Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.10.2015., 15:41   #2721
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
I ja.
Ima razlika i to dosta, pogotovo ako je bila u šumi na žiranju. Od prerađevina idi na trajne poput šunke, kulena kobasica za rezanje a izostavi pečenice, češnjovke i taj tip proizvoda koji traži naknadnu termičku obradu. Kod dimljenja i sušenja treba biti oprezan, ići s vrlo hladnim dimom isključivo od graba i bukve. Samo sušenje traje nešto duže nego kod modernih pasmina zbog izuzetne sposobnosti vezanja vode i zbog bogatstva intramuskularne masti. Ja ću sve svoje suhomesnate proizvode na sušenje prepustiti profiću.
Ne kupuj veću od 130 kg. Najbolja je kad joj je udio mesa u obrađenoj polovici nešto iznad 40%. Ako je teža od 130 taj udio pada. Ne kupuj ako nisi sigurna da je držana slobodno na žiranju. Po pravilu one se tek sada zatvaraju u obore, prihranjuju i kolju najviše mjesec dana od zatvaranja. Inače, to nije to. Moja ide u zatvor tek sljedeći tjedan, a pod nož prvi tjedan u prosincu.
Pelle, bogteblagosloviodatenematrebalobiteizmislit!

Baš to mi je trebalo, čitala sam po netu, ali ovo je slika koju sam trebala. Majka našla lika, zakoniti zagrizao, ja bi jako jako htjela, al ne želim zaj****, nije mi to baš za zezat se.

I sad sam u dvojbi... obično radimo kobasice i za kuhat i za rezat, al ajde to, nego mi je frka s dimljenjem, frka mi je i za običnjaka. Naime, deda zakonitog je malo...stariji i zaboravniji, za početak smo odustali od šunki i špeka jer smo imali neke situacije s preranim vađenjem iz paca, pa vraćanjem, pa...

Al nemrem bez svojih kobasica, krvavica, čvaraka, pa smo planirali kompletnu životinju preraditi tak, a za špek i šunku imamo kombinaciju.

Hmmm... daj mi reci, di dimiš, sušiš? Može i pm ili mail. Već par godina smo svjesni da ćemo morat nekaj skombinirat, nemreš bit u ZGu i dimit 150 km dalje (ionak smo teoratičari u tom dijelu, ak ćemo bit iskreni...), a starčići su nam sve nepouzdaniji
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Old 31.10.2015., 19:14   #2722
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post
Hmmm... daj mi reci, di dimiš, sušiš? Može i pm ili mail. Već par godina smo svjesni da ćemo morat nekaj skombinirat, nemreš bit u ZGu i dimit 150 km dalje (ionak smo teoratičari u tom dijelu, ak ćemo bit iskreni...), a starčići su nam sve nepouzdaniji
Nisam još odlučio. Imam nekoliko mogućnosti ali mislim da ću odabrati mesara koji ima i rashladnu komoru jer mi se ne ovisi o hirovima vremena. Ja tog crnog jadnika moram krknuti početkom prosinca upravo da bude +15 i toga se najviše bojim.
Pellaprat is offline  
Old 31.10.2015., 19:33   #2723
Dobio na poklon veliku misiraču. Fali mi ideja kaj s njom, nisam nikad s njom nešto radio..

Ne bi pitu ni neku ćušpajz varijantu, može neka preporuka? Može i slano i slatko, velika je
MisterNo007 is offline  
Old 31.10.2015., 19:37   #2724
Da, kad se datum definira nema uzmaka. Ko svadba

Mi smo u prvom tjednu prosinca, u ponedjeljak javljamo kaj ćemo, ta crna ulatila jučer kao opcija, al baš mi je frka isprobavat nekaj novo, a da nam nije stalno na oku.

Nego, u čemu je kvaka oko kobasica koje bi se kuhale, zakaj nije idealno meso za takve? I kak to ide s davanjem nekome na dimljenje & sušenje, ti napraviš, pa odfuraš tam? Kak se to plaća, kak se cijene takve usluge kreću?
__________________
-
"There is no love sincerer than the love of food."
o-killed is offline  
Old 31.10.2015., 23:06   #2725
Quote:
Cats kaže: Pogledaj post
Ajoj, kako se to zove.... neki pajzl u Zagrebu negdje u recimo Borongaju ili negdje tamo, Balkan đir, roštilj i to. Konobar je jako autoritativno nastupio da ispravi moje očigledno neznanje pa sam zapamtila

Ne znam točno kako se zove jer nisam iz Zg a i prošlo je neko vrijeme od tad.

