Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2007., 16:30   #1
Rodovnica - nedoumice

Dragi prijatelji, molim vas da mi objasnite neke stvari vezane uz rodovnicu.
Naime, kupujem psa i čitam da obavezno treba uzeti od provjerenih uzgajivača sa rodovnicom, ali naišla sam na čudnu stvar.

U oglasima su skoro svi s rodovnicom, ali kad zovete kažu da roditelji imaju papire a da štence treba još samo tetovirat i upisat pa da će dobit rodovnicu. Znači li to da nešto muljaju ili što?

Kad tražim info u HKS kažu mi samo par legla koja imaju prijavljena, znači li da su ostali preko oglasa s rodovnicama muljaža?

Više ništa ne kužim oko tih rodovnica, kako se dobiva, upisuje, tko tetovira, čipira...

Molim vas za pomoć jer mi zbilja treba! Hvala!
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 16:47   #2
rodovnice fakat kasne tak da to ne mora biti muljaža
no nema nikakve zapreke da se štenci tetoviraju i da dobiješ kopiju prijave legla

ajmo redom
1. prvo roditelji moraju sami imati "papire", zatim moraju imati uzgojnu dozvolu kako bi štenci mogli isto dobiti papire
2. da bi se "papiri" mogli napraviti, treba imati uzgajivačnicu
3. parenje se treba prijaviti vođi uzgoja
4. leglo se isto treba prijaviti vođi uzgoja koji ga prijavi kinološkom, bar je tak bilo kod nas
5. dobije se potvrda prijave i tetovir brojevi
6. vođa uzgoja tetovira štence
7. kinološki radi "papire"
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:23   #3
Razgovarala sam s jednim uzgajivačem koji kaže da papiri trebaju samo ako želim ić na izložbe, a ako ne želim da mi rodovnica ne treba jer da od ovih bez i mama i tata imaju papire i da su zdravi i da su ok, i da mi rodovnica ne može garantirat da se pas neće razboljet.

Što da sad mislim?
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:40   #4
Ja sam skoro kupila psa, star je dva mjeseca i uz psića sam dobila rodovnicu i potvrde o vakcinaciji.
Meni nije bilo bitno da li ću je moći voditi na izložbu, ali psić je dobio sve papire što treba da ima kao i da ćemo da idemo.
Tako rade odgovorni uzgajivači i ljudi koji vode računa o svojim psima.
mikaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 17:44   #5
Quote:
Vespers kaže: Pogledaj post
U oglasima su skoro svi s rodovnicom, ali kad zovete kažu da roditelji imaju papire a da štence treba još samo tetovirat i upisat pa da će dobit rodovnicu. Znači li to da nešto muljaju ili što?
I mi smo čekali skoro 2 mjeseca otkad smo ju kupili.Valjda ekipa u Kinološkom ima puno posla.
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 18:37   #6
Quote:
Vespers kaže: Pogledaj post
Razgovarala sam s jednim uzgajivačem koji kaže da papiri trebaju samo ako želim ić na izložbe, a ako ne želim da mi rodovnica ne treba jer da od ovih bez i mama i tata imaju papire i da su zdravi i da su ok, i da mi rodovnica ne može garantirat da se pas neće razboljet.

Što da sad mislim?
rodovnica ti sigurno ne garantira da će pas biti zdrav cijeli život
ali ti garantira da je od upravo tih roditelja, da su roditelji prošli uzgojni pregled i da su u standardu, da nisu oboljeli od nekih nasljednih bolesti koje su karakteristične za tu pasminu,... i tako neke druge stvari
ako prodaju čistokrvnog psa, oglašavaju ga kao takvog, onda ti trebaju dati i rodovnicu
cijena same rodovnice je 100 kn + 25 tetoviranje, ali ako roditelji nemaju rodovnicu, ako nisu prošli uzgojni pregled onda niš od rodovnice za štence
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:01   #7
Prijatelj koji ima retrivericu s rodovnicom kaže da je to samo papir jer da taj pas (štene) nikad ni ne dođe na "pregled" u HKS, odnosno papiri da se izdaju bez da itko vidi psa.

