Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2017., 20:47   #21
Pa ako želiš provjeriti informaciju, što te spriječava?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2017., 22:48   #22

”Zar našem konzervativizmu, prije svega, nije zadaća očuvanje zapadne civilizacije? No, što vidimo? Studenti na fakultetu nakon koledža bacaju američku zastavu sa svojih kampusa. Gdje su ovi učenici naučili ovaj nepošteni prezir prema Americi i odakle u njih manjak patriotizma, ako ne i iz njihovih fakulteta i medija? Na primjer, na Sveučilištu u Pennsylvaniji, odjel engleskog jezika je uklonio dugogodišnji portret Shakespearea jer je bio bijel i muškarac”, podsjeća Prager na novu ideologiju negiranja svih različitosti.


https://www.logicno.com/politika/d-p...eucilista.html
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 19:32   #23
Spol je samo drustveni konstrukt??

Cekaj, bas da provjerim!
Cojek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 20:28   #24
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Pa u Americi su već počeli i CNN već piše članke za transgender osobe koje ne žele da ih se oslovljava sa he ili she, on ili ona već s they - oni.

Bilo mi je čudno čitati taj članak jer su govorili o jednoj osobi, a pisali su they - oni. Dok sam pohvatao tko su oni. A u Švedskoj su već uveli rodno neutralnu zamjenicu HEN.
O tome se već pisalo ovdje.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2017., 22:48   #25
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post

”Zar našem konzervativizmu, prije svega, nije zadaća očuvanje zapadne civilizacije? No, što vidimo? Studenti na fakultetu nakon koledža bacaju američku zastavu sa svojih kampusa. Gdje su ovi učenici naučili ovaj nepošteni prezir prema Americi i odakle u njih manjak patriotizma, ako ne i iz njihovih fakulteta i medija? Na primjer, na Sveučilištu u Pennsylvaniji, odjel engleskog jezika je uklonio dugogodišnji portret Shakespearea jer je bio bijel i muškarac”, podsjeća Prager na novu ideologiju negiranja svih različitosti.


https://www.logicno.com/politika/d-p...eucilista.html
Zašto bi studenti morali biti domoljubi?
I zašto ne maknuti Shakespearea? Većina velepoznatih umjetnika ionako je doseglo svoju ultrafamu zbog spleta okolnosti. Sigurno postoji cijeli niz književnika koji su vrsni kao i Shakespeare, pa njihovi portreti nisu obješeni na tom sveučilištu. Neki drugi portret možda će bolje tematizirati aktualnu problematiku. Treba graditi i nove tradicije.
tupavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2017., 10:02   #26
Nije ispravno pitanje zašto studenti moraju biti domuljubi, nego zašto ne smiju biti?

Ma naravno, ako ćemo micati Shakesepearea, onda ajmo micati i crnce i žene?
Ili ipak ne?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 16:13   #27
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post

”Zar našem konzervativizmu, prije svega, nije zadaća očuvanje zapadne civilizacije? No, što vidimo? Studenti na fakultetu nakon koledža bacaju američku zastavu sa svojih kampusa. Gdje su ovi učenici naučili ovaj nepošteni prezir prema Americi i odakle u njih manjak patriotizma, ako ne i iz njihovih fakulteta i medija? Na primjer, na Sveučilištu u Pennsylvaniji, odjel engleskog jezika je uklonio dugogodišnji portret Shakespearea jer je bio bijel i muškarac”, podsjeća Prager na novu ideologiju negiranja svih različitosti.


https://www.logicno.com/politika/d-p...eucilista.html

Prager podmeće, kao i obično. Evo što se točno dogodilo sa Shakespearovim portretom - grupica studenata ga je skinula i pospremila (ne uništila kao ćirilićnu ploču) te na njegovo mjesto nalijepila fotografiju Audre Lorde. Fotografija je trebala stajati ondje samo dok se ne pronađe trajno rješenje, ali mediji su prenapuhali stvar. Sveučilišni hodnik sada izgleda ovako, dakle u njemu je izložen kolaž načinjen od portreta različitih književnika, a među njima su i Shakespeare i Lorde. A civilizacija se, nekim čudom, još nije srušila.




