Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2003., 15:23   #41
Re:GOGA,

Razumijem pomanjkanje doktora ,jer sam i sam radio u malom mjestu.......ali ovo je preslo predaleko ,sve sta govorimo je "sta mislimo ,a ne znademo tocno".

Ne cekati vise jedan sat ,za Boga miloga mora postajati bolnica?
Nagadati nikako nece pomoci...samo moze preci jos gorje.
Slucaj je ako je kako se govori ..za "Emergenci department..ako nije blizu mora biti negdje, malo dalje.

U svakom slucaju postaje udruzenja pomoci doseljenicima koji ce vam pomoci sta da napravite ...siguran sam jer supruga i ja smo bili clanovi "Dobrog susjeda"i nekada po noci isli organizirati za pomoc.

Molim Vas morate natjerati muza i to napraviti.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 16:45   #42
Križobolja

Nisam tak stara (38), nisam debela i nepokretna, ali dogodilo se i meni.

Nakon nesto tezeg fizickog napora, pocela sam osjecati bol u križima, svakim danom sve jacu i jacu, sve dok nisam bila gotovo nepokretna. Nisu pomogli nikakvi analgetici, blokade, cak i kiroprakticar! Fakat boli za popizdit.

Fizijatar veli da je iskocio disk i da bi se trebao, uz terapiju i mirovanje, sam povuci nakon 6 tjedana.
Sad je proslo skoro 2 mjeseca i ne vidim neko poboljsanje.

Ima li tko slicnih iskustava?
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:19   #43
Premjestila sam ti temu u jednu vec postojecu o kojoj se razgovara o slicnim problemima. Kao sto vidis, nisi jedina.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:40   #44
Lahor, moje isprike, fakat nisam vidla prije ovu temu.
Hvala!
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 21:21   #45
ja ponekad hodam izgledam ko upitnik

kad moram duže stajat na jednom mjestu osjećam se ko prerezana. uh!
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 21:55   #46
ukljestenje diska

prvo pozdrav svima

lahor, prvo sam ti htjela napisati PM, ali nesto mislim, mozda bude zanimljivo jos nekom forumasu

ona stara tema o ledjobolji je dosta duga, ali ako mislis da je bolje, prikaci sve zajedno

dakle, poslije dosta peripetija, cekanja i trazenja doktora muzicu mome najboljemu je nakon pretrage koja se zove CT scan...ne mogu se sjetit kako se kaze na hrvatskom ...dijagnosticirano (slijedi slobodan prijevod): na L4/5 ukljestenje diska i to protruzija koja pritiska desni L5 korjen nerva
na L5 S1 nista znacajno
artriticne promjene na L 4/5 i L 5/S1

koliko sam o svemu citala..razumjela sam da ova pretraga daje sliku samo vecih ukljestenja i da nije potpuno pouzdana(???)

muzic je u dosta problematicnom stanju....ne moze stajati duze od 15 tak minuta...nakon toga bol mu se siri u nogu (noge)

preporucena i sugerirana mu je operacija.....moj muzic inace vjeruje samo dotorima....ne kiroprakticarima....ne pitajte zasto

sad bih ja molila savjet.....lahor je pisala dosta o potrebi vjezbanja i o tome da nije bas uvijek pametno pohrliti na operaciju...

sto mislite
hvala
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 22:41   #47
Kakve ste terapije do sada prosli i jesu li se pokazale uspjesnima?

Ukoliko ste probali s fizioterapijom i nije dala nikakvih rezultata niti nakon vise mjeseci...mozda je sad red da ortoped kaze sto se tu da uciniti? Danas postoje i neke novije metode kirurskog rjesavanja takvih problema, ali vecinom su rezervirane za teze slucajeve hernije diska koje sa sobom donose i neke neuroloske ispade (hernija je tezi stupanj od protruzije). Ne treba brzati s operacijom jer je velika mogucnost recidiva i ponavljajucih problema.

Nije ni fizioterapija uvijek svemoguca (ne priznajem to olako ), ali ipak treba pokusati neko vrijeme, ima tu raznih pristupa i raznih fizioterapeuta. Potrebo je uloziti dosta truda, a i rezultati ne dolaze preko noci.

BTW, fizioterapija itekako spada u konvencionalnu medicinu, to nikako ne moze stetiti, a koliko sam obavijestena tamo gdje vi zivite ona ide preko osiguranja.

