Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2013., 01:14   #1
Sirova prehrana

Otkad sam u vegetarijanskom svijetu, nekako sve vise naginjem samo na povrce i voce.
Naime prije nisam mogla zamisliti obrok bez mesa, jedan dan mi je samo doslo da ne zelim vise. Razloga nema.

Nedavno zbog niz bolesti koje su mi dijagnosticirane (nista strasno, ali da se zna da su tu), posegnula sam za jednom knjigom i doslovno ju "prozvakala" u jednoj veceri nespavanja.

Rijec je o:

http://www.alfa-portal.com/wp-conten...a-zdravlje.pdf

Sve vise uzimam takve obroke na posao, poslije treninga itd.
Cak me i zabavlja pripremat sve to voce i povrce, te sam dosla do razine dok sama sebi odredujem koje mi s kojim vise odgovara.

U pocetku sam se gubila u svemu tome, i panika bi me hvatala ako u receptu stoji da nesto treba a ja bas u tom trenu nisam to imala.

Bilo bi mi drago da kroz ovu temu (ako vec jedna ne postoji) chatamo o ovom nacinu prehrane, vasem zadravstvenom stanju nakon nekog vremena - dojmovi i iskustva.
Rosaly45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 14:27   #2
Hvala na linku, pročitat ću ga danas-sutra, i sama imam raznih situacija doma pa se sve više okrećemo tom tipu prehrane; baš si mi natrčala ko naručena
YesYesNoProblem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 20:38   #3
Kada vidim neki čudan sastojak za koji nemam pojma gdje bih ga nabavila dođe mi da razderem knjigu i zapalim stranice.
Ipak, ne mogu se zamisliti na sirovoj hrani. Obožavam rižu u kombinaciji s gljivama, tikvicama, i sl.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 21:25   #4
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Kada vidim neki čudan sastojak za koji nemam pojma gdje bih ga nabavila dođe mi da razderem knjigu i zapalim stranice.
Ahaha i meni isto!

Sekira me strašno što većina veganskih kuharica ima takve sastojke da odustaneš od isprobavanja prije nego si i počeo.

Dođe mi da sama napišem vegansku kuharicu koja bi bila korisna apsolutno svakom čovjeku, pa i svejedu koji u friškasu ima tipične svejedske stvari. A ne da se hvataju za glavu kad im vege dolazi na večeru, jer se podrazumijeva da mi jedemo neke opskurne stvari kakve se viđaju po tim kuharicama, a to uopće nije točno. Mislim, ima ekipe koja hoće trošiti lovu po bio&bio i nabavljati ne znam šta, pa se žale da im je veganstvo skupo, ali ja sam vegetarijanac već prek 12 godina i 5 vegan pa nisam nikad kupovala tam. Od kad sam vegan, na klopu trošim smiješno malo novaca, duplo manje nego prije. I da, jedem dosta sirovog (imam vlastiti bio vrt). Volim jesti što više sirovo, jer se puno bolje osjećam tako, u smislu da imam jako puno energije i dobre sam volje. No, nisam se ograničila skroz, jer i ja dosta volim žitarice (heljda, pir, quinoa, zob), grahorice (grah, slanutak, leća) i krumpir te vjerujem da su vrijedan izvor nutrijenata.

Sirove svakodnevno jedem kelj, špinat, blitvu, brokulu, cvjetaču, prokulice, tikvice, grašak, čičoku, ciklu, mrkvu, korabu, celer i ostale stvari koje se tipično jedu sirove. U biti sve što mi naraste na vrtu, pojedem sirovo. Niš mi nije loše. Pa čak i krumpir ponekad, mada nas od malena uče da se ne jede sirov. To je u biti urbana legenda, gomolj kao svaki drugi - može se jest i sirov.

I ne pijem dodatak B12. Zbog toga kako se hranim, mogu unijeti dovoljno B12 iz bio vrta.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 02:21   #5
Kad vidim neki sastojak koji nemam, jednostanvno ga ili ne stavim ili stavim nekaj slicno tome i uopce me ne sekira
Mada sam prije bila na vasoj strani, ili sam odustala od slaganja tog jela ili sam pop... dok sam naisla na nekaj kaj ili ne znam kaj je , ili nemrem u tom trenu nigdje nabaviti znam da sam cesto sve pobacala natrag u hladnjak, ladice i zavrsila s tim obrokom, uzela pahuljice i njih jela

Izbjegavam krumpir i meni "tesku" hranu u zadnje vrijeme jer se osjecam tromo dosta.
Mozda ova vrucina me ubija, i moja sluzba zajedno + takva hrana..

