiroshimu 1945. Neki spominju i jačinu od čak 50 Megatona TNT-a.

Teorije [uredi]
Slika uništenih drveća 1927.
Slika uništenih drveća 1927.

Uzrok eksplozije do danas nije razjašnjen. Pretpostavlja se da je meteor eksplodirao 5 kilometara iznad tla te da zbog toga nije prouzročio krater. Do danas nisu pronađeni komadići impaktora. Ekspedicije u 1950-ima i 60-ima su otkrile jaku prisutnost elemenata Nikala i Iridija na tom području, koji su inače prisutni u meteorima, no moguče je da su i vulkanskog porijekla. Vjerojatnost da se radi o meteoru je poprilično velika.

1930. je britanski astronom F. J. W. Whipple iznio teoriju po kojoj je uzrok eksplozije bio mali komet. Da je sadržavao samo led i prah, potpuno bi izgorio prilikom ulaska u atmosferu te ne bi ostavio nikakvog traga nakon eksplozije, što bi se uklopilo u događaje. To još pojačava i svjetleće nebo koje se vidjelo danima nakon eksplozije iznad Europe. Slovački astronom Lubor Kresak je čak predložio da bi se moglo raditi i o komadiću kometa Encke. No, Zdenak Sekanina je objavio članak u kojem je kritizirao tu teoriju jer bi takva vrsta kometa dezintegrirala, pa da je vjerojatnije da se radi o meteoru.

No, postoje i neki neobjašnjivi fenomeni. Ruski geolog Vladimir Epifanov je iznio teoriju po kojoj je metan izlazio iz tla i eksplodirao, što se dogodilo i u Candu u Španjolskoj. Druge teorije, koje su više spekulativne i hipotetske prirode, govore o antimateriji koja je pala iz svemira, deuterij iz kometa koji je u dodiru sa atmosferom prouzročio prirodnu hidrogensku eksploziju, malu crnu rupu pa čak i do toga da je NLO pao na zemlju ili da su vanzemaljci spasili zemlju uništivši meteor koji je mogao prouzročiti veliku štetu.

Zbog toga je događaj postao vrlo popularan te je bio spominjan u raznim serijama i filmovima.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 19:49   #4
Ja glasam za meteor. I zdravi razum.
__________________
Half a bee, philisophically, must ipso facto half not be.
Eric The Half A Bee is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 17:39   #5
A ova teorija :
Tunguska: Šta je eksplodiralo u Sibiru?
Projektil iz tajne baze spriojecio katastrofu!
U jednom od svojih prošlogodišnjih (2005.) brojeva (Vol. 10, No. 4, na strani 63), Magazin Nexus je objavio zanimljiv razgovor pod naslovom ‘The Installation’, koji je britanski novinar Graham W. Birdsall vodio s Valerijem Uvanovom, predstavnikom ruske Akademije za Nacionalnu bezbjednost.


Graham Birdsall: Šta je vaša zvanična funkcija?
Valerij Uvanov: Ja sam šef Odjeljenja za Istraživanje NLO-a, nauke i tehnologije, ruske Akademije za Nacinalnu bezbjednost, koja je bazirana u Petrogradu.
Graham Birdsall: Da li je to zvanična vladina organizacija?
Valerij Uvanov: Naravno da jeste. Ja imam samo dva čovjeka iznad sebe, a oni su direktno odgovorni predsjedniku Putinu.
Graham Birdsall: Čime se bavite?
Valerij Uvanov: Naše istraživanje je podjeljeno na dva dijela. Prvo – neprestano skupljanje podataka koji dolaze iz cijelog svijeta, a onda njihovo sortiranje u “žutu” ili “crvenu” kategoriju. Ti podaci se onda dalje raspodjeljuju raznim drugim odjeljenjima po cijeloj Rusiji.
Drugi dio našeg rada potekao je iz pitanja postojanja NLO – naravno, mi znamo da oni postoje, ali ne znamo šta se krije iza te njihove aktivnosti i kakvi su njihovi interesi. To je trenutno naš najvažniji zadatak tj. ono čemu poklanjamo najviše pažnje.

