Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2017., 15:51   #1
Zacarani krug - prejedanje

Pozdrav svima.
Natukla sam 13 kg od proljeca. Sama sam kriva za to jer poprilicno lose jedem - slatko, sendivici, pizze..
Imam osjecaj kao da sam upala u neki zacarani krug iz kojeg nikako ne mogu izaci. Nezadovoljna sam jer se debljam pa iz nezadovoljstva jos vise jedem. Vise puta uopce nisam ni gladna, ali jednostavno trpam sve u sebe kao da cu umrjet od gladi.
Na koji nacin se pokrenuti, poceti zdravije jesti i mrsaviti? Onaj "od sutra cu" nikako da dodje..
Pia5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:23   #2
Kreni od toga da ćeš vrlo vjerojatno dobiti dijabetes tipa 2. Osim toga, ne gine ti povišeni krvni tlak, povišeni kolesterol i povišene jetrene probe. Ako nećeš zbog zdravlja, prestani žderati zbog izgleda. U konačnici, ako ti ni to nije dovoljno, posjeti psihologa. Većina poremećaja prehrane korijen vuku iz nekog drugog psihičkog poremećaja.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 09:32   #3
Forumašici je jasno da mora van iz tog kruga (nebitno da li ju je osvijestila spoznaja o zdravlju ili izgledu), ona pita KAKO jer koliko sam shvatila jedan dan jede i jede s odlukom da će sutra sve po pravilu, pa sutra nešto zezne, pa hajde da iskoristi dan i pojede i ovo i ovo i ovo, pa će sutra sve kako treba. I tako iz dana u dan jer čim sitnicu zgriješi, ubije se u svemu sa zavaravajućom odlukom "od sutra...".
Psiholog...hm...nekako mi se čini da za sve traže uzroke u djetinjstvu...puno ispituju, klimaju glavom, ali daju malo korisnih savjeta...piši dnevnik što si jela, što si radila, kako si se osjećala.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 10:20   #4
Psiholog ne sluzi davanju savjeta. Njegova figura je tu da te slusa i da nekome kazes sve ono sto nije izreceno i da sam dodjes do spoznaja jer svi jako dobro znamo da ako Tika kaze ovoj osobi to sto je rekla, da ta osoba ne bude to spoznala zato sto je Tika rekla. Spoznati ce kad sama dodje do spoznaje.

A do toga dodjes razgovorm i osvjescivanjem samog sebe i svojih ciljeva u zivotu.


Lijepo probaj od sutra maknuti samo 1 losu stvar iz svog jelovnika, kada se naviknes bez te 1 stvari kreni na drugu, na trecu itd.

Polako i postepeno. Imam dojam kada ljudi okrecu 'novi list' i izbace sve 'lose' da su predodredjeni za fail.

Postepeno, nikam ti se ne zuri.
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:47   #5
Točno to, Milivojka. Ljudi bi od danas do sutra preokrenuli svoj život za 180°, izbacili sve što ih je iz bilo kojeg razloga veselilo i onda se čude što su nesretni. Nema kratkoročnih rješenja. N E M A. Nema dijete od 27 dana. Sve što je kratkoročno, od danas do sutra, za 3 mjeseca to je sve osuđeno na propast.

Baby steps. Ova metoda izbacivanja po jedne nezdrave stvari/namirnice čak zvuči dobro. Ili možda ne izbaciti jednu stvar, već uvesti 2 od 3 zdrava obroka, a jedan neka bude kakav god. To je već dovoljno za smanjiti broj unesenih kcal + uvijek sam za instant izbacivanje gaziranih pića i inih sokova.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:32   #6
Istina, tocno to. Stogod je nekome lakse ili prakticnije.

Nove navike se ne mogu usvojiti preko noci, novi zivot ne stvara se preko noci. Neces cudesno postati osoba koja pije zeleni caj u cik zore prije trcanja 10km, no mozes biti ta osoba s vremenom (naravno ako te hice zeleni caj u 5 ujutro).

Poanta je malih promjena, uspjeh u malim promjenama dovodi do zelje za dodatnim promjenama i za pola godine-godinu vidis da si posve nova osoba.
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:54   #7
Tu se uopće nije postavilo pitanje ročnosti skidanja kila, već izlaska iz začaranog kruga. Izbacivati po jednu štetnu namirnicu ne znači ništa jer osobe tog obrasca prehrambenog ponašanja će uvesti supstitut istog ili jako sličnog sastava. Suočavanje s psihološkim okidačem nije nužno i rješenje problema.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:10   #8
Nabavi sebi Welbutrin, to je antidepresiv koji se koristi i za mršavljenje i za odvikavanje od cigareta. Drugačiji je od SSRI antidepresiva i smanjuje opsesivno kompulzivna ponašanja poput prejedanja, pušenja, čak i raznih uzrečica i tikova, igranja igrica, kockanja. Djeluje na nikotinske receptore ko i cigarete s tim što nećeš štetiti zdravlju.

