Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2017., 00:17   #641
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Poštovanje se stječe a ne dobija na poklon. A moj komentar je bio upućen dotičnoj osobi, ne svim kršćanima.

Zato se poštovanje uputi jednom muslimanu, ne njima svima?

Heh ti šah-mata.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 01:19   #642
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
“Ti lijepim na zlo uzvrati; Mi dobro znamo šta oni iznose!” (El-Mu’minun, 96.)

"Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati! To mogu postići samo strpljivi..." (Fussilet, 34-35.)

Nije nestalo, ovo je mali dio onog što stoji u Kur'anu.
Svatko normalan tko je čitao Kuran paraleno sa slijedom Muhamedova života i povijesti ratovanja će uvidjeti da je Muhamed pisao Kuran zavisno o situaciji
i atmosferi u kojoj se nalazio, a ne na temelju nekakvih univerzalnih principa.

Prije odlaska u Medinu
Quran 16:126
Quote:
Ako hoćete da na nepravdu uzvratite, onda učinite to samo u onolikoj mjeri koliko vam je učinjeno; a ako otrpite, to je, doista, bolje za strpljive.
Quote:
I ne ubijajte nikoga koga je Allah zabranio, osim kad pravda zahtijeva! A ako je neko, ni kriv ni dužan, ubijen, onda njegovom nasljedniku dajemo vlast, ali neka ni on ne prekoračuje granicu u ubijanju, ta njemu je data vlast.
Poslije odlaska u Medinu postaje nešto ratoborniji

Quote:
2:178
O vjernici! Propisuje vam se odmazda za ubijene: slobodan – za slobodna, i rob – za roba, i žena – za ženu. A onaj kome rod ubijenog oprosti, neka oni velikodušno postupe, a neka im on dobročinstvom uzvrati. To je olakšanje od Gospodara vašeg, i milost. A ko nasilje izvrši i poslije toga, njega bolna patnja čeka.
2:179
Quote:
U odmazdi vam je – opstanak, o razumom obdareni, da biste se ubijanja okanili!
2:194
Quote:
Sveti mjesec je za sveti mjesec, a i u svetinjama vrijedi odmazda: onima koji vas napadnu uzvratite istom mjerom i Allaha se bojte, i znajte da je Allah na strani onih koji se grijeha klone.

Čuj u Islamu zlo dobrim vrati pored toliko kazna koje diktira sama vjera, a ne ljudski zakon.
https://wikiislam.net/wiki/Qur%27an,...rs:Punishments

https://en.wikipedia.org/wiki/Qisas
https://en.wikipedia.org/wiki/Hudud
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:14   #643
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Tako onda znate da su kršćani ispred vas. S kršćanima razgovarajte s dubokim poštovanjem. Jer nastali su davno prije vas. Tko nastane prije, taj i prvi zasluži poštovanje.

Amen.
Ovo ti zaista nije trebalo... sad bi gradacija po tebi vjerojatno dalje išla... papisti na začelju, itd.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:54   #644
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zato se poštovanje uputi jednom muslimanu, ne njima svima?

Heh ti šah-mata.
Eh, znači u redu je da netko samo bane napadne me osobno, ali ja moram prema njemu pokazivati poštovanje? I to s tim da dotični pogazi vlastita kršćanska uvjerenja u startu? Eh ne, na krivu adresu šalješ kritiku.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 09:59   #645
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Svatko normalan tko je čitao Kuran paraleno sa slijedom Muhamedova života i povijesti ratovanja će uvidjeti da je Muhamed pisao Kuran zavisno o situaciji
i atmosferi u kojoj se nalazio, a ne na temelju nekakvih univerzalnih principa.

Prije odlaska u Medinu
Quran 16:126



Poslije odlaska u Medinu postaje nešto ratoborniji


2:179

2:194



Čuj u Islamu zlo dobrim vrati pored toliko kazna koje diktira sama vjera, a ne ljudski zakon.
Citiraš ajete koje vrijede u kontekstu nametnutog ratnog stanja, i to kolektivno. Pa čak i tada postoje pravila ponašanja: sukladno ajetu 8:61, ako protivnička strana ponudi mir, muslimani su dužni prihvatiti ga.

"Ako oni budu skloni miru, budi i ti sklon i pouzdaj se u Allaha, jer On, uistinu, sve čuje i sve zna."
(8:61)

U svakom slučaju se ajeti 2:178-179 i 2:194 ne primjenjuju na normalne svakodnevne međuljudske odnose, a niti tko ima pravo uzimati pravdu u svoje ruke.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 21:50   #646
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Citiraš ajete koje vrijede u kontekstu nametnutog ratnog stanja, i to kolektivno. Pa čak i tada postoje pravila ponašanja: sukladno ajetu 8:61, ako protivnička strana ponudi mir, muslimani su dužni prihvatiti ga.

