Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.10.2017., 14:25   #1
Pogoni 3x10 vs 2x11 vs 1x12

Ne mogu nigdje naći neko dobro pojašnjenje o omjerima/prednostima/manama npr ove tri vrste pogona. Ima ih na svim vrstama bicikala no ja ću suziti upit na MTB 29' priču i konkretno što mene zanima..pa ako tko ima volje reći par riječi
Moj afinitet je brdo:cesta otprilike 75%:25%, pogon je 40x30x22,3x10...imam desno koljeno fajn zmrdano i ..za brda najmanja šajba(22) mi savršeno odgovara..čak i da ima 24 bi mi bila picikato, također najveća (40) mi daje nekakav gušt da na ravnici kada bježim od pasa ili kada ganjam ekipu na speckama(oni naravno nemaju pojma o tom) da mogu držati korak s njima nekoliko stotina metara.
ono što se meni dešava..npr sad na krk-u je da nakon par sati ubijanja po onom kamenjaru kad sam umoran kao pas više nisam siguran na kojoj šajbi sam (naočale zmazane, sve prašnjavo niš ne vidim) i počinjem petljati sa mijenjajnjem brzina i kako vrijeme odmiče sve više griješim u shiftanju i na kraju moram silazit s bicikla jer nisam u dobroj brzini. da ne pričam da u kombinaciji sa blatom i prelaskom s najveće na najmanju šajbu na nekom iznenadnom brdašcu + moje mahnito prebacivanje mi i lanac zna padati.....well problematiku sam natuknuo vjerujem da Vi iskusni znate o čemu pričam i da mi nećete reći ..e trebaš imati više konde, paziti na put ispred...nositi naočale s dioptrijom

po pričanjima 2x11 je nekako jednostavnija opcija shiftanja, nauke gdje si i u kojoj brzini i da ovaj model pogona je elegantnija verzija 3x10 sa jednakim ako ne i boljim omjerima prijenosa snage...

kada bih ja htio prijeći sa 3x10 na 2x11 s tim da zadržim donju i gornju granicu prijenosa što sam naveo zašto mi odgovara...koje šajbe / bih trebao birati ...36x26...38x26..36x24 ???
naravno zanima me i kako se to uopće izračunava....i postavlja ..naravno sukladno ofinitetima biciklista..
__________________
Što me snađe da se ovdje nađe
gremlin33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 14:58   #2
http://www.bikecalc.com/gear_ratios

ubaci za pocetak trenutne omjere na biciklu i onda kombiniraj s trenutno dostupnim kombinacijama na trzistu.

jasno ti je ako sada imas veliku sajbu 40 i zadnji cog na kazeti 11 da ako stavis veliku sajbu 36 i dalje imas najmanji cog 11 da gubis na brzini pri istim okretajima. jedanko vrijedi i u obrnutom spektru tj omjerima koje koristis za penjaje.

2x11 ce biti nesto jednostavnije za koristit od 3x10 iz ciste logike sto naprijed imas samo dvije mogucnosti.

ako tebi treba cijeli raspon kako si napisao (u sto nekako sumnjam) onda su ti i opcije jako limitirane ali ako se odreknes npr 40-11 omjera onda ces i sa nekim 2x pogonom naci srecu. 1x namjerno nisam spominjao jer ako sada imas problema tj korist od 22 ili 24 granny ringa onda definitivno na 1x pogonu mozes ocekivatu suze i bol. eventualno s nekom brutalnom kazetom kakve sad ispadaju na trziste gdje je zadnji cog 50T ali cisto sumnjam da ce ti cijena takvog setupa odgovarati.

imho ja bi na tvojem mjestu postojeci 3x10 zamjenio sa 2x11 obracajuci pozornost na omjere manje sajbe sa novom kazetom u usporedbi sa sadasnjim setupom.

ako napises koliko para bi izbacio za to mozemo naci i konkretne prijedloge.

ps: padanje lanca pri divljanju na utrkama se ucinkovito rijesava straznjim mjenjacem sa clutch-em i eventualno dodatnom vodilicom lanaca ako ti bas jako treba. za nekakav xc rezim voznje, clutch ce biti dovoljan.
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 15:54   #3
Kod mene je naprijed 2x: 26/38
Pozadi je 10x.

U originalu je to bilo 3x10, ali je naprijed došlo do zamjene.

Nisam još nikad imao problem na uzbrdici. Nekako mi je ovo 2x10 taman za ono za što koristim taj bicikl. A koristim ga uglavnom za uzbrdice. Krećem s 0 mnv, na 1400 mnv stavim podlogu na kojoj otkunjam pola sata, i onda spuštanje na nulu. Uspon je prosječno 6-8 %, ovisno o ruti tog dana. Nastojim uvijek koristiti umjereni makadam, ne volim ona propadanja i stalno štimanje tlaka u gumama.
Ako si se našao u ovim mojim parametrima, onda probaj samo naprijed zamijeniti zupčanike. To ti je dosta jeftinije nego mijenjati i prednje i zadnje...
Ja sam rekreativac kojem je biciklizam treći prioritet među hobijima. Ako si ti pak u nekoj elite klasi XC utrka, onda sigurno postoje i bolja rješenja od ovog što je kod mene.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:08   #4
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
http://www.bikecalc.com/gear_ratios

ubaci za pocetak trenutne omjere na biciklu i onda kombiniraj s trenutno dostupnim kombinacijama na trzistu.

jasno ti je ako sada imas veliku sajbu 40 i zadnji cog na kazeti 11 da ako stavis veliku sajbu 36 i dalje imas najmanji cog 11 da gubis na brzini pri istim okretajima. jedanko vrijedi i u obrnutom spektru tj omjerima koje koristis za penjaje.