@sunshinestar, nadam se da nećeš imati problema s čitanjem ovog posta. Trudila sam se pisati ga vrlo polako, budući da nisam uspjela pronaći relevantni video.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 20:12   #28
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prager podmeće, kao i obično. Evo što se točno dogodilo sa Shakespearovim portretom - grupica studenata ga je skinula i pospremila (ne uništila kao ćirilićnu ploču) te na njegovo mjesto nalijepila fotografiju Audre Lorde. Fotografija je trebala stajati ondje samo dok se ne pronađe trajno rješenje, ali mediji su prenapuhali stvar. Sveučilišni hodnik sada izgleda ovako, dakle u njemu je izložen kolaž načinjen od portreta različitih književnika, a među njima su i Shakespeare i Lorde. A civilizacija se, nekim čudom, još nije srušila.
Ma pusti ti to. To mi smrdi na one tzv "social justice wariors". Nanjušim ih odmah. Njihov najčešći napad:"you WHITE MALE itd itd.."
Najgora sorta ljudi, ali hvala bogu nikada ih većina ne prihvaća. Čak je i većina žena protiv njih bez obzira što se stavljaju kao predvodnici feminizma.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 21:15   #29
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prager podmeće, kao i obično. Evo što se točno dogodilo sa Shakespearovim portretom - grupica studenata ga je skinula i pospremila (ne uništila kao ćirilićnu ploču) te na njegovo mjesto nalijepila fotografiju Audre Lorde. Fotografija je trebala stajati ondje samo dok se ne pronađe trajno rješenje, ali mediji su prenapuhali stvar. Sveučilišni hodnik sada izgleda ovako, dakle u njemu je izložen kolaž načinjen od portreta različitih književnika, a među njima su i Shakespeare i Lorde. A civilizacija se, nekim čudom, još nije srušila.




@sunshinestar, nadam se da nećeš imati problema s čitanjem ovog posta. Trudila sam se pisati ga vrlo polako, budući da nisam uspjela pronaći relevantni video.
Sunčeko ti je Obscured by clouds, odnosno - posivilo...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 22:26   #30
Quote:
tupavi kaže: Pogledaj post
Zašto bi studenti morali biti domoljubi?
I zašto ne maknuti Shakespearea? Većina velepoznatih umjetnika ionako je doseglo svoju ultrafamu zbog spleta okolnosti. Sigurno postoji cijeli niz književnika koji su vrsni kao i Shakespeare, pa njihovi portreti nisu obješeni na tom sveučilištu. Neki drugi portret možda će bolje tematizirati aktualnu problematiku. Treba graditi i nove tradicije.

De, hiti se na pleća.

Prva rečenica na wikipediji:
William Shakespeare (/ˈʃeɪkspɪər/;[1] 26 April 1564 (baptised) – 23 April 1616)[nb 1] was an English poet, playwright, and actor, widely regarded as the greatest writer in the English language and the world's pre-eminent dramatist.
Prva rečenica na Encyclopaediji Britanici:
William Shakespeare, Shakespeare also spelled Shakspere, byname Bard of Avon or Swan of Avon (baptized April 26, 1564, Stratford-upon-Avon, Warwickshire, England—died April 23, 1616, Stratford-upon-Avon), English poet, dramatist, and actor, often called the English national poet and considered by many to be the greatest dramatist of all time.