"Ako oni budu skloni miru, budi i ti sklon i pouzdaj se u Allaha, jer On, uistinu, sve čuje i sve zna."
(8:61)

U svakom slučaju se ajeti 2:178-179 i 2:194 ne primjenjuju na normalne svakodnevne međuljudske odnose, a niti tko ima pravo uzimati pravdu u svoje ruke.
Kuran 9:5
Quote:
Kada prođu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.
Muslimansko objašnjenje
Quote:
That is, “Mere repentance from disbelief and shirk will not end the matter. But they shall have to perform the prescribed prayer and pay Zakat dues. Without these it will not be considered that they had given up disbelief and embraced Islam." Abu Bakr (may Allah be pleased with him) based his decision on this verse in the case of the apostates, after the death of the Prophet (peace be upon him), who argued that they were not rejecting Islam, because they offered Salat, even though they had refused to pay the Zakat dues.
http://www.islamicstudies.info/tafheem.php?sura=9
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 22:41   #647
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ovo ti zaista nije trebalo... sad bi gradacija po tebi vjerojatno dalje išla... papisti na začelju, itd.
Što to nije trebalo?, jel kolega, dal podsjetiti ih da poštuju kršćane?

Dobri stari kršćani nisu papisti jer papisti su kroz povijest poznati po poticanju agresije a dobri stari kršćani po tom nisu poznati. Amen.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 22:47   #648
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Eh, znači u redu je da netko samo bane napadne me osobno, ali ja moram prema njemu pokazivati poštovanje? I to s tim da dotični pogazi vlastita kršćanska uvjerenja u startu? Eh ne, na krivu adresu šalješ kritiku.
Pa dobro što je s vama ljudima, furate se na osobno nešto, oli ne kužiš da ono 'jednom muslimanu' odnosilo se na vođu islama. Samo nemoj reći da si ti taj vođa, pa mislim ono ne.

Evo. Sad smo razrješili problemos. Drugi puta nemoj se naljutiti prije nego treba.

(i ne pozabi, da imam nešto kontra tebe, ne bih te predložila za moderatora)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 23:09   #649
Adam je prvi musliman.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 01:10   #650
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Pa dobro što je s vama ljudima, furate se na osobno nešto, oli ne kužiš da ono 'jednom muslimanu' odnosilo se na vođu islama. Samo nemoj reći da si ti taj vođa, pa mislim ono ne.
Ja bih Khulisu hladne glave dao da bude vođa muslimana Balkana u najmanju ruku, a možda i Evrope. Već je dovoljno zreo, staložen, mudar.. zašto da ne.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
(i ne pozabi, da imam nešto kontra tebe, ne bih te predložila za moderatora)
Dobar predlog!

Quote:
Akvila kaže: Pogledaj post
Adam je prvi musliman.
To je istina. Ali bojim se da si ti to napisao sarkastično.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 04:58   #651
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

To je istina. Ali bojim se da si ti to napisao sarkastično.
Znam jer sam bio tada s Adamom imali smo debatu po tom pitanju.
Previse se ozelenio bio fotosintezirao no kad je shvatio da treba raditi za kruh prestao je biti muslimanom.
Akvila is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 09:18   #652
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Kuran 9:5


Muslimansko objašnjenje


http://www.islamicstudies.info/tafheem.php?sura=9
Sve u kontekstu ratovanja s politeistima tadašnje Arabije... kojeg su pokrenuli sami politeisti. Prošlo svršeno vrijeme.

No i tada je 8:61 je ono što se mora ispoštovati u svakom slučaju, sukladno ponašanju Poslanika (Poslanik je na kraju potpisao primirje s tim istim politeistima i sukob je razrješen na miran način), sukladno njegovoj misiji i sukladno pravilima svih četiri islamskih pravnih škola. Agresija nije dozvoljena.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 09:24   #653
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Pa dobro što je s vama ljudima, furate se na osobno nešto, oli ne kužiš da ono 'jednom muslimanu' odnosilo se na vođu islama. Samo nemoj reći da si ti taj vođa, pa mislim ono ne.

Evo. Sad smo razrješili problemos. Drugi puta nemoj se naljutiti prije nego treba.

(i ne pozabi, da imam nešto kontra tebe, ne bih te predložila za moderatora)
Hvala lijepa!

No zaista je upis nije išao na sve kršćane, pa to je bar vidljivo iz aviona.

No današnji avioni lete prebrzo, tu se slažem, pa onda nekad od oblaka čovjek ništa ni ne vidi. U prijevodu, svakome post izgleda drukčije...

Ukratko, sve u redu.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 09:59   #654
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Citiraš ajete koje vrijede u kontekstu nametnutog ratnog stanja, i to kolektivno. Pa čak i tada postoje pravila ponašanja: sukladno ajetu 8:61, ako protivnička strana ponudi mir, muslimani su dužni prihvatiti ga.

