Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2009., 23:15   #61
Alzheimer

Nisam uspjela naći temu o ovome, ispričavam se ako već postoji.

Baki mi je dijagnosticirana Alzheimerova prije kojih pola godine. Sad ima 69.
S tim da kad je postavljena dijagnoza, nije stanje niti bilo tak strašno, tu i tamo bi zaboravila kamo je stavila ključ i to. Kroz tih pola godine, naročito u posljednja 2-3 mjeseca stanje se polako pogoršavalo, (padala je s bicikla, gubila ravnotežu općenito, zaboravljala kaj je napravila prije pol sata, zaboravila jesti...) Onda je počela izmišljati priče. Tipa da je deda napravil ovo i ono, a čovjek nije ni bio taj dan doma. Tih priča bilo je sve više, za ovog pa za onog... Više ne znamo što jest a što ne.. Uglavnom. Prije mjesec dana otišla je od kuće i našli smo ju nakon pola dana traganja na pruzi, hodala je oko 5 km, pravo čudo da nije naišao vlak.. Počela je odbijati hranu prije tjedan dana, i nakon svega toga završila je na psihijatriji. Sad je četvrti dan tamo. Bila sam kod nje prva tri dana i samo je ležala, jedva da je govorila... (a inače nije takva prvi put sam ju takvu vidla - pretpostavljam od lijekova).
Da bi čuli od bolničara da izvodi svašta po odjelu, da su ju vezali...

Danas je sestrična bila kod nje i nije ju prepoznala. Odjednom. Svaki tjedan ju vidi, i danas nije znala tko je. U roku 2 dana stanje se toliko pogoršalo da ne možemo doći k sebi (neću ni pričat...!!)

Je li moguće da se bolest TOLIKO pogorša u 2 dana? Jel možemo mi kao obitelj napravit bilo šta? Vadimo ju s psih. za dan-dva i ide u privatni dom za starije osobe u kojemu primaju oboljele od Alz. i navodno imaju osoblje koje se može brinut o njima. to nam je jedino rješenje jer se mi više sami ne možemo o njoj brinuti. Na psih ju šopaju lijekovima, vežu i tko zna šta sve ne diže nam se kosa na glavi, to nije za gledat. Nadam se da će u domu bit ok. Ima li netko iskustva s tim domovima? Navodno imaju doktora, sestre, fizioterapeute i to sve, ljude koji se bave takvima i rade s njima. nadam se da je tako, vidjet ćemo.
i dok smo s njom, kako joj pomoći? i što možemo očekivati dalje? postoji li ikakva mnogućnost da se na neki način pomogne da vrati bar malo ..? čitala sam da ima nekakve glazbe koja bi mogla djelovati ...nekako...

sorry na dugom postu
Whisper is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 18:54   #62
Razvoj Alzheimera

Molila bi vaša mišljenja, na ovu temu..

Naime imam 23 god. i unazad pola godine mi se zna događat da stvar koju sam čula,rekla zaboravim nakon 2min. Ono ne mogu se sjetit o čem je bilo riječ....Radi se o nebitnim stvarima, pa možda ispare iz mozga čim ih čujem, jer mi nisu toliko bitne, ali opet.... ..Čudno mi je to jako.....
Inače sam imala problema s koncentracijom,točnije fokusiranjem na jednu stvar duže vremena, misli mi odlutaju...Ali ako se natjeram, pamtim dobro..tako da ne razumijem ovo što mi se događa s 'nebitnim' detaljima...

I sad me naravno panika lovi jer čitam o Alzheimeru i koliko je ta bolest česta i da će broj oboljelih još više rasti.

Jasno mi je da sam premlada da ga imam, no što ako su ovo znakovi da bi mogla jednog dana ga imat?

