Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2007., 10:40   #41
Etažno je zakon, bez obzira bilo skuplje ili jeftinije. Jednostavno volim platiti ono što znam da sam potrošio. Čist račun duga ljubav. U praksi, zadovoljan sam cijenom koju plaćam za potrošeni plin, nije neka stavka, a fakat ne štedim i ne smrzavam se. Naročito je dobro u ovim čudnim vremenskim uvijetima kada je vani toplo a trebalo bi biti hladno i obrnuto.
Što se tiče održavanja, nije niti to neka stavka. Jednom godišnje pregled i čišćenje plamenika i još nekih stvari cca 150-200 Kn, a svake druge godine čišćenje kamenca cca. 400 Kn.
Arion is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 10:45   #42
Quote:
Edgar kaže:
o pardon, sa tek vidjeh da neznaš za niže od -6C....

ja neznam neku bijesnu klimu....haier s inverterom 3KW, kaže da radi do -5

ja je upalih kad je bilo vani 0

paljenje klime nalikovalo uzletu mlažnjaka, vanjska jedinica bruji, zuji vibrira, ja mislo da krepalo.....kad ono kad se to zagrije čist lijepo radi, imaš veći osjećaj topline kad ti direkt upuhuje topli zark nego toplina dobiven isijavanjem topline radijatora.
sad na mojoj piše potrošnj 650-1460W....valjda ovisno o opterečenju...šta ja znam

i kakvi su tvoji računi?
dosta klima ti moze grijati ispod 0, dosta ih moze raditi i ispod -15 (vjerovatno svi japanci inverteri, a znam i za neke jeftine klime koji rade do -12 a vjerovatno i nize) ali svakoj pada kapacitet...onaj kapacitet sta ti pise je pri +7 vanjske...pri npr. -5 daje samo 70% kapaciteta i sta temp. pada i njoj pada snaga..ako se mislis grijati na klimu moras je malo prekapacitirati da bi izdrzala a za neka temp. iznenadnjenja uzmes el. grijac ili tako nesto..
ja za cijelu kucu trosim oko 450kn za 12mjesec koji je bilo hladan tek od polovice mjeseca...po mojoj procjeni ti ce se racuni kretati izmedju 300 i mozda 800kn mjesecno za najhladniji mjesec
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 11:10   #43
Quote:
moja-kucica kaže:
dosta klima ti moze grijati ispod 0, dosta ih moze raditi i ispod -15 (vjerovatno svi japanci inverteri, a znam i za neke jeftine klime koji rade do -12 a vjerovatno i nize) ali svakoj pada kapacitet...onaj kapacitet sta ti pise je pri +7 vanjske...pri npr. -5 daje samo 70% kapaciteta i sta temp. pada i njoj pada snaga..ako se mislis grijati na klimu moras je malo prekapacitirati da bi izdrzala a za neka temp. iznenadnjenja uzmes el. grijac ili tako nesto..
ja za cijelu kucu trosim oko 450kn za 12mjesec koji je bilo hladan tek od polovice mjeseca...po mojoj procjeni ti ce se racuni kretati izmedju 300 i mozda 800kn mjesecno za najhladniji mjesec
jesi siguran. zar se plaćam struju paušalno...dakle po nekoj povijensoj potrošnji, a onda ti dolazi obračun pa nova rata koja može biti viša ili niža
tak da možda ni neznaš pravu cijenu grijanja na sturju, osim aknisi već dobio neki novi obračun (neki su dobili u 12mj, neki će sad nakon Nove god)

ovo što si napisao za kapacitet, to već pročitao ovdje negdje već, možda si i to to baš bio napisao.

no, mene je zabrinjavala ta buka pri startu, pol kuće vibriralo, kaj da parni storj pred kućom radi. zvao frenda kaj mi montirao, rekao je da je to ok, dok se motor pri tak niskoj temp zagrije....i poslije kad se zagrijao sve bilo normalno.

smo taj start, pa to bilo strašno, nisam znal kaj se dešava, dok sam skužil da je radi klime, srce mi bilo već u peti....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 11:18   #44
Quote:
Edgar kaže:
jesi siguran. zar se plaćam struju paušalno...dakle po nekoj povijensoj potrošnji, a onda ti dolazi obračun pa nova rata koja može biti viša ili niža
tak da možda ni neznaš pravu cijenu grijanja na sturju, osim aknisi već dobio neki novi obračun (neki su dobili u 12mj, neki će sad nakon Nove god)

ovo što si napisao za kapacitet, to već pročitao ovdje negdje već, možda si i to to baš bio napisao.