Što se tiče domoljublja, ne moraju biti, zašto bi morali biti, ali to im ne daje za pravo bacati simbole države u kojoj su se najvjerojatnije rodili, u kojoj će živjeti i na kraju skončati. Ja kad god imam priliku pljucnem na ovu nesposobnu i korumpiranu stoku koja nas kakti vodi u bolje sutra, mislim da bi nam bilo puno bolje bez njih jer samo rade štetu, ali mi nikad nije palo na pamet da bacim simbole države ili da razderem zastavu (iako mislim da je ružna i da bi modernija u obliku crveno-bijele šahovnice bila puno prepoznatljivija i bolja). Jedna razina kulture bi ipak trebala postojati, pogotovo kod akademskih građana, koji bi trebali imati koji ispravni neuron više.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Prager podmeće, kao i obično. Evo što se točno dogodilo sa Shakespearovim portretom - grupica studenata ga je skinula i pospremila (ne uništila kao ćirilićnu ploču) te na njegovo mjesto nalijepila fotografiju Audre Lorde. Fotografija je trebala stajati ondje samo dok se ne pronađe trajno rješenje, ali mediji su prenapuhali stvar. Sveučilišni hodnik sada izgleda ovako, dakle u njemu je izložen kolaž načinjen od portreta različitih književnika, a među njima su i Shakespeare i Lorde. A civilizacija se, nekim čudom, još nije srušila. :kava :
Dakle, pisca koji bi u hrvatskim okvirima bio kao kombinirani Marulić, Držić i Krleža studenteki zamijene (ili izjednače) sa književnicom kao što je npr. Arijana Čulina.
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 08:22   #31
Ne kužiš. Ekvivalentna situacija bi bila da na stubištu odsjeka Kroatistike stoji golemi portret Marka Marulića. Studenti zaključe da bi to trebalo malo osuvremeniti jer hrvatska se književnost ne može svesti na Marulića. (Nekima Marulić aktivno ide nakurac jer im je gotovo nerazumljiv, kao Amerima Shakespeare).

Kako bi ubrzali stvar, skinu Marulića i nalijepe Slavenku Drakulić - i to lošu fotku, selotejpom, lagano nakrivo. Dakle, očigledno trolanje kako bi se pronašlo trajno rješenje, a to je kolaž sa slikama dvadesetak hrvatskih književnika.

Naravno da bi to bilo nemoguće, budući da na odsjeku jedva ima mjesta za obavijesti o rokovima, ali valjda smo se sad skužili.

Inače, moram ti odati priznanje na tome što si čitao Audre Lorde. Vidim da imaš negativno mišljenje o njezinom stvaralaštvu pa bi me zanimalo što joj spočitavaš.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 14:25   #32
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne kužiš. Ekvivalentna situacija bi bila da na stubištu odsjeka Kroatistike stoji golemi portret Marka Marulića. Studenti zaključe da bi to trebalo malo osuvremeniti jer hrvatska se književnost ne može svesti na Marulića. (Nekima Marulić aktivno ide nakurac jer im je gotovo nerazumljiv, kao Amerima Shakespeare).

Kako bi ubrzali stvar, skinu Marulića i nalijepe Slavenku Drakulić - i to lošu fotku, selotejpom, lagano nakrivo. Dakle, očigledno trolanje kako bi se pronašlo trajno rješenje, a to je kolaž sa slikama dvadesetak hrvatskih književnika.

Naravno da bi to bilo nemoguće, budući da na odsjeku jedva ima mjesta za obavijesti o rokovima, ali valjda smo se sad skužili.

