Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 15:51   #1
Čipiranje pasa II - kako je formirana baza podataka?

Interesira me zna li netko kako je formirana i s kojim je sve bazama podataka povezana baza podataka o vlasnicima pasa i njihovih čipova?

Zaintrigirao me je događaj od pred nekoliko tjedana kada sam dovela psa - lutalicu u veterinarsku, gdje su doktori odmah udovoljili mom zahtjevu da očitaju ukoliko psić ima čip. Čip smo pronašli, a također i podatke vlasnika, zajedno s činjenicom da psić nije cijepljen već nekoliko godina.

Nakon 3-4 dana telefoniranja, vlasnik se je konačno javio i preuzeo psa - dakle, ipak happy end!

No, ineteresira me:

* Što se sve nalazi u bazi podataka vlasnika pasa?
* Je li baza povezana s nekom drugom relevantnom bazom, odnosno postoji li automatsko ažuriranje baze u slučaju promjene mjesta boravka (stalne adrese) vlasnika?
* Ažurira li se automatski baza svaki put kad se pas cijepi, ili postoji mogućnost pogreške (da je pas cijepljen a da baza to "ne zna"?
* Postoji li automatsko kontroliranje baze koje bi periodično ukazivalo na vlasnike koji neredovito cijepe pse protiv bjesnoće kako bi bili kažnjeni po odgovarajućem zakonu?
* Što se događa po smrti psa i tko je odgovoran za "zatvaranje" dosjea vašeg psa?

...tj. ima li baza smisla, primjenjuje li se zakon, ili je sve mrtav silicij pod pasjom kožom...?
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 20:48   #2
Da, Lysacan iliti upisnik cijepljenja pasa protiv bjesnoće

1. Praktički sve relevantno. S jedne strane ime i prezime vlasnika, mjesto i adresa te opčina
S druge sve o psu, broj markice/mikročipa, broj knjižice, ime psa, štenjenje, datum cijepljenja te cjepivo i serijski broj cjepiva
2. S obzirom da je baza preko interneta po broju čipa se može odrediti tko je vlasnik, pa bio cijepljen zadnji put npr. 2006. Automatsko ažuriranje ne postoji nego se svake godine mijenja datum cijepljenja (ručno) i eventualno drugi podaci (adresa i sl.)
3. Da ažurira se svaki put (bar bi trebalo) kada se pas cijepi. Normalno uvijek postoji mogučnost greške ili previda, pogotovo ako ima mnogo pasa
4. Može se pogledati npr. cijepljeni 2009, a koji još nisu cijepljeni 2010. Problem je u tome da se baš i ne pridržava onog odjaviti se kod jednog veta da bi se cijepilo kod drugog, rad na crno i sl. Pa ima svega...
5. Trebao bi se odjaviti da ga se izbriše iz evidencije
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:05   #3
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Da, Lysacan iliti upisnik cijepljenja pasa protiv bjesnoće

1. Praktički sve relevantno. S jedne strane ime i prezime vlasnika, mjesto i adresa te opčina
S druge sve o psu, broj markice/mikročipa, broj knjižice, ime psa, štenjenje, datum cijepljenja te cjepivo i serijski broj cjepiva
2. S obzirom da je baza preko interneta po broju čipa se može odrediti tko je vlasnik, pa bio cijepljen zadnji put npr. 2006. Automatsko ažuriranje ne postoji nego se svake godine mijenja datum cijepljenja (ručno) i eventualno drugi podaci (adresa i sl.)
3. Da ažurira se svaki put (bar bi trebalo) kada se pas cijepi. Normalno uvijek postoji mogučnost greške ili previda, pogotovo ako ima mnogo pasa
4. Može se pogledati npr. cijepljeni 2009, a koji još nisu cijepljeni 2010. Problem je u tome da se baš i ne pridržava onog odjaviti se kod jednog veta da bi se cijepilo kod drugog, rad na crno i sl. Pa ima svega...
5. Trebao bi se odjaviti da ga se izbriše iz evidencije
Hvala na odgovoru!!!