Mene zanima da li je to točno, i ako je zar ne bi po toj logici i roditelji isto tako mogli imat rodovnice a bez da ih je itko ikad pogledao?

Jer svi koje sam zvala sigurno nisu vodili štence na nikakav test-pregled. Zar ne otvara to onda užasno veliki prostor za muljanje?

npr. imam kuju s papirima, nađem joj prijatelja za parenje isto s papirima, a štenci automatski dobiju papire?

Ne znam tu mi puno toga nije jasno. Zašto ako rodovnica košta 100-200kn, to poskupljuje cijenu psa za 100%? Koja je tu fora? Zamislim da imam dva psa, jednom napravim papir drugom ne; jedan mi košta 600€, drugi 300€, a isti su, i možda je ovaj drugi i bolji od prvog?

Ajme majko, raspametila sam se. Šta da sada radim? Da kupim sa ili bez rodovnice?
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:29   #8
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
rodovnice fakat kasne tak da to ne mora biti muljaža
no nema nikakve zapreke da se štenci tetoviraju i da dobiješ kopiju prijave legla

ajmo redom
1. prvo roditelji moraju sami imati "papire", zatim moraju imati uzgojnu dozvolu kako bi štenci mogli isto dobiti papire
2. da bi se "papiri" mogli napraviti, treba imati uzgajivačnicu
3. parenje se treba prijaviti vođi uzgoja
4. leglo se isto treba prijaviti vođi uzgoja koji ga prijavi kinološkom, bar je tak bilo kod nas
5. dobije se potvrda prijave i tetovir brojevi
6. vođa uzgoja tetovira štence
7. kinološki radi "papire"
Samo jedna mala ispravka ovdje - nije potrebno imati uzgajivačnicu da bi se mogli napraviti papiri.

Vespers, vođa uzgoja pregledava štence.
Da bi štenci dobili rodovnice nije dovoljno da roditelji imaju rodovnice, već roditelji moraju imati uzgojnu dozvolu. Znaći moraju imati ocjenu (ne znam točno koju), pojedine pasmine moraju imati položen IPO ispit (ispit prirođenih osobina), a neke moraju imati i snimku kukova. U konkretnom slučaju ova retriverica od prijatelja mora položiti i ispit, imati sliku kukova i ocjenu da bi dobila uzgojnu dozvolu. Isto to mora imati i mužjak. Tek kada su ovi uvjeti ispunjeni štenci mogu dobiti rodovnice.

Kupi sa rodovnicom
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:35   #9
- štene nema nikakav lječnički pregled, to je istina
vidi ga vođa uzgoja kad ga tetovira, trebao bi doć vidjet i leglo, kod mene nije bio prije tetoviranja jer je sve bilo čisto, nismo sumnjivi
- štene ne može dobiti papire ako roditelji nemaju uzgojnu dozvolu, a ona se daje na temelju rezultata izložbi i pregleda
pas koji ima neke anomalije van standarda, kojem ne štimaju snimke kukova za pasmine di je to obavezno,... neće ju dobiti
- cijena rodovnice je 100 kn ja sam ju toliko platila, vjeruj da je tako
zašto su štenci bez rodovnice u pola cijene? rekla bi da zato jer roditelji nemaju uzgojni pregled pa ju štenci niti ne mogu dobiti

naravno da ima prostora za muljanje, ali muljanjem se neće baviti odgovorni uzgajivači
oni koji su "ljubitelji" pasmine su tome podložniji
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:38   #10
evo mi smo sad pred par dana nabavili malog stenca sa papirima....a imamo i drugog odraslog psa koji isto tako ima papire...

sa rodovnicama se moze muljati...zato jako treba paziti...mi smo se jako puno raspitivali i interesirali prvo o pasmini koja nas je zanimala...pa o postojecim uzgajivacima u hrvatskoj...tko je najbolji...gdje ima preprodavaca i svercera itd.
nakon svega sta smo procitali i culi o muljazama..bolesnim stencima od preprodavaca itd. odlucili smo se da cemo obavezno uzeti psa s rodovnicom..