Ultratajna baza
Graham Birdsall: Nešto prije nego smo počeli sa snimanjem ovog intervjua pomenuli ste par interesantnih detalja u vezi eksplozije u Tunguskoj, 1908.g. Možete li sada opet da kažete šta je bio pravi uzrok te eksplozije?
Valerij Uvanov: Naravno. Mi sa sigurnošću znamo šta je bio uzrok. Radilo se o meteoru, međutim, taj meteor je bio pogođen … recimo…nekom vrstom projektila. Taj projektil je bio ispaljen iz jedne instalacije, to jest tajne baze. Mi ne znamo ko je tu bazu sagradio ali ona je sagrađena veoma, veoma davno i nalazi se u području Sibira, nekoliko stotina kilometara sjeverno od Tunguske pokrajine.
Graham Birdsall: Tajne baze?!… Jeste li sigurni?
Valerij Uvanov: Ovo mogu sa sigurnošću da tvrdim jer pouzdano znamo da se u tom regionu dogodilo nekoliko zagonetnih eksplozija. Reći ću vam i ovo, posljednji put kad je iz ove instalacije ispaljen projektil i pogođen meteor, bilo je u ponoć između 24. i 25. septembra 2004. godine. To je poznato i nekim američkim vojnim krugovima, koji su pratili ovaj događaj.
Graham Birdsall: Izvinjavam se, ali meni to sve nekako zvuči poput naučne fantastike.
Valerij Uvanov: Znate, gospodine Graham, mi inače kad razgovaramo o suštinskim aspektima pozadine svega ovoga, mi to činimo samo s onima koji razumiju i prihvataju – i odgovornost koja ide zajedno sa tim. Znate, mi ovdje imamo posla s tehnologijom koja je daleko ispred naše i koja je u stanju da čini stvari koje mi još uvijek nismo u stanju.
Graham Birdsall: Možete li biti malo precizniji u vezi lociranja te ultratajne baze? Gdje se tačno nalazi?
Valerij Uvanov: Kada na geografskoj karti pronađete mjesto u Tunguskoj gdje se 1908. godine dogodila eksplozija, na jugoistoku ćete vidjeti poznato Bajkalsko jezero. Iza njega se prema sjeveru proteže ogromna pustara veličine nekih 100 000 kvadratnih kilometara To je područje veoma slabo naseljeno, nema ni gradova, ni sela, ni sibirskih nomada… Tamo smo locirali tu bazu.
Grahan Birdsall: Registrirali ste I njene aktivnosti?!
Valerij Uvanov: Sada ću da budem potpuno otvoren… Ova baza ima i neku vrstu vlastitog energetskog sistema, kojeg smo mi uspjeli da lociramo. Za vrijeme sukoba u bivšoj Jugoslaviji po prvi put smo primjetili pojačanu emisiju energije iz tog postrojenja, odnosno, baze. Za nas je ovo bilo nevjerovatno otkriće, mada već od prije pouzdano znamo da je ta baza u nekoj vrsti interakcije sa socijalnim previranjima i ratovima u svijetu.

