Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2017., 19:53   #41
Od čega su se tebi raspala dva katalizatora pobogu? Ja sam mislio da ja imam problema s šeprtljama od majstora, ali bojim se da su ovi moji mila.majka prema onima koji su tebi tako podesili plin da si rastepo 2 katalizatora. Kod.mene na 300 000 još orginalni kat a tek nedavno mjenjana prva lambda sonda.

Poslano sa mog kineza
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 20:28   #42
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Bacio sam jednostavnu računicu da mi auto troši zajedno benzina i plina u protuvrijednosti 8,6L Dizela. Frendov dizelaš iste marke i tip vozila troši u gradu 7,6L. Kaže da moraš biti kreten da potroši preko 8L. Pošto vidim da ovdje ima dobrih matematičara volio bih da mi oni izračunaju koliko ja to "štedim" na plin? Sram me je dodati da sam nakon ugradnje plina u 7000 km promijenio dva prednja katalizatora koji su se raspali (cijenu ne pitajte), pored toga za 50kkm me očekuje podešavanje ventila koje košta oko soma Eura....znači "ušteda" je svakim danom sve veća i veća
Da se vratim malo na temu... ventile treba štelati na plin bar u polovici normalnog intervala na benzin. To ako imaš malo sreće, ukoliko neki od injektora ima malo manju propusnost (to se ne vidi tek tako) onda nemaš sreće jer mijenjaš ventile i uređuješ glavu, dakle "ušteda" je na svakom čošku.
da toga je i mene najviše strah "starenja" injektora koje nemoš skužit... pa dobiju ventili... sad koliko je to u praksi često...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 20:45   #43
Moj ima dva katalizatora, uvijek strada prvi, plin je podešen savršeno od prvog dana, naravno da sam odmah provjeravao trimove i smjesu i sve je ok. Lambdu sam promijenio iz preventive prije ugradnje. Poznato je da plin jede katalizatore, pitaj bilo kojeg servisera auspuha da li daju garanciju na katalizator ako auto ima plin, naravno da nedaju. Očito da ljudi znaju više od nekih ugrađivača plina. Na starom Foresteru mi se isto raspao kat nakon ugradnje plina a isto je bio dobro podešen. Kao što sam već puno puta rekao da nisu svi auti za plin. Nedavno je bila neka tema o mercedesu na plin gdje su se poraspadali katalizatori, sad zamisli noviji auto sa V6 motorom EURO V norme koji ima više grana, katalizatora, sondi. To je živi cirkus koliko tu ima više potencijalnih kvarova. Kad vidim ljude kako ovdje nonšalantno nagovaraju ugradnju skoro u svaki auto mrak mi padne na oči.
Kad sam ugrađivao u ovaj auto znao sam da ulazim u sivu zonu što se tiče ventila, za katalizator sam mislio da ću ga izvaditi ako rikne no ne lezi vraže....ovaj auto je lijena krava bez katalizatora sad imam treći. Isključili smo opciju da pod većim opterečenjem umjesto plina dodaje benzin pa ćemo vidjeti. Auto radi bez greške, vuče fantastično, nema razlike plin - benzin. Ukoliko opet rikne onda vozim samo na benzin. Ovo mi je definitivno zadnji plinaš
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 20:50   #44
Quote:
Opaki kaže: Pogledaj post
da toga je i mene najviše strah "starenja" injektora koje nemoš skužit... pa dobiju ventili... sad koliko je to u praksi često...
Jako često, imam frenda koji živi od uređenja glava motora jako dobro
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 21:03   #45
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Jako često, imam frenda koji živi od uređenja glava motora jako dobro
to u pravilu koliko sam skužio kad vidiš da na jednoj glavi pocnu sjedat to ne znaci samo štelanje ventila već najbolje promjenit sve injektore...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 11:54   #46
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
....ovaj auto je lijena krava bez katalizatora sad imam treći. Isključili smo opciju da pod većim opterečenjem umjesto plina dodaje benzin pa ćemo vidjeti. Auto radi bez greške, vuče fantastično, nema razlike plin - benzin. Ukoliko opet rikne onda vozim samo na benzin. Ovo mi je definitivno zadnji plinaš
Mora li auto imati uopće katalizator?
Poslije montaže sam izvadio katalizator, i zamjenio loncem slične protočnosti i veličine.
I tako to radi već 9 godina, bez nekih vidljivih problema...
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:46   #47
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
Mora li auto imati uopće katalizator?
Poslije montaže sam izvadio katalizator, i zamjenio loncem slične protočnosti i veličine.
I tako to radi već 9 godina, bez nekih vidljivih problema...
Ovisi kakve je konstrukcije, ukoliko je vulgaris izvadiš kat i nema problema. Moj ima AWCS sistem gdje su vrlo bitni tlakovi u ispuhu, osim toga kod mene obje lambda sonde utječu na smjesu tako da je auto bio mrtav do 4000 okretaja kada sam izvadio kat.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 17:48   #48
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Moj ima dva katalizatora, uvijek strada prvi, plin je podešen savršeno od prvog dana, naravno da sam odmah provjeravao trimove i smjesu i sve je ok. Lambdu sam promijenio iz preventive prije ugradnje. Poznato je da plin jede katalizatore, pitaj bilo kojeg servisera auspuha da li daju garanciju na katalizator ako auto ima plin, naravno da nedaju. Očito da ljudi znaju više od nekih ugrađivača plina. Na starom Foresteru mi se isto raspao kat nakon ugradnje plina a isto je bio dobro podešen. Kao što sam već puno puta rekao da nisu svi auti za plin. Nedavno je bila neka tema o mercedesu na plin gdje su se poraspadali katalizatori, sad zamisli noviji auto sa V6 motorom EURO V norme koji ima više grana, katalizatora, sondi. To je živi cirkus koliko tu ima više potencijalnih kvarova. Kad vidim ljude kako ovdje nonšalantno nagovaraju ugradnju skoro u svaki auto mrak mi padne na oči.
Kad sam ugrađivao u ovaj auto znao sam da ulazim u sivu zonu što se tiče ventila, za katalizator sam mislio da ću ga izvaditi ako rikne no ne lezi vraže....ovaj auto je lijena krava bez katalizatora sad imam treći. Isključili smo opciju da pod većim opterečenjem umjesto plina dodaje benzin pa ćemo vidjeti. Auto radi bez greške, vuče fantastično, nema razlike plin - benzin. Ukoliko opet rikne onda vozim samo na benzin. Ovo mi je definitivno zadnji plinaš
Teško da će se katalizator raspasti ako je plin dobro podešen, a to što su trimovi naizgled OK, ne znači da ti razlika u doziranju injektora nije takva da jedan cilindar daje višak kisika, a drugi višak goriva koji se u udruženom zločinačkom pothvatu okome na katalizator i tamo se egzotermno povežu. Na takav način katalizator može stradati između lučkog i jaske, ako ne i prije.

