Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2005., 18:29   #1
Exclamation Crna udovica

Baš sam odgledao zanimljivi dokumentarac National Geographica o crnoj udovici.

nisam znao da 15% ugriza pauka se dogodi kada se pauk skriva u obući i odjeći!

osim incesticida koji ubija samo ako se rasprši direktno na pauka, pomaže i hair spray koji slijepi opasne insekte..

ja ne ubijam paukove u kući , jer sam čitao da su korisni al nakon ovog dokumentarca,, ne znam..

da li ima crne udovice u RH?


samo je ima na moru i kamenjarskom dijelu države, jel da?
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2005., 20:02   #2
Re: Crna udovica

Quote:
Cro Fag kaže:

da li ima crne udovice u RH?


samo je ima na moru i kamenjarskom dijelu države, jel da?
istina, samo primorski dio, pogotovo dalmacija i otoci, nalazi se najčešće u mocirama u blizini kuća ili u vrtlima... ajme bizi vidila san ju bila 2-3 puta i usereš se, od panike ne znas sta bi.. jos su mi pauci (uz zmije) najodvratnija stvorenja...
__________________
منظمة التحرير الفلسطينية
J_kao_Jelsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2008., 14:07   #3
Quote:
J_kao_Jelsa kaže: Pogledaj post
istina, samo primorski dio, pogotovo dalmacija i otoci, nalazi se najčešće u mocirama u blizini kuća ili u vrtlima... ajme bizi vidila san ju bila 2-3 puta i usereš se, od panike ne znas sta bi.. jos su mi pauci (uz zmije) najodvratnija stvorenja...

ima ih jaaako puno u istri ove godine...na selima pogotovo...ja sam ju vidjela na selu kod strica i bila je mozda metar od mene a jos smo prenosili neko kamenje imala sam srece...
__________________
I act like a good girl...look like a good girl...talk like a good girl...but wait 'till you see me in the dark
[WoW] is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 23:26   #4
nakon svega ovog imam osjećaj ko da nešto plazi po meni
nego, osim što se užaaaasno bojim paukova (što graniči s araknofobijom), brojne legende o crnoj udovici definitivno, kao što možete i zamisliti, nisu pomogle
najviše me preplašilo kad sam čula da je bol prouzročena ugrizom ovog pauka jedna od najgorih koje čovjek može zamisliti. da li netko ima iskustva možda?
Pancakes is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2005., 03:10   #5
"Ljetni mjeseci su doba godine kada su aktivni mnogi paukovii. Crna udovica je najotrovniji pauk Europe. U našem je području osobito brojan uz obalu. U Gorskom kotaru ga nema. Nema govora o nekakvoj mogućoj agresivnosti ovog pauka. Priče o tome su smiješne i neutemeljene. Ugriz crne udovice rezultat je nesretnog slučaja prignječenja pauka nezaštićenim dijelom tijela čovjeka."

S ovog lijepog linka - http://www.medri.hr/~dwolfl/tox/ranglist.htm

Evo još jedan link - http://hpd.botanic.hr/bio/odgovori/odgovor282.htm
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2005., 22:00   #6
Crnu udovicu danas izucava jedna grupa studenata pri Visnjanskoj zvjezdarnici, prati njena kretanja i ponasanje iz godine u godinu. To je jedan od najfascinantnijih paukova koje sam imao priliku susresti i upoznati se. Pokojni prof. Maretic iz pulske bolnice jedan je od pionira u istrazivanju crne udovice, i jedan od suotkrivaca cjepiva protiv otorva tog pauka.

Crna udovica je doista najotrovniji pauk Evrope, ali je mnogo vise rasiren u juznoj i sjevernoj Americi te australiji, ali tamo nije na 'zlu' glasu kao u Evropi. Kod nas je najrasireniji u Istri, no najcesce ga nema u blizini naseljenih podrucja. Najvise ga ima pri niskom raslinju, posebno u podrucju Limskog kanala, juzno od Poreca, oko Kanfanara i Zminja. Postoje lokacije na kojima zna biti i do desetak pauka na kvadratnom metru.

Kod crne udovice posebno je izrazen efekt svjetlosnog oneciscenja i izgradnje prekomjerne ulicne rasvjete. Na cestovnom cvooru u Kanfanaru, ispod samih rasvjetnih stupova ovaj se pauk iznimno razmnozio bas zbog dostupnosti hrane i insekata.

Crna udovica nije agresivan pauk, pri bilo kakvoj prijetnji se povlaci i bjezi. Cak i kada je ugrozena rijetko grize jer je otrov jednostavno predragocjen da bi ga se potrosilo na bilo sto sto nije hrana.

Fama o crnoj udovici koja jede muzjake je takoder jos jedna fama. Primijeceni su i praceni muzjaci koji su se parili i s nekoliko zenki bez da su glavu izgubili. Na kraju muzjak ipak zna postati zrtva zenke, jer zenka ne razlikuje muzjaka od preostale hrane. Fascinantna je i njihova prilagodba temperaturi - pri rodenju crne udovice, njezin spol nije odreden. Na temelju vanjske temperature crna udovica 'odluci' hoce li postati musko ili zensko.

Fascinantan je i njihov nacin sporazumjevanja. Muzjak, da bi privukao zenku, 'svira' po nitima mreze i time proizvodi vrlo slabe vibracije. Bolji 'svirac' osvaja zenku

Mreze su im prizemne i u obliku skartoca u koju upadaju najvecim brojem skakavci, zrikavci i slicni 'prizemni' insekti. No, znaju uloviti i manju zabu ili misa. Vrlo su vazni u kontroli ekosistema, posebno skakavaca.

