Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2013., 09:11   #21
Quote:
Lady Anne kaže: Pogledaj post
Odakle riječ iole ?
Na HJP-u kaže da iole znači ikoliko, imalo, išta, makar malo, u najmanjoj mjeri, bar malo, uopće - ali ne piše ništa o porijeklu/etimologiji riječi...
http://hjp.novi-liber.hr/index.php?s...D&keyword=iole
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 22.01.2013. at 10:29.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 22:26   #22
En ten tini
sava raka tini
sava raka tika taka
bija baja buf



Ova brojalica postoji i kod Hrvata i kod Srba , pa me živo zanima odakle to čudo na tom nekom svahili jeziku?!

Tražio sam po netu o čemu je reč ali sam naišao na dosta različtih tumačenja , tipa da je to iz starovlaškog preko nemačkog pa do toga da potiče iz sanskrta , ali neće me začuditi i da ništa ne znači već da je obično dečje izmišljeno trabunjanje tipa "tralalala..."

Ako iko zna nek' mi pomogne , hitno je!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2013., 18:30   #23
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
En ten tini
sava raka tini
sava raka tika taka
bija baja buf



Ova brojalica postoji i kod Hrvata i kod Srba , pa me živo zanima odakle to čudo na tom nekom svahili jeziku?!

Tražio sam po netu o čemu je reč ali sam naišao na dosta različtih tumačenja , tipa da je to iz starovlaškog preko nemačkog pa do toga da potiče iz sanskrta , ali neće me začuditi i da ništa ne znači već da je obično dečje izmišljeno trabunjanje tipa "tralalala..."

Ako iko zna nek' mi pomogne , hitno je!
Ma jesi me nasmijao
Sanskrit > starovlaški > njemački pa do hrvatska/srpska brojalica
Ak nije još jasno ja sam za trabunjanja :P
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2013., 09:23   #24
Quote:
Lady Anne kaže: Pogledaj post

Odakle riječ iole? "Da je iole pametan ..."
To je složenica: i + ole, a ole je stari prilog sa značenjem koliko.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 11:41   #25


Zašto jednom piše unija, a drugi put Unija?

"Da je Evropska unija htjela biti Evropska Unija (kako je zacrtala u Maastrichtu), i ona bi bila supersila, ali ne želi."

(Inoslav Bešker, Jutarnji list, 1. 8. 2016.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2016., 22:35   #26
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post

Zašto jednom piše unija, a drugi put Unija?
"Da je Evropska unija htjela biti Evropska Unija (kako je zacrtala u Maastrichtu), i ona bi bila supersila, ali ne želi."
(Inoslav Bešker, Jutarnji list, 1. 8. 2016.)
Meni se čini da je tu razlika između saveza država i savezne države

U prvom je unija država koja se nalazi u Europi (manje-više), a u drugom je ime države (poput USAa) ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 19:53   #27
Dakle, kakve veze ima bolest raka s rakovima, a kozice s kozicama, i to još vodenim?
nebudilijena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2016., 20:33   #28
Quote:
nebudilijena kaže: Pogledaj post

Dakle, kakve veze ima bolest raka s rakovima (...)?
"A zašto se bolest zove baš rak? Prema najranijoj doslovnoj definiciji, rak je izraslina, oteklina, izbočina, a ime same bolesti na grčkom (karkínos) i latinskom (cancer) potječe, po riječima liječnika Galena, od sličnosti između oteklih vena površinskoga tumora i račjih nogu. Ime ne potječe od možebitne pučke etimologije da bolest metastazama puzi i gmiže po organizmu poput raka."

(Nives Opačić: Životinja i bolest)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 12:17   #29


Latinski appositio u naš se jezik prenosi kao apozicija.

A kako prenijeti medicinski termin apositia (= odbojnost prema hrani; anoreksija)? U literaturi sam našao "apositija", ali to nije sustavno.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2016., 21:38   #30
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Latinski appositio u naš se jezik prenosi kao apozicija.

A kako prenijeti medicinski termin apositia (= odbojnost prema hrani; anoreksija)? U literaturi sam našao "apositija", ali to nije sustavno.
Sustavno je ako se preuzima izravno iz grčkoga, a ne iz latinskoga, i još usto s tradicionalnim izgovorom. U transkripciji grčkih riječi (starih i novih) τ (tau) prenosi se kao t, a σ/ς (sigma) kao s.

