Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Pogledaj rezultate ankete: Najbolji film iz serijala Alien ?
Alien (1979) 90 40.36%
Aliens (1986) 90 40.36%
Alien 3 (1992) 24 10.76%
Alien Resurrection (1997) 12 5.38%
Prometheus (2012) 5 2.24%
Alien: Covenant (2017) 2 0.90%
Glasovatelji: 223. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2016., 23:10   #461
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2017., 19:10   #462
RIP Bill Paxton.
Uloga Hudsona je možda najbolji dio drugog filma, i jedan od najprepoznatljivihi likova serijala.

https://www.youtube.com/watch?v=9fcb3rgckF8
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 14:47   #463
Pogledao sam jučer prvog Aliena. Zadnji put ne sjećam se kada sam ga pogledao. Valjda kao beba.
Najviše me moram priznati zasmetala scena gdje pomiču glavu razmontiranog Ian Holma i očito se vidi u jednoj sceni da se radi o lutki da bi u drugoj sceni to bila njegova glava kada ga kakti "priključe" i on počne pričati. To mi je bilo tako.... uf. S obzirom na vrijeme u kojemu je nastao film, razumljivo mi je donekle, no opet, mogli su malo više truda uložiti u tu scenu jebem im sve. To mi je bio totalno 'trash' trenutak tipičan za hororce iz tog razdoblja i pokvarilo mi je ugođaj prilično.

Što se ostalog tiče, svidjelo mi se. Svidjela mi se konverzacija između likova... prilično realna, neisforsirana i prizemljena. Treba samo usporedit s 'Battlestar Galactica' filmom koji je nastao 1978. i nisam izdržao niti pola sata u film od tih demode i usiljenih kretenskih dijaloga.

Znači:
Atmosfera 10/10
Odnosi među likovima 10/10
Prikaz domaćeg broda / planeta / vanzemaljskog okruženja u brodu 10/10
Prikaz samog aliena 7/10 (nisu ga baš predetaljno nijednom prikazali i to s razlogom i dobro da nisu)
Ono non-stopno blještanje u brodu pred sam kraj u dimu snimljeno posebno za epileptičare, te ljude s vrtoglavicama, psihozama i disocijativnim poremećajima 0/10.
Scena s umjetnom glavom Ian Holma 2/10
Napetost i razvoj filma do kraja 8/10

Sumirano, film je 8/10.
Kultni film s mnogo genijalnih segmenata sjebanih tu i tamo s manjkom boljih efekata s obzirom na vrijeme u kojem je snimljen.
Kada će mi se dati pogledam drugi dio za koji vjerujem da će biti zabavniji. Iako, sve u svemu, veliki plus.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 00:50   #464
Ok, pogledah i drugi dio 'Aliens'.
Epitom savršenog akcijskog SF-a
Prvi film je valjda više za one pametnije koji vole psihologiju kulta, lošije efekte i psihološku tenziju, a drugi dio je za mene, kojemu je odlično sjela napetost i akcija. Zadnja scena gdje je Sigourney u onom robotu i mlati se sa 'maticom' je za anale. Savršen klimaks savršenog filma.
Danas sa CGI-em ne mogu napraviti uvjerljivije zvijeri. Umjetnost.
10/10
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 18:43   #465
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Ok, pogledah i drugi dio 'Aliens'.
Epitom savršenog akcijskog SF-a
Prvi film je valjda više za one pametnije koji vole psihologiju kulta, lošije efekte i psihološku tenziju, a drugi dio je za mene, kojemu je odlično sjela napetost i akcija. Zadnja scena gdje je Sigourney u onom robotu i mlati se sa 'maticom' je za anale. Savršen klimaks savršenog filma.
Danas sa CGI-em ne mogu napraviti uvjerljivije zvijeri. Umjetnost.
10/10
Ne možeš gledati prvi bez da poslije ne pogledaš i drugi, i obrnuto.
2 sasvim različita, i podjednako sjajna filma
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2017., 22:36   #466
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Prikaz samog aliena 7/10 (nisu ga baš predetaljno nijednom prikazali i to s razlogom i dobro da nisu)
Ono non-stopno blještanje u brodu pred sam kraj u dimu snimljeno posebno za epileptičare, te ljude s vrtoglavicama, psihozama i disocijativnim poremećajima 0/10.
Scena s umjetnom glavom Ian Holma 2/10
Napetost i razvoj filma do kraja 8/10
sve ono što je u filmu i dan danas trademark on popljuje na sva zvona
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:00   #467
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
sve ono što je u filmu i dan danas trademark on popljuje na sva zvona
Jer JE za popljuvati. Što je tebi zanimljivo u tim sranjima u filmu?
Kao prvo, ocjena 7/10 za aliena nije niska ocjena ili si ti očekivao da svršim hvaleći kvadratičastu metalnu štangu koja alienu izlazi iz ustiju? Ili smatraš da taj alien izgleda bolje od Cameronovog u sljedećem filmu? Meni ne izgleda bolje.