Ugrizi se najvecim dijelom dogadaju u poljima kod seljaka pri kosenju. Polja su im omiljene lokacije. Gotovo nikada ne zalaze u naseljena mjesta.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2005., 14:11   #7
Exclamation

u dokumentarcu su prikazali kako mali pauci , kada se izlegnu, otrče što dalje prema van i čekaju da ih vjetar ponese i odnese što dalje
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2005., 23:18   #8
Quote:
Cro Fag kaže:
u dokumentarcu su prikazali kako mali pauci , kada se izlegnu, otrče što dalje prema van i čekaju da ih vjetar ponese i odnese što dalje
A zasto je to cudno?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 21:07   #9
Exclamation

Quote:
El Tomo kaže:
A zasto je to cudno?
pa šta imaju letat uokolo?! to su pauci


ajd zamisli da se šećeš prirodom i odjednom na tebe padne kiša malih crnih udovica..
strašno



__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 00:30   #10
nacini lijecenja:

"Kroz povijest su se javljali razni, često vrlo bizarni načini liječenja. Npr., u 18.st. u Dalmaciji je 9 imenjaka oboljelog moralo njihati 9 dana"

aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 16:11   #11
samo se ti drzi svojih INCESTICIDA i bit ces i dalje siguran , bar od paukova
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 17:20   #12
Quote:
Cro Fag kaže:
pa šta imaju letat uokolo?! to su pauci


ajd zamisli da se šećeš prirodom i odjednom na tebe padne kiša malih crnih udovica..
strašno
Strasno... jedini je problem sto baby crne udovice niti je opasan niti otrovan. velik tek nekoliko milimetara i bezbojan. Tako da sumnjam da bi shvatio o kojem se pauku radi.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2005., 22:53   #13
ovaj vikend smo iza vikendice ubili crnu udovicu nakon šta smo odgledali kako ubija ogromnog i očito bezopasnog pauka..
strašan prizor

al smo odmah potom napravili odmazdu!
Malta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2008., 19:23   #14
Brrrr.... mrzim paukove,mrzim... cak mislim da bolujem od one arahnofobije... ja mislim da se tako kaze!
Vesper Lynd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2008., 23:52   #15
Hm, je moguce da udovice mogu uci u stan, u zgradu putem balkona ili nesto? Upravo mi je mama nesto ubila poprilicno veliko (rekao bih oko 2 cm), crni s bijelim tockama (oko 5,6)?

Slikao sam jako losim mobitelom, ako ce vam pomoci...

http://www.max-save.org/pix/uqoxk3.jpg
http://www.max-save.org/pix/6gott4.jpg
Boltorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 01:28   #16
Quote:
Boltorn kaže: Pogledaj post
Hm, je moguce da udovice mogu uci u stan, u zgradu putem balkona ili nesto? Upravo mi je mama nesto ubila poprilicno veliko (rekao bih oko 2 cm), crni s bijelim tockama (oko 5,6)?

Slikao sam jako losim mobitelom, ako ce vam pomoci...

http://www.max-save.org/pix/uqoxk3.jpg
http://www.max-save.org/pix/6gott4.jpg
Nije to crna udovica ni izbliza. Nema sanse. Crna udovica ima veliki zatiljak i mali ostatak tijela - ovdje je suprotno. Crna udovica ima poprilicno tanke i 'elegantne' noge - ovdje mi se cine debelim i nimalo 'vitkim'.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 07:36   #17
Moram napomenuti kako sam ja ovo slikao mrtvog pauka. I ispruzenim nogama izgleda (barem meni) prilicno veliko. A ovaj zailjak mi se cinio vecim, s bijelim tockama.Kad se noge ispruze, izgledau vitkije.

Ali dobro, ako ste sigurni da nije crna udovica, mogu valjda odahnuti. Jedino mi nije jasno sto je ovaj pauk radi tu. Nikad niti jednog pauka osimo onog "kucnog" nisam vidio u stanu...
Boltorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 06:04   #18
Quote:
Malta kaže:
ovaj vikend smo iza vikendice ubili crnu udovicu nakon šta smo odgledali kako ubija ogromnog i očito bezopasnog pauka..
strašan prizor

al smo odmah potom napravili odmazdu!
A sto vam je skrivio taj pauk?

Rade da ste ga odnijeli na zavod za javno zdravstvo. Zivog. Barem bi serum od njega napravili.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2008., 23:31   #19
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
A sto vam je skrivio taj pauk?

Rade da ste ga odnijeli na zavod za javno zdravstvo. Zivog. Barem bi serum od njega napravili.
joj daj molim te poštedi ženu tih tobože ekološko osviještenih spika. ljudi isto žele preživjeti baš kao i ta crna udovica, i npr. da je nisu ubili mogla je ući u vikendicu i ugristi nekog. sakupljati žive crne udovice? zašto rađe ne ode na Velebit i pokupi jednog poskoka pa da i od njega naprave serum? možeš ti voljet crne udovice ali činjenica je da su opasne, a to ko je kome upao na teritorij je diskutabilno
Pancakes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2005., 08:41   #20
Quote:
El Tomo kaže:
A sto vam je skrivio taj pauk?

Rade da ste ga odnijeli na zavod za javno zdravstvo. Zivog. Barem bi serum od njega napravili.
a možda i koji ćevap.
__________________
Nijedan život nije promašen! Uvijek možeš biti loš uzor.
StetoCina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.