Može li se obavit kakav pregled da ustanovim da nije došlo do nekakvih neurodegenerativnih promjena??
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 19:01   #63
Prije nego počneš ovako paničariti i simptome odmah pridavati najgoroj mogućoj bolesti (a recimo to što si opisala može biti i simptom HIV-a i još mnogih drugih "strava i užas" bolesti), malo radije pogledaj svoje životne navike.
Jesi li naspavana? Sjediš li predugo pred kompjuterom? Krećeš li se premalo? Hraniš li se previše ili premalo? Kako se uopće hraniš i jedeš li zdravu hranu u smislu vitamina? Jesi li vegetarijanka zbog nekih kvazi moralnih stavova i poistvovjećivanja sa domaćim životinjama?
I tako, razmisli malo o tome prije nego počneš paničariti. Također, mislim da si premlada za to, a pogledaj si malo obiteljsko stablo ima li tko tu bolest.
Ja katkad ne samo da zaboravim što sam čuo prije par sekundi, već mi se zna desiti da počnem pričati nešto i usred rečenice zaboravim o čemu sam uopće pričao. Katkad ne da zaboravim što je tko rekao, već ga niti ne čujem dok mi govori
A za koncentraciju i bolje pamćenje, imaš te neke tablete.
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 19:19   #64
Quote:
ja_a kaže: Pogledaj post
Prije nego počneš ovako paničariti i simptome odmah pridavati najgoroj mogućoj bolesti (a recimo to što si opisala može biti i simptom HIV-a i još mnogih drugih "strava i užas" bolesti), malo radije pogledaj svoje životne navike.
Jesi li naspavana? Sjediš li predugo pred kompjuterom? Krećeš li se premalo? Hraniš li se previše ili premalo? Kako se uopće hraniš i jedeš li zdravu hranu u smislu vitamina? Jesi li vegetarijanka zbog nekih kvazi moralnih stavova i poistvovjećivanja sa domaćim životinjama?
I tako, razmisli malo o tome prije nego počneš paničariti. Također, mislim da si premlada za to, a pogledaj si malo obiteljsko stablo ima li tko tu bolest.
Ja katkad ne samo da zaboravim što sam čuo prije par sekundi, već mi se zna desiti da počnem pričati nešto i usred rečenice zaboravim o čemu sam uopće pričao. Katkad ne da zaboravim što je tko rekao, već ga niti ne čujem dok mi govori
A za koncentraciju i bolje pamćenje, imaš te neke tablete.
Ne znam jel gledaš Život na sjeveru, al ja sam ti ko ona Eve, šta sama sebi dijagnosticira svaku bolest no naravno da ju nema.

Ma znam, zaletjela sam se pred rudo, al uvijek se povodim za onom:bolje spriječit nego liječit. Nema mi nitko tu bolest, niti ju je imao, nisam vegetarijanka, naravno da previše vremena provodim pred vražjim laptopom i
recimo da se koliko toliko hranim zdravo...No ipak sve to ne mora značit ništa..
Skeptik sam, zbog vremena u kojem živimo. Čovjek ne stigne živjet zdravo. (al se zato kao paradoks bavim jednim od najrizičnijih sportova)
Jooj al sad mi je tako lakše kad si napisao da usred rečenice zaboraviš što si pričao.... Tako i ja, nekad ko da se isključim dok pričam ili slušam..
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 19:32   #65
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post
Ne znam jel gledaš Život na sjeveru, al ja sam ti ko ona Eve, šta sama sebi dijagnosticira svaku bolest no naravno da ju nema.

Ma znam, zaletjela sam se pred rudo, al uvijek se povodim za onom:bolje spriječit nego liječit. Nema mi nitko tu bolest, niti ju je imao, nisam vegetarijanka, naravno da previše vremena provodim pred vražjim laptopom i
recimo da se koliko toliko hranim zdravo...No ipak sve to ne mora značit ništa..
Skeptik sam, zbog vremena u kojem živimo. Čovjek ne stigne živjet zdravo. (al se zato kao paradoks bavim jednim od najrizičnijih sportova)
Jooj al sad mi je tako lakše kad si napisao da usred rečenice zaboraviš što si pričao.... Tako i ja, nekad ko da se isključim dok pričam ili slušam..