Super mi je jer sam par dana izblendala hranu i uzela na posao, a posto vecinom jedem na brzinu ili u "hodu" a to budu peciva i sl. jer si ne mogu drugaciju hranu priustit zbog vremena i prirode posla , ovo mi odlicno dode. Cak mi tijelo i odlicno odreagiralo na ovakve obroke.

Ni ja ne uzimam nikakve dodatne vitamine , mislim da je to sve stvar nase psihe. Ako mislim da mi zeljezo nisko, ono i bude
Moguce samo ja tak razmisljam, ne znam...
Rosaly45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 08:34   #6
Quote:
Rosaly45 kaže: Pogledaj post
Kad vidim neki sastojak koji nemam, jednostanvno ga ili ne stavim ili stavim nekaj slicno tome i uopce me ne sekira
Mada sam prije bila na vasoj strani, ili sam odustala od slaganja tog jela ili sam pop... dok sam naisla na nekaj kaj ili ne znam kaj je , ili nemrem u tom trenu nigdje nabaviti znam da sam cesto sve pobacala natrag u hladnjak, ladice i zavrsila s tim obrokom, uzela pahuljice i njih jela

Izbjegavam krumpir i meni "tesku" hranu u zadnje vrijeme jer se osjecam tromo dosta.
Mozda ova vrucina me ubija, i moja sluzba zajedno + takva hrana..

Super mi je jer sam par dana izblendala hranu i uzela na posao, a posto vecinom jedem na brzinu ili u "hodu" a to budu peciva i sl. jer si ne mogu drugaciju hranu priustit zbog vremena i prirode posla , ovo mi odlicno dode. Cak mi tijelo i odlicno odreagiralo na ovakve obroke.

Ni ja ne uzimam nikakve dodatne vitamine , mislim da je to sve stvar nase psihe. Ako mislim da mi zeljezo nisko, ono i bude
Moguce samo ja tak razmisljam, ne znam...
Ja ne mislim da je manjak nutrijenata stvar psihe, nego manjak educiranosti po tom pitanju. Naime, pet stvari tu mogu biti u igri:
1. ne unosiš dovoljno nekog nutrijenta hranom (sunčanje i kretanje u kombinaciji s time su jako bitni)
2. unosiš ga dovoljno, ali u kombinaciji s namirnicama koje sprečavaju njegovu apsiorpciju, pa ga popišaš (čest primjer sa željezom)
3. unosiš ga dovoljno, ali u kombinaciji s namirnicama koje potiču lučenje zaliha tog nutrijenta iz organizma (npr. kad pijemo mlijeko istodobno izlučujemo kalcij iz kostiju)
4. nemaš dobre zalihe tog nutrijenta zbog neadekvatne prehrane ranije ili manjka kretanja što nije pogodovalo pravilnoj ugradnji nutrijenta u organizam (npr. kretanje pogoduje ugradnji kalcija u kosti)
5. imaš neki genetski poremećaj metabolizma ili slično
Mislim da tu nema neke posebne mudrosti, samo fali informiranosti - prvenstveno gdje čega ima i s čime ga treba jesti, tj. što ne jesti, u kombinaciji s općenito zdravim životnim stilom koji uključuje vježbanje na friškom zraku.

Za B12 je malo kompleksnija stvar jer ga više u pravilu nema u komercijalno uzgojenom povrću, tako da su veganski izvori B12 jako upitni. Ne uzimati suplemente B12 si mogu priuštiti samo rijetki vegani, čini mi se. A preporuka je da ga uzimaju svi ljudi, jer u populaciji više od četvrtine ljudi, bez ozbira na stil prehrane, ima manjak B12 bez da su toga uopće svjesni.

Btw - meni krumpir uopće nije težak (naravno, ne mislim na pržen u ulju). Krumpir je prepun kalija. Zato makrobiotičarima često fali kalija, jer ga ne jedu. Na sirovoj prehrani, mjesto mu mogu popuniti banane, i to u velikim količinama. Ne znam jeste li čuli za pokret 30 banana na dan?
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 09:58   #7
Hvala Ahisma na info, posto nisam gledala na to s te strane , mislila sam da je stvar psihe. Ali ocito je kod mene onda sve oke bez obzira jer nisam nikad pratila to na ove nacine koje si navela.