Mislim da bi u ovom slucaju dosta dobre rezultate mogle dati neke manipulativne metode i McKenzie koncept. Vjezbe pomazu, da..ali ne sve i ne na svoju ruku. Tu stvarno treba znati sve detalje, u kojem je smjeru protruzija i kako se tocno klinicki ocituje da bi se moglo nesto preporuciti.

Inace, protruzija diska vrlo je cesta i fizioterapijom se mogu postici jako dobri rezultati. CT ne daje najpouzdanije rezultate. Isto tako, cesto postoji nerazmjer izmedju radioloskih nalaza i simptoma. Na temelju ovoga sto si napisala tesko je reci u kojem je stanju tvoj muz. Klinicki pregled daje vrijedne rezultate i ne treba ga podcjenjivati, a u ovim slucajevima on je esencijalan.
Kod prikaza takvih tkiva najtocnija je magnetska rezonancija, ali i najskuplja.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 22:45   #48
Nemoj se ljutiti, promijenit cu naziv teme u protruzija diska sto je tocniji naziv.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 22:51   #49
aj...zaboravila sam napisat zavrsno misljenje sa nalaza...

degenerativno nesto....sa....paracentralnom "disk herniation"

isli samo jednom kod fizijatra- rekla da ne moze nista bez diagnoze......pa trazili obiteljskog lijecnika....pa cekali red za specijalistu....pa se slikali....to je trajalo i trajalo....pri tom je muzic bio nepokolebljiv....nikako nije htio kod kiroprakticara

specijalist je sugerirao operaciju i nasao termin preko reda....to je sve bilo u jednom gradicu pokraj toronta, jer se samo na specijalistu u londou ceka vise od godine dana
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 23:02   #50
Tesko mi je reci bilo sto ovako napamet.

U jedno sam sigurna - da je o meni rijec pokusala bih sve da izbjegnem operaciju. Nju smatram zadnjim rjesenjem kad sve ostalo zakaze. Moras znati da operacija ne mora dati 100%-tne rezultate.

BTW, fizijatar nije isto sto i fizioterapeut tako da ne znam kod koga ste isli. I koliko znam, u Kanadi su fizioterapeuti jako samostalni i sami mogu raditi svoju fizioterapeutsku dijagnozu pa tek ako zakljuce da ne mogu pomoci, pacijente upucuju prikladnijim strucnjacima.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2004., 23:12   #51
Kiroprakticari rijesavaju problem samo privremeno. I mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije. Ne bih ja kod paracentralne hernije isla nikakvom kiroprakticaru.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 08:11   #52
Quote:
lahor kaže:
Kiroprakticari rijesavaju problem samo privremeno. I mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije. Ne bih ja kod paracentralne hernije isla nikakvom kiroprakticaru.

Kada je zapaljenje leda ,pogotovo ako se sumnja u protruding
/hernijated /diska?.....ni u kojem slucaju kiropraktoru to ce potvrditi svaki ortoped,neurologist.

Ct scan report nisu uvijek na cistom i ne pokazuju tocni sta se dogada, report moze kazati da protruzun od diska tace nerve ,a nije tocno.

Kao 34 godisnji pacijent sa lednom operacijom znadem iz vlastitog iskustva veoma dobro(operirano na L5-S1).

Ja sam prije operacije prosao 18 mjeseci pokusaja da se disk povuce, nosio sam i "korzet", ali nije bilo socijalnog tako da sam morao raditi bolestan.

U mojem slucaju jer je bila prevelika povreda i predugo operacija nije uspjela 1972.

Svatkome bi preporucio sve probati ,a onda operaciju ,pogotovo danas , kada se vise znade i ima nove tehnike .

Na primjer meni je rezano 30 cm, dok danas ne rezu vise od 5-8 cm.
U svakom slucaju treba "Spinal specijalista", ortoped ili preporucljivo neurosurgen, koji ce napraviti MRI i onda prema sliki i kliniclim pregledom odluciti.

Od 100% osoba sa lumbar povredama ,samo 5% imaju operaciju,
od tih 5%...jedno 25 %operacija nije uspjesna.

