Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2009., 20:24   #1
Ubojica iz prošlosti

http://www.jutarnji.hr/j2/znanost/cl...,29,,161306.jl

znači, pošto je snimljena u travnju, trebalo je oko 13 milijardi!!! godina da ova svjetlost te eksplozije stigne do oka našeg teleskopa...

interesantno...

a recimo,da li je moguće sljedeće:

godinu dana nakog ove eksplozije dogodila se u svemiru neka vrsta ogromne eksplozije koja svojom jačinom bljeska uništava sve pred sobom...

i recimo da njoj treba isto 13 milijardi godina da dođe do zemlje i uništi ju...

da li je moguće da bi onda na godinu ta svijetlost došla do nas u uništila nas?

valjda ste shvatili pitanje...godine sam bezveze naveo,i eksploziju izmislio...

ako je moguće, znači da gledajući iz našeg vremena može nas ubiti bilo takva eksplozija
325i is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 18:40   #2
Quote:
tarky014 kaže: Pogledaj post
ajme nemaš pojma,da se to dogodilo godinu dana kasnije mi bi več bili uništeni i ne bi vidjelo to što je prethodilo eksploziji,valjda kužiš
mislim da sam ipak u pravu...

ako se ta eksplozija dogodila godinu dana nakon ove koja se vidjela u travnju (trebalo joj 13milijardi godina da dode do nas), znači da bi se vidjela sljedece godine u travnju...

mislim,isti drek ko da i neki meteor putuje prema nama 13 milijardi godina i uništi nas, no ipak svijetlo je drugi pojam
325i is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 14:37   #3
Quote:
tarky014 kaže: Pogledaj post
Dva puta pročita i dalje sam uvjeran da sam ja u pravu,nadam se da će se još ko javiti

zanimljivo pitanje, nekada se zapitam, da li onda postoji većina nama vidljivih zvijezda ili vidimo svijetlost koja i dalje pristiže...ne kužim zato pitam

Zadnje uređivanje SHOGO : 04.05.2009. at 14:52.
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 21:50   #4
Quote:
SHOGO kaže: Pogledaj post
zanimljivo pitanje, nekada se zapitam, da li onda postoji većina nama vidljivih zvijezda ili vidimo svijetlost koja i dalje pristiže...ne kužim zato pitam
pa sigurno pokoja zvijezda više ne postoji a koliki je raspon svemira u ovom trenutku,to nitko ne zna
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 12:27   #5
Pa u pravu si. Isto tako važi i za naše proučavanje svemira teleskopima (ultra jakim). Pitajte se koliko dugo putuje svjetlost? Koliku udaljenost gledamo? Znači ono što gledamo je stara slika od prije tog vremena kad je slika krenula.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:20   #6
Vjerojatno upravo sad neki izvanzemaljci u budućnosti gledaju Veliki prasak tj. stvaranje našeg života kakvog poznajemo.
__________________
Istjerujem uroke, demone iz ljudi, lakom metodom-prst u oko !
Bassconnect is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 10:57   #7
Quote:
Bassconnect kaže: Pogledaj post
Vjerojatno upravo sad neki izvanzemaljci u budućnosti gledaju Veliki prasak tj. stvaranje našeg života kakvog poznajemo.

mislim da naša znnost ne može to pojmiti još...ni naš mozak...e sada koliko je realno ono što gledamo kroz okulare i preko velikih teleskopa...
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:33   #8
Quote:
Bassconnect kaže: Pogledaj post
Vjerojatno upravo sad neki izvanzemaljci u budućnosti gledaju Veliki prasak tj. stvaranje našeg života kakvog poznajemo.
hm,jeb paradoks tipa zadnjih dviju epizoda TNG-a
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:51   #9
Svemirski treleskopi su usnimili nas same 13 milijardi godina u prošlosti,jebeno
viper001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 12:09   #10
Quote:
325i kaže: Pogledaj post
godinu dana nakog ove eksplozije dogodila se u svemiru neka vrsta ogromne eksplozije koja svojom jačinom bljeska uništava sve pred sobom...