Daj, objasni sad za te banane, ja guglala i nema svrhe
Rosaly45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 22:04   #8
Imate li vi mozda problema s napuhivanjem kad jedete sirovo? (zabrinjavajucih razmjera) Obožavam voce, smootie... al se suzdržavam zbog navedenih problema + osjecaj da mi hrana dode do grla. najgore je ako pojedem salatu od kupusa.

Bila sam kod gastroenterologice i ona mi rekla voce samo u kompotu, sirovo max jedan komad na dan i to prije podne. Zna li netko zasto? (nije bas bila pricljiva). Kud bas meni
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 07:58   #9
Ovisi s čime jedeš sirovo voće/povrće. Ako se najedeš mesa ili masnog sira ili neke druge teže probavljive hrane, pa na to voće, imaš problem jer nekoj hrani treba puno duže da se raspadne (pričamo o danima) dok voću treba par sati svega i onda dolazi do fermentacije voća u tvom probavnom traktu koje je zaglavilo zbog teže probavljive hrane. Druga mogućnost je da imaš intoleranciju na nešto, a treća da se jednostavno trebaš naviknuti. Naime, probavnom traktu isto treba dopustiti period privikavanja na neku specifičnu hranu, gdje on efikasnije i brže počne lučiti specifične enzime čim više i češće određenu hranu jedeš.

Baš nikakvih problema nemam s time o čemu pričaš, jer što se čišće hraniš, hrana ti se manje zadržava u probavnom traktu i metabolizam je puno brži i učinkovitiji.

Slično tvrdi i žena iz 30 bananas a day, da s takvom prehranom možeš imati savršeno ravan trbuh.
Freelee the Banana Girl - How to get a FLAT STOMACH!
Imaš i profi sportaša, maratonaca, triatlonaca i biciklista koji se natječu i osvajaju medalje na ovom načinu prehrane. Super je za vrhunski sport i za gubljenje masti, baš jer ubrzava metabolizam, daje užasno puno energije i hrana je puna minerala.

Ovo što govori Freelee o trbuhu, mogu posvjedočiti da radi 100% U osnovi, samo se hraniš tako, ne moraš brojati kalorije, jedeš koliko god na svijetu hoćeš (znala sam pojesti dvije kile banana, hrpu datulja i smokvi, kilu brokule, kilu cikle plus orašare i biti poletna kao ptičica s totalno ravnim trbuhom). Trik je da, ako pojedeš i 5000 kcal, sigurno ćeš ih potrošiti, jer te takva hrana tjera na akciju. Npr. znala sam ne moći zaspati, pa otić otrčat 10 km svaku noć. Rezultat six pack bez i jednog trbušnjaka i bez restrikcije kalorija.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.

Zadnje uređivanje Ahisma : 13.08.2013. at 08:15.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 17:14   #10
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Ovisi s čime jedeš sirovo voće/povrće. Ako se najedeš mesa ili masnog sira ili neke druge teže probavljive hrane, pa na to voće, imaš problem jer nekoj hrani treba puno duže da se raspadne (pričamo o danima) dok voću treba par sati svega i onda dolazi do fermentacije voća u tvom probavnom traktu koje je zaglavilo zbog teže probavljive hrane. Druga mogućnost je da imaš intoleranciju na nešto, a treća da se jednostavno trebaš naviknuti. Naime, probavnom traktu isto treba dopustiti period privikavanja na neku specifičnu hranu, gdje on efikasnije i brže počne lučiti specifične enzime čim više i češće određenu hranu jedeš.

Baš nikakvih problema nemam s time o čemu pričaš, jer što se čišće hraniš, hrana ti se manje zadržava u probavnom traktu i metabolizam je puno brži i učinkovitiji.

Slično tvrdi i žena iz 30 bananas a day, da s takvom prehranom možeš imati savršeno ravan trbuh.
Freelee the Banana Girl - How to get a FLAT STOMACH!
Imaš i profi sportaša, maratonaca, triatlonaca i biciklista koji se natječu i osvajaju medalje na ovom načinu prehrane. Super je za vrhunski sport i za gubljenje masti, baš jer ubrzava metabolizam, daje užasno puno energije i hrana je puna minerala.

