Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2017., 09:27   #1
Intuitivno jedenje

Osnovna ideja Intuitivne prehrane je da ljudska tijela posjeduju urođenu biološku mudrost pomoću koje mogu prepoznati hranu i prehrambene navike najbolje za njih. Tijelo i intuicija mogu odabrati najbolju hranu, bolje od svih prehrambenih preporuka koje se nalaze u knjigama o dijeti. U intuitivnoj prehrani težište je na psihološkom aspektu prehrane, a klasične dijete se kritiziraju jer vode do stvaranja opsesije hranom i žudnji koje mogu dovesti do poremećaja u prehrani. Program prehrane traži da ljudi postanu svjesni svojih prehrambenih navika identificiranjem i imenovanjem tzv. dominantnih prehrambenih osobnosti.
Identificiranjem vlastitih prehrambenih osobnosti, ljudi, navodno, počinju shvaćati kako probuditi Intuitivnog izjelicu u sebi, a taj dio uma zna kako jesti bez prisile ili osjećaja krivnje, te istovremeno zadovoljiti prehrambene potrebe tijela.

više o knjizi IIntuitivno jedenje i principima oveakvog načina prehrane možete pročitati ovdje http://www.dijeta.co/intuitivna-dijeta/


A sad da opišem ukratko svoje iskustvo:

Više od 20 godina bila sam kompulzivni izjelica, patila zbog komuplzivnog prejadanja,mjeseci i godine dijetarenja izmjenjivali su se s godinama prejedanja. uvijek 15 kg gore pa 15 dole. u tinejdžerskim godinama sam bila na rubu anoreksije,da bi posljednjih nekoliko godina provela u borbi s vikom nekih 10ak kg. kronično dijetarenje i prejedanje su uništile moj odnos sa hranom, ubile moj ako sam ikad imala normalan odnos prema tijelu i izgledu. intuitivno jedenje me polako ali sugurno vraća na pravi,zdravi put. jedem kad sam gladna, ono što želim i onu količinu hrane od koje ću se osjećati dobro,znači nema prejedanja ni izgladnjivanja. moram napomenuti da je ovo proces. za nas koji smo godinama uništavale odnos prema hrani i svom tijelu u početku može se desiti da i ovaj način prehrane shvatimo kao dijetu sa strogim pravilima,da osjećamo grižnju savjesti ako pojedemo više no što osjećamo da bi trebali.no to je normalna stepenica koju treba prijeći. znači moj cilj je prestati se opterećivati prehranom, slušati svoje tijelo i intuiciju koja mi govori da sam gladna i šta moje tijelo želi jesti, jesti kad sam gladna do ugodne sitosti i na taj način lagano ali zdravo doći do težine koje moje tijelo želi da ima. da napomenem u posljednjih nekoliko mjeseci izgubila sam 6 kg, no ne želim da to bude moj glavni fokus nego samo posljedica mog odnosa prema hrani,tijelu i životu.