A šta vele drevni spisi?
Graham Birdsall: Pretpostavljam da su vaša istraživanja tajne baze zanimljiva i sadržajna. Otkad ona traju?
Valerij Uvanov: Već godinama, a dobar dio naših istraživanja čini i analiza i pretraga prastarih spisa I kronika. Tako smo pronašli i zapise ‘Echutin Apposs Alanhor’. Danas ih jednostavno nazivamo ‘Alanhor spisima’, a prema našim procjenama stari su najmanje 4000 godina. Ono što je najnevjerovatnije je to što je u njima jednim gotovo razumljivim znanstvenim jezikom detaljno opisano sve što se tu dešava… Ja sam posjetio to područje dva puta. Prvi put su naši detektori otkrili veoma visok nivo radijacije. Moram da priznam, bilo je veoma opasno jer nismo nikako mogli da se zaštitimo od nje.
Graham Birdsall: Šta ste još otkrili?
Valerij Uvanov: Nekoliko lokalnih žitelja znaju dosta toga o tom tajanstvenom postrojenju. Čak su nam detaljno opisali i nacrtali metalne strukture, koje su tamo vidjeli. Ovi ljudi, članovi njihovih porodica i njihove životinje, svi pate od radijacione bolesti.
Graham Birdsall: Tunguska eksplozija, tvrdite, imala bi tragičnije učinke da projektil upućen iz tajne baze nije pri padu uništio metorit?!
Valerij Uvanov: Da, sigurno. I još ću nešto da vam kažem u vezi Tunguske eksplozije, što vjerovatno nikada prije niste imali priliku da čujete. Nešto se zaista čudno dešavalo tih dana. Sva živa bića su već bila napustila region Tunguske dva mjeseca prije nego što se eksplozija dogodila!…
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 17:56   #6
Meteor koji je detonirao iznad tla se čini sasvim normalno objašnjenje...
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 18:06   #7
Bome jako zanimjliva gornja teorija,i što je sa tom bazom danas,jel ima kakvih novih očitovanja il je status quo?
__________________
Stara narodna kaže: Nije majka klela sina što se kladio, nego što se vadio!
Al Rassan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 18:41   #8
http://www.youtube.com/watch?v=Y3lCxpbX7t4

evo film o tunguskoj,tek nakon 3min pocinje glavno
xtcy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 23:48   #9
Quote:
xtcy kaže: Pogledaj post
http://www.youtube.com/watch?v=Y3lCxpbX7t4

evo film o tunguskoj,tek nakon 3min pocinje glavno
Hmmm... zar ne bi do sad ta mini rupica već "pojela" cijeli planet?
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 11:49   #10
moze se samo nagadjati o cemu se zapravo radi..znanost jos ne zna
ni 0.000001%(ako se to uopce moze izraziti u postocima) istine
o svemiru i svemirskim(prirodnim) pojavama i dogadjanjima uopce..
tko?kako?zasto? zapravo sto se vise zna o tome to se povlaci
jos vise pitanja..
i mozemo mi tu srati mjesecima ali do prave istine o sibirskoj
katastrofi necemo doci..to znaju samo vrag i koza

xtcy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 14:07   #11
glasam za maleni meteoroid. zvuči najrazumnije i najviše pokriva.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 15:55   #12
Kakva je to baza? To mora biti neka zaje*ancija. Ne bi Rusi tolerirali nikakve uljeze.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 21:29   #13
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
A ova teorija :
Tunguska: Šta je eksplodiralo u Sibiru?
Projektil iz tajne baze spriojecio katastrofu!
U jednom od svojih prošlogodišnjih (2005.) brojeva (Vol. 10, No. 4, na strani 63), Magazin Nexus je objavio zanimljiv razgovor pod naslovom ‘The Installation’, koji je britanski novinar Graham W. Birdsall vodio s Valerijem Uvanovom, predstavnikom ruske Akademije za Nacionalnu bezbjednost.


Graham Birdsall: Šta je vaša zvanična funkcija?
Valerij Uvanov: Ja sam šef Odjeljenja za Istraživanje NLO-a, nauke i tehnologije, ruske Akademije za Nacinalnu bezbjednost, koja je bazirana u Petrogradu.
Graham Birdsall: Da li je to zvanična vladina organizacija?
Valerij Uvanov: Naravno da jeste. Ja imam samo dva čovjeka iznad sebe, a oni su direktno odgovorni predsjedniku Putinu.
Graham Birdsall: Čime se bavite?
Valerij Uvanov: Naše istraživanje je podjeljeno na dva dijela. Prvo – neprestano skupljanje podataka koji dolaze iz cijelog svijeta, a onda njihovo sortiranje u “žutu” ili “crvenu” kategoriju. Ti podaci se onda dalje raspodjeljuju raznim drugim odjeljenjima po cijeloj Rusiji.
Drugi dio našeg rada potekao je iz pitanja postojanja NLO – naravno, mi znamo da oni postoje, ali ne znamo šta se krije iza te njihove aktivnosti i kakvi su njihovi interesi. To je trenutno naš najvažniji zadatak tj. ono čemu poklanjamo najviše pažnje.

