Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2017., 19:04   #21
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Koncept pakla ima smisla jedino ako pakao nije vječan i postoji šansa za iskupljenje
To je teorija djelomičnog eternalizma. Meni osobno je najlogičniji anihilacionizam.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 19:25   #22
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Pakao je neka vrst katarze, u kojoj je čovjek toliko dugo koliko se ne izvuče iz okova vlastite mržnje i egoizma. Također, vjernici u raju smiju moliti za one u paklu, barem po islamu... I po tome će mnogi biti spašeni. A ako je za vjerovati hadisima, doći će i vrijeme kada će Allah pozvati i zadnjeg čovjeka iz pakla u raj, onog tko nije učinio nijedno dobro djelo... (A ima li takvih?)
Katoličanstvo skupa s kasnije islamom zarazilo se hinduističkim principima viđenja pakla u 2 oblika : hladni pakao, i vrući pakao. Dvije teorije o istom.

Time zato, pravno gledano, u obje religije, katoličanstvu i islamu, pronađu se hindu-doktrine. Što znači, hinduizam je po svom uvjerenju nadvladao ove dvije religije, obzirom da su se ove dvije tek samo pridružile ideji o paklu.


Premda, tema je Raj. S tom pakao ne bi trebao imati veze, al izgleda 'dotakni jedno pa da vidiš automatski iziđe drugo'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 19:29   #23
Bog je vjecan tako da ideja o vjecnosti je biti bogom ili zmijska teza edenskg vrta.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 19:30   #24
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Katoličanstvo skupa s kasnije islamom zarazilo se hinduističkim principima viđenja pakla u 2 oblika : hladni pakao, i vrući pakao. Dvije teorije o istom.

Time zato, pravno gledano, u obje religije, katoličanstvu i islamu, pronađu se hindu-doktrine. Što znači, hinduizam je po svom uvjerenju nadvladao ove dvije religije, obzirom da su se ove dvije tek samo pridružile ideji o paklu.


Premda, tema je Raj. S tom pakao ne bi trebao imati veze, al izgleda 'dotakni jedno pa da vidiš automatski iziđe drugo'.
Jos kad bi razumijela sto je hladni a sto vruci pakao.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 20:06   #25
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Dogma "čistilište"?, mah izmišljena skupa s dogmom "pakao".

Stajliš šprehe 'ak mi idemo u raj, a kud ćemo onda s neprijateljima?', gdje li su ta vrata kraja.
Po vedama, Zemlja je čistilište.

Svim anđelima i demonima, kad istekne karma, sa rajskih i paklenih planeta dolaze na zemlju gdje se testiraju za daljnje plasmane

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A ako je za vjerovati hadisima, doći će i vrijeme kada će Allah pozvati i zadnjeg čovjeka iz pakla u raj, onog tko nije učinio nijedno dobro djelo... (A ima li takvih?)
Eto, u hadisima nešto mudro

Ako je Božja ljubav neograničena onda ne može biti milostiv samo prema dobroj djeci, nego prema svima!!
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 22:24   #26
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Po vedama, Zemlja je čistilište.

Svim anđelima i demonima, kad istekne karma, sa rajskih i paklenih planeta dolaze na zemlju gdje se testiraju za daljnje plasmane
Jasno je, po vedama i ljudi i anđeli i demoni sve je to sa Zemlje. Tu ti vede reču ne zna se ko podmiruje račune.

Što sad?, pa ništ, preoblikovat naslov teme, nek se zove "Kako zamišljate Čistilište?".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 23:52   #27
Zemlja je uzemljenje od polariteta ili toplice za fanatike.

Sansa za popravni.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 03:49   #28
Ja ovako zamišljam raj...
Zamišljam da mi je pedikir osobno Sharon Stone, odjevena u japanski kimono.
Ona mi gladi nokte na nogama, koji su svi od opala i smaragda.
Kosa joj je još vlažna jer se upravo istuširala i miriši na proljeće.


Pravi Život nam služi hladni rajski napitak... da se ja i Sharon okrijepimo.


