Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2017., 23:19   #21
To je, također, dobar savjet. Kopanje po tim napravama gotovo uvijek završava fatalnim oštećenjima. Puno je zamki i treba iskustva. Primjerice, neki dijelovi Shimanovih getriba su, naizgled simetrična oblika, ali nisu i pogrešno postavljanje znači kraj života huba. Pravilan položaj se određuje utisnutim i teško primjetnim brojkama 3 i 8. Očito nisu slučajno odabrali slične brojeve...
Feeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 10:10   #22
Quote:
Feeler kaže: Pogledaj post
To je, također, dobar savjet. Kopanje po tim napravama gotovo uvijek završava fatalnim oštećenjima. Puno je zamki i treba iskustva. Primjerice, neki dijelovi Shimanovih getriba su, naizgled simetrična oblika, ali nisu i pogrešno postavljanje znači kraj života huba. Pravilan položaj se određuje utisnutim i teško primjetnim brojkama 3 i 8. Očito nisu slučajno odabrali slične brojeve...
Da, Shimano uvijek to radi, isto je i za Positrone, sajle/žice nema nigdje, moraš mijenjati komplet mjenjač.

Imao sam jedan Sachs Elan 12 na Kettleru, jesi imao kakvih iskustva s njim? Prodao sam ga susjedu i vozi se 5-6 godina svaki dan bez problema, sve brzine rade, ali ga baš dosta dere, naglo ubrzava i mijenja brzine. Mislio sam si ostaviti taj bicikl, ali sam se iskreno bojao toga ali izgleda da nisu loši.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 15:35   #23
Quote:
martin222 kaže: Pogledaj post
Da, Shimano uvijek to radi, isto je i za Positrone, sajle/žice nema nigdje, moraš mijenjati komplet mjenjač.
Ima na ebayu ali nisu Shimanove proizvodnje
http://www.ebay.ca/itm/SHIMANO-POSIT...8AAOSwFdtX1yvU
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:14   #24
Evo i mog, Gazelle Chamonix Excellent, 2011., Nexus 8 Premium, ostalo sve klasika za takav bicikl. Osim težine (20.1 kg), nema mane, svaka matica je INOX i nema nikakvog održavanja, mjenjač je silent bez čegrtaljke, pa se ne čuje ništa dok se vozi, plovi po cesti...

http://www.deviantpics.com/images/20...921_145131.jpg
http://www.deviantpics.com/images/20...921_145159.jpg
http://www.deviantpics.com/images/20...921_145226.jpg
http://www.deviantpics.com/images/20...921_145251.jpg
http://www.deviantpics.com/images/20...921_145311.jpg
http://www.deviantpics.com/images/20...921_145602.jpg

Ovo je prvi model sa Flowline sistemom (napinjač lanca).

martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:19   #25
Da, to je tip bicikla kojeg i ja koristim.
Ali sam u medjuvremenu nabavio i svicarski bicikl. A kad se svicarski proba, nizozemski nekako ostane zanemaren.
I to sam nasao model s klasicnom kazetom, tako da vise ne osluskujem niti krckanje nabe niti pogona.
Veoma opustajuce.
Model je Cresta giro.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 23:23   #26
Quote:
miroslav kadlec kaže: Pogledaj post
Da, to je tip bicikla kojeg i ja koristim.
Ali sam u medjuvremenu nabavio i svicarski bicikl. A kad se svicarski proba, nizozemski nekako ostane zanemaren.
I to sam nasao model s klasicnom kazetom, tako da vise ne osluskujem niti krckanje nabe niti pogona.
Veoma opustajuce.
Model je Cresta giro.
Da, imam i ja jedan, Medusa Balsthal iz 1968., Sturmey Archer, tih jer je podmazan gustim uljem preko mazalice. Ali Gazelle ide bolje, puno veći nagib rame ove cijevi ispod sica čini razliku.

Nexus 8 Premium se ne čuje ni kad se prestane gaziti, nema čegrtaljke kao kazeta.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 01:25   #27
Quote:
martin222 kaže: Pogledaj post
Da, imam i ja jedan, Medusa Balsthal iz 1968., Sturmey Archer, tih jer je podmazan gustim uljem preko mazalice. Ali Gazelle ide bolje, puno veći nagib rame ove cijevi ispod sica čini razliku.

Nexus 8 Premium se ne čuje ni kad se prestane gaziti, nema čegrtaljke kao kazeta.
Nexus 8 red band se ne čuje, ali nije mek u prihvatu kao "silent clutch".
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 07:11   #28
Quote:
Mag kaže: Pogledaj post
Nexus 8 red band se ne čuje, ali nije mek u prihvatu kao "silent clutch".
To moram provjeriti po modelu, možda ima, u odnosu na Nexus 3 čini se da je mekši.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 08:13   #29
nisam nikad probao neki bajk sa Nexusom, baš me zanima kak to "dejstvuje".
Brock is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 09:04   #30
Quote:
Brock kaže: Pogledaj post
nisam nikad probao neki bajk sa Nexusom, baš me zanima kak to "dejstvuje".
Prekrasno vjeruj mi, probaj , zaljubiti ces se, ja sam osobno probao samo Nexsuse 3 i 7 brzina, ove ostale nisam probao.