Teško je reći je li plin dobro podešen gledajući samo trimove. Štoviše, bolje je da trimovi otkližu na 23%, a da injektori doziraju podjednako, nego da se trimovi vrte oko nule, a da katalizator strada u roku odmah (što je stanje koje ni ventilima baš ne paše).

Da ne idem dalje na nejednake duljine crijeva, dva (od četri) crijeva prelomljena, dizne zabušene na različitim položajima naspram ventila i pod različitim kutevima... svega tu ima...

Pusti trimove...
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 19:09   #49
Pa kažem, ovaj moj valjda neki super otporan katalizator kad na plinu radi već 300 000. A koliko znam i Cordobčev već dugo živi.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 20:35   #50
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Teško da će se katalizator raspasti ako je plin dobro podešen, a to što su trimovi naizgled OK, ne znači da ti razlika u doziranju injektora nije takva da jedan cilindar daje višak kisika, a drugi višak goriva koji se u udruženom zločinačkom pothvatu okome na katalizator i tamo se egzotermno povežu. Na takav način katalizator može stradati između lučkog i jaske, ako ne i prije.

Teško je reći je li plin dobro podešen gledajući samo trimove. Štoviše, bolje je da trimovi otkližu na 23%, a da injektori doziraju podjednako, nego da se trimovi vrte oko nule, a da katalizator strada u roku odmah (što je stanje koje ni ventilima baš ne paše).

Da ne idem dalje na nejednake duljine crijeva, dva (od četri) crijeva prelomljena, dizne zabušene na različitim položajima naspram ventila i pod različitim kutevima... svega tu ima...