A Meadow nam puše perom od pauna iznad glava i tako pravi prijatnu atmosferu meni i Sharon.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:50   #29
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Eto, u hadisima nešto mudro

Ako je Božja ljubav neograničena onda ne može biti milostiv samo prema dobroj djeci, nego prema svima!!
S jedne strane se čovjek mora zaista plašiti vlastitih krivih poteza i grijeha, ali sa druge strane, riječi "Milostiv" i "Samilostan" su (u islamu) prvi i najčešće ponavljani atributi vezani uz Boga. Tako počinje svaka molitva.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:55   #30
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Time zato, pravno gledano, u obje religije, katoličanstvu i islamu, pronađu se hindu-doktrine. Što znači, hinduizam je po svom uvjerenju nadvladao ove dvije religije, obzirom da su se ove dvije tek samo pridružile ideji o paklu.
U mnogim krajevima svijeta je među vjernicima raznih vjera bilo monoteista. I danas među hindusima ima monoteista, kao i politeista. Tako da ideja nije preuzeta nego ponovno istaknuta.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:55   #31
Štit Allahov tražim, imenom Allaha, svemilosnog, samilosnog
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 14:58   #32
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Štit Allahov tražim, imenom Allaha, svemilosnog, samilosnog
Drugo ni ne treba, On je dovoljan zaštitnik.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 15:01   #33
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
S jedne strane se čovjek mora zaista plašiti vlastitih krivih poteza i grijeha, ali sa druge strane, riječi "Milostiv" i "Samilostan" su (u islamu) prvi i najčešće ponavljani atributi vezani uz Boga. Tako počinje svaka molitva.
Ali kako kaže Kudum, Bog nije hippy koji svima sve prašta pa možemo sad raditi što god hoćemo.

Bog na sebe preuzima odgovornost za naša djela jedino ako uđemo u njegovu službu i da duhovno napredujemo
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 15:08   #34
Vi ovdje kao da pričate o nekom vlastitom "individum bogu", kao da je to neka igra pa tko će više vode na svoj mlin. U debeloj ste zabludi sa ovim tetošenjima i hvalospjevima.

LP
__________________
Σύμφωνα με τον Ιησού Χριστό, τον Ηλία
barmen jitro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:01   #35
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
U mnogim krajevima svijeta je među vjernicima raznih vjera bilo monoteista. I danas među hindusima ima monoteista, kao i politeista. Tako da ideja nije preuzeta nego ponovno istaknuta.
Znaš li što je ponovno istaknuto? To da ova tema nema veze s monoteizmom.

Da bi ljudi posjedovali konkretnu viziju o Raju, prvo moraju negdje smjestiti. Isto vrijedi i za pakao. No ali, obzirom na općenite ljudske komentare svekolikih nazovi vizija, tada je jasno da im je nejasno gdje smjestiti te dvije adrese.

To da bi ljudi išli gore putem neba u neki nebeski raj - je najobičnije ljudsko snoviđenje.
Ako nisi znao, čak ni nebeski anđeli nebesko obitavalište ne zovu rajem. Pa onda, zašto zovu ljudi?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:06   #36
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Bog na sebe preuzima odgovornost za naša djela jedino ako uđemo u njegovu službu i da duhovno napredujemo
A ko je reko?

Vi kako god okrenete furt ispadne da je čovjek lišen odgovornosti.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:11   #37
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A ko je reko?

Vi kako god okrenete furt ispadne da je čovjek lišen odgovornosti.
Ako sam ti uzeo 100 kuna ti ćeš te pare svakako dobiti, ili od mene ili od Boga.

Iz moje perspetkive mogu ići svima vratiti sve što sam uzeo, a ti bi trajalo beskonačno jer dok bih vraćao bih paralelno i dalje krao.
Ili mogu se ubaciti u Božju službu i tako prećicom doći da Njega.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:17   #38
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ako sam ti uzeo 100 kuna ti ćeš te pare svakako dobiti, ili od mene ili od Boga.

Iz moje perspetkive mogu ići svima vratiti sve što sam uzeo, a ti bi trajalo beskonačno jer dok bih vraćao bih paralelno i dalje krao.
Ili mogu se ubaciti u Božju službu i tako prećicom doći da Njega.
To s Božjim službama je upitno. Svašta nešto nazivaju božjom službom i svako neko sebe nazove božjim službenikom.
Doduše, bila bi to tema za preko puta, od 'učitelja pa do...' - što?, raja? Hm.