Kaj se tice podmazivanja ja koristim ono ulje iz tube za skutere, tj getribu skutera, jako je gusto i odlicno odraduje posao!
__________________
"Ženo, što plačeš? Koga tražiš?"
mario550 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 11:03   #31
Quote:
martin222 kaže: Pogledaj post
Kvaka u nizozemskim biciklima je nagib cijevi rame, ona od sica do pogona. Što veći nagib to je bicikl lakši za voziti.
Nagib je takav da se zadrži razmak od cijevi sica do pogona kao i da je veći nagib, ali da se istovremeno tim nagibom sic sruši dovoljno nisko da se na semaforu može stati i udobno spustiti noge. Znači, kombinira se optimalna dužina seat tubea sa optimalnom visinom za stajanje. Gubi se na iskoristivosti snage putem položaja na biciklu, što je u gradu, na ravnici potpuno nevažno.
__________________
Askhole - A person who constantly asks for your advice, yet ALWAYS does the complete opposite of what you told them to do.
doopeen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2017., 18:39   #32
Quote:
doopeen kaže: Pogledaj post
Nagib je takav da se zadrži razmak od cijevi sica do pogona kao i da je veći nagib, ali da se istovremeno tim nagibom sic sruši dovoljno nisko da se na semaforu može stati i udobno spustiti noge. Znači, kombinira se optimalna dužina seat tubea sa optimalnom visinom za stajanje. Gubi se na iskoristivosti snage putem položaja na biciklu, što je u gradu, na ravnici potpuno nevažno.
Jako lijepo objašnjeno. Provjerio sam, Nexus 8 SG-8R36 na Gazelli je silent clutch.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 10:12   #33
Pozdrav vlasnicima nizozemskih bicikala. Jučer mi je na gazeli tour populair puknula poluga pedale. Click image for larger version

Name:	IMG_0192.JPG
Views:	141
Size:	3.8 KB
ID:	19095 ona je kromirana duga 17 cm ( između promjera) i učvršćuje se samo preko centralne vide. Ako ima netko za prodati koju, tu sam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Branko76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 15:11   #34
Quote:
Branko76 kaže: Pogledaj post
Pozdrav vlasnicima nizozemskih bicikala. Jučer mi je na gazeli tour populair puknula poluga pedale. Prilog 19095 ona je kromirana duga 17 cm ( između promjera) i učvršćuje se samo preko centralne vide. Ako ima netko za prodati koju, tu sam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zanimljivo kako je pukla, nisam to još vidio. Standardna je duljina i sve, samo što je to dosta kritični dio, rabljeni znaju biti razlohani pa se ne može stegnuti na osovinu nego treba navarivanje. Nije to neki problem i ne vidi se ništa, ali po meni je bolje kupiti novu što sličniju. Imao sam prije par mjeseci jednu takvu rabljenu, ali kao novu, sad nemam.

I vidim da imate vrhunska pedala, SR SP-550, takva sam i ja stavio prekjučer na svoga, puno ljepše izgleda od plastike.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 10:53   #35
Evo da predstavim moj ovozimski izbor svakodnevnog bicikla.
Nije nizozemski nego švicarski. Zadnjih par godina vozim isključivo stare Švicarce, pokazali su mi se bolji od Nizozemaca.

Tigra Trekker, cca 1995.g.
Deore LX naprijed, STX pozadi
Prednja naba s dinamom Schmidts (SON)
Tipka za uključiti/isključiti svjetla na volanu
Kočnice hidraulične Magura HS11
Sic Selle Royal moon light
Gume Michelin city



Onaj osjećaš kad jedva čekaš sjesti na bicikl. I tako svaki dan...
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2018., 11:27   #36
Odličan, svakako servisirati kočnice

To su bili top-modeli 90-tih, idu puno bolje nego neki novi bicikl za 3000 kn, samo što to ljudi ne shvaćaju.

Ovisi sve o modelu, Gazelle Ultimate T1 je nešto slično, ide se na smanjenje težine. S druge strane, vanjske mjenjače treba često čistiti, pa ako se to ne radi svakih par mjeseci, brže se potroše dijelovi. Kod unutarnjeg, nema održavanja osim kad se mijenja ulje.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 15:33   #37
Kopka me nešto. Pozadi se lanac ne može prebaciti na dva najveća zupčanika. Lako bi ja da je to sad nešto odjednom. Ali me kopka što je bicikl iz cca 1995., i po izgledu ta dva zupčanika vidi se da lanac nije nikad bio na njima. Znači, netko je tako vozio desetljećima. Na ručici mjenjača nema pokazatelja broja brzina. Samo se osjeti da ima 5 položaja, na šesti kad se gura nema nikakvih pomaka. A pozadi je 7 zupčanika.
Ne trebaju meni uopće te brzine, bicikl mi služi kao gradski, ali bi bilo dobro znati uzrok ove nelogičnosti.
miroslav kadlec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 15:57   #38
a bi li taj bajk trebao imati iza 5 ili 7 brzina?

..možda je nešto mijenjano tokom godina, pa su stavili ono što im je bilo pod rukom, a ne ono što je stvarno trebalo staviti?

Tako ja sad na svom starom MTB-u iza imam kranc od 6 brzina umjesto 7... jer ovaj kakav sam trebao sa 7 nisam mogao nabaviti na vrijeme, a morao sam ići na put sa bajkom.. pa je bilo "stavi šta imaš".
Brock is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2018., 15:59   #39
Svaki mjenjač ima dva vijka koji služe kao graničnici (da lanac ne ispadne izvan lančanika). Vijke treba otpustiti, staviti lanac sa ručicom mjenjača u najveću šajbu i stegnuti vijak L (low, kao najmanja prva brzina). Isto vrijedi i za najveću brzinu, drugi vijak H (high, najveća brzina). Po potrebi, ako je sajla previše labava u najvećoj brzini, treba ju napeti.

Nema 5 brzina sigurno, koliko vidim po ručicama gore to je standardni 7, samo treba podesiti vijke.
martin222 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2018., 20:55   #40
i ja mislim da STX ide na 7 brzina. graničnici ili sajla.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:24.