Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2013., 15:07   #41
Quote:
Rebbit kaže: Pogledaj post
nema potrebe ciklokross odvajat jer ga ovdje praktički niko nema i nek stoji gdje je..
Slabo idu takvi bajkovi kod nas...
DSG ih više uopće nema u ponudi. Prošlogodišnje su jedva prodali, a nove nisu naručili. Ciklo-Centar već dugo vremena na popustu ima Konu Jake iz 2010., sad je već na -35%.

Inače, ja već neko vrijeme maštam o ciklokrosu... Ova Kona Jake '12 izgleda predobro
__________________
Quidquid anglicane dictum sit, altum videtur.
Električni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 15:13   #42
Ja kada bih kupovao nesto najblize cestovnjaku to bi bio ciklokross jer od cestovnih pomalo zazirem,
a na ciklokrosu bi dobio ono sto bi htio, mogucnost širokih guma, i o tom sam vec sa sobom raskrstio, ako bude ista slicno, bit ce ciklokross ili fitness sa prihvatom za sire gume...

ali džaba kad to kod nas nejde, a ni mi para bas nemamo da kupujemo tak neke hibride, il ces kupit specku ako bas to volis, neces kupit polu specku..
il ces kupit trekking jer to volis i trebas za komjuting (eventualno ss i sl).. ali ti opet ciklokross ne uklapa u računicu....

ili si za mtb i divljanja, a tu spada sav asortiman jednofederaša do višefederaša i traktora
ali opet ciklokrossa ni za lijek, eventualno jeftini fitness
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 17:18   #43
kaj, pa na forumu imamo tri ciklokrosa. dve kone jake i uncle johna. jos sam po gradu znao vidati te kone iz 2010te. jedino kaj ih nema u tolikoj mjeri ko sve ostalo. ni touringa nema bas puno.

nema ni smisla izbacivati ciklokros iz hibrida jer je on cisti primjer gemista. cvrstoca brdskog s geometrijom klasicnog cestovnjaka, s mehanikom cestovnjaka, ali pogonom i lancanicima brdskom, 28colni kotaci s ripnjacama, volan i rucice cestovnjaka i izvorne brdske kocnice.

ss/fixie/fittnes prije ne bi bili hibridi. to su samo druge ''vrste'' cestovnjaka. kod jednog je razlika, uglavnom, samo volan, a druga dva su zapravo varijacije cestovnjaka za velodrom. makar, fixie je tek marketinski, danas uglavnom zahvaljujuci hipsterima, kao cestovnjak. bilo koji bajk koji ne moze coastati je fixed gear, bio on cestovnjak, brdski ili pony.

a kona sutra je cisti touring. touring nema neka ogranicenja kaj se tice opreme. nije obvezno da se koristi cestovna ili brdska grupa.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 13:48   #44
Quote:
Rebbit kaže: Pogledaj post
Ja kada bih kupovao nesto najblize cestovnjaku to bi bio ciklokross jer od cestovnih pomalo zazirem,
a na ciklokrosu bi dobio ono sto bi htio, mogucnost širokih guma, i o tom sam vec sa sobom raskrstio, ako bude ista slicno, bit ce ciklokross ili fitness sa prihvatom za sire gume...

ali džaba kad to kod nas nejde, a ni mi para bas nemamo da kupujemo tak neke hibride, il ces kupit specku ako bas to volis, neces kupit polu specku..
il ces kupit trekking jer to volis i trebas za komjuting (eventualno ss i sl).. ali ti opet ciklokross ne uklapa u računicu....

ili si za mtb i divljanja, a tu spada sav asortiman jednofederaša do višefederaša i traktora
ali opet ciklokrossa ni za lijek, eventualno jeftini fitness


