Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2017., 23:02   #101
Predškola - obavezna/nije. Nekad i sad.

Opet mislim da ovdje riječ " socijalizacija" koristimo na dva različita načina.
Jedne mame kažu " socijaliziran je", kao da je to klik koji se dogodi u dječjoj glavi i gotovo s tim.
Druge mame socijalizaciju gledaju kao proces koji traje gotovo kao i djetinjstvo.
Da ja sam u drugoj grupi, znam da se kuži odmah.
Ne vjerujem da se dijete može socijalizirat bez ijedne vrtićke godine, bez obzira na društvo iz kvarta, igraonice i druženje s bratićima i sestričnama.
Mislim može ali samo donekle, nikad u mjeri kao vrtićko dijete.
To se najjasnije vidi kod polaska u školu. Ok, dijete (recimo curica) je pristojna, normalno razgovara s odraslima, ne vapi za mamom, komunicira sa vršnjacima. Ali uvijek nedostaje ono nešto, one finese u vršnjackim odnosima- postaviti se u svađi asertivno, otkantati onoga tko ti ide na živce, onda nošenje s onim sitnim zlobama između curica ( i dečkića naravno).
E kad sve to ide samo od sebe, onda je to kompletno odrađena socijalizacija za dob recimo, 7 godina.
Ne kažem nužno da je to dobro, ali je gotovo uvijek tako.
Što se tiče korisnosti vrtica, i ja bih rekla od 3 godine. Iako sam ja svoje morala dati u jaslice već sa godinom.
Jesu li zato bili super pametni? Nisu.
Jesu li se socijalizirali?
Jesu taman za jednogodišnjake.
Ne čupaj drugome dudu iz usta.
Ne grizi, vratit će ti.
Ne možeš uvijek biti prvi, nisi jedini.
Sasvim dosta za tu dob.
Ali ne pričamo o toj dobi nego o predškolskoj, dakle ja sam za, ali ne za predškolu nego za pohađanje vrtića, barem godinu dana pred školu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Nour Bin Laden is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 00:00   #102
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
čini mi se da "patiš" za onim nekim vremenima kad je dijete odgajalo "selo", kad su rasli uz hrpu vršnjaka, verući se po stablima umjesto da im netko drugi dirigira kakvu će igru igrati, kako će se zabavljati i po kakvim pravilima. u teoriji, da, djetetu ne treba socijalizacija ako svakodnevno ima društvo koje je različite starosne dobi, različitog karaktera, osobnosti, manira- da se mogu i potući i posvađati i lijepo družiti..
no, mislim da su ta vremena ostala tamo negdje u doba vlaka u snijegu. koliko je i to onda bilo dobro, ne znam- trebalo bi pitati psihologe koji bolje znaju te uvjete-pa da možda usporede.

ovo danas je svakodnevnica koja postoji svuda u svijetu (osim valjda u bespućima afrike gdje još trče sa zebrom po prašini...) i normalni je dio današnjeg svijeta. da svom djetetu i omogućiš djetinjstvo kakvo je imala ekipa iz vlaka u snijegu- teško bi se uklopilo u današnje društvo gdje je 99,9 posto ostalih odraslo u vrtiću i sa svime što vrtić nosi. koliko je to dobro ili nije, ovisi i o vrtiću i djetetu i kolektivu.. o puno faktora.
da je nekad bolje sa mamom, je. nekad. al mislim da nikako nije zdravo da dijete do 6-7 godine cijele dane provodi sa mamom, sa društvom po parkićima (uz nadzor odraslih) ili igraonicama i aktivnostima. jer očito mu ne možeš priuštiti djetinjstvo kakvo je bilo nekad. ovo što mu ti danas možeš priuštiti nije ni izbliza dobro kao ono u vrtiću.