P. S. Nije isključeno da će se naći neki pametnjaković koji će navaliti da to ispravi.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 11:56   #31
Ima li riječ bajan još neka značenja osim "divan, veleban, čudesan"?
Jer vidim da se inače svugdje upotrebljava u tom kontekstu, no moja baka uvijek koristi tu riječ u smislu "jadan" (suosjećajno, ne podrugljivo/uvredljivo), doduše s malo drugačijim izgovorom (prvi slog u tom njenom "bajan" je kraći nego u ovom divan/veleban/čudesan).

Također, je li poznata ikome riječ štrapika? Moja mama je koristi u smislu nepodopština/nestašluk/pizdarija, međutim sad guglam riječ i google ne daje baš nikakve rezultate.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 19:17   #32
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Ima li riječ bajan još neka značenja osim "divan, veleban, čudesan"?

Vidim da se inače svugdje upotrebljava u tom kontekstu, no moja baka uvijek koristi tu riječ u smislu "jadan" (suosjećajno, ne podrugljivo/uvredljivo)...

Također, je li poznata ikome riječ štrapika? Moja mama je koristi u smislu nepodopština/nestašluk/pizdarija, međutim sad guglam riječ i google ne daje baš nikakve rezultate.
1. U nekim krajevima "bajan" znači bijedan. Ivo Ćipiko piše o kamatnicima koji neće moći guliti "na svaki način naš bajan (bijedan) puk".

2. Čini se da je štrapika hipokoristik, možda od "štrapanje" (prskanje).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 18:47   #33
zašto kažemo za ženu da je plavuša a kosa joj žuta ?
nikakve logike.

kako se onda zove ona koja boji kosu u plavo, tj. kako da objasnim frizerki da ne želim bit žutokosa nego da hoću plavu kosu ?
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 11:48   #34
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
zašto kažemo za ženu da je plavuša a kosa joj žuta ?
nikakve logike.
Logika je u tome što je u praslavenskom i staroslavenskom riječ glasila *polvъ odnosno plavъ, a značila je blijedo žućkast (znam, znam, kretenski opis, ali boje se ionako ne mogu opisivati), srodno s lat. pallidus (blijed), što je u fr. dalo pâle. Plav u značenju bleu pokupili smo iz nekoga od europskih jezika.

Quote:
kako se onda zove ona koja boji kosu u plavo, tj. kako da objasnim frizerki da ne želim bit žutokosa nego da hoću plavu kosu ?
Pokušaj upravo tako kako si napisala. Ne znam hoće li joj što značiti Modrobradi pa onda, po uzoru na to, modrokosa. Ili joj prstom pokaži boju. Ili reci da ne želiš biti blondinka, nego ofarbati kosu u plavo.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 12:06   #35
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
zašto kažemo za ženu da je plavuša a kosa joj žuta? nikakve logike.
"Plav" u značenju žute kose dolazi od latinskoga "flavus" - žut, zlatast.

U naš je jezik ušla u doba kad i latinizmi račun, vrt, jegulja, lignja, raka, loćika, vrč, Cavtat i sl.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 17:25   #36


Kako se kaže: nalazimo se usred ničega ili ni usred čega, koračanje kroz ništa ili koračanje ni kroza što?

Našao sam ovako:

"nas je ostavio da izginemo u ovoj močvari usred ničega." (Ante Tomić)

"Prije ili kasnije vjetrovi će izbrisati naše tragove. Svi to znaju. Koračanje kroz ništa, tragovi nikoga?" (prijevod; Eduardo Galeano)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2016., 22:16   #37
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
"Plav" u značenju žute kose dolazi od latinskoga "flavus" - žut, zlatast.

U naš je jezik ušla u doba kad i latinizmi račun, vrt, jegulja, lignja, raka, loćika, vrč, Cavtat i sl.
Odakle je račun latinizam?
klaudio is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2016., 20:49   #38


Kako se piše neodređeni oblik pridjeva vrli?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 22:52   #39
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Kako se piše neodređeni oblik pridjeva vrli?
Prije nego što ti stigne sljedeći post , takav je i hro, hrl ...
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 19:24   #40


Odakle im riječ puzajući? Od puzati je pužući.

Kažu "puzajuća klerikalizacija".

Prilog sadašnji nastaje od trećeg lica množine prezenta + ći (pužu + ći).

(Ja bih, doduše, rekao invazivna ili agresivna klerikalizacija, ali to je za drugu temu.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.