Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2016., 10:31   #161
To za 12h inkubacije si radila po svojem ćeifu ili tako piše u uputstvima?

Iskreno, nisam baš pobornik skupih (i pogotovo ovih nepotrebnih kuhinsjkih) điđa-miđa. Ovo je baš to, prava potrošačka prevara.
Kupila si prazne teglice sa jednostavnim grijačem i to su ti još skupo naplatili, pritom su te uvjerili da si dobro prošla.

Siguran sam da kući već imaš prazne teglice, vjerojatno imaš i viška žarulju a kladio bih se da bi se našlo metar dva žice i grlo viška u nekoj podrumskoj kutiji. To pospajaš i imaš isti efekt, čitaj nenadjebivo super jogurte!

Također bih preporučio izradu jogurta od svojeg domaćeg sojinog mlijeka a ne od brendova iz dućana s postotkom soje od max 7%. Pritom često iz konvencionalnog uzgoja.

A jesam ga upila. Ae.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 19:47   #162
Al nisi napisao kako pomirit diy i kjutnes!*

*ozbiljna, nesarkastična primjedba.**

**objašnjenje o sarkazmu također ne sadrži sarkazam.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 21:53   #163
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Al nisi napisao kako pomirit diy i kjutnes!
Ljepotom ružnoga!

*to je tako kad sam utilitarist. gledam samo u svrhu /i kvalitetu ofc./ a estetiku prepuštam ili propuštam.

Taj aparatić za jogurte me neodoljivo podsjeća na apartić za kuhanje jaja. Još jednu nepotrebnu kuhinjsku điđa-miđu.

A sve je počelo od tostera.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 14:38   #164
Napravila konacno jogurt prema uputstvima Črnog.
Dugo mi je trebalo jer u gradu nema gdje za kupiti keramicko grlo, kabel i uticnica. Prekjucer mi se je ukazala prilika a morala sam kupiti i sobni termometar.

Pofurila sam naprije dvije staklene tegle s vrelom vodom, ulila nakon nekog vremana Sojade mlijeko s okusom vanilije i stavila u svako teglu malo Sojade jogurta.
Na resetku u pecnici, ne ispod, sto nije bilo pametno, stavila sam vjerojatno previse jaku zarulju od 70 W i do nje termometar. Kad se je temperatura digla do 42 i tako ostala neko vrijeme, stavila sam do termometra te dvije tegle. Zatvorila sam vrata pecnice.

Nakon sat vremena vidjela sam da se temperatura lagano dize pa sam do kabela, na vrata pecnice, stavila i jednu krpu. Tad je temperatura nakon nekog vremena pala na 40. Izvadila krpu i tako par puta nocu, stavljala i vadila krpu.

Na kraju je jogurt ispao prave gustoce, poput onog kupljenog. Jedino mi taj okus vanilije i slatkoca ne odgovaraju. Drugi put koristiti cu obicno sojino mlijeko i zarulju od 40 W koju cu staviti ispod resetke.
Hvala Črni!
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 17:47   #165
Blagodarim.

Ako je sve ok, jogurt mora biti gotov za 5h.

Temperatura mlijeka kod dodavanja startera isto neka ti bude oko 42 'C

Koliko je tebi bila najveća izmjerena temperatura kod izrade, u inkubatoru mislim?

Radio sam jednom sa ohlađenim domaćim sojinim mlijekom pa opet zagrijanim na 42 i tada je jogurt ispao jako rijedak, nalik na kiselo mlijeko. Čini mi se da ta metoda sa zagrijavanjem nije dobra. Od tada ne radim više na taj način.

Sada, ako imaš više teglica dio jogurta ostavi u frižideru 7 i više dana i testiraj mu rok trajanja.
Ako je pokvaren onda na vrhu dobije bež flekice. To su bakterije koje nisu opasne. Možeš ih maknuti s vrha i bez problema pojesti ostatak. I onda znaš za koliko dana moraš u izradu nove ture.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 23:26   #166
Tesko da ce mi jogurt potrajati sedam dana, ali potruditi cu se, prebacivsi ga u manje staklene tegle.
Mislim da je najniza temperatura bila 40 a najvisa 45. Drugi put cu vec bolje znati odrzavati je na 42 stupnja.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 00:01   #167
Domace sojino mlijeko za pravljenje jogurta ovako pripremas?
Sastojci: 100 g žute soje u zrnu, 1 l vode, 1 žličica nigarija, limunovog soka ili octa
Soju namočiti 10-12 sati u vodi. Treba biti puno vode jer soja će dosta upiti. Soju dobro ocijediti i isprati. Staviti soju u blender, dodati 1/3 vode i izmiksati. 2/3 vode staviti u veliki lonac i pustiti da zakipi. U prokuhalu vodu dodati izmiksanu soju i, uz miješanje, opet pustiti da prokuha. Kuhati 10 minuta uz miješanje. U lonac staviti cjedilo, a u cjedilo gazu. Preliti mlijeko preko gaze u lonac. Dobili smo sojino mlijeko. Ono što je ostalo u gazi je okara i može se koristiti za popečke ili kolače.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 07:43   #168
Ok, onda testiraj kod druge izrade jer sad ako si ga pretumbavala iz jedne tegle u drugu ušlo je dosta zraka i izgubila se ona prvotna konzistencija pa će rok trajanja biti kraći.