Inače, moram ti odati priznanje na tome što si čitao Audre Lorde. Vidim da imaš negativno mišljenje o njezinom stvaralaštvu pa bi me zanimalo što joj spočitavaš.
Hvala na pojašnjenju. Ne bih se složio sa izjednačavanjem Marulića i Shakespearea. Shakespeare je na englesku književnost i jezik više utjecao nego Marulić na naše. Nisam čitao Lordicu, jedan sam od onih koji pljuckaju prije nego se upoznaju sa kompletnim opusom pljuckanoga ali sam barem malo proguglao. Nema je niti na jednom popisu najboljih američkih pisaca 20. stoljeća, nema je ni na jednom izboru 100 najboljih američkih knjiga 20. stoljeća. Piše da joj se opus temeljio na feminizmu, ljudskim pravima i to posebno ženskim pravima, pogotovo žena afričkog porijekla i homoseksualne populacije, opet uglavnom ženske.
za njezin aktivizam ali ajde nemoj, molim te...
No treba dati i takvim drugorazrednim književnicima mjesto na fakultetu. Neka se i njihov glas čuje ali ne na krilima bedaste i nezdrave političke klime koja je kulminirala izborom ridikula za predsjednika pa se sad sjetili nešto protestirati. Zašto si nisu izabrali drugog? Da se razumijemo Clintonica je podjednako loš izbor, možda još gori. Osobno mislim da koliko god Trump bio nedorastao i glup, Hillary je šljam. Starog Sandersa su otpisali, a bilo je i još boljih kandidata među ostalim minornim strankama.
Ontopic, nikad nije dobro da se raja miješa u ono o čemu nema pojma bez obzira koje god to područje bilo, lingvistika i kojekakve zabrane rodova (!?) ili nešto drugo. Baš me zanima kako bi to bilo uvesti u naš jezik ili slične (ruski, poljski...).
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 15:17   #33
S ovim posljednjim se mogu složiti - nema smisla da se ljudi miješaju u ono što se razumiju kao Mara u krivi kurac.

Marulić nije Shakespeare, to je svima valjda jasno. Izdvojila sam ga čisto zbog jezične nepristipačnosti. Ako si ikada pokušao čitati Shakespearea u originalu, shvatit ćeš paralelu.

Jedan od razloga zašto je Shakespeare zamijenjen kolažem bio je taj što za njega ionako svi znaju. Što se Lordice tiče - sram me je priznati, ali ne znam jesam li je čitala ili nisam. U jednoj sam antologiji pročitala par pjesama koje su me se duboko dojmile, no tada nije bilo gugla da je ondje potražim a kasnije sam zaboravila njezino ime. Možda je to bila Audre Lorde, možda Maya Angelou, možda neka treća. Da je njezina slika visjela na hodniku vjerojatno bih zapamtila o kome se radilo. A Shakespearea mi je nekako dosta za tri života.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 18:53   #34
Rodna revolucija

Za one koje zanima: magazin "National Geographic" u siječnju je objavio tematski broj o "rodnoj revoluciji". Na naslovnoj su stranici fotografije sljedećih osoba:

1. međuspolna nebinarna osoba
2. transrodna ženska osoba
3. dvorodna osoba
4. transrodna muška osoba
5. androgina osoba
6. muška osoba.

Nedostaje im "ženska osoba". Možda namjeravaju ukinuti taj pojam.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 22:11   #35
Nije navodno, u Kanadi je donešen Bill c-16 kojim je predviđena kazna za namjerno "krivorodovanje" (moj slobodni prijevod).
Ima nekoliko videa gdje je sveučilišni profesor Jordan Peterson imao velike probleme jer nije htjeo koristiti zamjenice Xe Xer Zur.... i slično.

Isto tako u New Yorku možeš dobiti kaznu do 250 tisuća dolara za zločin krivoroda.

Mene zanima, možda bi mi neka osoba koja smatra da je rod spektar i da je bitno samoodređenje, što u slučaju da nađu nepoznatu mrtvu osobu, ima kitu, jaja, bradu, mišićav... kako bi stavili opis?
dawg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 22:38   #36
Quote:
dawg kaže: Pogledaj post
Nije navodno, u Kanadi je donešen Bill c-16 kojim je predviđena kazna za namjerno "krivorodovanje" (moj slobodni prijevod).
Ima nekoliko videa gdje je sveučilišni profesor Jordan Peterson imao velike probleme jer nije htjeo koristiti zamjenice Xe Xer Zur.... i slično.

Isto tako u New Yorku možeš dobiti kaznu do 250 tisuća dolara za zločin krivoroda.