Ultratajna baza
Graham Birdsall: Nešto prije nego smo počeli sa snimanjem ovog intervjua pomenuli ste par interesantnih detalja u vezi eksplozije u Tunguskoj, 1908.g. Možete li sada opet da kažete šta je bio pravi uzrok te eksplozije?
Valerij Uvanov: Naravno. Mi sa sigurnošću znamo šta je bio uzrok. Radilo se o meteoru, međutim, taj meteor je bio pogođen … recimo…nekom vrstom projektila. Taj projektil je bio ispaljen iz jedne instalacije, to jest tajne baze. Mi ne znamo ko je tu bazu sagradio ali ona je sagrađena veoma, veoma davno i nalazi se u području Sibira, nekoliko stotina kilometara sjeverno od Tunguske pokrajine.
Graham Birdsall: Tajne baze?!… Jeste li sigurni?
Valerij Uvanov: Ovo mogu sa sigurnošću da tvrdim jer pouzdano znamo da se u tom regionu dogodilo nekoliko zagonetnih eksplozija. Reći ću vam i ovo, posljednji put kad je iz ove instalacije ispaljen projektil i pogođen meteor, bilo je u ponoć između 24. i 25. septembra 2004. godine. To je poznato i nekim američkim vojnim krugovima, koji su pratili ovaj događaj.
Graham Birdsall: Izvinjavam se, ali meni to sve nekako zvuči poput naučne fantastike.
Valerij Uvanov: Znate, gospodine Graham, mi inače kad razgovaramo o suštinskim aspektima pozadine svega ovoga, mi to činimo samo s onima koji razumiju i prihvataju – i odgovornost koja ide zajedno sa tim. Znate, mi ovdje imamo posla s tehnologijom koja je daleko ispred naše i koja je u stanju da čini stvari koje mi još uvijek nismo u stanju.
Graham Birdsall: Možete li biti malo precizniji u vezi lociranja te ultratajne baze? Gdje se tačno nalazi?
Valerij Uvanov: Kada na geografskoj karti pronađete mjesto u Tunguskoj gdje se 1908. godine dogodila eksplozija, na jugoistoku ćete vidjeti poznato Bajkalsko jezero. Iza njega se prema sjeveru proteže ogromna pustara veličine nekih 100 000 kvadratnih kilometara To je područje veoma slabo naseljeno, nema ni gradova, ni sela, ni sibirskih nomada… Tamo smo locirali tu bazu.
Grahan Birdsall: Registrirali ste I njene aktivnosti?!
Valerij Uvanov: Sada ću da budem potpuno otvoren… Ova baza ima i neku vrstu vlastitog energetskog sistema, kojeg smo mi uspjeli da lociramo. Za vrijeme sukoba u bivšoj Jugoslaviji po prvi put smo primjetili pojačanu emisiju energije iz tog postrojenja, odnosno, baze. Za nas je ovo bilo nevjerovatno otkriće, mada već od prije pouzdano znamo da je ta baza u nekoj vrsti interakcije sa socijalnim previranjima i ratovima u svijetu.