Kod scene s glavom, ne smeta me scena kada Ian Holm govori, već kad mu Weaverica naštimava umjetnu glavu da bi u sljedećoj sceni bila njegova prava glava, a razlika između umjetne i prave glave je vidljiva i očita iz aviona. To je izvedeno doslovno preloše, a uz malo truda moglo se izbjeći.

A ono blještanje je katastrofa samo po sebi i zato je većina današnjih filmova loša zbog tih efekata. Dobro da nisu izmislili i njihanje kamere jer onaj koji je to izmislio bi trebao dobiti doživotnu robiju.

A što te smeta kod mog komplimenta na napetost i razvoj filma?

Daj bar neki protuargument na argumente zašto je dobro to što je meni loše.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:07   #468
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
sve ono što je u filmu i dan danas trademark on popljuje na sva zvona
Prilicno uznemirujuc sadrzaj, iako me je vuklo da procitam jos jednom i uverim se da sam dobro procitao ipak nisam imao hrabrosti niti snage.

Xenomorph u Alien '79 izgleda kao umetnicko delo kao da je radjen ne danas nego 2020-te toliko realno/stvarno izgleda.
__________________
One day, we won't be able to close our eyes anymore.
Jacob J. Harper is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:16   #469
Quote:
Jacob J. Harper kaže: Pogledaj post
Prilicno uznemirujuc sadrzaj, iako me je vuklo da procitam jos jednom i uverim se da sam dobro procitao ipak nisam imao hrabrosti niti snage.

Xenomorph u Alien '79 izgleda kao umetnicko delo kao da je radjen ne danas nego 2020-te toliko realno/stvarno izgleda.
Pazi zato da sjediš na stolcu dok čitaš i da se držiš pritom za isti.
I još jednom, nisam rekao da je loš, već su mi samo Cameronovi Alieni bolji. I previše mi ima figuru čovjeka alien u prvom filmu.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:31   #470
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Jer JE za popljuvati. Što je tebi zanimljivo u tim sranjima u filmu?
Kao prvo, ocjena 7/10 za aliena nije niska ocjena ili si ti očekivao da svršim hvaleći kvadratičastu metalnu štangu koja alienu izlazi iz ustiju? Ili smatraš da taj alien izgleda bolje od Cameronovog u sljedećem filmu? Meni ne izgleda bolje.

Kod scene s glavom, ne smeta me scena kada Ian Holm govori, već kad mu Weaverica naštimava umjetnu glavu da bi u sljedećoj sceni bila njegova prava glava, a razlika između umjetne i prave glave je vidljiva i očita iz aviona. To je izvedeno doslovno preloše, a uz malo truda moglo se izbjeći.

A ono blještanje je katastrofa samo po sebi i zato je većina današnjih filmova loša zbog tih efekata. Dobro da nisu izmislili i njihanje kamere jer onaj koji je to izmislio bi trebao dobiti doživotnu robiju.