Pusti trimove...
Kratki (brzi) trim mora pokazati anomaliju, prva sonda mi je WB i u vožnji sam u svim režimima gledao smjesu, ona se vrti stalno oko idealnih 1:14,7, kod največeg opterečenja je podešena na 1:12 što je normala. Sonda mjeri ciklus svakog cilindra posebno, da je neko drastično odstupanje na nekom cilindru bi došlo do misfire-a i odmah bi popalilo lampicu. Isto tako motor bi u leru radio kao traktor. Elektronika kompenzira vremenom otvorenosti injektora snagu svakog cilindra posebno, bar je tako bilo na starijem modelu. To sam vidio na STAG-u jer su se vremena otvorenosti injektora uvijek međusobno malo razlikovala, znači ovo o ćemu pričaš je nemogući slučaj a da ne prijavi neku grešku. Od kad imam taj auto nikada nije popalio lampicu i ostavio neki zapis u memoriji, radi savršeno glatko u svim režimima. Jedino na što smo posumnjali je taj način doziranja benzina umjesto plina iznad 3000 okretaja ovisno o opterečenju, to smo isključili pa ćemo dalje pratiti situaciju. Katalizator može riknuti ako u cilindrima dođe do nepotpunog izgaranja pa sagori ozbiljnija količina goriva u katalizatoru, ako ne zatvara u potpunosti neki ispušni ventil, ukoliko je smjesa presiromašna ili jednostavno ako je temperatura izgaranja previsoka za taj katalizator. Mjerili smo i tlakove kroz cijeli ispušni sistem da nema neko začepljenje i sve je normalno. Ne vidim ništa što bi upućivalo na neki nepravilan rad motora tako da sumnjam na to da je slabije dimenzioniran kat naročito na uvjete rada na plinu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 20:43   #51
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Pa kažem, ovaj moj valjda neki super otporan katalizator kad na plinu radi već 300 000. A koliko znam i Cordobčev već dugo živi.
Jesi li ti 100% siguran da ti uopće imaš više sače unutra, možda ti je sve odavno pobacalo van u dijelovima pa niti ne znaš za to Opali nogom malo po zadnjem loncu pa ako nešto šuška onda bi se jako iznenadio kada bi išao to rastavljati.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 21:13   #52
A ti jedini imaš dvije lamda sonde? I jedini imaš OBD za pratiti rad tj stanje kod obje? Jel tebi Marušić što u rodu?
Ti si fascinantan lik. Dakle tebi katalizatori imaju vijek vinske mušice, a koliki vidim ni lamda sonde nisu puno dugovhečnije. Meni to sve uredno ima životni vjek 4 puta duže nego tebi. I tvoj je zaključak da je greška kod mene?
Zakon 😂

Poslano mog kineza
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link

Zadnje uređivanje kerbi : 13.02.2017. at 21:23.
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 21:28   #53
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Kratki (brzi) trim mora pokazati anomaliju, prva sonda mi je WB i u vožnji sam u svim režimima gledao smjesu, ona se vrti stalno oko idealnih 1:14,7, kod največeg opterečenja je podešena na 1:12 što je normala. Sonda mjeri ciklus svakog cilindra posebno, da je neko drastično odstupanje na nekom cilindru bi došlo do misfire-a i odmah bi popalilo lampicu. Isto tako motor bi u leru radio kao traktor. Elektronika kompenzira vremenom otvorenosti injektora snagu svakog cilindra posebno, bar je tako bilo na starijem modelu. To sam vidio na STAG-u jer su se vremena otvorenosti injektora uvijek međusobno malo razlikovala, znači ovo o ćemu pričaš je nemogući slučaj a da ne prijavi neku grešku. Od kad imam taj auto nikada nije popalio lampicu i ostavio neki zapis u memoriji, radi savršeno glatko u svim režimima. Jedino na što smo posumnjali je taj način doziranja benzina umjesto plina iznad 3000 okretaja ovisno o opterečenju, to smo isključili pa ćemo dalje pratiti situaciju. Katalizator može riknuti ako u cilindrima dođe do nepotpunog izgaranja pa sagori ozbiljnija količina goriva u katalizatoru, ako ne zatvara u potpunosti neki ispušni ventil, ukoliko je smjesa presiromašna ili jednostavno ako je temperatura izgaranja previsoka za taj katalizator. Mjerili smo i tlakove kroz cijeli ispušni sistem da nema neko začepljenje i sve je normalno. Ne vidim ništa što bi upućivalo na neki nepravilan rad motora tako da sumnjam na to da je slabije dimenzioniran kat naročito na uvjete rada na plinu.
A i sam znaš da može biti svašta, ne treba te podučavati. Može bit da je i katalizator osjetljiv k'o posjetitelji LGBT kluba, štajaznam. Ono oko podešavanja rada svakog cilindra posebno, to smo već bili diskutirali. Vjerujem da engine management SW ima takvo što implementirano, posebno na euro 4/5/6 motorima, ali kako se to preslikava na plin i koliko treba da se stvar izgladi, to nikad nećemo saznati. Ja znam da moja sonata često na plinu razmišlja dugo na naponu lambde cca 0.8V (desetak sekundi), pa se onda opet vrati na "cikliranje". Kog vraga tamo radi (a closed loop je), znaju samo programeri Siemens-VDO-a. Na benzinu se to skoro ne događa.