Kažu zapisano je "On je na sebe preuzeo grijehe svijeta". Ali preneseni smisao govori da je ne uzeo na sebe da profiltrira grijehe, već da ih poništi. I neće poništiti bilo kome. Razlog zašto je upozorio na "široka vrata".
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 20:21   #39
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To s Božjim službama je upitno. Svašta nešto nazivaju božjom službom i svako neko sebe nazove božjim službenikom.
Doduše, bila bi to tema za preko puta, od 'učitelja pa do...' - što?, raja? Hm.
Pa nije Bogek glup, znao On tko je iskren, a tko prodaje maglu
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 03:06   #40
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Štit Allahov tražim, imenom Allaha, svemilosnog, samilosnog
Amin.
Kao što brat Khilus reče, Ako se samo na JEDINOG osloniš, VJEČITOG, Jahvu, Jehovu, Boga, Tvorca, Krišnu, Manutua, - JEDINOG BOGA- nema bolje podrške i veće snage, sigurno. Neka tebe i mene i sve nas uputi ka Sebi. amin.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ali kako kaže Kudum, Bog nije hippy koji svima sve prašta pa možemo sad raditi što god hoćemo. Bog na sebe preuzima odgovornost za naša djela jedino ako uđemo u njegovu službu i da duhovno napredujemo
Da, i da uz to - da činimo dobro svim ljudima, osim nasilnika i podrugljivaca. Vjera i djela... U Kur'anu časnom se čak 74. puta ponavlja "ONI KOJI VJERUJU I KOJI DOBRA DJELA ČINE". Nigdje se ne kaže jedno, ili drugo. To uvijek ide u paru. Za čovjeka je bolje da bude dobar nego da bude zao.

Quote:
barmen jitro kaže: Pogledaj post
Vi ovdje kao da pričate o nekom vlastitom "individum bogu", kao da je to neka igra pa tko će više vode na svoj mlin. U debeloj ste zabludi sa ovim tetošenjima i hvalospjevima. LP
Pokušaj gledati pozitivnije, ili makar razumi da mi stvarno vjerujemo u ono što ti nazivaš zabludom.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Po vedama, Zemlja je čistilište. Svim anđelima i demonima, kad istekne karma, sa rajskih i paklenih planeta dolaze na zemlju gdje se testiraju za daljnje plasmane.
Interesantno. A po islamu je nešto drugačije. Zemlja je odgajalište! Zemlja je njiva na kojoj sijemo, a kad umremo, prestaju naša djela - i dobra i loša. Kod Boga će naći svako ono što je posijao.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Eto, u hadisima nešto mudro Ako je Božja ljubav neograničena onda ne može biti milostiv samo prema dobroj djeci, nego prema svima!!
Ti i ja sigurno znamo da Bog nije nepravičan prema stvorenjima svojim.

Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Zemlja je uzemljenje od polariteta ili toplice za fanatike. Sansa za popravni.
Bog nas odgaja. Sotona je bio ljubomoran na čovjeka i nije mu se htio pokloniti. Bog je na strani iskrenih.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To s Božjim službama je upitno. Svašta nešto nazivaju božjom službom i svako neko sebe nazove božjim službenikom. Doduše, bila bi to tema za preko puta, od 'učitelja pa do...' - što?, raja? Hm.
Iskrena, srčana služva JEDINOM BOGU, i služba onima oko sebe, - spas je za svako ljudsko biće. Isus alejhiselam je to lijepo rekao.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kažu zapisano je "On je na sebe preuzeo grijehe svijeta".
Kaže ko? Pop? Svako svoja djela pred Boga nosi. I svoje grijehe, i svoja dobra djela. Pa će biti vaganje. A Božija milost nadvisuje Njegovu srdžbu. Tako vjerovati, po meni, treba svatko tko je iskren i dobar.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ali preneseni smisao govori da je ne uzeo na sebe da profiltrira grijehe, već da ih poništi. I neće poništiti bilo kome. Razlog zašto je upozorio na "široka vrata".
eto, donekle dobro si to rekla, ali mislim da je mnogo više dobrih ljudi nego zlih. To o velikim i vmalim vratima je crkvena mečka kojom popovi plaše duše zemaljske.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Pa nije Bogek glup, znao On tko je iskren, a tko prodaje maglu
Nije. A nije ni hipi. On dobro zna naša srca. Zna šta naša duša želi, kao teži. U našem Pismu se kaže: On kažnjava samo po zasluzi, a nagrađuje desetostruko. Pa svatko neka izmjeri kako će.

Zajam dat Bogu - je najunosniji profit. Vraća se desetostruko.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:27.