Da, mlijeko radim tako samo sa sojom i vodom i od oka, ne po receptu kojeg si navela. Svakako bez octa i nigarija. Oni služe da bi se mlijeko zgrušalo (tofu), a nama treba "pure soymilk".
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 10:02   #169
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Ok, onda testiraj kod druge izrade jer sad ako si ga pretumbavala iz jedne tegle u drugu ušlo je dosta zraka i izgubila se ona prvotna konzistencija pa će rok trajanja biti kraći.

Da, mlijeko radim tako samo sa sojom i vodom i od oka, ne po receptu kojeg si navela. Svakako bez octa i nigarija. Oni služe da bi se mlijeko zgrušalo (tofu), a nama treba "pure soymilk".
Hvala! Nisam do sad radila sojino mlijeko pa ne znam.
tiziana is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2016., 19:00   #170
Onda kapa dole za jogurte.
Ipak su oni level 2 u odnosu na sojino mlijeko.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 16:33   #171
Jel ima netko iskustva s jogurtom iz probiotskih kapsula?

Imam ove, piše da imaju potrebne laktobakterije pa mislim da bi trebalo upalit. Mislila sam ih samo ubacit u sojino mlijeko odgovarajuće temperature i pustit na toplom (radijatoru, umotano u ručnik) nekoliko sati. Ne bih ubacivala nikakve već gotove jogurte.

Rado bih, ako je netko radio i uspjelo mu/joj je, da podijeli iskustvo.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 17:35   #172
Yogurt is produced using a culture of Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus and Streptococcus thermophilus bacteria. In addition, other lactobacilli and bifidobacteria are also sometimes added during or after culturing yogurt.

Ovo tvoje nema žive kulture za proizvodnju jogurata, eventualno može biti kao dodatak ako želiš L-casei, acidofilna i bifidofilna svojstva jogurtu. Mada bi svakako trebalo tebleticu pretvoriti u prah, a prah razmutiti da se sve fino poveže.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 10:41   #173
Za sve koje zanima fermentacija jogurtnih kultura evo nekih parametara u kojima žive kulture:

Idealna kiselost jogurta je kada pH dosegne 4.0 (pH metar)

Lactobacillus, 37-47'C (proizvodi kiselost 1.2-4.0)
Streptococus 22-44'C (kiselost 0.9-1.1.)
Leuconostoc 20'C (jako mala kiselost 0.1-0.3)
Pediococcus (rijetko u upotrebi)

Svi oni fermentiraju šećere (poput laktoze) i pretvaraju je u lakše probavljivu mliječnu kiselinu.

Najčešće su u upotrebi prve dvije.

Jogurt možete razmnožiti više puta samo od jogurta koji nisu pasterizirani jer pasterizacijom kulture ugibaju već nakon temperature veće za 1'C od gore navedenih dopuštenih, a pasterizacija je najčešće 45 min na 70-75 'C stoga ako kanite raditi svoje jogurte pazite da kulture budu od nepasteriziranog jogurta.

I možete biti bezbrižni zbog pasterizacije jer većina patogenih mikroorganizama ugiba na temperaturi većoj od 37'C (njihovo idealno razmnožavanje je na 33-36'C). Pasterizacijom se u komercijalne svrhe samo povećava trajnost jogurta ali to nam nije previše zanimljivo. Pri tome naravno, ugibaju i korisni mikroorganizmi koji pospješuju probavu. Ne svi, ali većina. I onda zapravo jedemo nepoderivu kvazi namirnicu s wannabe probiotičkim svojstvima.

Zadnje uređivanje črni : 29.02.2016. at 10:57.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.