Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Trčanje

Trčanje Još samo 500 m...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2008., 10:52   #41
Quote:
zelena sara kaže: Pogledaj post
Zašto mi je to poznato.
da li su inicijali profesora V.J.?
Aaaaa ti ciljaš na temu od profesora Vedrana Jakšića, na onom drugom forumu.

V. jakšić je veliki stručnjak i slobodno mogu reći naš najbolji BB-er i stvarno ga cijenim, no ovdje nisam mislio na njega kad sam rekao profesore.

goredolje je sveučilišni profesor, pa ga zovem kratko 'profesore' umjesto 'goredolje'.

I tematski su različite simetrije na koju ja mislim i o kojoj piše V.J.
On piše o estetskoj simetriji, a ja o mišićnom disbalansu koji se razvija, ako se vježba na neodgovarajući načina.
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 10:53   #42
Quote:
ssnjoff kaže: Pogledaj post
...je'l može i u mom smjeru?
Ni slučajno.

Šalji mail opasna mačko na pm... kako ću ti poslati?
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 11:27   #43
aa kužim, ali pogodilo je u sridu.
i da jakšić stvarno zna znanje, gušt je čitati njegove postove o simetiriji.


a zašto ne napišeš svima o kojoj se knjizi radi, vezano uz vježbe u kući? možda je ima u knjižnicama
zelena sara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 11:32   #44
Quote:
Schockrae kaže: Pogledaj post
kako voliš to vježbanje po kući imam odličnu knjigu za tebe, pa mi daj neki mail da ti ju pošaljem. Iznenadit ćeš se koliko ima vježbi koje se mogu izvoditi sa vlastitim tijelom i kako se da iskombinirati zanimljiv trening, a bez ikakve opreme
Da nije Naked Warrior ?
Jackie_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 12:20   #45
Quote:
Jackie_ kaže: Pogledaj post
Da nije Naked Warrior ?
Ne, nije Naked Warrior od Tsatsouline-a, premda je i to odlična knjiga.

Radi se o 'Ross Enamait - The Underground Guide To Warrior Fitness'

a evo i link za rapidshare, pa si skinite tko je zainteresiran:

http://rapidshare.com/files/15019797...or_Fitness.pdf

Nisam znao da će biti ovakav interes, ali kad vas ima više, evo...

Tražio sam prvo jer ima negdje link, ali su svi istekli, pa sam sam morao uploadati, a to je uzelo vremena, dok sve skužim...

a evo i link za knjige od Tsatsouline-a (ima i Naked Warrior između ostalih )
http://rapidshare.com/files/67190175...satsouline.rar


Eto, pa uživajte.
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 12:36   #46
Schock,mislim da je bilo vec price o cucnjevima pa ak ti nije problem da nabacis koju pametnu() o njima,ponovo. Ja sad prakticiram 50 kom prije spavanja ,klasicni cucnjevi bez dodatnih opterecenja...Jel bi valjalo raditi s opterecenjem?Olimpijski cucanj? Naravno sve to povezujemo s trcanjem,jel...Zanima me kolika je korist od njih...
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 12:41   #47
Quote:
Schockrae kaže: Pogledaj post
Eto, pa uživajte.
u ime svekolike moje anatomije, fala!
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 13:11   #48
Pozdrav svima. ja sam novi na forumu. pročitao sam većinu postova pa eto da se malo i ja javim. trčanjem (triatlonom) se bavim 2 godine (polu)natjecateljski iako sam otkad znam za sebe uvijek u nekim sportovima i rekreaciji. eto u nedjelju planiram otrčati ZG maraton po drugi puta i nadam se ići oko 3h25min (lani sam išao 3h28min). nadam se da nisam letvicu postavio previsoko. pozdrav još jednom svima.
interceptor st is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 14:47   #49
interceptor st-dobro došao
puno sreče u ZG,i nisi ti digao letvicu previsoko...Heile nešto u zadnje vrijeme nije kolegijalan
sajo034 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 15:10   #50
Smile

