Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2013., 19:06   #1
L - Veliko Vojvodstvo Luksemburg

IZBORI

Junckerova stranka slabi, ali i dalje najjača na luksemburškim izborima

LUXEMBOURG - Stranka luksemburškog premijera Jean-Claude Junckera pretrpjela je gubitke na izborima u nedjelju u Luksemburgu s najgorim rezultatima od 1999., ali će ostati najveća stranka u parlamentu, pokazale su izlazne ankete.
Kršćansko socijalna stranka (CSV) će imati 23 mjesta u 60-članom parlamentu što je za tri manje od posljednjih izbora 2009.

Socijalistička radnička stranka (LSAP), Junckerov koalicijski partner od 2004., je izjednačena u borbi za drugo mjesto s Demokratskom strankom (DP), a obje dobijaju po 13 mjesta, prema izlaznim anketama.

Izbori su sazvani sedam mjeseci prije nego je bilo predviđeno nakon što je manji koalicijski partner uskratio potporu optužujući Junckera da nije suzbio zloporabu ovlasti tajnih službi.
http://www.seebiz.eu/junckerova-stra...rima/ar-75019/
-----------------
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 19:07   #2
PARTNER SUGLASAN
Luksemburg uskoro slavi prvog gay premijera

Mandat za sastavljanje iduće vlade Luksemburga dobio je demokrat Xavier Bettel, koji bi mogao postati prvi deklarirani gay premijer ove zemlje, javlja Crol.hr. I Belgija ima svog gay premijera Elija Di Rupa, a između 2009. i 2013. Island je uspješno vodila deklarirana lezbijka Johanna Sigurdardottir
Prije nego što krene u sastavljanje vlade, Bettel se konzultirao sa svojim partnerom Destenayjom Gauthierom.

'Moj partner je pomalo uplašen jer volimo vrijeme provoditi zajedno, a nova će funkcija od mene zahtijevati česta putovanja. Dan nakon pobjede upitao sam ga smatra li da je u redu da budem premijer i on me podržao', ispričao je Bettel, prenosi Crol.hr.

U slučaju da je njegov partner rekao 'ne', novi luksemburški premijer ne bi prihvatio ovu funkciju jer mu je 'obitelj važnija od posla'. Bettel je trenutno gradonačelnik Grada Luksemburga, a predviđa se da bi trebao oformiti koaliciju sa Zelenima i Socijalistima.

U razgovoru za Buzz Feed ispričao je da se vidljivost LGBT osoba bitno poboljšala u odnosu na 1990-e kada je Bettel prvi puta ušao u politiku.

'Tada mi je jedna političarka rekla da sam ženstveniji od nje. No, društvo se promijenilo i sada su takve stvari sasvim normalne. Danas možete živjeti život kako vi to želite, a ne jedino kao političar koji ima ženu i djecu', kazao je.
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet...premijera.html
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 09:49   #3
Portugal 2, navodno je svaki četvrti stanovnik od tamo.

Inače, glavni grad im ima navodno više nasilja i kriminala nego bi očekivali u tako maloj i bogatoj državici
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 10:16   #4
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
PARTNER SUGLASAN
Luksemburg uskoro slavi prvog gay premijera

Mandat za sastavljanje iduće vlade Luksemburga dobio je demokrat Xavier Bettel,
ne kužim kako demorkati mogu sastaviti vladu? pa tek su treća stranka.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 20:25   #5
PRVI otvoreno homoseksualni premijer Luksemburga Xavier Bettel položio je u srijedu prisegu i utro put uvođenju društvenih reforma poput istospolnoga braka.
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 20:28   #6
Hehehe.... Stranka Vivi Reding ode u oporbu.

Zadnje uređivanje DJTcro : 04.12.2013. at 21:10.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2013., 21:10   #7
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Hehehe.... Vivi Riding
hahahahaha

Zanimljiva je cinjenica da je stranak od novog premijera treća stranka po broju zastupnika u parlamentu dok su u vladi još Socijal-demokrati koji su druga stranak u parlamentu i Zeleni.
Tuvixer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 16:09   #8
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
ne kužim kako demorkati mogu sastaviti vladu? pa tek su treća stranka.
Valjda kao i HDZ u BiH i SPS u Srbiji
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2014., 21:58   #9
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Portugal 2, navodno je svaki četvrti stanovnik od tamo.

Inače, glavni grad im ima navodno više nasilja i kriminala nego bi očekivali u tako maloj i bogatoj državici
Istina.