kad se sve to uzme u obzir- danas je vrtić taj koji je prirodan (ako zanemarimo ograde oko vrtića ;D) a sve ono što im mi možemo priuštiti u njihovom djetinjstvu- vrlo "neprirodan" (organizirani parkići, play dateovi, igra uz nadzor, organizirane aktivnosti...)
Pogodila si. Patim za tim vremenima.
I samo bih voljela razdvojiti dva pojma. Jedan je "najbolje za dijete opcenito", a drugi "najbolje za dijete u datim uvjetima". Ok, razumijem da je (dok roditelji rade,dok su svi vrsnjaci u vrticu,dok nema dvorista i slobode za igranje) najbolja ponudjena opcija-vrtic,ali nemojmo se zavaravati, to nije ono opcenito potencijalno najbolje za dijete.
Mrs.Sepsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 07:48   #103
Imam ih troje, i gle čuda, ne radim, doma sam. Živim na, recimo to selu, uz more. U ulici s malo prometa (u toku dana doslovno prođe nekoliko puta automobil), blizu nam je dječje igralište, pjesak, plaže... No svejedno, šaljem djecu u vrtić, najstarija je krenula sa 4,5 godine, srednji isto tako, najmanje planiram sa tri upisati, pa se konačno vratiti na kakav posao, ili ne, ovdje nebitno. Mislim da im je uz sve pogodnosti mjesta u kojem živimo, vrtić potreban. Pošto sam doma, naravno da ne ostavljam dijete cijeli dan u vrtiću, ali mislim da mu vrtić definitivno koristi.

Mogu opravdati jedino slučaj da je ljudima teško izdvajati određenu svotu novaca, i ako imaju mogučnost da netko čuva djete, valjda onda nema izbora.


Mislim da bi možda za predškolce trebalo biti besplatno, da svi prođu bar jednu godinu vrtića, ne znam kako to sada ide sa tom malom školom , ali ako sam dobro shvatila to je sada samo dva sata programa, što je po meni opet premalo.
__________________
nikoina
nikoina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 09:48   #104
Naši imaju predškolu tri puta tjedno po tri sata. Valjda ovisi i o ustanovama
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:23   #105
Ja recimo nisam isla u vrtic (80-e su u igri), samo predskolu tih par sati i definitivno mi je falilo socijalizacije u smislu u kojem je netko vec spomenuo, izboriti se za sebe, znati se nositi sa zadirkivanjima i sl. Bila sam mirna, povucena i odlicna ucenica, a tek sam se u petom osnovne socijalizirala u smislu funkcioniranja u grupi.

Djetinjstvo sam provela uz mamu kucanicu, tata je vec u 14:25 bio kod kuce, dvije sestre i brata, djecom iz susjedstva i svejedno mi je falila ta grupna dinamika.

Moj stariji sin je moj karakter i da nije u vrticu tesko bi se nosio sa skolom.
Njemu je vrtic puno donio sto se tice komunikacije, otvorenosti, borbe za sebe.

Zadnje uređivanje Cepin40 : 01.11.2017. at 11:39.
Cepin40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:40   #106
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Njemu je vrtic puno donio sto se tice komunikacije, otvorenosti, borbe za sebe.
Upravo to, moji su svo troje više zatvoreni tipovi i treba im pomoć u komunikaciji i suradnji sa određenom grupom. Sa time da mi je najstarija od prvog dana bila oduševljena vrtićem, srednjeg sam pokušala upisati sa 3,5 ali je plakao pa je moje srce junačko odgodilo do 4,5 i situacija je bila prvih par tjedana ista kao sa 3,5 , doslovno deranje svako jutro. Ali evo danas je nesretan što danas nema vrtića, vrlo brzo je prihvatio vrtić kao nešto dobro i zanimljivo.

A moram i primjetiti promjenu u ponašanju na dječjem igralištu među nevrtičkom djecom, puno bolje komunicira. Definitivno je pozitivno djelovao na njega.
__________________
nikoina
nikoina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 11:36   #107
Da dodam još uz sve navedeno i edukativni naglasak....šaranje, crtanje bojama ili ljepljenje stvarima koje im ja ni u ludilu ne bi dozvolila u kući, razne tematske kreativno stvaralaštvo (Uskrs, Božić....) učenje pjesmica, igranje u predstavama, samostalno hranjenje, odlazak na wc, izleti.....

Jednostavno ogromna dobrobit za dijete.
BBC drama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 13:46   #108
Quote:
Cepin40 kaže: Pogledaj post
Ja recimo nisam isla u vrtic (80-e su u igri), samo predskolu tih par sati i definitivno mi je falilo socijalizacije u smislu u kojem je netko vec spomenuo, izboriti se za sebe, znati se nositi sa zadirkivanjima i sl. Bila sam mirna, povucena i odlicna ucenica, a tek sam se u petom osnovne socijalizirala u smislu funkcioniranja u grupi.