i recimo da njoj treba isto 13 milijardi godina da dođe do zemlje i uništi ju...

da li je moguće da bi onda na godinu ta svijetlost došla do nas u uništila nas?
brkas loncice, eksplozija i svjetlost nisu istoznacnice. svjetlost nosi informaciju o eksploziji, ali ta eksplozija je odavno zamrla i njezin doseg je bio nemjerljivo puta manji od puta koji je presla svjetlost.
nema te eksplozije koja bi prevalila put od 13 mlrd svjetlosnih godina.
znaci odgovor na tvoje pitanje je ne.

hmm, bas me zanima zasto je tema otvorena na rubu, a ne na pz?
Ethan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 15:49   #11
KAžu najudaljenija zvijezda u svemiru hehe, nego je najudaljenija zvijezda viđena od čovjeka pomoču raznih pomagala. Ali, dobro razmišljanje, jer kako kažeš, što bi bil kad bi bilo. Msilim da nas od toga ne bi spasio niti Čak Noris

Ali šalu na stranu, sjetite se Sibirske eksplozije 1908. Mnogi se stručnjaci slažu da ako se ta eksplozija ogodila kojih 11 minuta ranije, pogodila bi Sankt Petersburg, ako bi koji sat-dva sravnila bi New York.....
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 00:17   #12
Zanimljivo je to s ogromnim razdaljinama i brzinom svjetlosti. Teoretski - ajmo reći da postoji neka ful napredna civilizacija udaljena od nas točno 2000 svjetlosnih godina. I recimo da su toliko napredni da imaju neki superteleskop kojim jako dobro mogu promatrati zbivanja na Zemlji. Sada, u ovom trenutku oni bi vidjeli događaje iz 10. godine nove ere (dakle, vidjeli bi npr. malog Isusa kako se igra), a ne bi vidjeli nas, tj. sadašnjost. Znači, tek za 2000 godina bi na taj superteleskop vidjeli nas kako ovdje kenjamo po forumu.
misfit2502 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 11:00   #13
Quote:
misfit2502 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je to s ogromnim razdaljinama i brzinom svjetlosti. Teoretski - ajmo reći da postoji neka ful napredna civilizacija udaljena od nas točno 2000 svjetlosnih godina. I recimo da su toliko napredni da imaju neki superteleskop kojim jako dobro mogu promatrati zbivanja na Zemlji. Sada, u ovom trenutku oni bi vidjeli događaje iz 10. godine nove ere (dakle, vidjeli bi npr. malog Isusa kako se igra), a ne bi vidjeli nas, tj. sadašnjost. Znači, tek za 2000 godina bi na taj superteleskop vidjeli nas kako ovdje kenjamo po forumu.
A tko kaže da nemaju?
mladi_logicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 23:44   #14
Quote:
misfit2502 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je to s ogromnim razdaljinama i brzinom svjetlosti. Teoretski - ajmo reći da postoji neka ful napredna civilizacija udaljena od nas točno 2000 svjetlosnih godina. I recimo da su toliko napredni da imaju neki superteleskop kojim jako dobro mogu promatrati zbivanja na Zemlji. Sada, u ovom trenutku oni bi vidjeli događaje iz 10. godine nove ere (dakle, vidjeli bi npr. malog Isusa kako se igra), a ne bi vidjeli nas, tj. sadašnjost. Znači, tek za 2000 godina bi na taj superteleskop vidjeli nas kako ovdje kenjamo po forumu.
jos da ti izvanzemaljci naprave brod koji se moze kretati brze od brzine svjetlosti onda bi nas oni (teoretski) mogli i posjetiti u proslosti.
sunce112 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 02:05   #15
Quote:
sunce112 kaže: Pogledaj post
jos da ti izvanzemaljci naprave brod koji se moze kretati brze od brzine svjetlosti onda bi nas oni (teoretski) mogli i posjetiti u proslosti.
ne ... nego bi jednostavno došli brže nego svjetlost
nikoiništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 09:48   #16
Quote:
misfit2502 kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je to s ogromnim razdaljinama i brzinom svjetlosti. Teoretski - ajmo reći da postoji neka ful napredna civilizacija udaljena od nas točno 2000 svjetlosnih godina. I recimo da su toliko napredni da imaju neki superteleskop kojim jako dobro mogu promatrati zbivanja na Zemlji. Sada, u ovom trenutku oni bi vidjeli događaje iz 10. godine nove ere (dakle, vidjeli bi npr. malog Isusa kako se igra), a ne bi vidjeli nas, tj. sadašnjost. Znači, tek za 2000 godina bi na taj superteleskop vidjeli nas kako ovdje kenjamo po forumu.
I koja je onda sadašnjost prava?Naša ili njihova? Sadašnjost je iluzija svjetlosti zato što je percipiramo pomoću vida tj uvijek gledamo u prošlost samo to na tim ogromnim udaljenostima postaje očito.
against_machine is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 03:20   #17
Quote:
nikoiništa kaže: Pogledaj post
ne ... nego bi jednostavno došli brže nego svjetlost
Ne..nego bi došli u našu budućnost (pod uvjetom da se kreću barem brzinom svjetlosti)..a kad bi se kretali i iznad toga ...baš sam riso neke dijagrame, pa nastavio niz..ispada da bi došli u našu budućnost, a istovremeno i u vlastitu prošlost