A što te smeta kod mog komplimenta na napetost i razvoj filma?

Daj bar neki protuargument na argumente zašto je dobro to što je meni loše.
ridleyeva ondašnja rješenja (kombinacija kadriranja, maske, efekata kao para, zvuk, slina, sluz i sl.) u nedostatku boljih efekata su i dan danas školki primjer snalažljivosti i dosjetljivosti, znači vrh vrhova.
uostalom ta milisekunda u kojoj se ukazala otkinuta glava asha je isto genijalna. niti jedan efekt niti dan danas ne može zamjeniti osjećaj da netko drži nečiju otkinutu glavu, a i kad glava ne funkcionira, kad je mrtva, i odaje takav osjećaj kao da nosiš nekakvu bistu. uostalom i radi se o androidu, tako da se podrazumjeva ta raznolikost od živog bića, pogotovo kad je van funkcije.

trčanje ripley po hodnicima nostroma uz efekt pare i bleskanja je isto jedna od legendarnih horroričnih pomalo defetističkih scena.
gledanje te scene u kinu bez predznanja je nezaboravan feeling.

tako da nemoj
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:46   #471
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ridleyeva ondašnja rješenja (kombinacija kadriranja, maske, efekata kao para, zvuk, slina, sluz i sl.) u nedostatku boljih efekata su i dan danas školki primjer snalažljivosti i dosjetljivosti, znači vrh vrhova.
uostalom ta milisekunda u kojoj se ukazala otkinuta glava asha je isto genijalna. niti jedan efekt niti dan danas ne može zamjeniti osjećaj da netko drži nečiju otkinutu glavu, a i kad glava ne funkcionira, kad je mrtva, i odaje takav osjećaj kao da nosiš nekakvu bistu.

trčanje ripley po hodnicima nostroma uz efekt pare i bleskanja je isto jedna od legendarnih horroričnih pomalo defetističkih scena.
gledanje te scene u kinu bez predznanja je nezaboravan feeling.

tako da nemoj

Svjestan sam ograničenosti s obzirom na vrijeme u kojem je snimljeno, no scena otkinute glave Holma nije genijalna. Genijalna je ako uzmemo u obzir Holma kada govori s otkinutom glavom, no ne i kada je to lutka umjesto njegove glave u podosta dugoj sceni samo sekundu prije, pa je jasno da to nije njegova glava. Pa eto da skužiš o čemu pričam:

Evo, o toj komi od efekta se piše i ovdje, znači nisam jedini kojemu je to zasmetalo. Traljavo izveden posao:
http://www.horror.land/bad-effects-in-good-films/
To još više dolazi do izražaja u filmu, nego ovako na slikama.

Znači, ako govorimo o nekakvim maketama u Blade Runneru ili općenito Alienu koji je prikazan u ovom filmu takvim kakav jest, a pogotovo u sljedećem Cameronovom ili ako govorimo o genijalnim efektima u Carpenterovom 'The Thing', onda se slažem da kada je to odlično napravljeno da to prilično nadmašuje današnje iživljavanje s računalnom, tj. CGI tehnologijom.
No ovo s Holmovom umjetnom glavom je bilo izvedeno fakin jebeno loše, a ti sada pričaj da nije. Loše napravljena lutka njegove glave i zasigurno je postojao način da se to bolje izvede.