Eto koliko toga imamo zajedničkoga. Jesi za da se nađemo na kavi ili provozamo bicevima oko jarunskog jezera?
Mislim gle... nema straha jer ćemo ionako zaboraviti da smo se ikaj dogovorili
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 22:23   #66
Quote:
ja_a kaže: Pogledaj post
Eto koliko toga imamo zajedničkoga. Jesi za da se nađemo na kavi ili provozamo bicevima oko jarunskog jezera?
Mislim gle... nema straha jer ćemo ionako zaboraviti da smo se ikaj dogovorili

Nije za pohvalu, ali desilo mi se to već jednom...ONo, zaboravim na dogovor s osobom koju prvi put moram vidjet....

morat ću na nekakav CT jer mi loša memorija utječe na društveni život

Mislim da bi mi "zaboravni" trebali mozak vježbat, kaj ti misliš??
Ne znam koliki su tvoji mentalni napori, ali ja i moj mozak se već duže vrijeme odmaramo
mislim da je bilo dosta, jer stanje je kritično.
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 00:19   #67
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post

Nije za pohvalu, ali desilo mi se to već jednom...ONo, zaboravim na dogovor s osobom koju prvi put moram vidjet....

morat ću na nekakav CT jer mi loša memorija utječe na društveni život

Mislim da bi mi "zaboravni" trebali mozak vježbat, kaj ti misliš??
Ne znam koliki su tvoji mentalni napori, ali ja i moj mozak se već duže vrijeme odmaramo
mislim da je bilo dosta, jer stanje je kritično.
Trebali bi odigrati jednu partiju šaha. Je, i moj je mozak preveć na ispaši. Nadam se nekom posliću i tak, al čini mi se da teško.
Doduše, ja nisam do sada zaboravio niti na ijedan dogovor, tako da.... sram te bilo
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 02:05   #68
Quote:
ja_a kaže: Pogledaj post
Trebali bi odigrati jednu partiju šaha. Je, i moj je mozak preveć na ispaši. Nadam se nekom posliću i tak, al čini mi se da teško.
Doduše, ja nisam do sada zaboravio niti na ijedan dogovor, tako da.... sram te bilo
Znam,sramotno,možda bolujem od akutnog oblika zaboravluka
Haha šah mislim da bi nam partija trajala 3h minimum...

Ali da se vratim na temu, inače ću dobit crveni(again)...

Kako se prevenirat od te odvratne bolesti Alzheimera i može li se to uopće??
Negdje sam čini mi se čitala (ne sjećam se više točno, zaboravila sam) da je super prevencija "vježbanje" mozga i mentalnih sposobnosti..

Niš, idem opet rješavat sudoku.
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 12:41   #69
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post
Znam,sramotno,možda bolujem od akutnog oblika zaboravluka
Haha šah mislim da bi nam partija trajala 3h minimum...

Ali da se vratim na temu, inače ću dobit crveni(again)...

Kako se prevenirat od te odvratne bolesti Alzheimera i može li se to uopće??
Negdje sam čini mi se čitala (ne sjećam se više točno, zaboravila sam) da je super prevencija "vježbanje" mozga i mentalnih sposobnosti..

Niš, idem opet rješavat sudoku.

Gle, imaš neke IQ testove na netu i to ti je recimo savršena vježba za treniranje mozga. Ja to često rješavam jer mi je jako zabavno, a i spametiš se
Pa gle, meni paše igrati šah u dobrom društvu i satima ako treba... lako se mi zabavimo još na razne načine
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 13:58   #70
Quote:
ja_a kaže: Pogledaj post
Gle, imaš neke IQ testove na netu i to ti je recimo savršena vježba za treniranje mozga. Ja to često rješavam jer mi je jako zabavno, a i spametiš se
Pa gle, meni paše igrati šah u dobrom društvu i satima ako treba... lako se mi zabavimo još na razne načine
Znam te testove rješavat, uvijek mi rezultat ispadne dosta dobar, jer mi je logika razvijenija..aj hvala Bogu
Moram nešto specijalno za pamćenje, jer ubrzo ću zaboravit kak se zovem..

Nisam neki partner za šah, brzopleta sam pa se zeznem prije vremena ....donesi karte pa ćemo igrat: pronađi par :
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 17:06   #71
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post
Znam te testove rješavat, uvijek mi rezultat ispadne dosta dobar, jer mi je logika razvijenija..aj hvala Bogu
Moram nešto specijalno za pamćenje, jer ubrzo ću zaboravit kak se zovem..