Quote:
Schockrae kaže: Pogledaj post
Zgibovi su odlična stvar, no oni su samo jednim dijelom protuteža sklekovima. I ne dovolojno velikim dijelom.
A onda dobro, radit cu ih samo iz gusta.
Quote:
Schockrae kaže: Pogledaj post
Jednostavno rečeno, najbolji pokret kod prevencije razvoja asimetrije ramenog zgloba uzrokovanog izvođenjem sklekova bio bi potezanje tijela na način da je tijelo paralelno podu, noge učvršćene negdje, a tijelo se privlači rukama na nekoj šipci.
Dakle, pokret isti skleku, samo obratan, tijelo se ne gura (kao kod sklekova), već povlači.
E to te pitam!
Naime na trim stazi/ama imaju one blago penjuce sipke po kojima ljudi idu rukama s jedne strane na drugu. Zakacim noge na jednu sipku, ruke na drugu i podizem se. Mada moram priznat da mi je to dosadnjikavo, no sad kad kazes da postoji jasan razlog i smisao disciplinirat cu se.
Quote:
Schockrae kaže: Pogledaj post
Zato sam rekao da ti je korisno nabaviti si dvije bućice
Ovo ce jos neko vrijeme biti na listi cekanja. Ipak treba ugurati u tjedni raspored i trcanje i bicikl i vjezbe za noge i svu ostalu fiskulturu. Otprilike tim prioritetom.

Sto znaci moj nik? Viseznacno je.
Inicijali nemaju veze s navedenim slovima. Sveucilisni profesor je uvelicavanje. Barem zasad.
Albatrios sumnjam da mozes ici toliko na 1km . Ja mislim da sam negdje na Moonlightovoj razini. Kakvi cucnjevi prije spavanja
Uzdravlje ekipa
goredolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 15:28   #51
Quote:
goredolje kaže: Pogledaj post
Albatrios sumnjam da mozes ici toliko na 1km . Ja mislim da sam negdje na Moonlightovoj razini. Kakvi cucnjevi prije spavanja
Uzdravlje ekipa
Sumnjivac! Budem testirao uskoro pa javim.
p.s. Poboljsao sam PB na dijelu nasipa kojeg "peglam" od cca 6,40km,sad je vrijeme 27:08, ispadne cca 4:15min/km...ici ce to jos brze s vremenom...osjetim po sebi da ima podosta prostora za napredak...
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2008., 17:13   #52
Quote:
Albatrios kaže: Pogledaj post
Schock,mislim da je bilo vec price o cucnjevima pa ak ti nije problem da nabacis koju pametnu() o njima,ponovo. Ja sad prakticiram 50 kom prije spavanja ,klasicni cucnjevi bez dodatnih opterecenja...Jel bi valjalo raditi s opterecenjem?Olimpijski cucanj? Naravno sve to povezujemo s trcanjem,jel...Zanima me kolika je korist od njih...
Je, bilo je priče prije i tad sam nešto rovao po literaturi, ali ovo što ja imam doma nije odgovarajuće za ozbiljniju razradu treninga utezima za dugoprugaše.

Iskreno, kod maratonaca nije bitna snaga nogu već čista izdržljivost, pa bi i razvoj čisto mišićne snage nogu mogao biti i malo kontraproduktivan.

Što je trkačka dionica kraća, to više ima smisla raditi i 'snagu', dok što je duža, to sve ima manje smisla. Zato toga ima i malo po knjigama...

U tvojem slučaju bi bilo korisno ubaciti i ozbiljnije težinske treninge (i to ne samo nogu) zbog niza koristi koja bi imao od toga.
Ubrzo napišem nešto više, sad nisam u stanju jer me zašorala prehlada.
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 13:57   #53
Knjige o sportskim ozljedama

Kako ima dosta ozlijeđenih među populacijom trkača stavio sam na rapidshare dvije knjige, pa koga zanima nek ih skine i baci pogled.

nisu nešto posebno, ali možda će nekome i koristiti.

http://rapidshare.com/files/15050243...Management.pdf

http://rapidshare.com/files/15050359...ntion_2008.pdf
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 14:03   #54
Trening utezima za dugoprugaše

Nešto posebno i konkretno o konstrukciji i implementiranju treninga utezima u tjedni trening trkača nisam našao, no svaki ozbiljan trkački plan treninga bi nedvojbeno trebao sadržavati i treninge utezima ili općenitije, treninge snage.

