Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2010., 09:38   #61
Quote:
kjasna kaže: Pogledaj post
Vidim da uglavnom svi na ovom forumu rajčice uzgajaju sami pomoću sjemena iz vlastitog uzgoja. Do sad sam u svom vrtu imala 2 - 3 vrste rajčica, ali s obzirom da smo ludi za njima, htjela bih isprobati i neke druge vrste. Zato molim informaciju gdje bih mogla nabaviti flance ili barem sjeme, jer koliko ja znam u mome gradu i nema neki veliki izbor.
Imamo u ponudi 7 vrsta rajčice:coctail,grapollo,visoki beef,niski beef,šljivar,volovsko srce i srednje rani jabučar...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 17:48   #62
kad je najbolje sijati paradajz?
Komar22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2010., 13:01   #63
Quote:
komar20 kaže: Pogledaj post
kad je najbolje sijati paradajz?
U dalmaciji u prvom mjesecu u plastenicima
Sina5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 00:46   #64
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Imamo u ponudi 7 vrsta rajčice:coctail,grapollo,visoki beef,niski beef,šljivar,volovsko srce i srednje rani jabučar...
možeš mi poslat broj telefona interesiraju me sadnice oko 1000 kom
brunola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 00:51   #65
Quote:
vikica kaže: Pogledaj post
Da, to ti je preduboko. Kad staviš sjeme samo ga malo (kao posoli) sa rahlom zemljicom. Ne trebaš ga naguravati unutra.

Ali imam ti ja viška flanaca jabučara i chery rajčica, pa ako si u zg mogu ti dati (doduše nemam za cijelo polje nego za manji vrt 40-50 flanaca jabučara i 10ak cherryja)-sve eko, bez ikakvih kemija, cak i sjeme moje (ili bakino)

Pa tko hoce, nek se javi
dali još imaš sadnice pokušao bi posadit
brunola is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2010., 01:00   #66
Quote:
bigmamma kaže: Pogledaj post
rajčica ne trpi vodu po lišću...zaljevanje je u obliku navodnjavanja pri korjenu.
kad biljke malo ojačaju potrebno ih je zagrnut sa zemljom,trgat zaperke obavezno a kad dosegnu željenu visinu može se otrgnut vrh da se razvijaju plodovi...eventualno ih se može i zasjenit sa zelenom mrežom.
mi smo ove godine posadili 180 stabiljka-zagrebački rani,volovsko srce,san pijer,marmont...cherry ....sve se sprema za zimu u obliku koncentrata...
a i zeleni se mogu nakiselit....njam...
mogu dobit recept za koncentrat?
brunola is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 21:13   #67
Zakidanje zaperaka

Nije mi bas jasno to zakidanje zaperaka, odnosno jasno mi je ali me zbunjuje sto na svakom siteu po netu nes drugo procitam

Pa imam par pitanja, vjerujem kratkih..

1) Zaperak se grancica koja pocne rast izmedju stabiljke i pocetka lista?

2) Nasao sam dvije vrste zakidanja.. Sve i samo cvijetove... u ovoj drugoj to znaci da cekam da se razvije grancica i kad vidim cvjetove, samo njih skidam?

3) Sto radis s grancicama koje pocnu rast iz glavne stabijke (pri dnu i sl.), a ne izmedju lista i stabiljke?

Hvala
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2010., 20:45   #68
Zelene bube na rajčici

Pozdrav,
imam jedno pitanje. Zanima me kako se riješiti zelenih buba koje su crne sa sitnim žutim točkicama kada su male i ispijaju plodova rajčica.
tihan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 16:16   #69
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
Ak ti se da stavi pikčr mada mislim da sam skonto kak treba izgledati ali sam ti stavi.
Probao bi s tim na jednom dijelu vrta radi usporedbe.
Evo ispunjavam obećanje.
Malo rajsnegli i špage i paučina, pa da vidimo.



Ne savjetujem nikome da ovako baš, ponavlja za mnom, jer nisam siguran da ovo sa prvim vjetrom neće odletjeti u zrak i potrgati se.

Jedna oluja sa ledom ima da sve potrga i sruši.
Ali tko to zna bez babe vračare. Živi bili i vidjeli.

Poslije eventualnog neuspjeha sa paučinom slijedi PE folija itd, itd, dok ne nađemo pravo rješenje.

Lijepo je biti u mirovini i imati vremena na pretek.
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2010., 20:31   #70
Imam problem sa svojim balkonskim cherry paradajzom.
Donji listovi su počeli žutiti, a mislim da se mogu vidjeti i nekakve sitne bijele uši na tim boležljivim listovima.
Kako da se riješim toga, a da nije baš neki opaki otrov?
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 11:04   #71
bijelo ulje

Quote:
laella kaže: Pogledaj post
Imam problem sa svojim balkonskim cherry paradajzom.
Donji listovi su počeli žutiti, a mislim da se mogu vidjeti i nekakve sitne bijele uši na tim boležljivim listovima.
Kako da se riješim toga, a da nije baš neki opaki otrov?
Ja sam to na samom početku riješila jednokratnim špricanjem (svih biljaka na balkonu) otopinom bijelog ulja kojeg sam nabavila u prodavaonici sa sjemenjem i zemljom.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 15:44   #72
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Nije mi bas jasno to zakidanje zaperaka, odnosno jasno mi je ali me zbunjuje sto na svakom siteu po netu nes drugo procitam

Pa imam par pitanja, vjerujem kratkih..