ovo nije još jedna dijeta koja garantira brz gubitka kilograma. ovo je trajna životna promjena koja će nam podariti zdrav odnos s hranom,onakav kakav smo oduvijek trebali imati ili bar koji smo imali prije no što je ga dijetarnje uništilio.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 09:42   #2
iako sam hedonist/gurman, ipak mislim da je odabir namirnica na osnovu znanja a ne intuicije bolji za ljudsko zdravlje.
evo, ja bih sad vrlo rado intuitivno otišla po kroasane ali ću se vjerojatno odlučiti/"prisiliti" da za ručak prodinstam kiseli kupus jer je nutritivno bogatiji
leonidas27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 11:02   #3
upravo jer sam godinama birala na temelju "znanja" svoje obroke ,na početku ovog procesa sam jela većinom ugljikohidrate znači hranu koju sam si zbog dijetarenja uskraćivala. nakon nekog vremena pizzu i pomfrit su zamijenili zdraviji i uravnoteženiji obroci. moje tijelo više nije željno "zabranjene" hrane jer zna da ju uvijek može jesti kad to zaželi. trenutno mi najviše odgovaraju variva i juhe. rijetko kad pojedem pizzu ili pomfrit iako ako mi tijelo bude željelo jesti ih, naravno da mu neću uskratiti ali ovog puta su to obroci koji su normalno dozirani a ne epizode prejedanja do besvijesti.
iako naravno pričam iz vlastitog iskustva, iksustva osobe kojoj su dijete i uskraćivanje željene hrane dovele do poremećaja u prehrani. nadam se da sam u manjini iako velika većina osoba nakon dijete vrati sve kilograme upravo jer nisu slušale svoje tijelo nego mu namećale ono što određena dijeta nalaže i time povećavale želju za određenom hranom,pa prestankom dijetarenja se luđački bacaju na sve ono što im je tijekom dijete bilo zabranjeno i naravno u tome pretjeraju. jer svi znamo ono što je zabranjeno da je najslađe´.
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 22:49   #4
Pa neka kontrola mora postojati. Ne razumijem kako smršaviti ako dopuštamo tijelu da samo odlučuje. Ja imam nekih 10 kg viška, ne prejedam se, jedem što mi se jede i kile ne idu dolje
đoz32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 08:10   #5
da slušam svoju intuiciju, jela bih torte i kolače po cijele dane

po meni, uvijek je fiziologija ispred psihologije
Pepica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 13:39   #6
intuitivno možeš jesti samo ako ti inzulin ne divlja, pa priča s intuitivnim jedenjem previše ugljikohidrata meni ne drži vodu na LCHF ili Paleo možeš jesti intuitivno, ja tako radim. znači kad sam gladna jedem, na prvi znak sitosti -stajem. i pritom jedem-dobru hranu
__________________
stop hissing in my ear
honeychild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 14:55   #7
Podrzavam i preporucam!

Meni takva prehrana najbolje lezi, jos od djetinjstva. A moze se reci i to da sam hedonist po prirodi, no da za mene hedonizam ukljucuje uzivanje u finim stvarima, no ne i u pretjerivanju.

Kao rezultat, vec naveliko sam u petom desetljecu sa uvijek normalnom i uravnotezenom krvnom slikom, redovitim ciklusom, i normalnim BMI (uz vrlo umjerene oscilacije tezine od puberteta do danas).

Uglavnom me vodi osjet njuha, iskustvo, i generalno stanje organizma. Stalno mijenjam prehranu ovisno o tome sto je pri ruci, koje je godisnje doba i temperatura, u kojoj sam fazi ciklusa itd. Npr. zimi mi je glavni obrok rucak, a ljeti kad je jako vruce ne mogu jesti tezu hranu po danu, i pase mi jesti "cvrsci" obrok tek nakon zalaska sunca. Jedem vise manje sve ali umjereno. Citam i ucim dosta o prehrani pa te stvari i primjenjujem, ali nema dijete ili nacina prehrane kojeg bi se drzala kao "svetog pisma", s obzirom da gledajuci kroz stvari koje citamo i cujemo kroz razna desetljeca kojih se sjecam, stalno se mijenjaju pravila prehrane, sto prilicno slijedi i trendove, ili je jednostavno komercijalno uvjetovano.

OK, mozda je bitno objasniti i kakva mi je prirodna intucija i kako reagiram na hranu. Oduvijek sam zudila za obicnom vodom, cak i kad to uopce nije bilo u modi kao danas. Ne trebam se siliti piti vodu, volim je dapace uvijek imati kraj sebe jer se osjecam bolje nakon svakog gutljaja vode. Slatka pica i napitci mi nikad nisu prijali, pa osim vode rado pijem kavu, caj i limunadu bez secera. Gazirana slatka pice su mi uvijek bila odbojna pa sam ih izbjegavala, osim u rijetkim slucajevim neki Energy drink (no to iskljucivo iz funkcionalnih razloga npr. za dulji plesni party, dugu voznju automobila i sl.).
Jedem i slatkise, no umjereno. Npr. kod nas u kuci gotovo uvijek ima slatkisa i alkohola, sto znaci istovremeno da ih ne izbjegavamo u potpunosti, kao i to da nas ne dovode u napast da ih utamanimo. Dobro je imati nesto za ponuditi goste kad dodju.
Obozavam salate i uzivam u njima, kao i npr. zobene pahuljice, sjemenke, orasaste plodove. Meso jedem povremeno i u malim kolicinama, ali ga ne izbjegavam u potpunosti. Ribu volim ali je jedem rjedje no sto bih htjela, jer se nije lako organizirati u tom smislu.
Pohanu hranu i przenu u dubokom ulju (npr. pomfri) nikad nisam voljela, jer mi tesko pada na zeludac, pa je izbjegavam kad god mogu.