I po čemu se ta amorfna masa od grada i državice našla kao tema Srditi i namrgođeni domaćini, pohlepni stanodavci, čak kriminalni... Oštra je klima, za razliku čak od bliže okolice, pa možda ih to opravdava
Purgeraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2014., 10:44   #10
Da, stvarno , po ničemu specifični. Valjda jer su tako malli....
U čemu je razlika između njih i isto tako malih susjeda iz regije?
OK, malo drugačija klima, nešto viša stopa kriminaliteta, ali to su detalji.... ništa specialno....

Male balkanske države isto tako nisu ništa speciajlno različite od susjeda, ali bar smo ekstremi, bar ratujemo pa dođemo na naslovnice
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 15:14   #11
XAVIER BETTEL
NAPOKON SE ŽENI PREMIJER EUROPSKE DRŽAVICE

Ozakonit će dugogodišnju vezu s arhitektom

Arhitekt Gauthier Destenay političara je zaprosio još lani u ljeto, u vrijeme kad je Luksemburg ozakonio istospolne brakove

Luksemburški premijer Xavier Bettel (42) uskoro bi se trebao vjenčati sa svojim partnerom, arhitektom Gauthierom Destenayjem, koji ga je zaprosio još lani u ljeto.

Za sad se samo zna da će se vjenčanje održati u petak te da su pozvani istaknuti europski političari, no ostale informacije se strogo taje.

Prošle godine u lipnju Luksemburg je ozakonio istospolne brakove, a zakon je stupio na snagu u siječnju.

Bettel je došao na funkciju 2013. i prvi je deklarirani homoseksualni premijer Luksemburga. Do sad je u Europi javno otkrilo svoju homoseksualnost dvoje njegovih kolega, bivša predsjednica Vlade Islanda Jóhanna Sigurðardóttir i belgijski premijer Elio Di Rupo.

http://www.jutarnji.hr/gay-premijer-...ektom/1349445/
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 19:36   #12
LUKSEMBURG je na referendumu u nedjelju odbacio širenje biračkog prava na strance koji čine 46 posto stanovništva te zemlje.

Nakon 82 posto prebrojanih glasova, tek je svaki peti birač bio za to da se trajno nastanjenim strancima omogući glasovanje na nacionalnim izborima.

Bio je to prijedlog "modernizacije" liberalnog premijera Xaviera Bettela (42) izabranog 2013.

Nije prošao ni prijedlog da se spusti dobna granica za pravo glasanja s 18 na 16 godina i ograniči mandat ministara na deset godina zaredom.

Bettelov konzervativni prethodnik Jean-Claude Junker, sadašnji predsjednik Europske komisije, vladao je 19 godina.

Da su birači dali pravo glasa strancima, Luksemburg bi bio prva članica Europske unije koja je to učinila.

U slučaju da to referendumsko pitanje prođe, to će biti glas "za više demokracije, za mladost, za raznolikost", rekao je premijer u subotu.




glasovanje sa 18 na 16 je malo prenisko
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 20:21   #13
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
glasovanje sa 18 na 16 je malo prenisko
Moje je mišljenje da bi trebali podići dob za glasovanje na 21. Građani u dobi od 16-18 nisu dovoljno politički zreli i informirani. A još su tinejdžeri, njima baš politika ta koja najmanje zanima.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 20:23   #14
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da bi trebali podići dob za glasovanje na 21. Građani u dobi od 16-18 nisu dovoljno politički zreli i informirani. A još su tinejdžeri, njima baš politika ta koja najmanje zanima.
i ja isto mislim 21
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 23:34   #15
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
...
Da su birači dali pravo glasa strancima, Luksemburg bi bio prva članica Europske unije koja je to učinila.
U UK svi punoljetni nastanjeni državljani EU imaju pravo glasa (osim u predstojećem referendumu za napuštanje EU).
jhnp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 11:45   #16
Quote:
jhnp kaže: Pogledaj post
U UK svi punoljetni nastanjeni državljani EU imaju pravo glasa (osim u predstojećem referendumu za napuštanje EU).
Mislim da se tu ipak radi o lokalnim izborima.
I u Sloveniji ako se ne varam nastanjeni stranci mogu glasovati na lokalnima?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 11:49   #17
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Mislim da se tu ipak radi o lokalnim izborima.
I u Sloveniji ako se ne varam nastanjeni stranci mogu glasovati na lokalnima?
Stranci iz drugih EU zemalja imaju pravo glasa na lokalnim i europskim izborima.
Aquaman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:41.