Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2005., 09:10   #61
To imaš u svakom talijanskom kalendaru

Lipanj & srijeda
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 18:37   #62
Re: To imaš u svakom talijanskom kalendaru

Quote:
adriatic kaže:
Lipanj & srijeda
Hvala ti!
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 18:50   #63
Quote:
Enchantress kaže:
Nešto jednostavno...
Šta znače reči: "giugno"
laKO ces zapamtiti ako u reci giugno uocis ucahurena slova

iun tj rec JUN kako se kaze na srpskom
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 22:16   #64
Quote:
parsifal kaže:
laKO ces zapamtiti ako u reci giugno uocis ucahurena slova

iun tj rec JUN kako se kaze na srpskom
Pretpostavljala sam, ali sam ipak htela da proverim.
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 22:40   #65
Quote:
Enchantress kaže:
Pretpostavljala sam, ali sam ipak htela da proverim.
lako je nauciti mjesece na hrv

evo za enci mala skola


jun= lipanj jer lipe cvatu
jul = srpanj jer se koristi srp
august = kolovoz jer kola voze sijeno koje je srp pokosio
septembar= rujan jer se tada rujno vino pije zato sto sam se rodio u tom mjesecu

oktobar= listopad ( e zasto listopad t zasto lisce pada to je gnosticka misterija

novembar = studeni (e jer pocinje biti studeno

decembar = prosinac =jer se nema love pa se prosi

januar = sijecanj
februar= veljaca
mart = ozujak

OVA 3 NE ZNAM NI JA

april = travanj e to znam zato sto trava raste
maj = svibanj a svib je valjda neko cvece
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 22:42   #66
Quote:
parsifal kaže:

januar = sijecanj

Siječanj, jer se siječe hrastovina u šumi...
 
Odgovori s citatom
Old 28.04.2005., 22:44   #67
Quote:
Shumar i majstor kaže:
Siječanj, jer se siječe hrastovina u šumi...
thanx

a zasto veljaca i ozujak tj otkud ti nazivi
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2005., 21:04   #68
U ožujku temperatura se može sniziti ispod -25 °C (u Lici i Gorskom kotaru) i može pasti i više od pola metra snijega. Ali, u nekim slučajevima živa se u termometru može popeti do blizu vrućih 30 °C! Katkad se takvi ili slični uzleti i sunovrati temperature mogu doživjeti tijekom istoga mjeseca, u vremenskom razmaku kraćem od tjedan dana.

Jezikoslovci izvode podrijetlo naziva mjeseca iz staroslavenske riječi za laž, te je ožujak zapravo (vremenski) "lažac"!

veljača
Relković je smatrao da je njezino ime povezano s pokladama (mesopustom), kad su se, uoči nastupa žalobne korizme, ljudi sastajali, zabavljali i međusobno pričali, pripovijedali, "veljali" (prema slavonskom veljati-pričati).
vaagard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 14:41   #69
što znači ime novina
coriere de la sera ...

ne znam kako se točno piše na talijanskom...

hvala
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2005., 15:09   #70
Quote:
Dunj@ kaže:
što znači ime novina
coriere de la sera ...

ne znam kako se točno piše na talijanskom...

hvala
Corriere della sera - Vjesnik (glasnik) večeri; večernji vjesnik..
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2005., 08:57   #71
hvala
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 12:06   #72
e pa...hoću nastaviti talijanski učiti jer sam prestala nakon trećeg stupnja ali od tada sam se sama puno naučila i u poslu ga svaki dan koristim. međutim imam te glupe rupe u gramatici koje moram popuniti ...samoj mi se ne da jer nemam vremena a i nisam disciplinirana za to.... dakle upisala bih nastavak tečaja...

jel netko učio pri Talijanskom institutu za kulturu (Preobraženska 2) ili u Dante Alighieri? Dante je jeftiniji za 750 kn a jedini razlog koji mi pada na pamet zašto, su profesori Talijani u institutu.

pa bi ja sad vaša mišljenja i dojmove....

grazie!
__________________
Optimism's my best defense...
baby jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2006., 01:28   #73
Hmmm... znam da su jednoć imali tečaj talijanskog u odgovarajućoj ambasadi.
I to po cijeni od 500 kn za semestar, ako me sjećanje ne vara.

I nisu imali za moj stupanj.