Nabavi ramu uncle john , sad su pojftinile (planetx bikes co uk googlaj) imaju i vilicu carbon u istoj boji, prima gume do 42
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 13:49   #45
evo, klik na netu iiiiii

kupljeno

nebudem kupovo nista nredne 3 godine, a ne sad
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 15:32   #46
Quote:
Rebbit kaže: Pogledaj post

nebudem kupovo nista nredne 3 godine, a ne sad
to se buš kasnije pohvalio

kaj smo onda odlučili: ciklokros je hibrid ili ne?
zapravo, ne možete reći da nije...

a kaj se tiče bajkova za pistu - oni baš moraju biti fiksiji?
shangri la is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 15:50   #47
cyclocross je natjecateljska disciplina a ne vrsta bicikla.
cyclocross bicikl u nogama ne-natjecatelja je tourer. točka. pokažite mi rekreativca koji vozi taj bicikl u njegovom prirodnom okruženju da mu mogu reć da je ili lud ili ima ispran mozak (ovisno o opravdanju) (iako, ludost bi prije bila kompliment
mr.follow1.02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 16:06   #48
shangri la*

za pistu bajk mora biti fixed gear i ne smije imati kocnice.

mr.follow1.02*

i time trail je natjecateljska disciplina i kruzne trke na velodromu isto tako. i cestovna utrka je natjecateljska disciplina. i svaka ima posebnu vrstu bicikla. mozda su slicni, ali ni priblizno isti.

80% biciklista vozi svoj brdski bajk samo po cesti, al to ne znaci da je bicikl cestovni. mislim da tu pricamo o svojstvima bicikla, a kako ga netko mozda negdje tamo koristi.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 16:19   #49
Quote:
Zayl kaže: Pogledaj post

i time trail je natjecateljska disciplina i kruzne trke na velodromu isto tako. i cestovna utrka je natjecateljska disciplina. i svaka ima posebnu vrstu bicikla. mozda su slicni, ali ni priblizno isti.

80% biciklista vozi svoj brdski bajk samo po cesti, al to ne znaci da je bicikl cestovni. mislim da tu pricamo o svojstvima bicikla, a kako ga netko mozda negdje tamo koristi.
pa ok. i kakva je onda kona jake za sljeme ili žumberak? u odnosu na kahunu recimo.
mr.follow1.02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 17:02   #50
Quote:
mr.follow1.02 kaže: Pogledaj post
pa ok. i kakva je onda kona jake za sljeme ili žumberak? u odnosu na kahunu recimo.
kaj ja znam, niti sam vozio sljeme i zumberak po sumi niti imam kahunu doma za usporedbu.

po makadamu i sumi sto sam vozio, kona je stabilna i brza. ripne su obavezne jer su gume opcenito uze. treba paziti kod kocenja jer zbog uzih guma ima manji doticaj s podlogom, pa se pri naglom kocenju lako proklize. kod mokrih uvjeta treba paziti kod kocenja jer mokra felga ne pruza dobru podlogu za kocenje (ja konstantno lagano kocim da odrzim felgu ''suhom''). teziste je ravnomjernije podeseno po kotacima, pa treba vise zapeti kad se dize prednji kotac preko prepreka. debela, celicna (i brutalno teska) rama je udobna i prakticki neunistiva, sto uz dobru stabilnost voznje dobije se sigurnost za brzu voznju (npr. ja se cesto ulovim da postanem presiguran i prebahat, pa onda svjesno usporavam tempo). uzbrdo je problem zbog prevelikog omjera. iza je 12-25 i najmanji omjer od 30-25 je problematican uzbrdo po terenu, a po blatu i kaljuzi je bolje glumiti ciklokrosasa i nositi bajk, nego da se mucis.

ak gledam kahunu po opremi i geometriji. rekao bi da je jake stabilniji zbog nizeg tezista, sporiji uzbrdo zbog veceg omjera brzina i uzih guma, brzi po ravnom i otprilike jednak u spustu i zavojima (brzi ako nema previse velikih rupa i korijenja gdje ce kahuna zbog amortizera ipak lakse prelaziti prepreke). kocenje je bolje kod kahune samo kod mokrih uvjeta. zbog malo kraceg chainstaya i nedostatka amortizacije, jake bi trebao biti upravljiviji.