Trening snage neće direktno doprinijeti brzini trčanja, ali će na indirektan način pomoći zadržati veću brzinu trčanja (pojačana izdržljivost) kroz veći dio utrke ili pred sam kraj utrke kad su snage trkača na izmaku.
Slikovito rečeno, ako bi uspoređivali dvojicu trkača koji su jednake starosti, spola, visine, težine, godina treninga, ... i jedan paralelno uz treninge trčanja vježba utezima cijelo tijelo, dok drugi ima smo trkačke treninge, za očekivati je da će trkač koji vježba i snagu biti izdržljiviji.

Kako vrijede pravila o simetričnom razvoju mišića nogu i kuka, kako se ne bi razvile kronične upale zglobova i razne srodne sportske ozljede, tako se može i cijelo tijelo gledati sa pozicije simetričnog razvoja.
Ukoliko netko ima snažne noge razvijene trčanjem, logično je da će i razvoj gornjeg dijela tijela imati mnoge koristi u prevenciji ozljeda, ali i niz prednosti koje donosi simetričan razvoj cijelog tijela.

Konkretno, na samoj utrci se mogu vidjeti trkači koji pred kraj utrke jedva održavaju uspravan položaj tijela (zbog nedostatka razvijenosti mišića trupa, ramena, ruku), dok drugi imaju držanje kao i na početku utrke.

Nesumnjivo je da je trening utezima koristan za trkače, no ključno pitanje je kako ga koncipirati.
Što raditi, kako i koliko često.

Obzirom da je sastavljanje konkretnih treninga vrlo individualna stvar, zadržao bih se na samo općenitim naputcima.

Tjedna frekvencija treninga: 2 do 3 treninga
Kada vježbati utezima?
Ako je ikako moguće (vremenski) razdvojiti treninge trčanja i utega, no ako nije moguće, korisno je upariti lakši trkački trening i trening utezima.
Jak trkački trening je dovoljan stres za središnji živčani sustav sam po sebi, a ako se još doda i trening utezima, kroz neki period pretreniravanje je neizbježno.

Koje vježbe koristiti?

Idealno je vježbati u dobro opremljenoj teretani koja ima na raspolaganju mnogo opreme. No, kvalitetan trening se može obaviti sa vježbama sa vlastitim tijelom, parom bućica i/ili girji, olimpijskom šipkom, itd.
Blagu prednost treba uvijek dati slobodnim utezima zbog uključenosti većeg broja mišića (stabilizatora), ali i razvoja motorike. Ovi korisni efekti su posebno izraženi kod treninga bućicama.

Dobar trening se može napraviti u 30 minuta, a treba paziti da ne prelazi 45 min.
Ako je nekom to previše, slobodno smanji trajanje ili intenzitet.

Može se koristiti 'full body' ili 'split' sistem, ovisno o preferencijama, iskustvu, opremi, itd.
Kod treninga nogu potrebno je pomoću specifičnih vježbi ojačati mišiće koji su slabije razvijeni uslijed samog trčanja (prevencija mišićnog disbalansa), ali i pomoću kvalitetnih vježbi (čučnjevi, iskoraci,...) raditi na općem jačanju mišića nogu.
Trening trupa i ruku također treba biti koncipiran na način da se izbjegava asimetrija, ali sa malo većim naglaskom na leđa i trbuh.


Kod određivanja radnih težina i broja ponavljanja i serija dolazi se do problema, da li uzeti veći broj ponavljanja i manje težine ili manji broj ponavljanja i veće težine.