Trebala sam staviti onu rečenicu u navodnike jer ta mudrost nije na mom kupusištu izrasla
Koliko znam, toga o čemu pišeš na Borongaju nema. A nisam ni nigdje drugdje čula za takvo što. Možda te čovjek zafrkavao ili ni sam ne zna o ćemu priča.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Old 01.11.2015., 14:23   #2726
Quote:
o-killed kaže: Pogledaj post

Nego, u čemu je kvaka oko kobasica koje bi se kuhale, zakaj nije idealno meso za takve? I kak to ide s davanjem nekome na dimljenje & sušenje, ti napraviš, pa odfuraš tam? Kak se to plaća, kak se cijene takve usluge kreću?
Otvrdnu kad ih pečeš ili kuhaš. Nekako su kao nabijene. Fascije crne slavonke su potpuno drukčije nego u modernih gicana. Cijela je ta kolagenska mreža neusporedivo jača, čvršča i više je ima. Sigurno je zbog tih razlika i bogatstva intramuskularne masti fermentacija mesa drugačija.

Možeš sama napacati pa dati na dimljenje i sušenje ili ti mesar sve napravi. Cijena je od 3 do 5 kn po kg.
Pellaprat is offline  
Old 01.11.2015., 17:55   #2727
Pozdrav svima, znaci ovako, skuhao sam jucer navecer juhu iz vrecice (oko 9ipol navecer je bilo), i nisam pojeo sve te sam isto tako zaboravio ju stavit u frizider. Zanima me ako je sad ta juha sigurna za pojest? Znaci stoji vani od sinoc u loncu s poklopcem.
reason2die is offline  
Old 01.11.2015., 17:57   #2728
Baci

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Cikcak is offline  
Old 01.11.2015., 18:03   #2729
Quote:
Cikcak kaže: Pogledaj post
Baci

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Zasto?
reason2die is offline  
Old 01.11.2015., 18:05   #2730
Quote:
reason2die kaže: Pogledaj post
Zasto?
ako miris nije promijenjen, ja bi poklopao
gmit is offline  
Old 01.11.2015., 18:06   #2731
Htio sam ju pojest, podgrijao sam ju, ali kad sam vidio da mrkva koja je unutra, sinoc bila normalno narancaste boje, a danas potpuno bijela, odlucio sam bacit u wc
reason2die is offline  
Old 01.11.2015., 19:49   #2732
Pozdrav svima Htjela bi napraviti royal icing kremu, ali me je strah salmonele... Pa me zanima dali postoji neki drugi način izrade te kreme? Znam da neki stavljaju jaja u prahu, ali neznam gdje ima za kupit. Hvala
Teichi is offline  
Old 01.11.2015., 21:44   #2733
1 cup confectioners' sugar 
2-4 teaspoons milk 
2 teaspoons light corn syrup 
1/4 teaspoon of almond or vanilla extract


Po ovom ja radim, ispadne super.
Ako mi treba čvršći, maknem malo sirupa, ako mi treba tekuće više onda dodam.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Old 01.11.2015., 22:20   #2734
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
1 cup confectioners' sugar 
2-4 teaspoons milk 
2 teaspoons light corn syrup 
1/4 teaspoon of almond or vanilla extract


Po ovom ja radim, ispadne super.
Ako mi treba čvršći, maknem malo sirupa, ako mi treba tekuće više onda dodam.
Vidjela sam ovaj recept ali nemogu naći taj corn syrup Gdje ga ti kupuješ?
Teichi is offline  
Old 01.11.2015., 23:00   #2735
Ja ga dobijem, ali mislim da ga drže dm, muller, možda i konzum, spar, billa...

Vjerojatno se može zamijeniti i mješavinom glukoze i glicerina
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Old 01.11.2015., 23:22   #2736
kupila sam u bio ducanu greskom - kobilje mlijeko (mislila sam da je kozji jogurt, slicne su bocice).

kog vraga da sad radim s tim?
countrywoman is offline  
Old 02.11.2015., 10:16   #2737
Ne znam gdje da pitam jer ne vidim temu za razmjene recepata pa ću tu... Modovi, prebacite me ako sam off.

Radila bih kolač od kestena, ali svi kolači koje sam našla na netu zapravo ubijaju kesten dodacima. Ne želim biskvit, ne želim kesten miješati s čokoladom, sirom, bananama i ostalim sastojcima koji mu zakamufliraju okus (želim preljev od čokolade, ali sam kolač mora biti jednostavan i bez puno dodataka), hoću najosnovniju bazu od kestena u kojoj će dominirati kesten i ništa drugo. Imate kakvih recepata na koje biste me mogli uputiti?
klonka is offline  
Old 02.11.2015., 12:50   #2738
Što je najbolje raditi sa zelenim rajčicama? U džemu ,osim sa šljivama s kojim voćem se slažu?
Ili neki chutney?
ben2010 is offline  
Old 02.11.2015., 13:36   #2739
Quote:
ben2010 kaže: Pogledaj post
Što je najbolje raditi sa zelenim rajčicama? U džemu ,osim sa šljivama s kojim voćem se slažu?
Ili neki chutney?
Ja ih stavljam u tursiju
altheasun is offline  
Old 02.11.2015., 15:17   #2740
Koja curry mješavina začina vam je najbolja kad spremate curry doma? Ako kupim neki u Harissi u Zagrebu, trebaju li mi onda još neki začini ili je mješavina curry sasvim dovoljna?
Brillen is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.