Ako ne mozes to nabaviti onda su okej i drugi stimulanti, kofein, zeleni čaj, energetska pića, kad si stimuliran nemaš apetita, a i aktivniji si, znojiš se, gubiš kile.
__________________
"Uvjerenje nije samo ideja koju neki um posjeduje; to je ideja koja posjeduje um." http://www.ateizam.net
"If you could reason with religious people, there would be no religious people." https://mimovi.weebly.com/
BertrandRussell is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:25   #9
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Tu se uopće nije postavilo pitanje ročnosti skidanja kila, već izlaska iz začaranog kruga.
Nažalost nema "recepta" za izlazak iz ovog začaranog kruga - osoba mora sama odlučiti i poduzeti neku akciju, prihvatiti savjet, napraviti promjenu.
MaryM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:27   #10
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Tu se uopće nije postavilo pitanje ročnosti skidanja kila, već izlaska iz začaranog kruga. Izbacivati po jednu štetnu namirnicu ne znači ništa jer osobe tog obrasca prehrambenog ponašanja će uvesti supstitut istog ili jako sličnog sastava. Suočavanje s psihološkim okidačem nije nužno i rješenje problema.
Meni se čini da se mi ne razumijemo. Jesmo li dali nekoliko konstruktivnih prijedloga vezanih za izlazak iz začaranog kruga? Jesmo. Tko će ju pokrenuti ako se sama neće pokrenuti? Hoćeš da ja zamašem magičnim štapićem i puf, ona više nema problema?

Problem je u glavi kod svih ljudi koji imaju bilo koji poremećaj prehrane, a prežderavanje to jest. I sad ti drkariš oko toga kako suočavanje nije nužno i rješenje problema. JE. To je prvi korak, osvijestiti problem. Pia5 je toga svjesna. Ok, let's move on. Želi nešto promijeniti? Checked. Kada? SUTRA. Not gonna happen. Promjene se događaju danas. Ždere ti se čips? Idi van iz stana i hodaj. Većina debelih i pretilih ljudi je neaktivna. Sjede na kauču i jedu iz dosade. Da vidiš kad je posla kako se nema vremena blejati u frižider.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:31   #11
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Kreni od toga da ćeš vrlo vjerojatno dobiti dijabetes tipa 2. Osim toga, ne gine ti povišeni krvni tlak, povišeni kolesterol i povišene jetrene probe. Ako nećeš zbog zdravlja, prestani žderati zbog izgleda. U konačnici, ako ti ni to nije dovoljno, posjeti psihologa. Većina poremećaja prehrane korijen vuku iz nekog drugog psihičkog poremećaja.
Ovo.

Ali rekla bih da je prvi korak fokusirat se na urednu prehranu, a ne na mrsavljenje.
Znaci uspjeh je i zadrzati tezinu stabilnom pa makar povisenu, za pocetak, i razviti zdrave navike.

Pia,
13kg u pola godine je stvarno puno i nije zdravo, nije isto kao da si ih natukla polako u npr 2 godine.

Sto se dogadja i zasto se trpas hranom - znas samo ti, sigurna sam da nesto potiskujes u ovih zadnjih pola godine - godinu.

Glede sistema, morat ces eksperimentirati.
Mozda je ok izbacivati malo pomalo, ali mozda je (nekome) rjesenje i jesti sve ali smanjiti kolicinu. To moras eksperimentirati i pronaci sistem.

Nekome je bitno da mu je trbuh pun, i moze to raditi s proteinskom prehranom, netko ne bi bas jeo proteine svaki dan i vise voli raznolikije, ali cijena toga je smanjiti porcije. Znaci postavis si na nacin da - nesto si oduzimas, ali isto tako nesto i dobijas.

I nemoj misliti da mora biti besprijekorno sve. Grijesit ces. Imat ces losih dana. Pa i tjedana. I mislit ces da se vracas na staro i padat ces u bed. Ali ne mora biti tako. Zato sam gore napisala - odrzati kilazu i ne dobijati kile tipa 6 mjeseci u tvoj slucaju je vec puno. Vjeruj mi.

Recimo, ja sam si napravila naviku da vjezbam i kad brljam s hranom. Znaci, oke, jedem tipa par tjedana lose, ili cak mjesec i pol. Lose mislim biram lose namirnice i kalorije pratim samo okvirno, dakle dopustim si malo preko (imala sam tu fazu sad krajem ljeta). ZNaci, nije idealno, ali nastojim vjezbat, nastojim odradit te utege 2x tjedno, nastojim planinariti i pjesaciti. To je bitno jer jednom i kad krenes opet reducirati prehranu, tijelo ce lakse odgovoriti na to, jer ce imati neku misicnu masu, i gubit ces lakse. Plus smanjujes si sanse za sve ove bolestine koje je Tika navela. Jbg, fitness trosi secer iz krvi, koliko god tijelo veliko bilo.