"Ako oni budu skloni miru, budi i ti sklon i pouzdaj se u Allaha, jer On, uistinu, sve čuje i sve zna."
(8:61)

U svakom slučaju se ajeti 2:178-179 i 2:194 ne primjenjuju na normalne svakodnevne međuljudske odnose, a niti tko ima pravo uzimati pravdu u svoje ruke.
Ratno stanje može nastati ponudom nekoj državi da prijeđe na islam, a ona odbije ili se ogluši. Zašto je Osama bin Laden prije svakog napada nudio SAD da prijeđe na islam?

Zar islam nevjerničko područje ne zove Dar-al-Harb, "kuća rata"?

Islam dopušta mogućnost primirja i mira kad su muslimanske snage slabije. Kad su jače, nemaju izbora nego ratovat, jer vjera tako nalaže.

__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 14:47   #655
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ratno stanje može nastati ponudom nekoj državi da prijeđe na islam, a ona odbije ili se ogluši. Zašto je Osama bin Laden prije svakog napada nudio SAD da prijeđe na islam?
A Bin Laden je tko? Od strane svih islamskih zajednica odabrana figura da predstavlja islam? Naravno da nije. Stoga...


Quote:
Basta kaže: Pogledaj post

Zar islam nevjerničko područje ne zove Dar-al-Harb, "kuća rata"?
Ne. Pronađi mi vjerodostojan hadis ili ajet u kojem to piše.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 23:00   #656
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Hvala lijepa!

No zaista je upis nije išao na sve kršćane, pa to je bar vidljivo iz aviona.

No današnji avioni lete prebrzo, tu se slažem, pa onda nekad od oblaka čovjek ništa ni ne vidi. U prijevodu, svakome post izgleda drukčije...

Ukratko, sve u redu.
Nemoj zahvaljivati, tvoji stalno napadaju moju vjeru. Zato ti budi pametniji.

Tvoji pri ruci imaju mač, pištolj, pušku, pa i bombu. A ja i moji takve artikle nemamo.
Zato nikad ne pitaj ko je kad spreman na agresiju. Točka na i.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 23:20   #657
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Nemoj zahvaljivati, tvoji stalno napadaju moju vjeru. Zato ti budi pametniji.

Tvoji pri ruci imaju mač, pištolj, pušku, pa i bombu. A ja i moji takve artikle nemamo.
Zato nikad ne pitaj ko je kad spreman na agresiju. Točka na i.
Možda ipak imam pri ruci koji nosač aviona... provjerit ću.

"Moji", "tvoji".... zašto "moji" izvoze oružje "njegovima" ?

Hrvatska ipak smije izvoziti vojnu opremu u Saudijsku Arabiju

Ili bih ipak trebao priupitati "moje" koga slave i časte... Gospodina u visini ili Mamona ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 23:55   #658
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Možda ipak imam pri ruci koji nosač aviona... provjerit ću.

"Moji", "tvoji".... zašto "moji" izvoze oružje "njegovima" ?
Života mi, za svoje stavljam ruku u vatru, da neće... ko kako će svijet.

Pregledaj ih senzorom. Kažem ti, dostojni su duhovne bojne opreme, ne i fizičke. Prođi im po kućama, ako im ispod jastuka ili u polici pokraj kreveta, pronađeš pištolj, a tad znaj - to nisu moji ljudi, kaže Jahve Bog. Amen.

(ovo zato što kod amer protestanta, sl., uočeno je, kod kuće drže ganove a na misama pjesmarice, pa si ti misli)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 01:08   #659
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Ratno stanje može nastati ponudom nekoj državi da prijeđe na islam, a ona odbije ili se ogluši.
To nije istina. "U vjeru je zabranjeno silom nagoniti bilo koga" - kaže Kur'an časni.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Zašto je Osama bin Laden prije svakog napada nudio SAD da prijeđe na islam?
Osama je oduvijek bio zapadni projekt. Pogledaj ovo.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Zar islam nevjerničko područje ne zove Dar-al-Harb, "kuća rata"?
To je ISIS retorika.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Islam dopušta mogućnost primirja i mira kad su muslimanske snage slabije. Kad su jače, nemaju izbora nego ratovat, jer vjera tako nalaže.
Nije istina. To nikad nije bio islamski stav.

Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
www.youtube.com/watch?v=NMiKhZK5dxs
Pazi, Uploader tog linka je organizacija koja se predstavlja nickom "EVANGELIZACIJA SVIJETA" i ti sad misliš da će neko od njih učiti šta je to Islam?! Samo slijepac ne bi vidio da je to namješteno. Ako te Islam zanima, pitaj muslimane, ima ih i na ovom forumu, a ne evangelizaciju svijeta.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 07:38   #660
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
A Bin Laden je tko? Od strane svih islamskih zajednica odabrana figura da predstavlja islam? Naravno da nije. Stoga...
Zar Muhamed nije poslao ponudu Romejima i Perzijancima prije napada na njih? Zar ne postoji lijepa priča kako je bizantski car skoro pa pristao da njegovo carstvo prijeđe na islam?

https://en.wikipedia.org/wiki/Divisi...world_in_Islam
https://en.wikipedia.org/wiki/Harbi
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:45.