to je za teren. s tim da s jakeom mogu otici na cestu ili slabiji makadam i ostaviti bilo koji brdski bajk daleko iza sebe, bio on 26 ili 29 colas, skoro u bilo kojem smislu.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 17:25   #51
ahaaa, ti baš imaš jake

onda:

Quote:
Zayl kaže: Pogledaj post
kaj ja znam, niti sam vozio sljeme i zumberak po sumi niti imam kahunu doma za usporedbu.

po makadamu i sumi sto sam vozio, kona je stabilna i brza.
dec maj pojnt meen... koristiš ga ko tourera i/ili commutera, jel da? priznaj (što je normalno i logično za takav bicikl)

edit: mislim gle, vjerujem ja da on ide super po mtb terenu, vozio sam i ja riđidnog limexa svuda i vozim sada specku tako da mogu shvatit da nema tu nikakvog problema. ali s druge strane, i nije to baš neki gušt, ipak je mtb za to (a i brži je, bez obzira na to kolko ti suptilno pokušavaš dodat par bodova jake-u

Zadnje uređivanje mr.follow1.02 : 12.04.2013. at 17:32.
mr.follow1.02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 18:17   #52
Quote:
mr.follow1.02 kaže: Pogledaj post
ahaaa, ti baš imaš jake

onda:



dec maj pojnt meen... koristiš ga ko tourera i/ili commutera, jel da? priznaj (što je normalno i logično za takav bicikl)

edit: mislim gle, vjerujem ja da on ide super po mtb terenu, vozio sam i ja riđidnog limexa svuda i vozim sada specku tako da mogu shvatit da nema tu nikakvog problema. ali s druge strane, i nije to baš neki gušt, ipak je mtb za to (a i brži je, bez obzira na to kolko ti suptilno pokušavaš dodat par bodova jake-u
jbg sad. ti si sebi utuvio u glavu nesto i tesko cu to izbiti, jel da ?

detaljno ti napisem kakav je na terenu da vidis da se stvarno i vozim po terenu, ti mi ne vjerujes. to sto ne idem na sljeme i zumberak samo znaci da se vozim po drugim mjestima. podsljemenska zona di zivim ima dovoljno brda da se organizira bilo kakvo prvenstvo u brdskom biciklizmu. ovo boldano ''makadam i suma sto sam vozio'' je samo znacilo da sam vozio na mjestima koje nisu sljeme i zumberak jer si detaljno pitao bas za ta mjesta. isto tako to sto mi kaljuza i korjenje nisu primarni sto se tice bicikla, ne znaci da posve iskljucujem takvu voznju, samo da mi nije primarna.

cx je raden za teren, primarno raden za teren, za jednu posebnu natjecateljsku disciplinu. ako nema prevelikih prepreka ili prevelikog uspona, bit ce bolji i brzi u velikoj vecini slucajeva od brdskog. ti pretpostavljas da se cx ne uzima u obzir jer vecina hrvata ne zna sto je i ne koristi za voznju kojoj je namjenjen. evo, ja predlazem da sve brdske bicikle zovemo cestovnjacima jer zapravo 70% svih brdskih bicikla se vozi samo po asfaltu. odi u veliku britaniju ili benelux i reci da je cx tourer, gledat ce te ko neznalicu.

ja i dalje mislim da nije poanta teme da opisujemo bicikle po tome kako vecina nacije koristi bicikl, neko po kojoj namjeni je raden. ja ti iz iskustva govorim kakav je osjecaj u voznji, a ti mi ne vjerujes. to je samo zato jer ga vrlo vjerojatno nikad nisi ni vozio, mozda samo izdaleka vidio. da si ikad sjeo na njega, imao bi drugacije misljenje. isto tako ne bi ga poistovjecivao sa tourerom jer su to opet drugaciji bicikli, ko cestovnjak i tt.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 18:54   #53
fak, prokužio si me
i ne, nisam ograničen. i hvala, proširio si mi vidike (ali ozbiljno) (i ne,nisam vozio cx)

jel bi to značilo da bi po tebi cx bio bolji izbor od trekinga za treći, all-round bicikl- očito može sve ko i trekking, a brži je.. (iako, i skuplji..)
mr.follow1.02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 19:18   #54
Ovisi o kakvom trekingu pricamo. Ako govorimo o ovoj pomami bicikla sa govnom od sus vilice, potpuno nepotrebnim disk kocnicama i slabim mtb komponentama onda je svakako cx puno puno bolji izbor