Palo mi sad na pamet...ako nam kretanjem brzinom svjetlosti vrijeme stoji (kako je Einstein objasnio)...i kad se prestajemo kretati promatrač je stariji. To znači da za nas nema razlike hoće li promatrač ostariti jednu godinu ili milijun godina ili beskonačno godina u trenutku kad se mi prestajemo kretati.(iako neznam kako bi onda uopće mogli odabrati kad ćemo se prestati kretati kad tad više nebi postojalo to "kad" )...ali recimo da ima načina, to znaći da bi mogli otići na kraj vremena pošto beskonačno ne postoji ...i sad ako usvojimo teoriju da je vrijeme samo ciklus...to bi značilo da bi mi došli u biti na kraj ciklusa a istovremeno i na početak. Tj. ipak se uspjeli vratiti u prošlost, ali u sljedećem ciklusu


Ocke..teoretski ne možemo postići brzinu svjetlosti, ali bi mogli blizu. To znaći da bi taj put ipak malo trajao, ali bi barem postojao pojam "kad" koji bi omogućio upravljanje takvim putovanjem.
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 16:04   #18
ne kužim zašto bi u budućnost putovali kad bi išli brzinom svjetlosti :S
oke recimo da smo u nekom svemirskom brodu i putujemo dvostrukom brzinom svjetlosti, i idemo do nekog objekta koji je udaljen 3 svjetlosne godine, to bi značilo da bi s konstantnom brzinom došli do njega za godinu i pol... i sad mi nije jasno zašto bi išli u budućnost! kad bi prilazili tom planetu samo bi prividno izgledalo da ispred nas, tj u pravcu u kojem idemo duplo brže vrijeme prolazi, dok istovremeno kad bi gledali iza, vrijeme bi teklo duplo sporije! kad se te dvije stvari ponište dobijemo sadašnjost! stvari se događaju kad se događaju, a ne zbog neke svijetlosti koja nam te stvari prezentira prije ili kasnije
BTW - u ovom postu govorim samo o ovom denzitetu, tj trodimenzionalnom prostoru kako ga ljudska psiha doživljava
__________________
No Comment
.AncienT. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 16:48   #19
..evo da se ne ponavljam kopirat ću svoj post..gdje probavam jednostavno objasniti teoriju relativnosti..ako ne skontaš pitaj ili prouči na boljim izvorima (toplo preporučam, samo će ti proširiti ideje koliko je sve ludo)

