Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2004., 11:54   #21
Pretpostavljam da to ovisi o vrsti operacije .
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 12:09   #22
a sad sam se zainteresirala...mom su rodjaku ODREZALI NOGU pod spinalnom anestezijom.

Zashto meni nisu mogli trbushnu shupljinu operirat bez klasichne?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 12:11   #23
Quote:
magic kaže:
mozhete mi neshto pojasniti?


svi tu pishete o intubaciji kao o nechem straaaashnom kod 'klasichne' anestezije.

Proshle sam godine tako operirana - intubiraju te kad zaspish a vade prije nego se probudis ~ uopce NE ZNASH da su te intubirali, niti od toga imash kakve posljedice.


Dakle, shto je onda tu strashno


btw. ja sam TRAZHILA spinalnu/epi/shtogod, jer sam HTJELA biti svjesna dok mi rovarare po utrobi, ali nisu dopustili.


Objasnjenje je bilo da bih se ja sigurno svadjala s njima tijekom operacije
Postoji dvije mjere za strašno kod intubacije. Jedna za bolesnika a druga za medicinare.
Za bolesnike je bolnost i neugoda u grlu koje bolesnik postane svjestan kad se počne buditi iz anestezije ali i kasnije nakon ekstubacije tj. vađenja tubusa. Ako si još bio i nazotrahealno intubiran može te i nos bridit. Za zube više - manje. Ove smetnje su manje - više bez veze i nemaju nekog značaja za medicinare.

Druga, za anesteziologe puno važnija mjera strašnoga je nemogućnost intubacije. Naime, intubacija ne ide na živo. Intravenski se mora dati barbiturat ( Tiopental ) i mišićni relaksans ( Leptosukcin ). S tim ljekarijama čovjek se uspava ( barbiturat ) i što je puno važnije relaksira ( mišični relaksans ). Ovaj drugi lijek uzrokuje totalnu paralizu muskulature. To znači da bolesnik na može svojim mišićima napraviti apsolutno ništa pa tako ni disati. Ovo je KRITIČAN trenutak. Sada se MORA BOLESNIKA INTUBIRATI. To se uvijek radi uz laringoskop ( to je razlog zašto rijetkima stradaju zubi - šeprtljavi anesteziolog za uporište špatule svog laringoskopa uzeo je bolesnikove zube a ne svoju snagu ). A ako se ne može plasirati tubus u dušnik ( ima više mogućih razloga ) iz dva tri pokušaja ...e onda nastane kaos...jer čovjek nema svog disanja a nije intubiran da se može strojno ventilirati...Hitno trči drugi anesteziolog...proba on...ne ide...daj masku i ambu-balon...pokušaj opet...ne ide...daj hitno fiberoptički intubator...ne ide...bolesnik usporava rad srca, tlak pada...daj atropin, alupent...opet daj ambu-balon s maskom, par puta pokušaj izventilirati bolenika - nekad može, nekad ne može...već razmišljaš o urgentnoj traheotomiji ili konikotomiji...opet probaj s tubusom...unutra je, spoji na respirator, 100% kisik....puls raste, saturacija OK...uh jebo te, usro sam se...pališ cigaru dok ti ruke lagano drhte. Sve ovo se odigrava u minutu ili dvije najviše.
Eto, to je ono strašno što moraš spremno očekivati kod SVAKE intubacije. Ali kako rekoh čovjek sve to odspava pa ako se probudi nakon toga ne zna da mu je glava bila u torbi.

Još jedna malo manje strašna stvar je nemogućnost dobrog iskašljavanja sekreta nakon operacija s tubusom. Više je razloga tome ali je stvar kud i kamo manje dramatična.