2x11 ce biti nesto jednostavnije za koristit od 3x10 iz ciste logike sto naprijed imas samo dvije mogucnosti.

ako tebi treba cijeli raspon kako si napisao (u sto nekako sumnjam) onda su ti i opcije jako limitirane ali ako se odreknes npr 40-11 omjera onda ces i sa nekim 2x pogonom naci srecu. 1x namjerno nisam spominjao jer ako sada imas problema tj korist od 22 ili 24 granny ringa onda definitivno na 1x pogonu mozes ocekivatu suze i bol. eventualno s nekom brutalnom kazetom kakve sad ispadaju na trziste gdje je zadnji cog 50T ali cisto sumnjam da ce ti cijena takvog setupa odgovarati.

imho ja bi na tvojem mjestu postojeci 3x10 zamjenio sa 2x11 obracajuci pozornost na omjere manje sajbe sa novom kazetom u usporedbi sa sadasnjim setupom.

ako napises koliko para bi izbacio za to mozemo naci i konkretne prijedloge.

ps: padanje lanca pri divljanju na utrkama se ucinkovito rijesava straznjim mjenjacem sa clutch-em i eventualno dodatnom vodilicom lanaca ako ti bas jako treba. za nekakav xc rezim voznje, clutch ce biti dovoljan.
1x12 sam spomenui i ja samo...ali ga nisam uzimao u obzir..to je čisto radi naslova

i da.."ako tebi treba cijeli raspon kako si napisao (u sto nekako sumnjam) onda su ti i opcije jako limitirane ali ako se odreknes npr 40-11 omjera "..dobro sumnjaš ....to je kako sam i napisao želim više iz navike i dobrog osjećaja nego što koristim..ako je 5% od sveukupne vožnje puno je

gablec na gablec se slaže..pamtim
__________________
Što me snađe da se ovdje nađe
gremlin33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 16:45   #5
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Kod mene je naprijed 2x: 26/38
Pozadi je 10x.

U originalu je to bilo 3x10, ali je naprijed došlo do zamjene.

Nisam još nikad imao problem na uzbrdici. Nekako mi je ovo 2x10 taman za ono za što koristim taj bicikl. A koristim ga uglavnom za uzbrdice. Krećem s 0 mnv, na 1400 mnv stavim podlogu na kojoj otkunjam pola sata, i onda spuštanje na nulu. Uspon je prosječno 6-8 %, ovisno o ruti tog dana. Nastojim uvijek koristiti umjereni makadam, ne volim ona propadanja i stalno štimanje tlaka u gumama.
Ako si se našao u ovim mojim parametrima, onda probaj samo naprijed zamijeniti zupčanike. To ti je dosta jeftinije nego mijenjati i prednje i zadnje...
Ja sam rekreativac kojem je biciklizam treći prioritet među hobijima. Ako si ti pak u nekoj elite klasi XC utrka, onda sigurno postoje i bolja rješenja od ovog što je kod mene.
ma nemam ja veze sa elite klasom na xc utrkama,ja se samo pokušavam tako prikazati budem malo i tvoj prijedlog razmislio..paaaa ko živ ko mrtav
__________________
Što me snađe da se ovdje nađe
gremlin33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2017., 23:06   #6
Quote:
gremlin33 kaže: Pogledaj post
ma nemam ja veze sa elite klasom na xc utrkama,ja se samo pokušavam tako prikazati budem malo i tvoj prijedlog razmislio..paaaa ko živ ko mrtav
ako je taj problem sa koljenom ozbiljan, artritis i slicno,
razmisli o e-bajku.
mario889 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 08:49   #7
Quote:
mario889 kaže: Pogledaj post
ako je taj problem sa koljenom ozbiljan, artritis i slicno,
razmisli o e-bajku.
ma bilo je par operacija...menisk, ligamenti i naj hrskavica...pretrčat nemrem 500 metara al odvozit 100km bez problema....najveći problem mi je zapravo nagli uspon..kad iz 0 se nagib pretvori u 10-15% onda moram naravno zapeti ko konj i s tom nogom...koljenom...je malo preveliko opterećenje...ako ide postepeno uspon ..onda je sve flet

e bike..iskreno na svakom usponu slinim kada netko prođe na takvom bike-u onak upola snage...i ko raketa..but nekako onda fali onaj suffer score na stravi..i osjećaj zadovoljstva nakon popenjanog vlastitim snagama
__________________
Što me snađe da se ovdje nađe
gremlin33 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:27.