Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Pogledaj rezultate ankete: Treba li uvesti engleski kao drugi službeni jezik u Hrvatskoj?
Da 6 33.33%
Ne 12 66.67%
Glasovatelji: 18. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2017., 15:43   #1
Treba li uvesti engleski kao drugi službeni jezik u Hrvatskoj?

Engleski i hrvatski bili bi ravnopravni, učili bi se jednak broj sati u školama (oba bi se trebala učiti puno više nego sad), svi javni natpisi pisali bi se i engleskim i hrvatskim, knjige, članci, filmovi, serije... se ne bi trebali prevoditi na hrvatski. Uglavnom, kakva je situacija u Irskoj. Najvažnije, ne bi ga uveli zbog Engleza, ni Amerikanaca, Kanađana, Iraca, Australaca, Novozelanđana, već isključivo zbog nas samih i našeg napretka. Što bi izgubili?
Lolobob is offline  
Old 20.09.2017., 17:19   #2
Vrijeme.
U Irskoj engleski nije bio uveden, nego naučen za vrijeme kolonijalne uprave.
Nema nekog smisla odreći se svog materinjeg jezika, iako je sasvim ok imati veću satnicu za strane jezike.
A za neprevođenje, moja malenkost obično gleda engleske filmove bez prijevoda, međutim većini ljudi treba prijevod, kako bi to ukinuo ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 20.09.2017., 17:20   #3
Meni to djeluje vrlo ponižavajuće i nije normalna praksa proglasiti službenim jezik koji nije maternji značajnom dijelu stanovništva dotične suverene države - u Hrvatskoj je broj engleskih izvornih govornika zanemariv i punopravna i suverena je država.
Osim toga, popularnost i međunarodni status engleskoga samo su trenutno stanje, tko zna koji će biti najpopularniji jezik u budućnosti - ako npr. mandarinski nekada postane najutjecajniji jezik u svijetu, hoćemo li opet mijenjati službeni jezik?

Zadnje uređivanje Maloumni : 20.09.2017. at 17:27. Reason: dodatak
Maloumni is offline  
Old 20.09.2017., 18:49   #4
Prije bi trebalo njemački proglasit službenim, s obzirom na popularni egzodus od ulaska u EU
__________________
Ne.
Yuna is offline  
Old 21.09.2017., 09:46   #5
Ne mislim i da je dovoljno praktična ideja takva proširena upotreba engleskoga u natpisima na javnim mjestima - zamislimo npr. neko slavonsko selo daleko od velikih gradova, turističkih objekata i državnih granica: tamo žive samo hrvatski državljani i čudo bi bilo da se pojavi stranac, za koga ćemo pisati na engleskome?
A čak i da uvedemo engleski kao služben jezik, morat ćemo ga prevoditi na hrvatski još dosta vremena jer u Hrvatskoj žive dosta hrvatskojezičnih koji ne znaju engleski (nikako ili nedovoljno dobro) i nisu u povoljnom uzrastu za njegovo učenje.
Maloumni is offline  
Old 21.09.2017., 09:50   #6
Može se engleski učit i bez pišanja po materinjem jeziku. Uostalom, tako se i uči.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 10:32   #7
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Može se engleski učit i bez pišanja po materinjem jeziku. Uostalom, tako se i uči.
Da, engleski se može učiti, ali on ne može nikako konkurirati maternji jezik jer maternji jezik mora biti prioritet broj 1 u svakom normalnom društvu: jezik je jedna od stvari koje ujedinjavaju dotičnu zajednicu.
Maloumni is offline  
Old 21.09.2017., 19:10   #8
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Da, engleski se može učiti, ali on ne može nikako konkurirati maternji jezik jer maternji jezik mora biti prioritet broj 1 u svakom normalnom društvu: jezik je jedna od stvari koje ujedinjavaju dotičnu zajednicu.
To sam i ja reko.
Alyosha is offline  
Old 21.09.2017., 22:09   #9
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post
Da, engleski se može učiti, ali on ne može nikako konkurirati maternji jezik jer maternji jezik mora biti prioritet broj 1 u svakom normalnom društvu: jezik je jedna od stvari koje ujedinjavaju dotičnu zajednicu.
da, da, toliki je prioritet da je svaka reklama ili ne engleskom ili sa anglizmima

pa natječaji za posao u HR su na čistom engleskom

o čem mi pričamo - HR jezik ima prioritet, aaaaaaaaahhhahahahaahhaahahah
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 22.09.2017., 00:08   #10
Ne kužim poantu uvođenja engleskog kao drugog jezika.
Po mom osobnom mišljenju i iskustvu, Hrvati u prosjeku i više nego dobro govore engleski, kad ne znaju čak se trude i natucati na engleskom. Evo npr. u Češkoj, ajmo reći jezični kolko tolko sličnoj državi ćete se puno više pomučiti naći nekog ko je voljan razgovarati na engleskom, a i ne znaju ga baš.