__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 12:12   #24
jel smijem ja pretpostavit da si ti anesteziolog?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 12:15   #25
trebor, ajde mi onda ti pomogni shvatiti zashto ja nisam mogla odabrati spinalnu?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 12:17   #26
Evo, možda nam trebor može objasniti kad se može koristiti epiduralna ili spinalna a kada se mora koristiti opća anestezija. Jer, očito je da to ovisi o vrsti operacije (a možda i o 'tradiciji' neke bolnice?)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 13:57   #27
Quote:
kemik kaže:
jel smijem ja pretpostavit da si ti anesteziolog?
Možeš pretpostaviti ali nisam. Samo se motam tu negdje jako blizu.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 13:59   #28
Quote:
magic kaže:
trebor, ajde mi onda ti pomogni shvatiti zashto ja nisam mogla odabrati spinalnu?
Teško je to ovako reći. Razlog može biti svakaki od medicinskih do paramedicinskih. Ali "običaj" je da se operacije u abdomenu u pravilu rade u općoj anesteziji ( u velikoj većini slučajeva ).
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 14:12   #29
zashto


da se ne prestrashimo svoje utrobe ?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 14:15   #30
Quote:
trebor kaže:
Možeš pretpostaviti ali nisam. Samo se motam tu negdje jako blizu.
Cistacica u operacionoj sali ?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 15:21   #31
Quote:
verica kaže:
Evo, možda nam trebor može objasniti kad se može koristiti epiduralna ili spinalna a kada se mora koristiti opća anestezija. Jer, očito je da to ovisi o vrsti operacije (a možda i o 'tradiciji' neke bolnice?)
Opet stvar nije jednostavna. Teretski moguće je uraditi svaku pa recimo i poneku kardiokiruršku operaciju u centralnom bloku ( periduralnoj ili spinalnoj anesteziji ). Uobičajeno je da se operacije na nogama, kukovima, donekle i u maloj zdjelici rade u centralnom bloku. Bilo onom običnom, "seljačkom" ( spinalna ) bilo na malo elegantniji način ( periduralna )
Ali stvar ovisi o podosta faktora. Od nekog, kako si rekla običaja, raspoloženja ili jednostavno materijalnog nedostaka lijeka ili punkcijskih igala do realnih medicinskih pokazatelja.
Centralni blokovi obično se rade do nivoa kralježnice L1 - L2 jer ako se ide više tu je leđna moždina a rijetki su hrabri koji se upuštaju u eksperimentiranje. A i ako se ide previsoko možeš uzrokovati parapareze što nije baš najugodnija stvar.

Osnovna razlika između spinalne i periduralne anestezije je ta da se kod ove druge ne ulazi u cerebrospinalni prostor s likvorom. Periduralne anestezije ( ili epiduralne svejedno ) pri kojima se skoro redovito plasiraju kateteri između kralješka i tvrde moždane ovojnice puno su ugodnije za bolesnika jer je moguće titrirati razinu analgezije i anestezije dok se kod spinalnih anestetik injicira i gotovo. Hemodinamski poremećaji ( vazodilatacija s padom tlaka, pulsa...) i depresije disanja češće su kod spinalnih anestezija. Klasičan primjer je bezbolan porod gdje se periduralnim kateterom i finim titriranjem anestetika ili narkoanalgetika omogući analgezija ali se istovremeno očuva osjet i mišična snaga koja je nužna za završetak poroda. Ili u zadnje vrijeme masovnije se koriste periduralni kateteri za riješavanje bolova, najčešće malignih, te se dobrom analgezijom omogući čovjeku koliko - toliko normalan život.
Razlika je još recimo da se kod spinalnih anestezija nastupa za minut, dva, tri i može se odmah raditi dok kod periduralnih treba 20-30 minuta da stvar počne "šljakati" što s aspekta bolnice nije nevažno ( više ćeš bolesnika operirati taj dan i prije ćeš ih poslati kući, imat ćeš manje troškove ).

S druge strane opće anestezije se dominantno rade kod zahvata u abdomenu, prsnom košu, glavi. Omogućuju anesteziologu potpunu kontrolu stupnja anestezije, bolesnik ima osiguran dišni put...
Ovisi podosta i o specifičnostima. Npr. bolesnik koji ima miasteniju gravis a treba operirati nešto u stomaku što se inače radi u općoj anesteziji. Ali tima velike šanse da se provocira mijastenička kriza pa ćeš napraviti još veće sranje. Bolje onda to uraditi u bloku nego u općoj anesteziji.
Dakle, složio bih se s onim na početku da je izbor anestezije ponajviše ovisi o vrsti operacije, specifičnostima stanja pojedinog bolesnika, stavu osoblja prema vrstama anestezije a tek daleko na kraju je nekakva želja bolesnika.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 15:25   #32
Quote:
kemik kaže:
Cistacica u operacionoj sali ?
Kako znaš?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 15:28   #33
Quote:
magic kaže:
zashto