I pokusaj, cak i ako imas faza kad jedes nezdravo, ipak unositi neku suvislu sumu proteinske hrane, masti odmah zamijeni zdravima, umjesto cipsa nesoljene bademe, itd. Pa makar i da pola obroka u danu pojedes kako treba - dugorocno se racuna jer ako nista odrazit ce se na krvnu sliku puno vise nego da se trpas iskljucivo smecem.

I jako, jako je bitno naci sto ti fali.
Znaci postoji u zivotu nesto sto nadomjestas hranom, pokusaj detektirati sto je to, jer ziva je istina da kad si to uvedes u svakodnevicu, to uzbudjenje koje ti donose pizze, slatko itd ce postati nekako blijedo pored onog zapravo bitnog.

I jos nekaj - svi volimo jesti i svi imamo lose dane
Samo probaj da se to previse ne oduzi. Sretno.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:33   #12
Quote:
BertrandRussell kaže: Pogledaj post
Nabavi sebi Welbutrin, to je antidepresiv koji se koristi i za mršavljenje i za odvikavanje od cigareta. Drugačiji je od SSRI antidepresiva i smanjuje opsesivno kompulzivna ponašanja poput prejedanja, pušenja, čak i raznih uzrečica i tikova, igranja igrica, kockanja. Djeluje na nikotinske receptore ko i cigarete s tim što nećeš štetiti zdravlju.

Ako ne mozes to nabaviti onda su okej i drugi stimulanti, kofein, zeleni čaj, energetska pića, kad si stimuliran nemaš apetita, a i aktivniji si, znojiš se, gubiš kile.
Ne znam koliko su dobri ovakvi savjeti...
Za to bih ja isla strucnoj osobi ipak.

Ne znam koliko je dobro da provocira dopamin takvim ajmo rec 'narkoticima' - sto oni realno i jesu.
Jer ce i dalje povezivati zadovoljenje s unosom necega u usta. Sto ne znam koliko je dobro za nju.

Treba se maknuti od hrane, stola, cuge, cigareta, cajeva itd. Mozda grijesim ali...

Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Meni se čini da se mi ne razumijemo. Jesmo li dali nekoliko konstruktivnih prijedloga vezanih za izlazak iz začaranog kruga? Jesmo. Tko će ju pokrenuti ako se sama neće pokrenuti? Hoćeš da ja zamašem magičnim štapićem i puf, ona više nema problema?

Problem je u glavi kod svih ljudi koji imaju bilo koji poremećaj prehrane, a prežderavanje to jest. I sad ti drkariš oko toga kako suočavanje nije nužno i rješenje problema. JE. To je prvi korak, osvijestiti problem. Pia5 je toga svjesna. Ok, let's move on. Želi nešto promijeniti? Checked. Kada? SUTRA. Not gonna happen. Promjene se događaju danas. Ždere ti se čips? Idi van iz stana i hodaj. Većina debelih i pretilih ljudi je neaktivna. Sjede na kauču i jedu iz dosade. Da vidiš kad je posla kako se nema vremena blejati u frižider.
Koja si ti GI Jane

Ja sam vise fan blazeg i ugodnijeg pristupa :Smizla:

Doduse, i to isto ovisi o osobi, jel.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:42   #13
Taman čitam tvoje postove i dođe mi da se zavalim u fotelju i odmorim. Uvijek mirno i staloženo.

Različite retorike pale kod različitih ljudi. Ja sam takva, oštrija, ali u suštini se slažem sa svime što si napisala. U konačnici, ona najbolje zna što je uzrok prežderavanja i dok to ne riješi, neće biti zadovoljna.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:50   #14
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Taman čitam tvoje postove i dođe mi da se zavalim u fotelju i odmorim. Uvijek mirno i staloženo.