Eh... kako je ovo loše, dijete ne bi takvu bazu napravilo.....
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 15:12   #4
Slažem se da bi moglo biti bolje.
Ali i ovako je ok.
Treba samo redovno upisivati
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 23:08   #5
[QUOTE=Corduroy;25082125]Da, Lysacan iliti upisnik cijepljenja pasa protiv bjesnoće

1. Praktički sve relevantno. S jedne strane ime i prezime vlasnika, mjesto i adresa te opčina
S druge sve o psu, broj markice/mikročipa, broj knjižice, ime psa, štenjenje, datum cijepljenja te cjepivo i serijski broj cjepiva
2. S obzirom da je baza preko interneta po broju čipa se može odrediti tko je vlasnik, pa bio cijepljen zadnji put npr. 2006. Automatsko ažuriranje ne postoji nego se svake godine mijenja datum cijepljenja (ručno) i eventualno drugi podaci (adresa i sl.)
3. Da ažurira se svaki put (bar bi trebalo) kada se pas cijepi. Normalno uvijek postoji mogučnost greške ili previda, pogotovo ako ima mnogo pasa
4. Može se pogledati npr. cijepljeni 2009, a koji još nisu cijepljeni 2010. Problem je u tome da se baš i ne pridržava onog odjaviti se kod jednog veta da bi se cijepilo kod drugog, rad na crno i sl. Pa ima svega...
5. Trebao bi se odjaviti da ga se izbriše iz evidencije



I još... To nadopunjuju veterinari,tj. ja kad idem k veterinaru,on odma unosi u kompjutor cjepivo,itd... Što se tiče mikročipiranja, ovo što je navedeno,ali ne moze se samo to obnavljati,tu moras sudjelovati i ti,dati svoje podatske,psece podatke te se tada unose ti podaci pod brojem mikrocipa i taj broj sa podatcima se salje u druge veterinarske stnice... >>>> al nisam ziher sigurna da je sve tocno tako,mozda sam krivo nesto skontala...
adorosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 23:13   #6
Normalno da veterinar koj je cijepio psa ažurira podatke.
Ne, ne šalje se u svaku vet stanicu/ambulantu. Svaka ima svoju šifru i korisničko ime, inače bi bio otvoren prostor svemu i svačemu.
Na temelju mikročipa se može samo utvrditi gdje je pas cijepljen
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 21:21   #7
Ja sam danas prilikom cjepljenja svoga psa obavila i to čipiranje, zaboravila sam pitati na kojem principu to funkcionira?
ivanna_19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 21:28   #8
Što, čipiranje?
Uglavnom psu se aplicira mikročip pod kožu koji praktički nije ništa više od barkoda. Znam kako zvuči.
U slučaju da se pas izgubi onaj tko ga pronađe odvede ga do veta koji čitačem očita broj. Taj se broj unosi u bazu podataka, o čemu ima riječi gore, te ova izbaci podatke o vlasniku i psu. Naravno ako se redovito upisuje.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 12:21   #9
Ajde da vas pitam da li veterinar laže ili ne:

Bio je veterinar doma, upravo danas, žena bila kod kuće.

Pocijepio je pse, 2 komada.

E sad prošle godine nam je odlutao jedan pas, čipiran, i ni traga njemu.

Pita ga ova kao, da li oni mogu pogledati po čipu da li je tko šta prijavio, i da li mogu pripaziti da pas nije kod nekog ostao zarobljen?

Kaže veterinar u smislu, da nema veze što je on bio čipiran, da do sad još nitko nije ubacivao od njih u bazu podataka brojeve čipa i podatke.

I sad ako on kaže istinu, to znači da smo mi godinu dana ako ne i više imali uzalud počipirane pse??

Neću reći o kojoj se stanici radi, ali kome slati prijavu?

Sva sreća, nije žena imala novce doma, pa je mučko đub.e ostavilo broj da će sutra doći - baš me zanima što će meni reči u vezi toga.

Moglo bi biti gadno.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 12:28   #10
Quote:
Pita ga ova kao, da li oni mogu pogledati po čipu da li je tko šta prijavio, i da li mogu pripaziti da pas nije kod nekog ostao zarobljen?
Čip nije GPS pa je nemoguće znati ako je netko zadržao psa. Isključivo nađenog psa treba odvesti na očitanje čipa pa prema bazi podataka nači na koga glasi. I tada kontaktirati vlasnika.