Ponavljam, tko zna....?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 21:56   #54
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post

Ponavljam, tko zna....?
Upravo tako, dosta sam duboko kopao po tome i previše kose izgubio isto sam došao do zaključka da može biti svašta i da se ne treba više nervirati oko toga, kad mi dopi..i ide on ča i doči će neka dizelana u garažu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 22:15   #55
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
A ti jedini imaš dvije lamda sonde? I jedini imaš OBD za pratiti rad tj stanje kod obje? Jel tebi Marušić što u rodu?
Ti si fascinantan lik. Dakle tebi katalizatori imaju vijek vinske mušice, a koliki vidim ni lamda sonde nisu puno dugovhečnije. Meni to sve uredno ima životni vjek 4 puta duže nego tebi. I tvoj je zaključak da je greška kod mene?
Zakon 😂

Poslano mog kineza
Ono je bila zahebancija, žao mi je što nisi shvatio. To što imaš dvije lambda sonde ništa ne znači, kad mi se raspao kat u oba slučaja nije upalio lampicu a od sača je ostala bezlična masa. Nije upalilo lampicu ni kad sam se vozio bez jezgre jer je kat jako kratak i kašnjenje signala je premalo. Sonde mijenjam preventivno jer oslabe i ne rade kako treba. To što ti misliš da tvoja nakon toliko kilometara radi dobro i da ti je katalizator u dobrom stanju možeš pričati nekome drugome. Vjeruj mi da na nijednom EKO testu nebi prošao...u stvari vjeruj što hoćeš:klap:
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 23:11   #56
Ma sve 5. Mjenjaj ti i motore preventivno jer ne trpe plin ako želiš. Nemam ja ništa protiv. Samo daj malo oladi s tim da se plin više nemože ugrađivati u ništa svako malo.

Poslano sa mog kineza
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 23:29   #57
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Ma sve 5. Mjenjaj ti i motore preventivno jer ne trpe plin ako želiš. Nemam ja ništa protiv. Samo daj malo oladi s tim da se plin više nemože ugrađivati u ništa svako malo.

Poslano sa mog kineza
Fulao si, onaj na kog misliš to s javljanjem svako malo je Beco, ne Bhakti
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 07:47   #58
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Ma sve 5. Mjenjaj ti i motore preventivno jer ne trpe plin ako želiš. Nemam ja ništa protiv. Samo daj malo oladi s tim da se plin više nemože ugrađivati u ništa svako malo.

Poslano sa mog kineza
Preporuka je proizvođača da se sonda promijeni nakon 100-150kkm, to nisam ja izmislio. Poklapa se i sa mojim iskustvom da ne rade više dobro. Tebi eto radi super i nakon 300kkm, vjerojatno i prve diskove imaš, ipak je to vauvau kvaliteta
Nisam protiv plina jer mi je ovo treći plinaš ali sam protiv generaliziranja da su svi benzinci dobri za plin naročito novije proizvodnje. Ovo je forum za razmjenu iskustava, bilo pozitivnih ili negativnih, slučajni prolaznik neka sam odluči da li će ugraditi plin u svoj auto ili ne.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 07:48   #59
2 sonda mislim 3 ili 4 diskovi. Nisam više siguran.

Poslano sa mog kineza
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 10:51   #60
Quote:
Beco kaže: Pogledaj post
Jedini motor ovog trenutka na tržištu u kojeg se može bezbjedno ugraditi plin je Fiat 1.4 16v 95 ks ili isti taj s turbom 120ks

Fiatovi 1.2 i 1.4 8v pate od VSR i teško prolaze više od 100000km na plin

Hyundai/KIA nema motora pogodnog za plin
Nemoj to glasno pricati da moj 1.4 8v u Grande Puntu ne sazna.
Trenutno je na 200 000 + tisuca sa plinom i radi bez problema...
Igloo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:18.