no, mene je zabrinjavala ta buka pri startu, pol kuće vibriralo, kaj da parni storj pred kućom radi. zvao frenda kaj mi montirao, rekao je da je to ok, dok se motor pri tak niskoj temp zagrije....i poslije kad se zagrijao sve bilo normalno.

smo taj start, pa to bilo strašno, nisam znal kaj se dešava, dok sam skužil da je radi klime, srce mi bilo već u peti....
Ma,e. Struju plačaš koliko potrošiš. Znaš gdje ti je brojilo, očitaš stanje na početku mjeseca i na kraju, pomnožiš razliku pr. dvotarifno, viša tarifa x 0,61kn + niža tarifa x 0,32kn = mjesečna potrošnja zatim dodaš 22% PDV i dobio si mjesečnu potrošnju u kunama. Vrlo jednostavno, zar ne.
A to s vibracijama se slažem. Zimi kad startaš klimu, cijela se kuća trese. Ljeti tih problema nemaš. No to možeš riješiti ako između klime i nosača staviš određeni sloj materijala koji će to spriječiti, npr. guma.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 11:22   #45
Quote:
VladT kaže:
Ma,e. Struju plačaš koliko potrošiš. Znaš gdje ti je brojilo, očitaš stanje na početku mjeseca i na kraju, pomnožiš razliku pr. dvotarifno, viša tarifa x 0,61kn + niža tarifa x 0,32kn = mjesečna potrošnja zatim dodaš 22% PDV i dobio si mjesečnu potrošnju u kunama. Vrlo jednostavno, zar ne.
A to s vibracijama se slažem. Zimi kad startaš klimu, cijela se kuća trese. Ljeti tih problema nemaš. No to možeš riješiti ako između klime i nosača staviš određeni sloj materijala koji će to spriječiti, npr. guma.
aha, ok, ručni izračun......nisam to nikada radio, imam mali račun za struju (170kn) pa ih nisam nikada kontrolirao jel se moj i njihov obračun slažu. ionako mi svake godine rata sve manja (u 2god. sa 210 na 170kn)

imam dvij egodine klimu, 98% je koristim za hlađenje, bojao sam se većih rata.....ali ono, rate sve manje, ne me krivo shvatiti, ne bunim se ja....

guma? dobra ideja.....jel treba neke koeficijente računati ili može bilo kakva
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 11:32   #46
Quote:
Edgar kaže:
jesi siguran.
jesam
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 12:34   #47
Quote:
Edgar kaže:
imam dvij egodine klimu, 98% je koristim za hlađenje, bojao sam se većih rata.....ali ono, rate sve manje, ne me krivo shvatiti, ne bunim se ja....
Možda ti je sat defektan pa krivo broji. Ima i toga. To bi trebao prijaviti HEP-u ili biti pizda pa se za to vrijeme dok ti ne promijene sat grijati na struju. Plačaš malo a kad te HEP pozove na odgovornost glumiš nevinašce.

Quote:
Edgar kaže:
guma? dobra ideja.....jel treba neke koeficijente računati ili može bilo kakva
Ovo bi se moglo shvatiti kao provokacija. Kućica je jači u proračunima, on će ti to riješiti.
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 13:01   #48
Quote:
VladT kaže:
Možda ti je sat defektan pa krivo broji. Ima i toga. To bi trebao prijaviti HEP-u ili biti pizda pa se za to vrijeme dok ti ne promijene sat grijati na struju. Plačaš malo a kad te HEP pozove na odgovornost glumiš nevinašce.
gledao ja bio, uredno se vrti vurica. dolaze očitavati brojilo. ak kaj ne valja, kaj me briga, ak to oni ne skuže, kaj bi im ja

no ja mislim da je fora u tome što prije par godine grijao jednu prostoriju s električnim radijatorom, tu nabio potrošnju, pa oni onda akon obračuna dignu ratu, pa ja smanjio potrošnju pa oni smanjuju ratu......

nakon koliko godina oni moraju mijenjati te satove, ima neki rok, kaj ne? moja je još iz 70tih.....pitao ja frenda koji radi ne HEPu, kaže da oni imaju evidenciju za sve satove, da niš ne brinem, da će doći sami izmijeniti.