Ovo što govori Freelee o trbuhu, mogu posvjedočiti da radi 100% U osnovi, samo se hraniš tako, ne moraš brojati kalorije, jedeš koliko god na svijetu hoćeš (znala sam pojesti dvije kile banana, hrpu datulja i smokvi, kilu brokule, kilu cikle plus orašare i biti poletna kao ptičica s totalno ravnim trbuhom). Trik je da, ako pojedeš i 5000 kcal, sigurno ćeš ih potrošiti, jer te takva hrana tjera na akciju. Npr. znala sam ne moći zaspati, pa otić otrčat 10 km svaku noć. Rezultat six pack bez i jednog trbušnjaka i bez restrikcije kalorija.
Ovo mi super izgleda
Probat cu nekoliko dana, pa ako nebude patnja za moje okice i moj organizam onda cu i nastavit.
kazem okice, jer moje oke jako vole hranu
Kad netko jede evo i mene )
Rosaly45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 13:38   #11
i ovo je dobro od iste autorice: http://www.youtube.com/watch?v=KGIRE...C621F0FB769B4D
Maldives is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 22:15   #12
Durianrider je isto zanimljiv kanal. On zagovara isti princip sirove majmunske prehrane kao Freelee:Durianriders advice for fat people

Ovo mi je super za razbijanje predrasuda: Raw food mistakes for newbies: Not enough dates for weight loss
Dakle, datulje. Banane i datulje su ključ u sirovoj veganskoj prehrani, kaže on, a ja se slažem.

Da sumiram, radi se zapravo o konceptu HIGH CARB LOW FAT RAW VEGAN, dakle potpuna suprotnost LCHF-u. Specifičnosti ove dijete su:
- jede se isključivo sirova hrana biljnog podrijetla i to u neograničenim količinama
- jedu hranu u tom obliku u kojem je narasla, cijele plodove bez neke ekstra pripreme
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 23:20   #13
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post


Ovo što govori Freelee o trbuhu, mogu posvjedočiti da radi 100% U osnovi, samo se hraniš tako, ne moraš brojati kalorije, jedeš koliko god na svijetu hoćeš (znala sam pojesti dvije kile banana, hrpu datulja i smokvi, kilu brokule, kilu cikle plus orašare i biti poletna kao ptičica s totalno ravnim trbuhom). Trik je da, ako pojedeš i 5000 kcal, sigurno ćeš ih potrošiti, jer te takva hrana tjera na akciju. Npr. znala sam ne moći zaspati, pa otić otrčat 10 km svaku noć. Rezultat six pack bez i jednog trbušnjaka i bez restrikcije kalorija.
Osim toga, čitala sam u Kineskoj studiji Collina Campbella da se sagorijevanjem cjelovitih biljnih namirnica u tijelu oslobađa toplina, za razliku od npr. životinjskih proteina ili rafiniranih, visokomasnih biljnih namirnica koji se skladište. Zato cjelovite biljke nije potrebno opsesivno ograničavati i strepiti oko svake kalorije, jer su naša prirodna hrana i namijenjene da ih naše tijelo iskoristi kao pogon (a ne kao rezervu na bokovima u slučaju da pleme ne uspije ubiti bizona u narednih mjesec dana ).
Tako da nije istina da je broj kalorija najvažniji, bez obzira na izvor. Da je tako ja bih bila gojazna, jer sameljem sigurno oko 3000 kcal voća i povrća dnevno.
Freelee mi je isprve bila nekakav rendom YT redikul, sve dok ju nisam saslušala i shvatila da ima puno logike i mudrosti u onome što propovijeda.
__________________
.
CommeDesGarçons is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 15:31   #14
Quote:
naomi kaže: Pogledaj post
Imate li vi mozda problema s napuhivanjem kad jedete sirovo? (zabrinjavajucih razmjera) Obožavam voce, smootie... al se suzdržavam zbog navedenih problema + osjecaj da mi hrana dode do grla. najgore je ako pojedem salatu od kupusa.

Bila sam kod gastroenterologice i ona mi rekla voce samo u kompotu, sirovo max jedan komad na dan i to prije podne. Zna li netko zasto? (nije bas bila pricljiva). Kud bas meni

Dakle voće trebaš jesti kao zaseban obrok
Jede se voće samo, povrće samo, ili voće& povrće u kombinaciji.. možeš izguglati koje ide s kojim najbolje
I ona lužnatost vs kiselost također tu igra ulogu
Npr jako 'vodene' namirnice poput lubenice preporuča se jesti isključivo same , kao tzv mono obrok

Nijedan raw fooder ne jede ga s kruhom niti s ičim
Kad to shvatiš i počneš primijenjivati nećeš biti napuhana
Been there done that.