Mene zanima, možda bi mi neka osoba koja smatra da je rod spektar i da je bitno samoodređenje, što u slučaju da nađu nepoznatu mrtvu osobu, ima kitu, jaja, bradu, mišićav... kako bi stavili opis?
Joran Peterson je pod strašnim pritiskom korporacija zbog svog akademskog djelovanja.
Nedavno su mu ukinuli račun zajedno sa svom korespodencijom, akademskom arhivom, rasporedom i ostalime što ide uz račun.
Odbili su mu vratiti račun i odbili su mu reći koje je prvailo navodno prekršio.
ANonimni pojedinci iz korporacije su mu se privatno javili i dali mu potporu, iako u firmi se ne mogu založiti za njega, jer bi Korporacija otkrila da ima različite političke stavove od rukovodsva, a Google je tolerira raznolikost, a zapošljava po političkom ključu, ne ključu stručnosti...
Dakle, ako si izvrstan programer, ali ako misliš da se ljudi ne bi trebali kažnjavati zato jer koriste jezik po pravilima koja su vrijedila prije nego su političari počeli sa izmjenama u jeziku, nemam mjesta za tebe u Googlu.

Peterson je bio i verbalno napadan od strane transrodnih osoba zbog svojeg akademskog rada.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 00:11   #37
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Za one koje zanima: magazin "National Geographic" u siječnju je objavio tematski broj o "rodnoj revoluciji". Na naslovnoj su stranici fotografije sljedećih osoba:

1. međuspolna nebinarna osoba
2. transrodna ženska osoba
3. dvorodna osoba
4. transrodna muška osoba
5. androgina osoba
6. muška osoba.

Nedostaje im "ženska osoba". Možda namjeravaju ukinuti taj pojam.
Možda.

Te trans-baze već su napravile kuršlus među feministkinjama, koje su se podijelile na one koje smatraju da su trans-žene u svakom smislu žene i one koje se ne slažu s tim.

Neka me netko prosvijetli - uključuju li ti krivorodni zakoni samo m/ž zamjenice ili i one cirkusarije?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 03:00   #38
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Za one koje zanima: magazin "National Geographic" u siječnju je objavio tematski broj o "rodnoj revoluciji".
Jesi li ti pretplaćen? Meni ne da da čitam preko neta bez da se pretplatim. Sjećam se tog broja, naravno, vrlo nedavno je to bilo.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 11:02   #39
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Jesi li ti pretplaćen? Meni ne da da čitam preko neta bez da se pretplatim. Sjećam se tog broja, naravno, vrlo nedavno je to bilo.
Bio je na kioscima. Netko od nas kupi pa posudi drugima. U tom je broju bilo i drugih članaka, npr. o inicijaciji i odrastanju dječaka i djevojčica u raznim kulturama, o ulozi očeva u Švedskoj...

Navode i podatak UNICEF-a da je u svijetu nad 200 milijuna žena izvršena klitoridektomija (odrezivanje klitorisa), i to u oko 30 zemalja uključujući približno polovicu indonezijskih djevojčica mlađih od 12 godina.

Tko ono reče da je ovo "najbolji od svih mogućih svjetova, Bogu hvala"? G. W. Leibniz!
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 11:27   #40
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Neka me netko prosvijetli - uključuju li ti krivorodni zakoni samo m/ž zamjenice ili i one cirkusarije?
Prof. Petersona su napali zato jer on nije htjeo koristiti željene zamjenice a tu su uključene i Xe Zir Zur Zer...
Koliko sam skužio i to je uključeno u taj famozni C-16.
Kao, nije kažnjivo dok je slučajno, ali daj ti dokazuj na sudu jel nešto namjerno ili nije.

Isto treba napomenuti kako Peterson nije neki extremist, ultradesničar i slično. Lik se bori za slobodu govora a ovdje se zabranjuje i nameće govor.
Naravno, kao i svuda, suočava se sa optužbama da je nacist, hitler i slično.


Koga zanima više (da zna što će ga čekati za par godina)

Kraći video - susret i debata sa studentima

https://youtu.be/O-nvNAcvUPE

Malo dulji video - susret i debata sa drugim profesorima, trasgenerima i borcima za pravdu:

https://youtu.be/kasiov0ytEc
dawg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.