Quote:
Slažem se da bi ljudi i mogli izmjeniti tijek vremena meditacijom ili nekako
...ali ako se držimo onoga što se zna o vremenu...onda si ipak krivo shvatio Einsteina. A i ja sam tako prvo mislio (bilo bi suviše jednostavno)...a vidim da tako shvaća i anonymus!
Ne radi se o nikakvim usporedbama putovanja nas spram brzine svjetlosti jer ona nosi sa sobom sliku...to bi bilo samo gledanje u "drugo vrijeme", ali nikakav odlazak u drugo vrijeme...i po toj logici kad bi se vratili promatranom objektu uvijek bi se vratili u koherento vrijeme s tim objektom.
Znaći udaljavajući se od objekta...gledali bi ga usporeno (koliko usporeno, ovisno o brzini udaljavanja) i gledali bi ga sve dalje i dalje u prošlost...ali isto tako približavanjem k tom predmetu bi ga gledali ubrzano i kad bi se vratili k njemu opet bi ga vidjeli u sadašnjosti. (E, to je suviše logički ako se malo razmisli pa očito smo zato tako protumačili teoriju relativnosti.)

Prava istina je:
Svjetlosti treba od zemlje do sunca cca 8min. (Recimo da imaš vozilo koje ide mrvicu sporije od toga!!)
Onaj koji te promatra sa zemlje, čekao bi te cca 16 min da odeš do sunca i vratiš se natrag s tim vozilom. Ali tebi koji bi putovao tom brzinom, tebi bi prošlo jedva primjetno vrijeme i to zbog onog detalja da je to vozilo malo sporije od svjetlosti...jer kad bi bilo brzine svjetlosti tebi nebi prolazilo uopće vrijeme na tom putu. Tu postaje zanimljivo
(Ovo dalje molim ispravak od fizičara gdje ga zaserem... )
..ako ti uopće ne prolazi vrijeme, znaći da za svjetlost je svejedno jel putuje do prve sljedeće zvijezde ili do kraja svemira! Dalo bi se zaključiti da za svjetlost ne postoji niti prostor niti vrijeme.
Ili ako se stavimo u perspektivu svjetlosti ona je po tom istovremeno svugdje u uvijek!!

(...e sad ovo dalje fizičari zanemarite jer bi me najrad pokopali )
...ali sve to mene jako posjeća na iskustva sa svjetlom na kraju tunela i iskustva u astralu gdje su ljudi opisivali iskustvo susreta sa svjetlom koje ih je usijalo!
Doživljaj je upravo da su se osjetili svemoguće velikima, osjetili su se Bogom...imali su trenutnu svijest o svim svojim životima istovremeno..jednostavno bili su sveprisutni (i prostorom i vremenom)
...nadalje kad ljudi pod regresijom opisuju sebe između dva života poput nekakvog svjetla
...nadalje kaže Biblija: Bijaše svijetlo...

..skonto ??
...ako tebi treba recimo do sunca sekunda i natrag sekunda (dvije sekunde)...u istom periodu je na zemlji prošlo 16 minuta...onda si u biti otišao skoro 16 min u budućnost...
bozoou is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 16:56   #20
oke, što brže ideš to ti vrijeme sporije prolazi jer se približavaš brzini svjetlosti... znači sad kad bi ja cijeli svoj život trčao umjesto hodao, nakon 90 godina bih bio desetak minuta ispred drugih u budućnosti samo zato jer se krećem brže od njih???

oprosti ali ja stvarno ne kužim zaš bi ti vrijeme stalo kad bi se kretao brzinom svjetlosti, tj jedva primjetno bi teklo ako joj se jaaako približiš, makar sam otvoren za sve nove stvari ovo mi jednostavno NE IDE u glavu... jesam ja mutav ili šta?
__________________
No Comment
.AncienT. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.