Djetinjstvo sam provela uz mamu kucanicu, tata je vec u 14:25 bio kod kuce, dvije sestre i brata, djecom iz susjedstva i svejedno mi je falila ta grupna dinamika.
.
Potpisujem, posebno boldano. Klinci iz vrtića su imali već svoje grupe, meni je bilo ful teško uklopiti se. Pa onda odlikašica, naočale = štreberica i tako. Ja sam odahnula zapravo tek u srednjoj kad sam se makla u drugu sredinu

Isto sam odrasla uz mamu koja je bila doma i tatu koji je radio 2 posla. Imala sam punu ulicu frendova, družili smo se po cijele dane uglavnom, kod jednih il drugih u kući. Ono, jeli smo jedni kod drugih. Ali nekako to nije bilo to
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 19:19   #109
Quote:
nikoina kaže: Pogledaj post
Mislim da bi možda za predškolce trebalo biti besplatno, da svi prođu bar jednu godinu vrtića, ne znam kako to sada ide sa tom malom školom , ali ako sam dobro shvatila to je sada samo dva sata programa, što je po meni opet premalo.
slazem se.
i ovo obavezno dovodjenje na dva sata je totalno bezveze i fulana bit predskole.

sto se tice socijalizacije, puno toga se vec navelo s cim se slazem, al jedan detalj se stalno mora ponavljat. nema puno djece vani (prije 16h, zimi niti nakon), cak i ako se uspiju klinci igrati po cijele dane vani s drugim klincima, mislim da je dobro da se upoznaju s razlicitim klincima, i onima koji im idu na zivce i koji su gluplji/pametniji od njih i da znaju da ih "moraju" istrpit do kraja radnog vremena, kao sto ce morat u skoli, samo sto ce u skoli morat trpit i te klince i imat razne obaveze.
na ulici si biraju klinci drustvo koje im pase. odu kuci kad im netko ne pase.
u skoli to nije moguce. u zadnjoj vrtickoj godini bi to bilo dobro uvjezbavat (naravno, ak se radi o odgajateljima koji to znaju hendlat)

nisam za jaslice/vrtice prije 3. godine (to je fakat nuzno zlo), od 3-5 kako tko i kako gdje, iznad pete jesam. sa i bez kretivni aktivnosti. to su mi samo dodatci koji dobro dodju, puno je bitnije druzit se sa svijetom oko sebe.
i predskolu, obavezno, u barem 4 smsilena svakodnevn sata.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 16:41   #110
U školu sa 3 godine

FRANCUSKA će spustiti dob obaveznog školovanja sa šest na tri godine početkom školske godine 2019., što je zapravo samo simbolična mjera kojom se teži priznavanju važnosti obrazovanja u predškolskim ustanovama, s obzirom na to da ih gotovo sva djeca već pohađaju u toj dobi.

Predsjednik Emmanuel Macron objavit će tu novost u utorak na otvaranju "Skupa o predškolskim ustanovama" koji okuplja do srijede u Parizu panel stručnjaka i specijalista za djecu.

Po Elizejskoj palači, "odluka o spuštanju dobi obaveznog obrazovanja na tri godine izražava spremnost predsjednika republike da od škole učini mjesto realne jednakosti i oda priznanje predškolskoj ustanovi koju se više ne smije smatrati mjestom čuvanja ili običnom pripremom za osnovnu školu".

Od 1959. školsko obrazovanje u Francuskoj je obavezno za svu djecu od šest do 16 godina. Dotad se u školu obavezno išlo do 14 godina.

No većina djece počinje se školovati već s tri godine. Školske godine 2015./16. predškolske ustanove pohađalo je 97,6 posto trogodišnjaka.

Mjera će stupiti na snagu na početku školske godine 2019. Za nju će biti nužno osnivanje oko 800 radnih mjesta.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...e/1034882.aspx
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 18:51   #111
a kod nas ce moda odgoda prijeci u pravilo pa cemo pomaknuti polazak u skolu na 8 godina.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 19:54   #112
da, jer ce mali francuzi s tri godine sjediti u klupama 5 sati, dobivati jedinice za lose nacrtano sunce, jesti pizzu i burek za dorucak a onda samo ici doma podzemnom
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 20:05   #113
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
da, jer ce mali francuzi s tri godine sjediti u klupama 5 sati, dobivati jedinice za lose nacrtano sunce, jesti pizzu i burek za dorucak a onda samo ici doma podzemnom
ma da, naravno, u svim zemljama svijeta skolstvo je cisto savrsenstvo.
samo kod nas je dno dna.