Svaki tip treninga ima svoje prednosti i mane, a lagani savjet bi bio da iskusniji trkači koji imaju ozbiljne i teške treninge trčanja koriste lakše treninge utezima, dok početnici u trčanju koriste malo teže treninge utezima, jer imaju potrebu ojačati tetive i mišiće, te na taj način rade na prevenciji ozljeda.
Obim treninga ne bi trebao biti prevelik, ali 5 složenih vježbi u 3 serije su neki minimum. Dodati se mogu na kraju neke male vježbice koje imaju više korektivnu namjenu ili se treniraju 'male' mišićne skupine.

Pod složenim vježbama se podrazumijeva čučanj sa olimpijskom šipkom, bench press, deadlift, veslanje u pretklonu, nabačaj, izbačaj, itd.
Pod 'jednostavnim' vježbama podrazumijevaju se izolacijske vježbe tipa biceps pregib bućicom, vježbanje na spravama koje izoliraju pokret na samo jedan mišić, itd.


Za sada toliko, a ako će se tema razviti, možemo diskutirati i o konkretnim treninzima za svakog zainteresiranog.
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 14:25   #55
Sto reci nego -hvala!

Dakle da rezimiram...svima bi nam bilo lakše da je vježbi što manje (maksimalno 5-10) i da je obuhvaceno cijelo tijelo (moze s malim naglaskom na noge)
Znaci "full body" nacin vjezbanja 2-3 puta tjedno i to je to
Shock,vecinu vjezbi si naveo...jel mozes izdvojiti njih par koje bi bile "obavezne" i da se njih moze raditi konstantno!? Ja bih stavio čučanj s opterečenjem,deadlift,bench press/kosi bench...
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 16:01   #56
[QUOTE=Albatrios;16354110] Sto reci nego -hvala!

Nema na čemu, to su sitnice.


Quote:
Dakle da rezimiram...svima bi nam bilo lakše da je vježbi što manje (maksimalno 5-10) i da je obuhvaceno cijelo tijelo (moze s malim naglaskom na noge)
Znaci "full body" nacin vjezbanja 2-3 puta tjedno i to je to
Shock,vecinu vjezbi si naveo...jel mozes izdvojiti njih par koje bi bile "obavezne" i da se njih moze raditi konstantno!? Ja bih stavio čučanj s opterečenjem,deadlift,bench press/kosi bench...
Broj vježbi načelno bi trebao biti manji da se ne unosi nepotrebna komplikacija sa gomilom opreme i padom koncentracije kako se prelazi s vježbe na vježbu.
Prednost dati složenim vježbama, a ako je moguće bućicama. Naravno, idealna je kombinacija i dvoručnih i jednoručnih utega.

Može 'full body', ali sa sitnim razlikama između treniga. Ne kroz cijeli tjedan isto. Varijacija može biti između broja ponavljanja i serija, ali i različitih vježbi, te na kraju različitog naglaska na pojedine dijelove tijela.

Primjerice, da se izvodi trening u režimu utorak-četvrtak-subota, može se svaki put raditi 'full body',ali se svaki put malo veći naglasak da na neki drugi dio tijela. Jednom su to noge, drugi put leđa i trbuh, treći put ruke i ramena, itd.

Što se tiče općenito većeg naglaska vježbanja između 'gornjeg' i 'donjeg' dijela tijela, u jednoj sam knjizi našao savjet da se veći dio daje razvoju gornjeg dijela tijela!
I premda na prvi pogled zvuči čudno i kontradiktorno, to je u stvari pravi put.
Ako uzmemo cjelokupni težinski trening kao nadopunu trkačkom, onda treba uzeti i u obzir da se noge ne opterećuju previše kad to nije potrebno, a gornji dio tijela je inače slabo aktivan kroz trčanje.

Vjerujem da je to ispravan način koncipiranja treninga, no ne slažem se s tim autorom oko izbora radnih težina. On navodi vrlo lagane težine i u velikom broju ponavljanja.
Zanemaruje potpuno koristi koje ima 'jak' težinski trening (težine submaksimalne do maksimalne) na krvo žilni sustav vježbača.
Svima je poznat nizak puls trkača u mirovanju i razvijeno srce, itd. No, u nijednom trenutku se ne razvijaju u krvnim žilama 'veliki' tlakovi kao kod dizanja utega velike težine (ovo je naravno, individualna stvar), a kroz određeni period ti tlakovi dodatno ojačavaju i proširuju krvne žile, što također ima svoju korisnu stranu.
Prema određenim istraživanjima, dizači utega imaju puno niži dijastolički tlak (niža vrijednost krvnog tlaka) od ostalih sportaša, jer su im krvne žile nešto šire.
Kod sistoličkog tlaka nisu primječene značajnije razlike, ali to tako i tako ovisi o 'snazi' srca, a tu su sportaši iz aerobnih sportova u prednosti.