Provjeri tamo.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 17:32   #74
Molim vas da mi sljedećih nekoliko riječi prevedete na hrvatski:

? 1 Scopi del nuoto
? 1.1 Svago
? 1.2 Gli Stili
? 2 Il nuoto agonistico
? 2.1 Le categorie
? 2.2 Il nuoto master
? 2.3 Le nazioni piu importanti
? 2.4 Soccorso
? 2.5 Altro
? 3 Tecniche
? 4 Abbigliamento
? 5 Nuoto e salute
? 6 Storia
? 7 Voci correlate
? 8 Bibliografia storica
? 9 Collegamenti esterni

A ako netko ima volje i vremena:

Il nuoto e il metodo con cui gli esseri umani (o altri animali) si muovono nell'acqua. Il nuoto e una popolare attivita ricreativa, in special modo nei paesi caldi e in aree dotate di corsi d'acqua naturali. Il nuoto e anche uno sport competitivo. La pratica del nuoto porta diversi benefici per la salute, comunque delle capacita di base e delle precauzioni di sicurezza sono richieste per partecipare a tutte le attivita acquatiche.
Scopi del nuoto
Il nuoto e gli sport acquatici ad esso correlati, vengono praticati per diversi scopi. Spesso questi scopi si sovrappongono, e un nuotatore amatoriale ad esempio, puo nuotare anche per motivi di salute e benessere fisico.
Svago
Il motivo piu comune per nuotare e probabilmente lo svago. Molti stili di nuoto sono adatti a questo scopo. La maggior parte dei nuotatori per svago preferisce uno stile che gli consenta di tenere la testa fuori dall'acqua (ad esempio: dorso o cagnolino).
La piscina e un luogo popolare per il nuoto a livello ricreativo, cosi come il mare, il lago, il fiume e talvolta i canali.
In quasi tutte le piscine vengono organizzati corsi di nuoto a cui possono partecipare sia le persone che hanno una buona tecnica, sia le persone che la vogliono migliorare e persino chi ha paura dell'acqua.
Gli Stili
Quando si e in acqua ci si puo muovere in svariati e un modi per mantenere il galleggiamento. Al fine di ottimizzare la velocita e le prestazioni al livello agonistico tuttavia si sono andando definendosi dei particolari modi di nuotare detti "stili". Al giorno d'oggi esistono quattro stili ufficiali con cui si disputano le gare regolati dalla FINA.

Stile Rana visto dall'alto
? Stile libero: non pone restrizioni sull'azione che possono intraprendere i nuotatori, ad eccezione della porzione a stile libero delle gare miste. In pratica, la stragrande maggioranza delle gare viene disputata usando il cosiddetto crawl che e lo stile piu veloce, effettuato spingendo all'indietro le braccia una alla volta e battendo le gambe dall'alto al basso una alla volta, senza restrizioni di simmetria.
? Farfalla / Delfino: in queste gare al nuotatore e richiesto di mantentere un movimento simultaneo con simmetria bilaterale (la meta sinistra del corpo fa gli stessi movimenti della destra, allo stesso tempo). Inizialmente veniva eseguito raggruppando le gambe e scalciandole indietro come nella rana. Tale nuotata veniva definita a Farfalla. Piu avanti fu introdotto un colpo di gambe dall'alto verso il basso simmetrico e simultaneo. L'innovazione, non contraria al regolamento FINA, e stata largamente impiegata tanto da sviluppare un nuovo modo di nuotare a farfalla detto delfino. Al giorno d'oggi nella totalita (o quasi) dei casi nelle gare a farfalla viene utilizzata la nuotata a delfino, molto piu veloce e efficace, tantoché le due denominazioni "farfalla" e "delfino" hanno finito per diventare sinonimi.
? Rana: e lo stile dal quale si e evoluta la "farfalla", pone l'ulteriore restrizione che le mani del nuotatore devono essere spinte in avanti dal petto, e che i gomiti devono rimanere sottacqua. E lo stile piu lento.
? Dorso: non pone restrizioni di simmetria, ma i nuotatori devono stare girati sul loro dorso per tutto il tempo, ad eccezione delle virate. Il dorso viene eseguito in pratica, come un inversione del crawl - i nuotatori portano le braccia sopra le loro spalle, alternativamente, e le rispingono lungo i fianchi sottacqua per fornire la propulsione.
Il regolamento completo si trova sul sito web della FINA.
E andato inoltre sviluppandosi, a livello puramente amatoriale, un quinto modo di nuotare molto diffuso detto "a cagnolino". Esso non e assolutamente uno stile agonistico in quanto il suo unico scopo e il galleggiamento e l'avanzamento senza alcuna attenzione alla velocita. Consiste nel mantenersi a galla spingendo l'acqua lontano dal corpo muovendo a cerchi ristretti le braccia. E tuttavia impossibile definirlo chiaramente non essendo regolato da normative agonistiche.
Il nuoto agonistico
Il nuoto e una disciplina sportiva che e andata diffondendosi nell'Ottocento ed e una disciplina olimpica. Esistono due tipi di gare agonistiche: le gare disputate in piscina, piu corte (massimo 1500m), e le gare di fondo, disputate in mare, molto piu lunghe (si puo arrivare a 25Km).