ajd samo jednom nemojmo sve gledati crno-bijelo, ha?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 20:06   #114
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
No većina djece počinje se školovati već s tri godine. Školske godine 2015./16. predškolske ustanove pohađalo je 97,6 posto trogodišnjaka.
počinje se školovati tako da već s tri pohađaju predškolske ustanove. i moje dijete je s tri krenulo u predškolsku ustanovu. oni koji imaju više sreće pri upisu krenu i ranije. čini mi se da se ovdje govori o obaveznom upisu u vrtiće s tri godine, a ne u škole, samo kaj se ovi naši novinari ne mogu odlučiti.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 20:06   #115
nisam htjela reci to nego da ovo u francuskoj nije nikakva skola nego vrtic. obavezni vrtic.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2018., 20:07   #116
garga, nasi novinari ni engleski clanak ne znaju prevesti, gdje bi francuski
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 00:28   #117
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
garga, nasi novinari ni engleski clanak ne znaju prevesti, gdje bi francuski
Mislim da ih zbunjuje to što je i vrtić dio obrazovnog sustava, a oni za to nikad nisu čuli. Ovo nije prvi put da se mješaju pojmovi vrtić/predškola/škola.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 14:55   #118
Na žalost naša država ne može (ili jedva može) osigurati niti svima dostupnu besplatnu predškolu, a kamoli obvezni vrtić (plaćeni ili ne, nebitno...). Strahota naše zemlje je što više od 50% djece ne ide u predškolsko obrazovanje, nikakovo. Na forumu, u gradovima to tako ne izgleda, ali ako se malo makne iz velikih centara, brojke su porazne. I definitivno, ta djeca kreću s lošijih pozicija koje onda, rijetko tko uspije nadoknaditi.
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2018., 22:35   #119
Mene bome dugo nije bilo na forumu... radila sam sve ovo što pisete da su razlozi zbog kojih djeca trebaju, odnosno, moraju ići u vrtić jer moji eto, nisu išli... tj, stariji nije išao, a mladi ne ide niti će ići ako sve bude po planu...
Morala sam se nadovezat nakon toliko vremena jer imam totalno suprotno iskustvo od ovog što pišete...
Stariji je sad prije upisa u 1.razred pohađao famoznu predškolu i guess what - nis mu ne fali. Pod tim mislim da ima i previše, mogao je ostalima tamo i predavat.
I ne, nisam mamica koja se hvali, to je jednostavno tak.
A nije išao u vrtić... i reci da djeca moraju u vrtić jer tamo uce vrhu ravne vještine samostalnog jedenja i baratanja škarama i ljepilom (jer to doma ne bi dali) granici sa neodgovornoscu... djeci se itekako može sve sto se radi u vrtiću dati da rade i doma i mora se... mora se i htjeti... mora se i moci odreći puno toga jer se mora sa djetetom baviti doma svakodnevno i dijete mora biti uključeno u razne aktivnosti što sportske što kreativne, a također i slobodne aktivnosti... misliti da je vrtic bolji od odlazaka u parkic i organiziranih aktivnosti nema smisla jer od kad dijete navuce papucice do kad izađe iz vrtića sve mu je tamo organizirano i pod nadzorom... isto kao u igraonici, radionici, treningu i parku mojoj djeci...
Dakle nemojmo se zavaravati da vrtic od djece radi samostalna i spremna mala bića... mi smo se sad upisali u 1.razred i na kraju krajeva završili tu predškolu sa samim pohvalama, redom u svim aspektima... znači vrtic nije presudan I sigurna sam da ima još takvih iskustava...
Mala škola je bila fora, ali samo to... radni listići koje su radili su moji decki radili sa 4-5godina, zadaće su bile tipa, nauči vezat tenisice, higijena poslije nužde i zakopcaj jaknu - jer većina te i slične stvari nisu znali... ne zato jer nisu išli u vrtic, nego jer ih roditelji nisu naucili...
Sve se svodi na roditelje... na kraju dana, ne može se nitko od nas sakriti niti iza vrtića niti iza bilo cega, na roditelju je odgovornost da svoje dijete pripremi za život... dali ce u tome sudjelovat vrtic ili baka, mama ili tata, dadilja ili susjeda sa svoje troje djece, to je samo dodana vrijednost, nekad pozitivna nekad ne
__________________
I871/L791
Dogodila se ljubav... Za kakvu nikad niste čuli
Kjavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2018., 07:52   #120
Quote:
Kjavica kaže: Pogledaj post
djeci se itekako može sve sto se radi u vrtiću dati da rade i doma i mora se...
mozes ti njemu dati doma svasta OSIM svakodnevnog visesatnog duzenja s drugom djecom.
ne, nije odlazak u park zamjena za vrtic.
sozijalizacija u ranoj dobi je od ogromne vaznosti za razvoj djeteta. to je jednostavno tak.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.