A ono s blještanjem plavog svjetla.... ako tebe ne smeta gledati to negdje pune 3 minute (ili koliko već), onda super jer vjerojatno imaš obamrla mnoga osjetila i mozak ti ne reagira na nikakve podražaje, kao doduše vjerojatno niti većini gledatelja, no ja takva sranja koja su pogubna za epileptičare ne mogu gledati i to uzimajući u obzir da nisam epileptičar.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 00:57   #472
ako znamo da se radi o androidu ondak možemo tolerirati pomalo neljudski tj. različiti izgled dok nije u funkciji. kad se ponovo aktivira poprima ljudski izgled, znači boju, mimiku, jednostavno oživi. malo logike.

dužina blještanja u kombinaciji s alert sirenom je u funkciji izgradnje nelagode i isčekivanja pojave stvora. mogu pretpostaviti da je tebi to danas djelovalo dosadno jer si zadnje minute već gledao preko kurca.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 01:18   #473
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ako znamo da se radi o androidu ondak možemo tolerirati pomalo neljudski tj. različiti izgled dok nije u funkciji. kad se ponovo aktivira poprima ljudski izgled, znači boju, mimiku, jednostavno oživi. malo logike.
tješimo se sada, a?

Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
dužina blještanja u kombinaciji s alert sirenom je u funkciji izgradnje nelagode i isčekivanja pojave stvora. mogu pretpostaviti da je tebi to danas djelovalo dosadno jer si zadnje minute već gledao preko kurca.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 02:54   #474
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
sve ono što je u filmu i dan danas trademark on popljuje na sva zvona
Aj da se i ja jednom s tobom složim - i to 100%!
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 14:00   #475
Aliens nikad nisam bio ljubitelj. Prenatrpan akcijom, izgubila se sva napetost iz prvog dijela, i puno više gluposti. Dobar film ponajviše radi ikonski scena (zadnja borba). Prvi je savršen spoj horora i napetosti. Upravo ta zadnja scena sa blještanjem je pun pogodak. Svaki put me uznemiri i onda poslije toga zadnji susret s Alienom, Ripley pokušava obući odijeli. Od toga nema ništa napetije.
Remam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 14:21   #476
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ridleyeva ondašnja rješenja (kombinacija kadriranja, maske, efekata kao para, zvuk, slina, sluz i sl.) u nedostatku boljih efekata su i dan danas školki primjer snalažljivosti i dosjetljivosti, znači vrh vrhova.
Osim što je čika Spielberg to napravio prvi. Ridley je sam u jednom razgovoru priznao da su upravo Ralje bile model po kojemu se snimao Alien, odnosno princip manje je više. Tako da... nisu to njegova rješenja. Čika Spielberg je danas školski primjer snalažljivosti i dosjetljivosti.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 15:42   #477
Kao što sam rekao, prvi Alien (film) je globalno genijalno izveden za ono vrijeme, no ja osobno ne mogu, niti pod razno, podnijeti scene s luđačkim blještanjem, pogotovo kada traju tako dugo.
Druga zamjerka je lutka glave Ian Holma. Sve ostalo je više-manje odlično, pogotovo ako se uzme u obzir vrijeme kada je snimano.

Radnja narednog Aliens možda danas djeluje pomalo šablonski s obzirom da se nakon toga snimilo bezbroj filmova sličnog sadržaja, no Cameron je to ipak napravio najbolje. Lutke aliena su bile fenomenalne, bez CGI-a - jednostavno predivno.
I ne bih rekao da nema napetosti jer film traje 2.5 sata, a prvog zločestog aliena u akciji vidimo negdje nakon sat i 13 minuta. Znači, priča se lijepo razvija, te napetost raste. Ništa do kraja nije nagruvano, već se radnja odlično gradi.
Upravo ta neizvjesnost postoji i u drugom dijelu koja Aliens čini također odličnim, samo sve dovodi na još jedan viši nivo horora, akcije i panike.

Da se sada to uspoređuje s jednim šablonskim smećem kakvo je Pacific Rim je besmisleno jer osim što se iživljava s računalnim efektima bez početka i kraja, nema ljudskog faktora, a akcija od početka do kraja samo ide i ide bez prestanka što film čini dosadnim i glupim na kraju krajeva.