Le gare da piscina (25 metri, "vasca corta"; 50 metri, "vasca lunga") sono le piu conosciute e si disputano in uno dei quattro stili, a seconda della gara, piu le gare miste in cui si nuota 1\4 della distanza per stile: delfino, dorso, rana, stile libero nell'ordine. Oltre alle gare singole esistono anche delle staffette in cui una squadra di quattro nuotatori gareggia uno dopo l'altro: quando uno dei nuotatori tocca il bordo l'altro si tuffa in acqua. Le staffette possono essere a stile libero o miste (in questo caso ogni nuotatore nuota in uno stile differente: dorso, rana, delfino, stile libero nell'ordine).
Le distanze su cui si disputano le gare sono:
? gare singole:
? Delfino/Farfalla: 50m, 100m, 200m
? Dorso: 50m, 100m, 200m
? Rana: 50m, 100m, 200m
? Stile libero: 50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m
? Misti: 100m (solo vasca corta), 200m, 400m
? staffette
? 4x50m stile libero (solo in vasca corta), 4x100m stile libero e 4x200m stile libero.
? 4x50m mista (solo in vasca corta) e 4x100m mista.
attualmente (2006) le gare sui 50m non sono inserite nel programma olimpico (con l'eccezione dei 50m stile libero) in cui innoltre i 1500m sono preclusi al settore femminile
Le gare di fondo, disputate in mare, sono diverse e vengono scelte con regolamenti appositi a ogni manifestazione. Le piu diffuse sono la 2500m stile libero, detta anche Mezzofondo, la 5000m stile libero detta anche Fondo (quest'ultima inserita alle olimpiadi) e la 25000m detta anche Gran Fondo. Altre gare di fondo molto conosciute sono quelle su percorso come l'attraveramento della Manica o la circumnavigazione dell'Isola di Manhattan.


Unaprijed hvala!:clap1
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2006., 22:21   #75
California, jako si skroman/skromna.
Ja ću ti to prevest, ako ćeš platit

Evo ti makar nešto:
1 Scopi del nuoto - svrha plivanja
? 1.1 Svago - zabava
? 1.2 Gli Stili -stilovi
? 2 Il nuoto agonistico - natjecateljsko plivanje
? 2.1 Le categorie - kategorije
? 2.2 Il nuoto master - master plivanje (?)
? 2.3 Le nazioni piu importanti - najvažnije nacije
? 2.4 Soccorso - pomoć
? 2.5 Altro - ostalo
? 3 Tecniche - tehnike
? 4 Abbigliamento - odjeća
? 5 Nuoto e salute - plivanje i zdravlje
? 6 Storia - povijest
? 7 Voci correlate - vezani pojmovi
? 8 Bibliografia storica - povijesna bibliografija
? 9 Collegamenti esterni - vanjski linkovi (?)
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2006., 02:34   #76
Quote:
Kyra kaže:
California, jako si skroman/skromna.
Baš

A jel se može znati zašto ti, pobogu, treba prijevod pola članka iz Wikipedije?
Quote:
Kyra kaže:
? 2.2 Il nuoto master - master plivanje (?)
? 9 Collegamenti esterni - vanjski linkovi (?)
Ovo prvo bi moglo biti nekakvo natjecanje (prvenstvo?) u plivanju, a ovo drugo, da, odnosi se na linkove o plivanju izvan Wikipedijine stranice.
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 14:41   #77
Quote:
Didi kaže:
samo mali ispravak (ne da mi se dalje pratiti):

io non so se mai si avvererà - ne znam hoće li se ikada ostvariti
Ne vidim razliku od njegova prvog stiha.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 22:01   #78
Talijanski, pitanja

Ne kopčam ove valjda najjednostavnije prijedloge:

Koliko kužim i in i a(d) znače u/na.
A uz vado mogu stajati obadva:
vado
- in Italia/farmacia/treno
- a(d) Roma/casa/studiare/ ecc.

Kako ću znati kada koji?
Okej, vidim da in između ostalog ide uz zemlje i prijevozna sredstva, a a(d) uz gradove i infinitive, ali što sa farmacia i casa?
Koja je razlika, kako da razlikujem?
aliteracija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 05:03   #79
Ljutiš se sama na sebe bezveze. Na dobar dio pitanja si sama odgovorila, a ove druge primjere naprosto moraš naučiti kad ide što. Neki koji znaju dobro talijanski će te vjerojatno još nadopuniti + malo preoblikovati ovo kaj si napisala npr. ne samo iza vado, nego i drugih glagola. A ne znači samo u,nego i (recimo) k, prema i slično. Malo nabacujem jer mi se ne razmišlja
Potala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 20:08   #80
A dobro, lakše mi je pri srcu.
Tenkš.

A ovo:
1 appena sale
2 E possibile usare piú di un mezzo con un solo biglietto...
3 Ha molte idee sull' argomento.
4 Tra il dire e il fare c'é di mezzo il mare.

aliteracija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:34.