Nadalje, ne znam u kojoj vi državi živite, ali smo kao narod iznimno nepismeni, prvi ja pa onda ostali. Komu bi dodatni sati engleskog koristili? Ne može ni svako biti anglist, a i nek se niko uvrijedi, nije engleski tako težak, na nekim nižim razinama koje su potrebne u svakodnevnom životu i neprofesionalnoj komunikaciji. Akademska razina je nešto drugo, jedino ako želite povećanje preseljavanja u anglofone zemlje, pretvaranje Hrvatske u Magaluf, a na kraju da postanemo američka kolonija.
__________________
"You are what you eat but I don 't remember eating a sexy beast in the morning."
TeenWindfucker is offline  
Old 22.09.2017., 00:46   #11
Mislim da je ovo jedna jako glupa ideja. Što bi točno dobili ono? Ne kužim uopće smisao ni poantu.
Essegg is offline  
Old 22.09.2017., 09:58   #12
Kako ljudima uopće padnu na pamet takve nesuvisle ideje ?!
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Old 22.09.2017., 12:59   #13
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da, da, toliki je prioritet da je svaka reklama ili ne engleskom ili sa anglizmima

pa natječaji za posao u HR su na čistom engleskom

o čem mi pričamo - HR jezik ima prioritet, aaaaaaaaahhhahahahaahhaahahah
Možda je zbilja tako, ali ne treba biti.
Maloumni is offline  
Old 23.09.2017., 14:37   #14
Podržavam ideju, ako pričamo o američkom engleskom,...
Nisi sam, ima nas još koji želimo to!

Biti dio imperije je cvjetajuće proljeće,... Možemo za sada samo maštati što bi sve dobro došlo u Hrvatsku.

Ali teško mi je zamisliti da će neko educirati, a zatim napraviti i referendum za prihvaćanje američkog jezika kao službenog u Hrvatskoj,...

Treba čekati da nas neka imperija napadne i osvoji (Jugoslavija-Rusija, Arapi, Otomansko Carstvo, Njemačka, Amerika) da bi imali drugi službeni jezik,...
putnikbroj is offline  
Old 23.09.2017., 16:24   #15
Quote:
putnikbroj kaže: Pogledaj post
Podržavam ideju, ako pričamo o američkom engleskom,...
Nisi sam, ima nas još koji želimo to!
Naravno da govorim o američkom engleskom, najbolja varijanta engleskog jezika
Lolobob is offline  
Old 23.09.2017., 18:18   #16
Quote:
Lolobob kaže: Pogledaj post
Naravno da govorim o američkom engleskom, najbolja varijanta engleskog jezika
Jebate, koji si ti optimist... Ti stvarno vjeruješ da si sposoban naučiti engleski, a ne znaš ni svoj hrvatski?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 23.09.2017., 19:36   #17
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Jebate, koji si ti optimist... Ti stvarno vjeruješ da si sposoban naučiti engleski, a ne znaš ni svoj hrvatski?
Čeka, čekaj, jesi li ti na nekim drogama ili su ti vezali lubanju remenom dok si bio dojenče? Ja ne znam svoj hrvatski jezik? Ja pišem jezične savjete koje šaljem Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje, slao sam novotvorenice za natječaj za najbolju novu hrvatsku riječ, poslao sam PMF-u Biološkom odjelu popis hrvatskih naziva za biološke redove, razrede, rodove itd. za koje nismo imali vlastite nazive. Ti ćeš meni da ja ne znam hrvatski jezik? Ovdje na Forumu pišem kako želim, ali ti me ne znaš i nemaš pravo govoriti da ja ne znam svoj jezik. Iz koje si ti vukojebine došao da meni govoriš da ja ne znam nešto što znam bolje od većine jezikoslovaca? Nisam neki jezičar, ali znam i engleski jako dobro. Jebem ljude u mozak s jezičnim pogreškama koje govore, ispravljam ih u svakoj sitnici, i u govoru i pismu. Smrade jedan smrdljivi, ne seri o nečemu o čemu nemaš pojma, najviše me uvrijedi kada je netko uvjeren u potpunu moju suprotnost, a ne zna me. Mrš. Neka me blokiraju zbog ovog, ali zaostale, maloumne seljačine ne podnosim. Hvala.

Zadnje uređivanje Lolobob : 23.09.2017. at 19:53. Reason: Ispravljanje gramatičke pogreške nastale u stresnim okolnostima
Lolobob is offline  
Received Infraction
Old 23.09.2017., 19:40   #18
^
Jebiga, imaš jednu grešku.
lemonzoo is offline  
Old 23.09.2017., 19:49   #19
Quote:
leMONZoo kaže: Pogledaj post
^
Jebiga, imaš jednu grešku.
Bolje imati grešku u tekstu na glupom Forumu, nego u mozgu kao što ima debil kojemu sam se obraćao.
Lolobob is offline  
Received Infraction
Old 24.09.2017., 02:32   #20
Quote:
Lolobob kaže: Pogledaj post
Čeka, čekaj, jesi li ti na nekim drogama ili su ti vezali lubanju remenom dok si bio dojenče? Ja ne znam svoj hrvatski jezik? Ja pišem jezične savjete koje šaljem Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje, slao sam novotvorenice za natječaj za najbolju novu hrvatsku riječ, poslao sam PMF-u Biološkom odjelu popis hrvatskih naziva za biološke redove, razrede, rodove itd. za koje nismo imali vlastite nazive. Ti ćeš meni da ja ne znam hrvatski jezik? Ovdje na Forumu pišem kako želim, ali ti me ne znaš i nemaš pravo govoriti da ja ne znam svoj jezik. Iz koje si ti vukojebine došao da meni govoriš da ja ne znam nešto što znam bolje od većine jezikoslovaca? Nisam neki jezičar, ali znam i engleski jako dobro. Jebem ljude u mozak s jezičnim pogreškama koje govore, ispravljam ih u svakoj sitnici, i u govoru i pismu. Smrade jedan smrdljivi, ne seri o nečemu o čemu nemaš pojma, najviše me uvrijedi kada je netko uvjeren u potpunu moju suprotnost, a ne zna me. Mrš. Neka me blokiraju zbog ovog, ali zaostale, maloumne seljačine ne podnosim. Hvala.
Ispravljanje gramatičke pogreške nastale u stresnim okolnostima...

Aupičku - crknut ću...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:11.