Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2017., 19:42   #1
Prepoznavanje psihopatologije

zanima me kako se može prepoznati je li netko psihički bolestan ili zdrav na temelju razgovora s njim i njegovog neverbalnog ponašanja? na što treba obratiti pažnju da bi se ustanovilo kakvo je nečije psihičko stanje i kako djeluju psihički zdravi a kako bolesni ljudi?
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:48   #2
Prvo zavrsis medicinu i specializiras psihijatriju.

Onda ozenis klinicku psihologinju.

Prije nego ides na razgovor podvalis testove licnosti datoj osobi koje ce to onda zena pregledat.

Na picu mu u pice ubacis neke droge, izvadis mu dok je nesvjestan krv za testiranja i provedes kroz par aparata za ista (endokrini sustav, magnetna mozga i tako).

Nastavis sa svim tim podacima i kvalifikacijama ici sa njim na kave redovno nekolko mjeseci. Onda mozda dobijes neku okvirnu sliku, koju ces mozda kasnije opak morat mijenjat.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 20:26   #3
Bocneš ih lakmus papirom u jedan od otvora (po preferenciji), pazeći da te ne skuže? Ne zaboravi puhati dok čekaš.
Klosta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 20:43   #4
Fino pitaš čovjeka je li lud il mu noge smrde.

Ozbiljno, postoji jako puno psihičkih bolesti i poremećaja, koji se međusobno drastično razlikuju - i po tome od kojih simptoma osoba pati i po tome kako se ponaša. Uglavnom, čim je u pitanju bilo koji ekstrem, pa makar i u nečem što je društveno prihvaćeno (urednost, šarm, itd..) veća je šansa da ta osoba ima neku dijagnozu ili da bi je mogla dobiti ako je pristojno zatraži.

Naravno, to je sve malo nalik gatanju iz graha i nema neku praktičnu svrhu. Najjednostavnije je družiti se s ljudima koji su ti okej i izbjegavati one koji ti nisu okej (manipulatori, lažljivci, agresivci, dosadnjakovići, itd, itd).
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 21:14   #5
Meiscini da je psihijatrijska diagnostika neka vrsta odokativnog grupiranja i kategoriziranja simptoma uz eliminaciju potencijalnih organskih uzroka.

Dio tih simptoma se moze uociti indirektno, dio medjutim samo direktnim informiranjem o aspektima zivota date osobe, a organski uzroci se mogu eliminirati samo prtragama.

Kako mozes znati samo po ponasanju je li osoba "zasluzila" psihijatrijsku dijagnozu ili ima rak mozga ili bolest stitnjace ili je ovisnik ili nije tu noc spavala il ju pere PMS ( ) ili je u sumi?

Potencijalnih faktora je vise od onoga sto se moze prepoznati na prvi pogled.

Takodjer je psihicka bolest prilicno siroko podrucje medjusobno vrlo razlicite simptomatike, ne mos tako generalizirat kao da se radi o jednoj jedinstvenoj pojavi, tj skupu simptoma.

"Filozofski" pak gledano sami kriteriji su relativni. Oni sluze da se lakse obradi i tretiraosoba koja trazi pomoc, ali to nije usporedivo sa organiskim oboljenjima koja mozes otkrit "pod mikroskopom". Prema nekim istrazivanjima debela vecina slucajno odabranog stanovistva moze standardnim testovima biti "kvalificirana" za psihijatrijske dijagnoze. Odnosno, vecina bi nas na taj nacin gledano bila psihicki poremecena. Diagnostika ne sluzi tome da razlikuje normalno od poremecenog nego da suzi spektar mogucih problema i time mogucih terapija kod osobe koja trazi pomoc.
S obzirom na gornju statistiku, stoga, ne moras se previse niti truditi. Statisticki ti je najsigurnije uvijek pretpostaviti da ti je sa druge strane psihicki bolesna osoba, a i da si ti sam jedna
Sve je samo u stupnjevima otklona od zamisljene uravnotezene sredine, a svi smo bar donekle otklonjeni po bar nekim parametrima
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 14:43   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kako mozes znati samo po ponasanju je li osoba "zasluzila" psihijatrijsku dijagnozu ili ima rak mozga ili bolest stitnjace ili je ovisnik ili nije tu noc spavala il ju pere PMS ( ) ili je u sumi?
Objektivno se može utvrditi samo ovo posljednje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 20:31   #7
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
zanima me kako se može prepoznati je li netko psihički bolestan ili zdrav na temelju razgovora s njim i njegovog neverbalnog ponašanja? na što treba obratiti pažnju da bi se ustanovilo kakvo je nečije psihičko stanje i kako djeluju psihički zdravi a kako bolesni ljudi?
Ne postoji test za takvo što, a psihijatri mogu raditi dijagnozu samo na temelju ponašanja ili izrečenog. Koliko kretena hoda po ulicama i nitko im ništa ne može, koliko ubojica i sexualnih manijaka.. Testovi ne mogu otkriti ono što ti skrivaš u svojoj glavi, oni služe samo da se okvirno opiše karakter i ništa više. Kad imaš simptome neke bolesti i kada sa psihijatrom popričaš problemima tek tada se može dati neka okvirna dijagnoza. Kažem okvirna jer, evo recimo sudeći po sebi koji godinama idem na psihoterapiju, ni sam psihijatar nema pojma skim ima posla...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 02:38   #8
Jel te brine dal ljudi kuze po tebi?