rodovnica dode oko 120kn....i svaki ozbiljniji pravi uzgajivac nece raditi razliku u cijeni psa s rodovnicom ili bez...eventualno za tih 120 kn ali ne vise... (ne znam tocno dal u zakonu ima odredeni broj stenaca koji se moze prijaviti u leglu ili to nije ograniceno...jer neki ne prijave cijelo leglo i zato su neki sa a neki bez rodovnice...) u svakom slucaju...nasa preporuka ti je da uzmes psa sa rodovnicom ali da pripazis kod koga kupujes.....kad se odlucis koju pasminu zelis kupiti i kad se dosta raspitas o njoj nazovi hks i pitaj ih dal ima koje prijavljeno leglo...pa se javi tim ljudima...to ti je vec neka sigurnost... odi vidjeti te stence..obavezno neka ti pokazu mamu...pitaj i za tatu.. pogledaj u kojim uvjetima ti stenci rastu...itd.

kao sto je polly rekla rodovnica ti sigurno ne garantira da će pas biti zdrav cijeli život, ali ti garantira da je od upravo tih roditelja, da su roditelji prošli uzgojni pregled i da su u standardu, da nisu oboljeli od nekih nasljednih bolesti koje su karakteristične za tu pasminu

npr. imam kuju s papirima, nađem joj prijatelja za parenje isto s papirima, a štenci automatski dobiju papire?
ne dobiju ih automatski
znaci da bi stenci dobili papire roditelji osim papira moraju dobiti uzgojnu dozvolu...znaci njih pregledaju dal su u standardu, i da nemaju neke genetski prenosive bolesti vezane za tu odredenu pasminu....

odi na ljubimci forum i tamo potrazi i raspitaj se o pasmini koja te zanima..a malo si prouci i interesiraj se o preprodavacima i svercerima...i sve ce bit ok..
spuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:57   #11
Postoji razlika i između uzgajivača.

Za nečiji uzgoj možeš sa 85 % sigurnošću reći da psi nikad neće imati neku veću bolest, jer su svi drugi psi korišteni u njihovom uzgoju zdravu.
Naravno, morate znati čitati i rodovnike. Gledati što piše pod HD, ako je uopće upisano. I malo se informirati.

isto tako pazite da su psi prijavljeni u HKS. AKo vam neki od tih što prodavaju kažu da su prijavljeni, okrenite broj HKS-a recite prezime osobe koja ima leglo i nek vam provjere. Ako leglo nije prijavljeno, neće ni dobiti rodovnike.

Najbitnije je da se zna tko su otac i majka. Da vidite da u bližim srodnicima nije bilo HD-a (bar ne visoki stupanj), i da su psi karakterno o.k. Ako nećete na izložbe i nećete se baviti uzgojem to je sasvim dovoljno. Oni ljudi koje misle bavit se izložbama i uzgojem već znaju kako to ide, to su profesionalci.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 23:46   #12
To što je važno već su ti rekli:

Quote:
kao sto je polly rekla rodovnica ti sigurno ne garantira da će pas biti zdrav cijeli život, ali ti garantira da je od upravo tih roditelja, da su roditelji prošli uzgojni pregled i da su u standardu, da nisu oboljeli od nekih nasljednih bolesti koje su karakteristične za tu pasminu
Quote:
Da bi štenci dobili rodovnice nije dovoljno da roditelji imaju rodovnice, već roditelji moraju imati uzgojnu dozvolu.
Ako želiš neku pasminu, kupi psa s rodovnicom. Ako ti je svejedno, uzmi psa iz azila.