Nisam neki partner za šah, brzopleta sam pa se zeznem prije vremena ....donesi karte pa ćemo igrat: pronađi par :

Ili crnog petra?
Je, i meni ispadnu dobri rezultati na IQ testovima... ispadne da sam čak pametan... daj zamisli ...
A ništ, reci kad da se vidimo, pa ćemo nekaj ponijeti... meni je šahovska ploča valjda u podrumu, a sve karte ili su dobro pospremljene da se ne mogu pronaći ili mi ih je stara pobacala
__________________
a man's got to do what a man's got to do
ja_a is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 20:18   #72
Nabavi karte, i deal

Ja se ne sjećam di sam stavila svoje...
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2009., 13:16   #73
Alzheimer-kako se nositi...

unaprijed se ispričavam ako tema postoji,nisam ju uspjela nači,pa neka mod spoji...
naime,unazad 5mj tata je dobio dijagnozu iz naslova...nakon 3mj liječenja u ustanovi,smjestili smo ga u Dom,jedan od boljih,savršena njega i briga 24h/dan...bolest je rapidno napredovala,pelene stalno,ne hoda sam,ništa više nemre sam,ali...i sad to ali...stalno traži doma,a i mama je stara,nemre imati njegu ni blizu kao u domu,niti mi možemo sa njim...
...mene zanima kako ste se nosili sa time,ja sam kčer jedinica,ubija me to psihički,a znam da nemremo sami sa njimsama imam troje djece,ne spavam po noći,budim se,pokušavam sve shvatiti,al teško mi ide
__________________
......nogom vrit i glavu gore...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 20:53   #74
pozdrav..
prije 2 godine moja obitelj je bila suočena s istim problemom...
naime normalan simptom te bolesti je da osoba cijelo vrijem želi ići kući ma gdje god bila.
Tako je bio slučaj i kod nas- pa kad smo je doveli kući je opet htjela kući. Nadam se da razumiješ o čemu ti govorim..
Jedan od glavnih simptoma je da ta osoba nekud želi ići, a i kad dođe tamo, opet želi negdje drugdje.
Znam da ti je teško al moraš se hrabro nositi s time i pomiriti da je to tako i da nema pomoći.
Vjeruj mi da je odluka o smještaju u domu daleko najbolja i najsigurnija za tebe i tvoju obitelj. Takva osoba zahtjeva 24 satnu pratnju i nadziranje jer može raditi "svašta". (u mojem slučaju to je bilo pranje odjeće u školjci, šišanje kose upaljačem i sl.) Stvarno su opasni za sebe i okolinu ako nisu pod nadzorom.

Znam da sve ovo zvuči jako teško, ali govorim ti jer sam prolazio kroz sve to i želim da unaprijed znaš što možeš očekivati.
Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
Drži se, pozdrav!
Običan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2009., 21:07   #75
http://www.alzheimer.hr/
ovo je najbolje ako si u Zagrebu
U moje vrijeme ni toga nije bilo,mada se o baki brinula tetka neke cca dvije godine devedesetih
sexy_ciccolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 15:45   #76
A mene zanima koliko dugo osoba s Alzhaimerom može živjeti?
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 16:37   #77
Odkada smo je otkrili moja baka je zhivjela 10 godina,mozda koju godinu prije toga.Inache u Wikipediji kazhe da mozhe do 20 godina,a u prosjeku je 7 godina.
sexy_ciccolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 12:37   #78
Moja baka isto ima...pa zato pitam, ima možda već nekih 4-5 godina...samo što je u zadnje vrijeme dosta uznapredovalo...
elly_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 17:48   #79
...hvala vama koji ste ponešto napisali...evo,ni 5mj nakon dijagnoze tata je umro,samo 5 dana nakon otvaranja teme
__________________
......nogom vrit i glavu gore...
paspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 01:34   #80
Moj tata boluje od Alz.Danas sam ga bila vidjet i toliko mi je teško ....nizrecivo.Mama se brine o njemu.Jadna moja mama.Izgubila sam oca i majku istovremeno.prokleti alz...prokleti...
lucijar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:16.