Briga te se sta tko misli, bitno sta ti mislis o sebi.

Meni recimo ljudi kuze da san luckasta, ali ja to nekako ukamufliram u zajebanciju, pa ta ludost bude ka prikrivena lol. i itekako prihvacena.

pozitivno luda, srica pa san iz splita, pa to se lakse nekako progura pod splitski djir, malo je opanjena, malo je puknuta i tako.

virujem da svi imaju neke frke, poteskoce, probleme, nemoj mislit da si ti ovakav onakav, a svi drugi zive neke sretne savrsene zivote, jbg svi se suocavaju sa svakodnevicom i nose kako znaju i umiju, uzivaj u malim stvarima druzi se s ljudima, ljudi koji ce znat da imas to sta imas i nece te osudivat takvi ljudi postoje.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 07:24   #9
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
zanima me kako se može prepoznati je li netko psihički bolestan ili zdrav na temelju razgovora s njim i njegovog neverbalnog ponašanja? na što treba obratiti pažnju da bi se ustanovilo kakvo je nečije psihičko stanje i kako djeluju psihički zdravi a kako bolesni ljudi?
Na raspored neuroza. Iskustvo je od najveće koristi kao i pažljivo slušanje.
Teško je biti zdrav u bolesnom svijetu.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:37   #10
Prema onome što je osoba i kako živi, a to su neke naznake tek.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 10:51   #11
Odlično pitanje.

Ne sviđa mi se jedino što ga većina postavlja uglavnom pod predpostavkom da su psihopati drugi. Rijetki to pitanje postavljaju da bi preispitali vlastito ponašanje i postupke.
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 11:51   #12
psihopatologija i psihopatija nemaju veze, tj drugo je samo element prvog, nije tema o tome.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2017., 19:40   #13
Da psihopatologija je grana psihologije koja proučava poremećaje osobnosti zato sam i navela jedan trajni poremećaj osobnosti, kojeg pak mnogi vole pripisivati drugima
__________________
In Memoriam Nevenka Maras aka Nela Eržišnik 1922-2007
http://www.youtube.com/watch?v=AOUpARDUd9M
Carica Hrdalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 14:33   #14
Varijacija ljudske prirode i ponašanja zaista je preširoka da ljudsko oko može biti dobar indikator neke dijagnoze. Najbolje je posjetiti stručnjaka za to.

Mislim da je veći problem kad mislimo da imamo ta znanja, da možemo prepoznati nekoga koga pere SCH, depresija ili anksioznost, ali to je neka druga tema.
Pancake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2017., 18:22   #15
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
zanima me kako se može prepoznati je li netko psihički bolestan ili zdrav na temelju razgovora s njim i njegovog neverbalnog ponašanja? na što treba obratiti pažnju da bi se ustanovilo kakvo je nečije psihičko stanje i kako djeluju psihički zdravi a kako bolesni ljudi?
Prvo je potrebno raspolagati određenim znanjem iz psihologije i psihopatologije kako bi uopće mogao ,,detektirati" određeni obrazac ponašanja kao poremećaj.Postoje mnoge psihičke bolesti, te simptomi istih a sam zaključak o psihopatologiji neke osobe može biti relativan čak i među stručnim osobama, pa tako stručne osobe mogu za jednu osobu dati sasvim različite dijagnoze i stajališta.
Kentaurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 00:10   #16
Pa ko ima oko moze prepoznati. Ali uglavnom one koji piju teske lijekove. Vidi se po izrazu lica, pogled u prazno, bezizrazajno lice. Vidi se uglavnom na onima koji uzimaju velike doze antipsihotika. Ali opet nemaju svi koji piju velike doze ap takve uocljive karakteristike na izrazu lica i pogledu.

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 21:31   #17
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Pa ko ima oko moze prepoznati. Ali uglavnom one koji piju teske lijekove. Vidi se po izrazu lica, pogled u prazno, bezizrazajno lice. Vidi se uglavnom na onima koji uzimaju velike doze antipsihotika. Ali opet nemaju svi koji piju velike doze ap takve uocljive karakteristike na izrazu lica i pogledu.

Sent from my Vodafone Smart Tab 4 using Tapatalk
Nisu "problem" oni koji su pod terapijom, nego oni koji nisu "pregledani"
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 14:14   #18
Quote:
saugaro kaže: Pogledaj post
Nisu "problem" oni koji su pod terapijom, nego oni koji nisu "pregledani"
To je istina.

Samo, bed je što ni ovi pregledani nemaju neonsko F ispisano na čelu. Psihopačiće je zapravo lako skužit, samo treba znati gdje dolaze na pojilo, pa ako hoda kao psihopačić, kvače kao psihopačić...

Ovi ostali... majketi.

Isprva sve superfenomenalno, a kad se stvar malo zahukta ti ispadaš luđak.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:13   #19
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Isprva sve superfenomenalno, a kad se stvar malo zahukta ti ispadaš luđak.
Lako za to što ispadaš luđak. Nego što nakon takvih bliskih kontakta treće vrste i sam moraš na liječenje.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 13:58   #20
Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Lako za to što ispadaš luđak. Nego što nakon takvih bliskih kontakta treće vrste i sam moraš na liječenje.
Uh, bome da. Tu ni psihofarmaci ne pomažu, samo kompletno defragmentiranje diska.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:40.