Nije Aliens niti nastojao replicirati prvi dio i dobro da nije, već je doveo priču na viši nivo i izveo je to genijalno.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2017., 16:01   #478
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Osim što je čika Spielberg to napravio prvi. Ridley je sam u jednom razgovoru priznao da su upravo Ralje bile model po kojemu se snimao Alien, odnosno princip manje je više. Tako da... nisu to njegova rješenja. Čika Spielberg je danas školski primjer snalažljivosti i dosjetljivosti.
nisam niti ustvrdio da je ridley u tom smislu inovator, niti sam aludirao na princip već na samu izvedbu. a i pitanje principa je tu klimavo jer se inače se ne bi toliko vremena i truda posvetilo samom izgledu stvora. spielberg su također na ruku išle blagodati okruženja, prirodnog habitata.

Zadnje uređivanje Ajutokintumi : 01.04.2017. at 16:23.
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 02:45   #479
Pogledah i trećeg. Ne znam što reći. Nema mi atmosfere iz prva dva, ali nije loš. Općenito mi je ostavio gorak okus antiklimaks sa samog starta gdje su svi preživjeli likovi s kraja drugog dijela na početku trećeg mrtvi. Nekakav defetistički pristup ili koji k.
Na kraju smo se riješili i Ripleyice.... kakti.
Nema mi napetosti iz drugog dijela gdje je tenzija prejebeno rasla i rasla.
Zabavno, gledljivo, ima prolaz. 7/10
Ne kužim doduše ove koji se uvijek kunu valjda životom u originalni film (bez obzira o kojem se filmu radi), pa onda daju najniže ocjene svim nastavcima kao da je netko izvršio blasfemiju nad njihovim svetinjama ili im se izdrkao na slikovnicu koju ponosno drže uokvirenu na zidu. Nemojte me jebat.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2017., 07:20   #480
Quote:
old-soul80 kaže: Pogledaj post
Kao što sam rekao, prvi Alien (film) je globalno genijalno izveden za ono vrijeme, no ja osobno ne mogu, niti pod razno, podnijeti scene s luđačkim blještanjem, pogotovo kada traju tako dugo.
Druga zamjerka je lutka glave Ian Holma. Sve ostalo je više-manje odlično, pogotovo ako se uzme u obzir vrijeme kada je snimano.

Radnja narednog Aliens možda danas djeluje pomalo šablonski s obzirom da se nakon toga snimilo bezbroj filmova sličnog sadržaja, no Cameron je to ipak napravio najbolje. Lutke aliena su bile fenomenalne, bez CGI-a - jednostavno predivno.
I ne bih rekao da nema napetosti jer film traje 2.5 sata, a prvog zločestog aliena u akciji vidimo negdje nakon sat i 13 minuta. Znači, priča se lijepo razvija, te napetost raste. Ništa do kraja nije nagruvano, već se radnja odlično gradi.
Upravo ta neizvjesnost postoji i u drugom dijelu koja Aliens čini također odličnim, samo sve dovodi na još jedan viši nivo horora, akcije i panike.

Da se sada to uspoređuje s jednim šablonskim smećem kakvo je Pacific Rim je besmisleno jer osim što se iživljava s računalnim efektima bez početka i kraja, nema ljudskog faktora, a akcija od početka do kraja samo ide i ide bez prestanka što film čini dosadnim i glupim na kraju krajeva.

Nije Aliens niti nastojao replicirati prvi dio i dobro da nije, već je doveo priču na viši nivo i izveo je to genijalno.
da, jedno od cameronovih velikih postignuća je i to što je sveo aliena, to mitsko superiorno stvorenje iz originala, na jednog običnog žohara, ma šta jednog, na stotine žohara, koje sad odjedanput možeš gaziti kao crve i osjetiti ludo zadovoljstvo krckanja i špricanja sluzi.

al s obzirom da fan boyevi aliensa mahom ne žele znati/doznati porijeklo aliena ondak je to valjda nekakva njihova "genijalna" nadogradnja i analogija.

sva sreća da se fincher brzo vratio na jednog
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.