Quote:
Kaže veterinar u smislu, da nema veze što je on bio čipiran, da do sad još nitko nije ubacivao od njih u bazu podataka brojeve čipa i podatke
Si siguran da ne cijepi na crno? I kod nas ima sličan problem.
U svakom slučaju prijavi, evidencija se mora voditi. Jedan - dva (dobro i više) se mogu previdjeti, ali da se ne upisuje...

Kad ovako nešto čujem dođe mi slabo. Mjesecima si povećavam dioptriju upisivanjem tisuća pasa, a neki nonšalantno...
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 13:13   #11
znam ja pobogu što je čip, ja hoću ukazati da je veterinar izjavio da do sad nisu ubacivati pse u bazu.

Morat ću ga sam nazvati, i vidjeti što će meni reči.
Ovo mi ne ide u glavu.
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 13:59   #12
Vjerujem da znaš, ali me dnevno bar jednom netko iznenadi pa ako naleti na temu nek ima
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 14:11   #13
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Čip nije GPS pa je nemoguće znati ako je netko zadržao psa. Isključivo nađenog psa treba odvesti na očitanje čipa pa prema bazi podataka nači na koga glasi. I tada kontaktirati vlasnika.
Ovo je istina, samo mala prepravka: moguće je saznati ako je pas ukraden i zadržan. Naime, postoji mogućnost da je pas cijepljen te da je cijepljenje uneseno u bazu ili da su (nelegalno) promijenjeni podaci u bazi na novog vlasnika

Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Si siguran da ne cijepi na crno? I kod nas ima sličan problem.
U svakom slučaju prijavi, evidencija se mora voditi. Jedan - dva (dobro i više) se mogu previdjeti, ali da se ne upisuje...

Kad ovako nešto čujem dođe mi slabo. Mjesecima si povećavam dioptriju upisivanjem tisuća pasa, a neki nonšalantno...
Događa se, mi evo sad imamo psa s čipom koji nije uveden u bazu. A nije prvi.
Teoretski, mislim da bi preko inspekcije i Medika mogli traceati čip do veterinara koji ga je ubacio; ali nismo se išli time baviti (još)...

Svog veterinara izgrdi na pasja kola a možeš ga i prijaviti inspekciji. Znam da je s@rnje, i moji vetovi bi radije radili rekonstrukciju lubanje nego čipirali pse, ali jbg..
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 14:18   #14
Quote:
Ovo je istina, samo mala prepravka: moguće je saznati ako je pas ukraden i zadržan. Naime, postoji mogućnost da je pas cijepljen te da je cijepljenje uneseno u bazu ili da su (nelegalno) promijenjeni podaci u bazi na novog vlasnika
Gore nije tako opisano pa nisam naveo tu mogučnost

Quote:
Događa se, mi evo sad imamo psa s čipom koji nije uveden u bazu. A nije prvi.
Teoretski, mislim da bi preko inspekcije i Medika mogli traceati čip do veterinara koji ga je ubacio; ali nismo se išli time baviti (još)...
Po broju čipa možepš saznati kojoj je ambulanti dodijeljen pa kontaktirati njih da vide u svojoj bazi podataka. Ima brdo toga za upisati i ne stigne se sve u nekom rekordnom roku.
Ne znam ni sam kolike sam već vlasnike našao preko čipa
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:10   #15
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post

Po broju čipa možepš saznati kojoj je ambulanti dodijeljen pa kontaktirati njih da vide u svojoj bazi podataka. Ima brdo toga za upisati i ne stigne se sve u nekom rekordnom roku.
Ne znam ni sam kolike sam već vlasnike našao preko čipa
A kod promjene vlasnika,da li je dužan stari psa odjaviti ili novi prijaviti,po zakonu? Npr pas promjeni vlasnika,kupnja,prodaja,poklon,ne bitno,i nešto se dogodi,a on se i dalje vodi na starog vlasnika,tko je po zakonu kriv,on što ga nije odjavio? Pretpostavljam.
__________________
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja....
DorianGrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:27   #16
Quote:
A kod promjene vlasnika,da li je dužan stari psa odjaviti ili novi prijaviti,po zakonu?
Vlasnik ga odjjavi sa svog imena, a novi bi ga trebao prijaviti na svoje