Quote:
VladT kaže:
Ovo bi se moglo shvatiti kao provokacija. Kućica je jači u proračunima, on će ti to riješiti.
moram malo razbiti monotoniju. ne se ljutiti
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 15:19   #49
Quote:
Edgar kaže:
nakon koliko godina oni moraju mijenjati te satove, ima neki rok, kaj ne? moja je još iz 70tih.....pitao ja frenda koji radi ne HEPu, kaže da oni imaju evidenciju za sve satove, da niš ne brinem, da će doći sami izmijeniti.
Znaju oni to. To im spada pod gubitke EE mreže. Riješavaju ali sporo. Zato stimuliraju ljude da prijavljuju krađe, prijaviš susjeda i dobiješ nagradu. Baš me zanima da li bi dobio nagradu ako prijaviš sam sebe da ti sat računa manje nego što bi trebao. A ako misliš da ti troši više onda ti je to živa drama, moraš im platiti vještačenje i izmjeru. Pih...
VladT is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 15:49   #50
tko zna dokle će oni tako, sad idu u privatizaciju

kaj ak dodje novi gazda......neće se on pomiriti s gubicima EE
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 19:39   #51
uf...evo sad dodjem doma, dočekao me obračun za struju.

čini mi se da je sat ipak uredu....moram nadoplatiti 58kn i nova rata mi je za 6kn veća
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 14:17   #52
Quote:
thunderstorm kaže:
Čuo sam da su počeli stavljati mjerače potrošnje,
sad više ekipa ne bude otvarala širom prozore uz nafrljene radijatore.
Ali nisam znao i da s time možeš pustit grijanje po želji.

ne znam o čijim nafrljenim radijatorima pričaš, ali u našoj zgradi to nije bio slučaj jer je grijanje bilo usklađeno s vanjskom temperatorom i uvijek je bilo tam toplo koliko je i bilo potrebno, a u ovoj novogradnji, da,možeš, a fala Bogu da svaki stan ima i svoj vodomjer, pa više nećemo plaćat vode ko da imamo bazene u stanovima
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 14:21   #53
Quote:
Ivson kaže:
Mos si mislit kaj su poceli. Toplani je u interesu da to nikad ne stave (zato su i stavili uvjet da se cijela zgrada mora odlucit inace nista) jer onda mogu raspaljivat cijene kakve god hoce. Sa mjeracima ipak imas neku kontrolu.

mogu si mislit da su počeli, fala na pitanju ... kalorimetre i vodomjere
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:08   #54
Živim u novogradnji u zgradi koja je HEP-u služila za pilot projekt etažnog grijanja iz toplane. Dakle imam svoj kalorimetar na ulazu u stan i plaćam koliko potrošim. Čini mi se da je jeftinije nego sa plinom. Imam 80 m2 i račun za 12 mjesec je bio 154 kn, a stan držim na 22 stupnja.
glodavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 15:34   #55
Quote:
elegant kaže:
mogu si mislit da su počeli, fala na pitanju ... kalorimetre i vodomjere
DI??? Bas me zanima, ja imam na toplanu na Savici za 36 kvadrata otprilike 380 kn 1. 2. i 3. mjesec. (svaki) A po ljeti kakvih 100 kuna za nista. Pa bi me to jako zanimalo.
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 21:52   #56
Quote:
glodavac kaže:
Živim u novogradnji u zgradi koja je HEP-u služila za pilot projekt etažnog grijanja iz toplane. Dakle imam svoj kalorimetar na ulazu u stan i plaćam koliko potrošim. Čini mi se da je jeftinije nego sa plinom. Imam 80 m2 i račun za 12 mjesec je bio 154 kn, a stan držim na 22 stupnja.
A gdje se nalazi ta zgrada?
thunderstorm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 11:20   #57
Quote:
Ivson kaže:
DI??? Bas me zanima, ja imam na toplanu na Savici za 36 kvadrata otprilike 380 kn 1. 2. i 3. mjesec. (svaki) A po ljeti kakvih 100 kuna za nista. Pa bi me to jako zanimalo.