Nadam se da sam pomogla.
Željezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 15:33   #15
[QUOTE=Ahisma;46268327]
Slično tvrdi i žena iz 30 bananas a day, da s takvom prehranom možeš imati savršeno ravan trbuh.
Freelee the Banana Girl - How to get a FLAT STOMACH!


Ovo što govori Freelee o trbuhu, mogu posvjedočiti da radi 100% U osnovi, samo se hraniš tako, ne moraš brojati kalorije, jedeš koliko god na svijetu hoćeš (znala sam pojesti dvije kile banana, hrpu datulja i smokvi, kilu brokule, kilu cikle plus orašare i biti poletna kao ptičica s totalno ravnim trbuhom). [QUOTE]


Ovo se i kod mene pokazalo točnim.
Željezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 09:29   #16
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Ovisi s čime jedeš sirovo voće/povrće. Ako se najedeš mesa ili masnog sira ili neke druge teže probavljive hrane, pa na to voće, imaš problem jer nekoj hrani treba puno duže da se raspadne (pričamo o danima) dok voću treba par sati svega i onda dolazi do fermentacije voća u tvom probavnom traktu koje je zaglavilo zbog teže probavljive hrane. Druga mogućnost je da imaš intoleranciju na nešto, a treća da se jednostavno trebaš naviknuti. Naime, probavnom traktu isto treba dopustiti period privikavanja na neku specifičnu hranu, gdje on efikasnije i brže počne lučiti specifične enzime čim više i češće određenu hranu jedeš.
Quote:
Željezna kaže: Pogledaj post
Dakle voće trebaš jesti kao zaseban obrok
Jede se voće samo, povrće samo, ili voće& povrće u kombinaciji.. možeš izguglati koje ide s kojim najbolje
I ona lužnatost vs kiselost također tu igra ulogu
Npr jako 'vodene' namirnice poput lubenice preporuča se jesti isključivo same , kao tzv mono obrok

Nijedan raw fooder ne jede ga s kruhom niti s ičim
Kad to shvatiš i počneš primijenjivati nećeš biti napuhana
Been there done that.


Nadam se da sam pomogla.
Kod mene nekako, šta se dulje hranim sa više sirovog vise mi dode napuhanost i osjecaj hrane u grlu Gastro mi je rekla kako su svi testovi na toleranciju nepouzdani (jedino sta svima škodi je kravlje mlijeko) da jedem samo kuhano, uvodim jednu po jednu sirovu namirnicu i vidim šta mi smeta. (cak joj nisam ni rekla da mi smeta sirovo, sama je ''pogodila'')
Ispalo je da mi ništa ne smeta ako pojedem malo, al kad pocmem povecavat sirovo sve se vrati
Možda trebam bas pisat dnevnik i pratit pojedinu namirnicu duže vrijeme, uff...
naomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 22:16   #17
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
znala sam pojesti dvije kile banana, hrpu datulja i smokvi
hm, svjesna si da su smokve sve, samo ne veganska/vegetarijanska hrana? http://science.howstuffworks.com/zoology/fig-wasp.htm
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 00:40   #18
Quote:
Frigg kaže: Pogledaj post
hm, svjesna si da su smokve sve, samo ne veganska/vegetarijanska hrana? http://science.howstuffworks.com/zoology/fig-wasp.htm
Ne razumijem. Uvijek otvorim smokvu prije nego ju pojedem i nikada nisam vidjela kukce unutra.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 14:03   #19
Quote:
Frigg kaže: Pogledaj post
hm, svjesna si da su smokve sve, samo ne veganska/vegetarijanska hrana? http://science.howstuffworks.com/zoology/fig-wasp.htm
Da, spominjala to u svom rantu o purizmu prije koji mjesec. Purist nisam, nit se za njega prodajem. Ni voda nije veganska.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 18:49   #20
Ne moraš vidjeti osu, tehnički. Smokva je razgradi svojim enzimima. Ne smatram se nekakvim puristom, ali ovo mi je krajnje odvratno. Ne jedemo crvljivu jabuku i šljivu, ne koristimo ruž za usne i tjesteninu obojanu crvenim karminom dobivenim od bubica, pa zašto bismo jeli osatu smokvu? Pojela sam možda par smokvi u životu kad sam bila mala i uvijek sam mislila da su odvratno koštunjave i hruskave... Očito ne samo zbog koštica, nego i zbog vražje ose. Ali, your choice, ako se tebi od pomisli na jedenje ose ne okreće želudac, samo daj.
Frigg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.