Ovo je još jedan, čisto medicinski, dokaz zašto je dobro kombinirati treninge.
Važno je napomenuti, da se za ovaj efekt 'proširenih žila' treba dosta pomučiti na treningu i da treba vremena, no isplati se.

Nekakav savjet oko slaganja treninga bi bio slijedeći.
Ako radiš 3 treninga tjedno, odaberi za baznu vježbu jednu od disciplina powerliftinga: čučanj, bench i deadlift.
To znači, da ćeš na jednom treningu raditi malo više noge, a u ostatku sve po malo, u drugom prsa i ramena više, a ostalo manje, i u trećem leđa i trbuh, a ostalo manje.

Glavne vježbe u 3 radne serije do 5 ponavljanja, a ostale recimo isto u 3 serije, ali 12 do 15 ponavljanja. Naravno, glavna vježba ne mora biti samo jedna. Uz čučanj se može doadti i deadlift sa ravnim nogama, uz bench press se može dodati military press, a uz deadlift veslanje u pretklonu.

To je sve samo okvirno. Kombinacija i metoda ima milijun.

Ako hoćeš pošalji mi mail na pm, pa ćemo osmisliti neki konkretan progam, da ne odlazimo ovdje predaleko sa treniznima snage, a tema je trčanje.
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 16:37   #57
@Schockrae i nije ti bas uvjerljiva prica da trkaci pocnu raditi vjezbe snage.
(To ne dovodim u vezu s time da ja radim vjezbe snage)
Mogao bih ti pomoci u davanju konkretnijih razloga za vjezbe snage, no pitanje je koliko trkaci ovog ranga (ne mislim da sam ja "viseg" ranga) imaju vremena i za takave treninge. I volje.
Tako da mislim da oni koji su bas i zainteresirani budu te vec pitali. A vidim poslao si drugi mejl dok sam pisao. Podatak o sirim zilama. Nego kakvo misljenje imas o ergometru? To mi se vise svidja od pukih utega.
Ja sam jucer odmah isprobao obrnute sklekove i ... sad mi je sinulo zasto su mi poslije ruke na stolnom nogometu bile tako bezosjecajne! Zbog tezine treninga.
Bilo je mrak u doslovnom smislu. Napravio sam 27 komada (9x3) plus 15 zgibova. S time da me tih 27 izmorilo dok sam se namjestao u te polozaje tako da sam osjecao umaranje i kod zgibova. No umalo sam i glavu razbio. Dosla neka mlada djevojka zgodna, lijepo gradjena. Bar tako mi se u mraku cinilo. Stala se ona, isteze kraj stangi di sam mislio upravo napraviti seriju tih obrnutih, jelte. Skocim, u'vatim se za stangu, podignem rukama i baaam!!
Opalih tjemenom u stange. Zaboravio sam da su te stange tako guste da glava nemre izmedju. A svake se godine jednom drmnem tako, jer zaboravim
Inace, koljeno je izgleda ozdravilo i sad se pitam je li bolje trenirati 2xSljeme brzo hodanje + 2xlagano trcanje ili naustrb Sljemena ubaciti jos koje trcanje. A sve te treninge prije 12. listopada kad namjeravam odvaliti 26 km u Samoborskom gorju.