novogradnja u Borovju imat će sva mjerila za svaki stan... vibgradnja

a do sada na toplani Borovje, stan 42 m2 za grijanje plaćali od 60 do max 240 kn mjesečno ... račun za vodu je bio van pameti, za dvije osobe cca 120 kn
elegant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 12:07   #58
Ah elegant.....ti pricas za novogradnje,to je obavezno od 2000. Ja sam misla da su poceli ugradjivat u starogradnju konacno. Onda nist. Makar bi i to morali rijesit za EU navodno al sumnjam.
Ivson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 13:34   #59
Quote:
thunderstorm kaže: Pogledaj post
Ne znam točno potrošnju plinskog etažnog, no meni se čini da je toplana jeftinija,
ispravite me ako griješim.
Jedini nedostatak toplane je da ne možeš uključiti grijanje kada želiš nego kada oni to odluče.
Thunderstorme, u ovom prvom postu kad si ga napisao si bio u pravu, a kasnije vidim da su te neki uspjeli uvjeriti u drukčije, međutim posve su u krivu. Naime, da ne bude na pamet, da argumentiram: znam ljude koji imaju stan otprilike iste veličine kao ja i griju se preko toplane. Računi su im zimi recimo kojih 300 kn, čak i manje uključujući i toplu vodu, a nemaju kalorimetar, znači onaj "najstariji" oblik grijanja preko toplane! A u stanu im je non-stop 24 sata na dan najmanje +22 stupnja, čak prozore moraju otvoriti da rashlade! A istovremeno, ja grijem na plinsko etažno samo kad sam kod kuće (a to nije puno) i nikad termostat ne stavljam iznad 19 stupnjeva! Dakle, maksimalno štedim plin. I šokiralo me koliki su računi: PREKO 800 kn za plin!!! A da ja grijem 24 sata na dan na 22 stupnja sigurno bi račun bio najmanje 2.000 kn mjesečno! I povrh svega toga još nešto: čovjek mora SAM servisirati bojler i čitav sistem, tj. plaćati skupe servisere. A kad ti se nešto usred zime pokvari, moraš čekati nekada u hladnome i nekoliko dana milost da ti dođu i poprave kvar! Dakle, sve to su VELIKI MINUSI ETAŽNOG GRIJANJA NA PLIN! Mogu reći da se čak znatno JEFTINIJE ljudi griju na STRUJU!
Dakle, molim vas koji ste PROTIVNICI TOPLANE da prvo čujete sve "strane medalje" prije nego što paušalno i "a priori" NAPADATE TOPLINSKE MREŽE i njihove usluge! Ja da mogu bih sve dao za to da se mogu grijati preko njih!!!
Forumas-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 18:39   #60
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Dakle, molim vas koji ste PROTIVNICI TOPLANE da prvo čujete sve "strane medalje" prije nego što paušalno i "a priori" NAPADATE TOPLINSKE MREŽE i njihove usluge! Ja da mogu bih sve dao za to da se mogu grijati preko njih!!!
auuu ti si sad bas iznio drugu stranu medalje. nisi iznio nista. apsolutno nista nego hrpetinu gluposti. neke od njih tipa ove
Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
Mogu reći da se čak znatno JEFTINIJE ljudi griju na STRUJU!
su glupost na kvadrat. osim ako nisi mislio na grijanje na struju ali na neki vid dizalice topline. sta sumnjam da jesi..

drugo, i najvaznije, da bi usporedjivao tako dva ili vise stana potrebno je puno vise podataka i ti to ocito nemas blage veze jer ne bi govorio tipa

Quote:
Forumas-zg kaže: Pogledaj post
znam ljude koji imaju stan otprilike iste veličine kao ja i griju se preko toplane
jel to ne znaci qrca. u kojem je polozaju stan, jel izmedju stanova ili na cosku i jos pritom na sjevernoj strani, jel ima izolaciju, kakva je stolarija, jel mozda na zadnjem katu itd. itd..

ja evo primjerice grijem cijelu kucu od 130m2 i to cijeli dan (i kad me ima i kad me nema) na +22 (sad kad vani nije vise -5) i trosim barem duplo manje nego ti za stan koji je vjerovatno duplo manji nego moja kuca.
i sta sad. sta ces sad iz toga zakljuciti?

drugi put bolje nemoj iznositi druge strane medalje jer ce ispasti da ima i neka treca strana...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.