Drugim rijecima, osobno kvalitetnim trekingom smatram bicikle koje bi prema opisu odgovarali flatbar cx-ovim ili barem nesto tipa bicikal kakvog ja vozim. Ne, nije preseravanje ali hrpa trekinga slabih komponenti sa suntour vilicama i osnovnom xc hidraulikom su gubitak vremena i novaca. Ako hoces teren onda bez dobre vilice ne mozes nista, a nju niti jedan treking nema, pa je MTB svakako bolji izbor. Ako zelis cestu ili nekakav grad/touring bajk onda ti definitivno ne trebaju diskovi i suspenzija.

Vrhunski offroad trekking bajkovi su preskupi i prerijetki iako ih u nekoj maloj kolicini ima. Zavaravanje da ce ti vilica sa 60mm hoda i 28mm nogama na bajku od 2500kn olaksati zivot su glupost iz perspektive osobe iznad 60kg koja se nece maknuti sa asfalta ili lakseg makadama.

[sad ce me trekingasi raznjeti na komadice ali shvatite ovo kao moje misljenje koje ne mora biti tocno ili vama prihvatljivo ]
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 19:38   #55
Quote:
mr.follow1.02 kaže: Pogledaj post
za treći, all-round bicikl
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
dakle ja pričam o trećem biciklu, treking-touring-commuteru (iako mi ovo zadnje ni ne treba) (ebiga, za 6 bicikala baš nemam para )
ipak, kad malo razmislim, iako bi mi možda cx čak i više paso, nedavno je 2012 XR1 bio na bolhi za 3900- ahh, newermind...
mr.follow1.02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 20:04   #56
Quote:
mr.follow1.02 kaže: Pogledaj post
dakle ja pričam o trećem biciklu, treking-touring-commuteru (iako mi ovo zadnje ni ne treba) (ebiga, za 6 bicikala baš nemam para )
ipak, kad malo razmislim, iako bi mi možda cx čak i više paso, nedavno je 2012 XR1 bio na bolhi za 3900- ahh, newermind...
Ok, nisam pisao u kontekstu tvoje nabavke treceg bajka nego opcenito...
ali opet, vezano uz tvoj upit/razmisljanje o nabavci touring/commuter/trekking bicikla i dalje stojim iza gornjeg teksta. Sto ce ti za takav bajk suspenzija? Ili hidraulika? Recimo Cube Cross serija (onaj osnovni model) je oko 4000kn u SLO, a pojede sus trekinge u toj kategoriji na svakoj od zamisljenih ruta koje odgovaraju tvojem opisu...
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 20:10   #57
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
O
[sad ce me trekingasi raznjeti na komadice ali shvatite ovo kao moje misljenje koje ne mora biti tocno ili vama prihvatljivo ]
Sve ovisi, sto covjek ocekuje od bicikla.
Treking smatram kao univerzalni bicikl sa najsirom namjenom voznje.
To je prvenstveni razlog, zasto sam ga i kupio.
Naravno da necu pokusavati downhill ali idem svuda sa njime, pa smo se cak spustali sa Kladescice po sumskom traktorskom putu...
Vilice su najslabija karika ali adekvatno sluze za ono, sto su namjenjene, iako sam misljenja da bi trebali imati veci izbor trekinga sa rigid vilicama.
Ova moja je za sada ok i ne moze se usporediti sa Torom 318 U-turn na bivsem MTB-u ali odradjuje posao i trpi disk od 180mm, iako je tvornicki dosao sa 185mm.
Kad dobije lufta ide rigid vilica.Vec sam dosta proucavao tu tematiku, tak da imam uvid u ono sto zelim.
Damiramida is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 20:25   #58
Quote:
Damiramida kaže: Pogledaj post
Sve ovisi, sto covjek ocekuje od bicikla.
Treking smatram kao univerzalni bicikl sa najsirom namjenom voznje.
To je prvenstveni razlog, zasto sam ga i kupio.
Naravno da necu pokusavati downhill ali idem svuda sa njime, pa smo se cak spustali sa Kladescice po sumskom traktorskom putu...
Vilice su najslabija karika ali adekvatno sluze za ono, sto su namjenjene, iako sam misljenja da bi trebali imati veci izbor trekinga sa rigid vilicama.
Ova moja je za sada ok i ne moze se usporediti sa Torom 318 U-turn na bivsem MTB-u ali odradjuje posao i trpi disk od 180mm, iako je tvornicki dosao sa 185mm.
Kad dobije lufta ide rigid vilica.Vec sam dosta proucavao tu tematiku, tak da imam uvid u ono sto zelim.
Tocno i u principu se slazemo. Meni je vise nejasna politika prouzvodaca da kad naprave trekking poput tvojega ili mojeg bivseg Roama koji imaju i vise nego odlicne MTB komponente onda ne stave solidnu sus vilicu u klasi Tore ili Recona nego forsiraju razne SR NCX i slicne modele. Mislim ispada da na bicikle od 1000+ eura idu Suntour vilice koje se nadu aftermarket za parsto kuna....