A šta vele drevni spisi?
Graham Birdsall: Pretpostavljam da su vaša istraživanja tajne baze zanimljiva i sadržajna. Otkad ona traju?
Valerij Uvanov: Već godinama, a dobar dio naših istraživanja čini i analiza i pretraga prastarih spisa I kronika. Tako smo pronašli i zapise ‘Echutin Apposs Alanhor’. Danas ih jednostavno nazivamo ‘Alanhor spisima’, a prema našim procjenama stari su najmanje 4000 godina. Ono što je najnevjerovatnije je to što je u njima jednim gotovo razumljivim znanstvenim jezikom detaljno opisano sve što se tu dešava… Ja sam posjetio to područje dva puta. Prvi put su naši detektori otkrili veoma visok nivo radijacije. Moram da priznam, bilo je veoma opasno jer nismo nikako mogli da se zaštitimo od nje.
Graham Birdsall: Šta ste još otkrili?
Valerij Uvanov: Nekoliko lokalnih žitelja znaju dosta toga o tom tajanstvenom postrojenju. Čak su nam detaljno opisali i nacrtali metalne strukture, koje su tamo vidjeli. Ovi ljudi, članovi njihovih porodica i njihove životinje, svi pate od radijacione bolesti.
Graham Birdsall: Tunguska eksplozija, tvrdite, imala bi tragičnije učinke da projektil upućen iz tajne baze nije pri padu uništio metorit?!
Valerij Uvanov: Da, sigurno. I još ću nešto da vam kažem u vezi Tunguske eksplozije, što vjerovatno nikada prije niste imali priliku da čujete. Nešto se zaista čudno dešavalo tih dana. Sva živa bića su već bila napustila region Tunguske dva mjeseca prije nego što se eksplozija dogodila!…


A koje bi to bile koordinate cca pa da pogledamo malo i mi neki drugi na google earthu!
bombe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 00:37   #14
ma dajte ljudi kakva baza/instalacija, šta je vama
Paranoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 01:07   #15
Neznam baš kakova je šansa da meteor eksplodira čuo sam de je meteor udario u zemlju ili izgorio u atmosferi ali eksplodirao nikada iako većina dokaza ide u prilog nuklearnoj eksploziji
niko2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 01:24   #16
Quote:
niko2006 kaže: Pogledaj post
Neznam baš kakova je šansa da meteor eksplodira čuo sam de je meteor udario u zemlju ili izgorio u atmosferi ali eksplodirao nikada iako većina dokaza ide u prilog nuklearnoj eksploziji
pa velika je šansa. osobno sam vidio takav događaj dva puta, ali u izuzetno manjoj mjeri. bolidi. uđu u atmosferu, gore i onda se rasprsnu.
ljudi u tunguski su vidjeli kako stvar prelijeće nebo. također, našli su kratere.
nuklearna eksplozija? nema šanse. za takvo što ti treba atomska bomba. 1908. je nuklearna fizika bila tek u povojima.

mini crna rupa je blesavo rješenje, jer bi pojela planet, a antitvari (da, antitvar) u svemiru nema skupljene u grudama.
a ono s teslom je

udarci malih meteoroida nisu rijetkost. svaki dan padne po koja gruda veličine kućišta od kompjutera, tu i tamo padne jedna veličine perilice, ali pošto je ogromna površina Zemlje - ocean, to nitko ne vidi. bili su snimili jednom nešto što je izgledalo kao nuklearna eksplozija, pa je na kraju ustanovljeno da je bio meteoroid koji bi raznio područje veličine grada da je pao na tlo.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 01:50   #17
Meni je plauzibilna ona teorija o meteoru od leda s kamenim omotacem asteroida. Pri ulasku kroz atmosferu cvrsti omotac se raspada i ostaje "soft" srediste koje se raspada u vise dijelova i pada na povrsinu ili se raspada neposredno prije nego udari od povrsinu. To bi objasnilo zasto su ljudi tada culi nekoliko udaraca zaredom, kao artiljerija - jer je bilo vise dijelova.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 20:41   #18
Pa ljudi moji ovo i je rubrika "na rubu..." dakle sve "razumne " teorije igraju. Vidim da se prate ddogađaji. Naravno da mi ne možemo objasniti takve stvari ali bitno je da čitamo i da nas zanimaju "neobične" stvari. Običnih ionako imamo svaki dan.
Pozdrav.
wob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 17:23   #19
meteor, kakvi ufo-i kakve gluposti.
__________________
ON OTHER SKIN_
black1888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2007., 23:27   #20
Malo off-topic al ipak: Taj Valerij Uvanov, zašto se o njemu ne nadje nigdje ništa na net-u, osim tog famoznog intervjua, može li netko potvrditi nečime da taj tip uistinu postoji?
morskow is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:27.