Quote:
Npr pas promjeni vlasnika,kupnja,prodaja,poklon,ne bitno,i nešto se dogodi,a on se i dalje vodi na starog vlasnika,tko je po zakonu kriv,on što ga nije odjavio? Pretpostavljam.
Ne znam. Toliko daleko nisam išao. Trebalo bi pitati nekoga u inspekciji


Mala digresija. Na žalost nitko se ne drži ispisa iz evidencije, niti ako ostaje na istom vlasniku, a cijepi se u drugoj ambulanti*. Drugi je problem cijepljenje na crno, što je muka, jer tada pitaj boga da li je taj pas upisan ili ne, kakav je račun izdan, i sl.

*To je ipak manji problem jer ako pas ima čip vrlo se lako provjeri.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:45   #17
Thx Curduroj,radi se o tom,da je frend pronašao psa,i to nažalost tak da ga je pokupio autom,sve ok,pas dobro on dobro,očitali čip,i taj lik kaže poklonio ga nekom drugom u Zadar,fakat nazovu ovog,on prvo pita zašto ga pitaju i kao pas mu je pobjegao prije 3 mj ok,šteta na autu nije strašna,i sve dobro prošlo,ali što da nije,tko bi odgovarao kad je pas i dalje prijavljen na prvog vlasnika...znam da vam je teško s tom evidencijom,a fakat ovo s cjepljenjem na crnjaka za bjesnoću,i to rade pa što im to vrijedi ak ne dobiju potvrdu?
__________________
Mudar si samo onoliko koliko si svjestan svog neznanja....
DorianGrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 22:52   #18
Zamisli čip kao registracijsku tablicu na automobilu. Vlasnik je onaj na koga glasi registracija učinjena tokom tehničkog pregleda. Ako je auto krivo parkiran i odnese ga "pauk", kazna dolazi vlasniku na kojeg je registriran. Ako se pak incident dogodi dok netko drugi vozi auto, onda je kriv vozač, ma tko on bio.

Ovo sa cijepljenjem mi pak nije jasno; djeluje mi kao neka veterinarska fora? Isprike ako sam u krivu, ali koga briga gdje ja cijepim psa? Riječ je o centraliziranoj bazi podataka kojoj veterinari imaju pristup, zar doista cjepivo moramo baš kod "našeg" veta?
__________________
Spasite život...
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:03   #19
Quote:
DorianGrey
kaže:
fakat ovo s cjepljenjem na crnjaka za bjesnoću,i to rade pa što im to vrijedi ak ne dobiju potvrdu?
Naravno da rade. Onako odokativno, ovdje ljudi cijepe pse, ajmo reči 90%. Rijetki su oni koji ne cijepe. S obzirom da je bjesnoća i čipiranje naređena mjera koju plača vlasnik, za razliku od, recimo, tuberkulinizacije goveda, nađe se ekipe kojima je to prilika za poponjavanje novčanika. Pa dolazi do uletavanja po terenu za koji se ne posjeduje koncesija, snižavanje cijena (koje su naređene od strane ministarstva pa moraju svugdje biti iste), neupisivanja u upisnik... U knižicu se upisuje
A ljudi k'o ljudi. Tko mi prvi dođe, pa ovaj ima nižu cijenu, pa ovo pa ono

Zadnje uređivanje Corduroy : 23.03.2011. at 23:28.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2011., 23:05   #20
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Zamisli čip kao registracijsku tablicu na automobilu. Vlasnik je onaj na koga glasi registracija učinjena tokom tehničkog pregleda. Ako je auto krivo parkiran i odnese ga "pauk", kazna dolazi vlasniku na kojeg je registriran. Ako se pak incident dogodi dok netko drugi vozi auto, onda je kriv vozač, ma tko on bio.

Ovo sa cijepljenjem mi pak nije jasno; djeluje mi kao neka veterinarska fora? Isprike ako sam u krivu, ali koga briga gdje ja cijepim psa? Riječ je o centraliziranoj bazi podataka kojoj veterinari imaju pristup, zar doista cjepivo moramo baš kod "našeg" veta?
Pa nije baš centralizirana s obzirom da ambulanta ima pristup podacima (da ih mijenja) samo onih pasa koji se kod njih cijepe. Drga je priča pretraga po čipu
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.