Mozda i ne bi bio toliko pro rigid da sam mogao na trekingu dobiti neku dobru sus vilicu...ovako sam prihvatio rigid kao jedino rijesenje za sve non-mtb bicikle i sad mi vise ne pada na pamet gledati nesto drugo.

Ak ces trebati pomoc prilikom odabira rigida - javi se, skupio sam vec nesto iskustva po tom pitanju
__________________
PRO
litrenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 20:37   #59
Quote:
mr.follow1.02 kaže: Pogledaj post
fak, prokužio si me
i ne, nisam ograničen. i hvala, proširio si mi vidike (ali ozbiljno) (i ne,nisam vozio cx)

jel bi to značilo da bi po tebi cx bio bolji izbor od trekinga za treći, all-round bicikl- očito može sve ko i trekking, a brži je.. (iako, i skuplji..)
ak je ista kvaliteta onda je pitanje samo jel ti vise pase ravni volan ili ovan, agresivniji ili uspravniji polozaj. nema tu boljeg izbora ak gledas allaround, samo kaj ti se vise svida.

ali opet, cx je raden za natjecanja, a trekking (vjerojatno pitas za cross) za neku opcenitu rekreacijsku allaround voznju (uspravniji polozaj je kod vecine ljudi i udobniji). na ozbiljnijem terenu (kao npr. cx staza) trekking nema kaj traziti. vilice cak i na boljim modelima ce zapravo biti samo smetnja, rigid bi bio bolji izbor. da dobijes istu kvalitetu voznje trekking je onda skuplji, ali cx moze ici jos u vise klase (moze biti i kvalitetniji i skuplji od najboljeg trekkinga). jedino treba paziti da se ne ode u krajnost s cx-evima. skupi cx-evi su namjenjeni za natjecanja i preagresivni su i prekruti za ista drugo i totalno besmisleni izvan natjecanja. kad vidis kak zapravo vozis i volis voziti, tak onda i odaberes.
Zayl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2013., 08:56   #60
Quote:
litrenka kaže: Pogledaj post
Ak ces trebati pomoc prilikom odabira rigida - javi se, skupio sam vec nesto iskustva po tom pitanju
Ok, budem.
Potrosio sam nedavno nekih tri dana, dok sam pohvatao neke osnovne podatke...
Jedino, sto sam unaprijed, znao da je ponuda rigida kod nas a i u okolici 0 bodova!
Damiramida is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.