Različite retorike pale kod različitih ljudi. Ja sam takva, oštrija, ali u suštini se slažem sa svime što si napisala. U konačnici, ona najbolje zna što je uzrok prežderavanja i dok to ne riješi, neće biti zadovoljna.
Awww

Al dobro, sve to ima svoj efekt, ja sam stalozeno chubby, da sam tvrdja, mozda bi vec bila Conan

No generalno, uvijek sam za rasciscenje stvari u glavi prvo, glavni problem u ovome sto cura pise nije izgled niti kile, zapravo. Moze biti motiv i pokretac, ali nije sustina, sustina su nazalost druga njasra. I would know.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 15:56   #15
Jep, nažalost tako je. Meni je to teško za razumjeti, ali donekle mogu jer ponekad izgubim kontrolu i nažderem se kolača/keksića/čokolade. Sad se osjećam kao Milanović kojem je jednom pukla cijev u stanu.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 16:29   #16
A jebao te Milanovic

Istina, razlika je nebo i zemlja izmedju nemustog trpanja i 'ponekad se nazderem'

No ipak nije lose i da fit osoba poput tebe jasno i glasno prizna da se nekad nazdere jer iz iskustva znam da emo-jelci pate od perfekcionizma i misle da ne smiju nikad vise pojesti komad pizze (znaci ili sve ili nista) kako bi poceli zapravo voljeti sebe.
Upravo je kljuc da skuze da ponekad smiju pojesti nesto lose i da zemlja nece stati, ako je to 5-10% vremena - a to je najteze shvatiti budimo realni.
Jednu vecer provedu uz Domacicu i drugi dan depresija i samo nastave mlatiti po istoj umjesto da nastave zdravo.

To je meni psihijatrica davno dobro rekla, kad sam joj pricala o tom problemu - nije Tinch tvoj problem kako smrsavit vec kako odrzati kilazu.
Ono doslovce mi se tada u mozgu sve okrenulo nakon te jedne recenice
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 08:46   #17
Znaš moje mišljenje vezano za ekstreme. Ne podržavam ih i ne shvaćam zašto bi se itko zdrav odrekao bilo koje hrane koju voli. Ja pazim što jedem, treniram barem 4 puta tjedno s utezima. Između neki HIIT ili cardio, znači rekla bih da sam aktivnija od prosjeka. To i dalje ne znači da mogu jesti sranja svaki dan, ali znači da si mogu priuštiti bilo što povremeno. Povremeno je nekad 3 dana za redom slatkiša, a ja nisam ptičica koja će pojesti 2 kockice čokolade nego nilski konj koji pojede čokoladu, kutiju keksa i pol pleha mađarice. Vidi čuda, ne upadam u začarani krug prežderavanja jer nakon tog izleta u carstvo šećera, okrenem list i vratim se svojoj rutini. To je ta mentalna snaga koja mi ne dopušta da samo nastavim sa sranjima. Da je lako - nije, ali kod mene to nije došlo od danas do sutra. To su godine samodiscipline.
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:41   #18
Meni je na ovoj temi super kako se neki ljudi razbacuju dijagnozama, stanjima i lijekovima osobi o kojoj pojma nemaju.

Mozda je Pia samo sklona ljubavi prema hrani bez psiholoske pozadine, no ne, ajmo odmah na tablete, ajmo odmah: it's not you it's your hormones i ostali new age bull shit kako bi svu odgovornosti zbacili sa sebe.

Ajmo prvo krenuti od sebe i preuzeti odgovornost za svoja djela, pa onda na teze metode.

Bila sam i ja u 'zacaranom krugu' pa sam ga prekinula u onom trenutku kad sam postala svjesna sebe same.


Iz njenog opisa ne vidim nikakvu dramaturgiju koja je prethodila dobitku kila.
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 11:12   #19
Imam osjecaj kao da sam upala u neki zacarani krug iz kojeg nikako ne mogu izaci. Nezadovoljna sam jer se debljam pa iz nezadovoljstva jos vise jedem. Vise puta uopce nisam ni gladna, ali jednostavno trpam sve u sebe kao da cu umrjet od gladi.

Tebi Milivojka ovo izgleda kao da ona nema problem? I to traje pola godine?

Da nije tako opisala problem vjerojatno bih se slozila s tobom i rekla da je to samo ljubav prema hrani ili nekaj.


A mislim, i kaj da ga ima - nije smak svijeta. Problemi su da se rjesavaju.
Ono reci ljudima bilo kaj, ali reci im da ih psihicki nesto muci je blasfemija. Nes ti
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 12:46   #20
Ne govorim da nema problem, ima, ali trpanje odmah da je sve hormonski, psiholoski i spremno za tablete je meni suludo ako ne znas subjekt o kojem se radi.

I ja sam isto bila u tom krugu, lijepo sam napisala da jesam, pa sam se izvukla bez tableta, bez psihijatra i bez krivljenja svijeta ( i za one koji citaju s nerazumijevanjem - ne smatram da Pia krivi svijet za svoje prejedanje ).

No, samo Piino nejavljanje na temu koju je sama otvorila trazeci savjet nam dovoljno govori o kakvom problemu je rijec. Voli jest i nije sklona da se makne s te tocke.

I jos jedan disclaimer : nemam nista protiv psihologa, psihijatra, poremecaja hormona niti tableta.
__________________
1.12.2013-PROTIV !
Milivojka2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.