Još pitanje od mene: svi spominjete tetoviranje - moraju li kod vas štenci još uvijek biti tetovirani?
slovenka25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 23:51   #13
Quote:
slovenka25 kaže: Pogledaj post
Još pitanje od mene: svi spominjete tetoviranje - moraju li kod vas štenci još uvijek biti tetovirani?
Mislim da da.MOja je.
smucek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 23:54   #14
Da, kod nas se još uvijek tetovira.
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 09:34   #15
uzmi psa sa rodovnicom.

nije neka siguracija, ali opet nije zgoreg imati je.
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 16:24   #16
Rekli su mi da je to sve jedno leglo, a ako želim da će mi napraviti papire, a ako ne opet dobro. Rekli su da ću vidjet i mamu i tatu i njihove rodovnice i leglo.
Vespers is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 16:57   #17
o kojoj se to pasmini radi?? to je neka uzgajivacnica ili neko privatno leglo??

najbolje ti je nazvati hks i pitati koja su legla prijavljena za tu pasminu koja te zanima..tako ces provjeriti dal je to leglo za koje si zvala prijavljeno...

u svakom slucaju ti je bolje uzeti sa papirima... ne znam zapravo koji bolji uzgajivac bi prodavao pse sa i bez rodovnice i radio veliku razliku ucijeni.. jer on rodovnicu plati 120 kn po stencu....
spuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 17:15   #18
Vespers, sorry što ti se ubacujem u topic, ali bilo mi je glupo otvarati drugi kad na tu temu već postoji jedan.

Dakle, recimo da ja sad želim uzgajati pse. Kako da dođem do uzgojne dozvole i što je još sve potrebno za uzgoj pasa s rodovnicom?
I kako se za štence "dobije" rodovnica? Preko kinološkog ili...?
Ne kužim se baš u to, ali me zanima.
__________________
Oko za oko, pasta za zube
Tweety* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 20:16   #19
Tweety*, evo da ti ja pokušam odgovoriti...
Ako se misliš baviti ozbiljnijim uzgojem prvo kupiš najbolju kujicu koju možeš naći...
Onda registriraš uzgajivačnicu kako bi štenci imali "ime i prezime" te kako bi te eventualni kupci mogli prepoznati odnosno prepoznati tvoj uzgoj.
Po većim Hrvatskim gradovima se se svaki mjesec organiziraju uzgojni pregledi gdje možeš doći sa svojojm kujicom (ili mužjakom) te ih tamo pregleda kinološki sudac - vidi da li je pas u standardu te da li ima nekih očitih nedostataka pa ukoliko je sve u redu dobiješ papir na kojem ti je ime psa, njegov kratak opis, ocjena te prijedlog za parenje.
Popis mjesta i vremena održavanja uzgojnih prijedloga možeš naći na http://www.hks.hr/HRVATSKI/POCETNA/INDEX_HR.htm
Također na istoj stranici možeš vidjeti kakva papirologija za pristupanje uzgojnom prijedlogu ti je potrebna.
Kada oba roditelja (mužjak i ženka) imaju urednu uzgojnu dozvolu te ste prijavili parenje kada se štenci okote SVI mogu dobiti rodovnicu na zahtjev.
Prije je to funkcioniralo na način da svake godine trebaš ponavljati uzgojni pregled te je samo određeni broj štenaca u leglo moglo dobiti rodovnike ali sada to više nije tako.
Kada jednom dobiješ uzgojnu dozvolu za psa imaš je do kraja njegova života a SVI štenci iz legla dobivaju rodovnik.
Znači, kada štenci imaju otprilike mjesec i pol vođa uzgoja dođe pregledati leglo i tetovirati ga ukoliko ste ranije isto leglo i parenje prijavili HKS-u odnosno vašem kinološkom klubu.
Tada čekate rodovnice na kojima će pisati odgovarajući tetovir brojevi i to je to!
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 20:24   #20
Quote:
Vespers kaže: Pogledaj post
Rekli su mi da je to sve jedno leglo, a ako želim da će mi napraviti papire, a ako ne opet dobro. Rekli su da ću vidjet i mamu i tatu i njihove rodovnice i leglo.
Ovi koji ti prodaju sa i bez rodovnice najčešće su preprodavači. Budi jako oprezna.
Naka ti pokažu da roditelji imaju uzgojnu dozvolu, a ne rodovnicu.
Sumnjam da netko čiji psi imaju uzgojnu nebi izvadio rodovnice svim štencima zato što cijena rodovnice stvarno nije visoka. O kojoj se uzgajivačnici radi? Gdje se nalazi?

Mopsly, koliko često mužjak s uzgojnom smije pariti?
lea_li is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.