Zadnje uređivanje goredolje : 03.10.2008. at 16:44.
goredolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 17:50   #58
Quote:
goredolje kaže: Pogledaj post
@Schockrae i nije ti bas uvjerljiva prica da trkaci pocnu raditi vjezbe snage.
(To ne dovodim u vezu s time da ja radim vjezbe snage)
Mogao bih ti pomoci u davanju konkretnijih razloga za vjezbe snage, no pitanje je koliko trkaci ovog ranga (ne mislim da sam ja "viseg" ranga) imaju vremena i za takave treninge. I volje.
Tako da mislim da oni koji su bas i zainteresirani budu te vec pitali. A vidim poslao si drugi mejl dok sam pisao. Podatak o sirim zilama. Nego kakvo misljenje imas o ergometru? To mi se vise svidja od pukih utega.
Ja sam jucer odmah isprobao obrnute sklekove i ... sad mi je sinulo zasto su mi poslije ruke na stolnom nogometu bile tako bezosjecajne! Zbog tezine treninga.
Bilo je mrak u doslovnom smislu. Napravio sam 27 komada (9x3) plus 15 zgibova. S time da me tih 27 izmorilo dok sam se namjestao u te polozaje tako da sam osjecao umaranje i kod zgibova. No umalo sam i glavu razbio. Dosla neka mlada djevojka zgodna, lijepo gradjena. Bar tako mi se u mraku cinilo. Stala se ona, isteze kraj stangi di sam mislio upravo napraviti seriju tih obrnutih, jelte. Skocim, u'vatim se za stangu, podignem rukama i baaam!!
Opalih tjemenom u stange. Zaboravio sam da su te stange tako guste da glava nemre izmedju. A svake se godine jednom drmnem tako, jer zaboravim
Inace, koljeno je izgleda ozdravilo i sad se pitam je li bolje trenirati 2xSljeme brzo hodanje + 2xlagano trcanje ili naustrb Sljemena ubaciti jos koje trcanje. A sve te treninge prije 12. listopada kad namjeravam odvaliti 26 km u Samoborskom gorju.
Nije mi uvjerljiva priča... Kao da sam pisao sastavak u osnovnoj školi za nastup na literarnom najtjecanju Lidrano.

Niti je priča, niti joj je cilj da bude uvjerljiva.

Ono što je moje mišljenje u svemu tome, sam i naveo. Ostalo sve su gole činjenice skupljene od svuda po malo. Uopće se ne radi o mojem mišljenju.

Za mene tu nema dvojbi. Treninzi snage će koristiti trkačima.
Hoće li ih netko ukomponirati u svoje treninge ili neće nije moj problem.

I istezanje je bitno, pa se mnogi trkači ne istežu.
I pravilna prehrana je bitna, pa se mnogi hrane bez veze.
I tako dalje i tako bliže.

Kad kažeš ergometar, vjerojatno misliš na velsački ergometar. Jel?
Ako misliš na to, onda kažem da je to najbolje sprava za vježbanje u zatvorenom prostoru. Bez ikakve konkurencije u svim ostalim 'fancy' konkurentnim spravama.
Slobodno peglaj po veslanju, ako imaš dobru tehniku tu ne možeš puno fulati.
Može i poslužiti kao zamjena za težinske treninge, jer rade leđa, ramena, ruke, itd. No tu se ne smije zaboraviti da je to i dodatno zamaranje 'aerobnog sustava', dok kod čistog treninga snage to nije slučaj.


Za kraj... čuvaj zdravlje, koke impresioniraj prije ili nakon treninga...
Za vrijeme treninga potrebno je održavati maksimalnu koncentraciju.
Schockrae is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 20:06   #59
Quote:
goredolje kaže: Pogledaj post
Sto znaci moj nik? Viseznacno je.
A kaj nije?!?
A i ak nije, nađem ja već neko perverzno značenje.
Ko npr. za tvoj nick, kad si spomenul "istezanje svega i svačega".
__________________
I’m not saying let’s go kill all the stupid people … I’m just saying let’s remove all the warning labels and let the problem sort itself out.
rip is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 21:19   #60
Sutra prijave i preksutra trčimo...ide ko???
Di se izgubil Miljacka?? Smotani ideš? Da vidim koga sam bezveze kubal...još jednom SORRY ...makar,jel se možda znamo sa Sokača?
sajo034 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:44.