da se ne prestrashimo svoje utrobe ?
Možda si ti imala "Aliena" u stomaku pa ti nisu dali da gledaš!
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 15:31   #34
Quote:
trebor kaže:
Kako znaš?
no bez zezancije, mozes li ti nama reci da si zaista lijecnik, pa cemo te onda mrvicu ozbiljnije shvacati?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 15:37   #35
Quote:
trebor kaže:
Možda si ti imala "Aliena" u stomaku pa ti nisu dali da gledaš!


a mozhda zato shto sam flomasterom prije operacije nacrtala simetrichan rez da ne bi neshto fulali pa su skuzhili da bi moglo bit problema ako budem pri svijesti
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2004., 21:59   #36
Quote:
kemik kaže:
no bez zezancije, mozes li ti nama reci da si zaista lijecnik, pa cemo te onda mrvicu ozbiljnije shvacati?
Nisam liječnik al kako sam rekao intenzivno se motam u i oko toga svaki dan.
Pa nije valjda da djelujem neozbiljan?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2004., 13:32   #37
naj se ljutiti, ali djelujes vrlo autoritativno u svojim postovima, i zato sam pretpostavila da si lijecnik.
A ljudi su ti inace jako skloni davanju savjeta (vidi naprimjer mene...) pa nije lose malo provjeriti cije savjete slusas, a cije ne.
Mislim, naravno da si ti meni i mogao reci da si lijecnik, ali ja izrazito cijenim to sto si rekao istinu. I dalje imam povjerenja u ono sto ti napises u svojim postovima i rado cu ih citati...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2004., 13:46   #38
Trebor fakat zna i daje odlicne savjete. I da si truda.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 01:12   #39
Quote:
magic kaže:
Proshle sam godine tako operirana - intubiraju te kad zaspish a vade prije nego se probudis ~ uopce NE ZNASH da su te intubirali, niti od toga imash kakve posljedice.


Dakle, shto je onda tu strashno
I ja se pitam. Imala sam u životu do sada tri opće anestezije i nakon buđenja apsolutno nikakvih problema, osim one gadne žeđi (to vjerujem znaju svi koji su bili pod totalnom).

S druge strane, lani sam bila na operaciji sinusa i bila je pod tzv. potenciranom loklanom anestezijom. Znači prvo su me s nečim u venu žestoko izdrogirali tako da uopće nisam osjetila onih par inekcija koje sam dobila oko nosa. Bila sam čitavo vrijeme budna, ali nikakvu bol nisam osjećala, štoviše bila sam tako heeepi. Nemam iskustava s drogama, al' ako je narkomanima ovako kako je bilo meni tada - onda ih donekle mogu razumijeti.
__________________
Kod nas je najvažnija žena ŽM-56, SMB boje koja služi za razmožavanje žive sile i vatrenih sredstava, a sastoji se samo od spolnog organa i šapke.
te@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2004., 07:31   #40
Trebor, jako dobar post!

Osim navedenih stvari, jos uvijek je vazna smrtnost kod opce anestezije. Nije se spustila daleko ispod jedan posto.

Kod operaciuje na trbusnoj supljini velika je opasnost od zatajenja disanja. U blizini je dijafragma, znatan je gubitak (i nadoknada tekucine) sto sve lako moze dovesti do kardiopulmonarnog zatajenja, pa je opca anestezija (sa intubacijom) sigurnije rjesenje.

Kod opce anestezije postji i jos jedan problem, pogotovo ako je operacija hitna (a ne elektivna) pa pacijentu mozda zeludac nije prazan, moze se dogoditi aspiracija zelucanog sadrzaja u pluca i time pneumonija. U novije vrijeme u tim slucajevima se koristi intubacija maskom. Donji dio cijevi ne ide u traheu nego donji dio zavrsava u obliku maske koja dijelom sjedi u jednjaku, a pokriva ulaz u grkljan. Time omogucava dovod zraka, ali onemugucava aspiraciju.
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.