1) Zaperak se grancica koja pocne rast izmedju stabiljke i pocetka lista?

2) Nasao sam dvije vrste zakidanja.. Sve i samo cvijetove... u ovoj drugoj to znaci da cekam da se razvije grancica i kad vidim cvjetove, samo njih skidam?

3) Sto radis s grancicama koje pocnu rast iz glavne stabijke (pri dnu i sl.), a ne izmedju lista i stabiljke?

Hvala
Stvari su različite ukoliko imaš dvadeset sadnica ili imaš plantažu.
Različite su ovisno da li želiš navoditi stabljiku pumidora na kolac ili ti nije problem da ide u širinu.
Ja ih sadim usko jedan od drugog (lakše mi je zalijevati, manje se vode gubi uludo) i uz kolac. Tako da skidam apsolutno sve zaperke (upravo te izmešu lista i stabljike) da mi se ne pojavljuju paralelne grane. Ito tako, odrežem vrh kada dođe do određene visine.
Kada sam svojedobno uz njih radila rešetkastu ogradu onda sam baš namjerno puštala da se granaju (i vezivala ih uz ogradu) a nisam im dala toliko u visinu.
S vremenom, nekako procijeniš koliko ploda mogu iznjeti i prema tome ih formiraš. Ovisi to i o godini (suša, kiša, bolesti) i o sadnici.

Cvjetove skidam samo najdonje, one koji se prvi pojave jer onda sama biljka na samom početku brže raste (ne troši snagu tako mala na plodove) a za cvjetove ionako nikada nije kasno (već sam rekla da vrh režem, dakle dovoljno mi biljka kasnije napravi "nivoa" plodova).

Grančice koje rastu pri dnu isto treba odrezati jer ti to opet biljka radi paralelnu granu koja će neminovno oslabjeti glavnu granu.

@Haludovo - prekrasni su ti pumidori . Meni su ih mjesec dana kiše i tuča bacili debelo unatrag.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 17:18   #73
Quote:
laella kaže: Pogledaj post
Imam problem sa svojim balkonskim cherry paradajzom.
Donji listovi su počeli žutiti, a mislim da se mogu vidjeti i nekakve sitne bijele uši na tim boležljivim listovima.
Kako da se riješim toga, a da nije baš neki opaki otrov?
Meni je moja majka za identičan problem preporučila da u litru, dvije vode dodam malo običnog sirovog mlijeka, da to promiješam i s tim pošpricam listove. Naravno, oni donji žuti se nisu oporavili no sve što je izraslo nakon tog špricanja nije više žutilo i za sada izgleda jako dobro. Ne znam je li mi baš to pomoglo ali velim - nakon tog špricanja moj balkonski paradajz izgleda zdravo i prepun je cvjetova.
20doASA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2010., 20:00   #74
Super, hvala, pokušam s tim .
Zasad sam ih otkinula
laella is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2010., 12:16   #75
Ja mlijeko (nerazrijeđeno) špricam na sve uši (crne, zelene).
I koliko sam vidjela ima učinak kao još jedno sredstvo a to je obični Likvi/Čarli/votevr.
Obje tekućine oblijepe te uši i time im onemoguće disanje/hranu/život/il što već... tako sam bar čula... u svakom slučaju rezultat je da uši pokrepaju.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 14:33   #76
to sam i ja postavio pitanje prije koji mjesec ali nikad nisam dobio odgovor hm
slocum is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2010., 15:17   #77
http://www.ehow.com/how_5126114_rid-...me-garden.html
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 19:48   #78
Bolest paradajza

Bok, svima...
Nisam špricala rajčice, a kad se ne špricaju, znaju se pojaviti bolesti.
Evo na fotkama kako to izgleda na plodu i na listu,
pa me zanima znate li kakvo prirodno sredstvo protiv toga?
(Bi li uspjelo da se pošprica tekućinom
u kojoj su se nekoliko dana odmakale koprive?)

(Što se ovdje ne može uploadati fotke s kompa, samo s neta? Ne prima mi ih.)
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~

Zadnje uređivanje Z e t t a : 12.07.2010. at 19:52. Reason: Ne prima mi fotke
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 19:56   #79
Bok!

Dakle, nema slika ali pretpostavljam da su ti listovi požutjeli. Mojem se paradajzu isto desilo ali ja ne želim špricati ni sa čim - takvog špricanog ga mogu i kupiti. Šta uspije, uspije.

Moja mama koristi taj recept s koprivama ali moraš biti jako oprezna jer su dosta jake. Dalje ti ne znam pomoći.
lepijander is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 22:03   #80
Quote:
lepijander kaže: Pogledaj post
Dakle, nema slika ali pretpostavljam da su ti listovi požutjeli. Mojem se paradajzu isto desilo ali ja ne želim špricati ni sa čim - takvog špricanog ga mogu i kupiti. Šta uspije, uspije.
Hvala na odgovoru. Da, listovi najprije požute, a onda posmeđe, a na još zelenom paradajzu se pojave smeđe mrlje.
Doduše, i takav se može jesti (samo se ovo smeđe odstrani), ali svejedno.
Mislim da je to normalna boljka ako se paradajz nakon sadnje ne pošprica.
__________________
~ Fortes fortuna adiuvat ~
Z e t t a is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.