Volim kuhati, i uzivam u kombiniranju zacina.

Najbolje se osjecam kad jedem raznovrsno i umjereno, od prejedanja mi postaje lose, pa ga instinktivno izbjegavam. I ako imam vremena, insinktivno jedem polako, brzo jedenje mi skodi.

Imate li vi slicna iskustva?
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 17:35   #8
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
Pa neka kontrola mora postojati. Ne razumijem kako smršaviti ako dopuštamo tijelu da samo odlučuje. Ja imam nekih 10 kg viška, ne prejedam se, jedem što mi se jede i kile ne idu dolje
Za pocetak, pitanje je - 10kg viska u odnosu na sto?
Drugo pitanje, idu li kile gore kad jedes sto ti se jede, ili ostaje na istom?

Ja bih radije pitala, bez obzira na broj kg, kakvo je tvoje zdravlje i kondicija, za dob koju imas? Krvna slika? Probava? Opci osjecaj energije? Fizicke i mentalne sposobnosti? Ciklus?

Ljudi su razlicite gradje, i nije svakome isto idealno ravnotezno stanje. Pogotovo nema smisla usporedjivati se sa fotoshopiranim izgladnjelim manekenkama, jer one nisu olicenje zdravlja, unatoc nametanju takvih "ideala" na sve strane.
Brijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 10:05   #9
kao pokretačica teme da javim utiske nakon nekih cca 8 mjeseci intuitivnog jedenja. kao što sam već pisala u početku sam samo tamanila ono što sam godinama radi dijetarenja uskraćivala svome tijelu,kao da je željelo dokaz da ću mu priuštiti ama baš sve što poželi unatoč mogućnosti da se udebljam prvih tri mjeseca sam jela samo brzu hranu,pizze,tijesta,slatkiše. voće nisam okušala,doslovno! no vremenom moje tijelo je počelo tražiti "zdravije" obroke: puno variva, jogurte,mlijeko, za mene nezamislivo voće. zanimljivo je što sad traži točno onu prehranu s kojom sam skidala kilograme-integralni kruh, žitarice,orašaste plodove,smoothije,jogurte,suho voće,svježi sir.. od početka procesa skinula sam 9 kg. nekad sam to uspjevala za nekih 3 mjeseca sad mi je trebalo duplo duže. no ove kg znam neću vratiti. uživala sam u ovom procesu,moje tijelo me dovelo tu gdje jesam,samo sam ga dobro osluškivala i uživala kamo će me dalje odvesti ne znam.nije ni bitno. bitno je da nema više prejedanja,da jedem redovito,puna sam snage,krvna slika odlična! za mene oslobađajuće iskustvo,preporučam svima!
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 20:37   #10
Ovo mi se čini jako zanimljivo i mislim da može funkcionirati u praksi. Jednom sam čak to i probala i neko vrijeme je funkcioniralo dok me frendice nisu počele uvjervati da su to gluposti pa sam skrenula s puta....

Probat ću se opet osvijestiti...
petrafeeling is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2017., 18:12   #11
Cek. Koja je razlika izmedji tog intuitivnog jedenja i obicnog normalnog zdravoseljackog (onako kako se jede kad nisi ni u kakvom rezimu, na dijeti, ne furas neka pravila poput lchf) ?

Ovo sro si napisala je normalno jedenje, ne predzeravanje ni uskracivanje.


Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.