Drugi puta malo vise!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:12   #53
hvala na odgovorima



koja je u stvari razlika izmedju protruzije i hernije...i kako se ustanovljava...moze li po simptomima, ili je mr neophodna

i zasto se zove paracentralna

ne mogu vam objasniti koliko sam ljuta na sebe sto nisam donjela medicinsku enciklopediju i klaica
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 16:20   #54
Quote:
goga kaže:
hvala na odgovorima



koja je u stvari razlika izmedju protruzije i hernije...i kako se ustanovljava...moze li po simptomima, ili je mr neophodna

i zasto se zove paracentralna

ne mogu vam objasniti koliko sam ljuta na sebe sto nisam donjela medicinsku enciklopediju i klaica

Goga,

Lahor je odgovorila da je protruzija manje ostete nego hernia,
a paracantralna se odnosi na polozaj, Ct nije dosta prije operacije ,niti jedan specijalista nece uopce dati dijagnozu ,a kamoli kazati "operacija prije MRI.

Usporedi se Mri kao i klinicki pregled test (na dizanje noge), dok pacijent lezi na ledjima i trbuhu, da se ustanovi stanje pacijenta.

Dajem tri linkova, dva za citanje na hrvatskom i treci sliku lumbar sa razlicitima stanjima povreda, starost, prolasp, hernia.

Lumbago

Bolovi u ledjima!

Disk protruzija!

Mislim da cu otvoriti vise informacije oko cijele kicme kao i slike,
jer mnogo osoba me je pitalo ,samo moram srediti sa Lahor.

Samo se je prije par osoba zalilo, da oni sami znadu naci sve ,sta ja pisem ,ali prema tolikim pitanjima smatram da nam jedna ispravna i dobro objasnjena tema bi bila potrebna!.

Sad je nakon Moderatora da mi dade na znanje, sta misli????

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 17:09   #55
Razlika izmedju hernije i protruzije, objasnjena vrlo jednostavno (http://www.back.com/faq-differencebetween.html) ,

a ovdje imas i jos mnogo faq-ova koji se odnose na problem boli u donjem dijelu ledja:
http://www.back.com/faq.html:

Zgodne slikice:
http://www.back.com/causes-mechanical-herniated.html
http://www.chirogeek.com/001_Tutorial_Birth_of_HNP.htm

Ovdje imas slike hernija, pa i paracentralne:
http://www.spine-dr.com/site/surgery...mical_hnp.html

Najtocniji prikaz daje magnetska rezonancija, a moze se koristiti i mijelografija; u procjeni stanja cesto se koristi i EMG, ali najvazniji je klinicki pregled.


Vilko, pravila su donešena i nitko se nije budio. Ne vidim razloga da vi budete iznimka. Stavljajte linkove, a slike ionako ne možete staviti na ovaj dio foruma.
Napravite vlastitu web stranicu, to bar nije neki problem. Imate npr. geocities.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 17:12   #56
Quote:
VILKO kaže:

Lumbago
Ovo je super slika, osobno sam je koristila u seminaru o osteoartritisu kraljesnice
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 22:18   #57
lahor, vilko, hvala vam

trebat ce mi dva dana da sve ovo proucim
dok je muz cekao na spec pregled proucavala sam i citala i ucila i prevodila (daleko sam od anatomije nekoliko svjetlosnih godina) pa me toliko mnostvo informacija nekako zagusilo...sve sam pozaboravljala

sad me lahor podsjetila ct scan je mielografija.....sa tog misljenja sam prepisivala nalaz i misljenje

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 01:07   #58
Mijelografija je pretraga kod koje se koristi kontrastno sredstvo i roentgensko zracenje.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 03:12   #59
Quote:
lahor kaže:
Mijelografija je pretraga kod koje se koristi kontrastno sredstvo i roentgensko zracenje.
djizus, sve sam izmjesala

sto je onda kompjutorska tomografija

a sto je ono kad se pije nesto radioaktivno pa puno vode, pa se onda gledaju kosti vise od sat vremena na skener (bone scan)
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2004., 11:25   #60
Quote:
goga kaže:
djizus, sve sam izmjesala

sto je onda kompjutorska tomografija

a sto je ono kad se pije nesto radioaktivno pa puno vode, pa se onda gledaju kosti vise od sat vremena na skener (bone scan)
CT je rtg snimanje, ali slojevito.

Ono radioaktivno bi mogla biti scintigrafija

Kod mijelografije kontrastno sredstvo ubrizgava se u spinalni kanal pa se onda slika.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:30.