Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li strože kažnjavati učenike u školama i maloljetnike ?
Da, postrožiti šk. mjere i zakone o maloljetnicima 305 90.50%
Ne, nema potreba za promjenama 32 9.50%
Glasovatelji: 337. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2010., 16:00   #61
Quote:
Crux'An kaže: Pogledaj post
definitivno treba, ali ne samo za učenike i maloljetnike već i za njihove roditelje, jer oprostite na izrazu, ali jebem ti ja roditelje koji su dopustili tako nešto...
Ajmo recimo ovako:

Sat se nije mogao odražati jer je netko pravio nered. Nastavnik sjedne i pusti da sat prođe (ne smije ih pustiti na ulicu).

Dogovori se nadoknada (uz sudjelovanje psihologa), ali se naravno pošalje roditeljima onih koji su radili nered kompletan račun za sve troškove, prekovremeni i ostalo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 16:35   #62
Ja mislim da se ovaj problem treba promatrati s dvije strane. S jedne strane, da me sada netko vrati u školu, vjerojatno bi i ja nekome zabio šestar u leđa. Možda i samome sebi iz čistog očaja koliko apsolutno gubljenje vremena neki satovi znaju biti. Neki profesori jednostavno ne rade ono što bi trebali i za što su plačeni, već popunjavaju sate bespotrebnim aktivnostima poput prepisivanje s ploće. Mislim da je sasvim prirodno da se inteligentan mladi čovjek buni kada ga tjeraju primjerice da 45 minuta prepisuje nešto što se sasvim lijepo može recimo fotokopirati.

S druge strane, problem su učenici koji dolaze s raznim traumama, psihičkim problemima, ili jednostavno manjkom kućnog odgoja, koji jednostavno nemaju motiva sudjelovati u nastavi, onemogučuju normalan rad ostalima, a za koje po današnjem sustavu profesori jednostavno nemaju rješenja.

Isto tako, mislim da bi se problem trebao rješavati s oba kraja. S jedne strane, postrožiti radikalno inspekcije i profesore koji ne zadovoljavaju standarde nakon opomene bez milosti bacati iz škola (ima mnogo mladih koji čekaju priliku da se zaposle u školi).
S druge strane, trebalo bi profesorima dati veće mogućnosti rješavanja problematičnih slučajeva, omogućiti privremeno i trajno udaljavanje s nastave, kao i olakšati postupak izbacivanja učenika iz škole.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 16:39   #63
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ajmo recimo ovako:

Sat se nije mogao odražati jer je netko pravio nered. Nastavnik sjedne i pusti da sat prođe (ne smije ih pustiti na ulicu).

Dogovori se nadoknada (uz sudjelovanje psihologa), ali se naravno pošalje roditeljima onih koji su radili nered kompletan račun za sve troškove, prekovremeni i ostalo.
Prije svega nastavnik ne smije tako reagirati. Tvoja je dužnost izvesti sat do kraja.
Kada bi se pak takva praksa pokušala uvesti, nastali bi silni problemi.
Onda imaš gomilu nezadovoljne djece i roditelja koji će tvrdit da su ta djeca kažnjena produženom nastavom zbog pojedinca (jer svaki ekstra sat je ajme problem)... zatim i nastavnik mora više raditi protiv svoje volje... pa roditelji malca koji je radio nered: a) potpuno niječu da je dijete radilo ikakve probleme, prijete inspekcijom, novinarima (nekad i oružjem)
b) nemaju novce platiti... pa se čitava stvar komplicira
c) ako dijete pripada nekoj od određenih nacionalnih manjina, to pretvaraju problem diskriminacije (ne govorim napamet ovo)

Da ne spominjemo problem satnice, nedostatka učionica i drugih problema koje nadoknade inače predstavljaju.

Prvo: škole trebaju njegovati što bolji odnos s roditeljima i inzistirati na njihovoj suradnji i nastojati izgraditi povjerenje. To je na ministarstvu, ravnateljima i razrednicima. Kritična masa roditelja aktivno uključenih u proces obrazovanja koji su upućeni i objektivni je nešto na čemu treba raditi, ali je to ključno za podizanje svijesti o tome što i kako se u školama zapravo radi. A ne da se javno mišljenje formira na temelju predrasuda, nekih trauma iz prošlih vremena i prilično upitnih svjedočanstava same djece.

Drugo: u slučaju problema jedino sustav u kojem su škola i centar za socijalni rad usko povezani, a prosvjetna inspekcija i ministarstvo koje ne podilaze roditeljima... Kada roditelja djeteta koji kontinuirano pravi probleme centar za socijalni rad optuži za nemar, onda će oni koji se samo trebaju trgnuti početi mariti, a ovi drugi su zbilja nemarni pa i za to postoji zakonska procedura.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 16:43   #64
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
S druge strane, trebalo bi profesorima dati veće mogućnosti rješavanja problematičnih slučajeva, omogućiti privremeno i trajno udaljavanje s nastave, kao i olakšati postupak izbacivanja učenika iz škole.
To ne može. Mogla bi se uvesti suspenzija, ali će pedagozi biti protiv jer cilj disciplinske mjere ne smije biti otežavanje završetka škole. Izbacivanje iz škole nemaš kod obvezatnog obrazovanja.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 17:00   #65
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
To ne može. Mogla bi se uvesti suspenzija, ali će pedagozi biti protiv jer cilj disciplinske mjere ne smije biti otežavanje završetka škole. Izbacivanje iz škole nemaš kod obvezatnog obrazovanja.
To i je problem. Pedagozi često baš i nemaju osjećaja za stvarno stanje "na terenu" i ponašaju se kao da se maligne slučajeve delikvencije može riješiti tako da ih se izgrdi i kaže "nemoj više biti zločest".
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:21   #66
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
To i je problem. Pedagozi često baš i nemaju osjećaja za stvarno stanje "na terenu" i ponašaju se kao da se maligne slučajeve delikvencije može riješiti tako da ih se izgrdi i kaže "nemoj više biti zločest".
Ni to baš nisi u pravu. Dolaze pedagozi na nastavu, sudjeluju u svakom problemu i nisu oni ti koji naročito blagonaklono gledaju na popuštanje učenicima. Samo takav oblik discipliniranji je po nekim našim standardima neprihvatljiv. Oni se moraju voditi načelima vlastite struke isto kao i mi. Ja sam radio u školi i znam što sve pedagog radi i s čime se sve susreće, tako da ovo što ti pričam govorim iz prve ruke.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:49   #67
Neće se ništa promijeniti...kompkletan sustabv mora doživjeti strahovit udar i tek onda će se krenuti u njegovu obnovu.
Gospodo knjiga,kreda,,klupa i ploča su davna prošlost.Htijeli mi to priznati ili ne.
Obrazovne institucije prepune su zastarijelih i starih profesora (mislim da baba od 55 podučava prvi razred,sramota) i i pojedinca koji su uvjereni da sve čine na razini i da je ne mogužće drugačije.
Drugo treba više prakse,ako niste znali kod nas se Biolpgija uči u učionici,ja ne znam točno koja je zapreka da se biologija preseli (u toplijem razdobljima) u vrtove škola i da ondje učenici testiraju i projvjeravaju stečeno teorijsko znanje.
S drugim predmetima se baš ne može vani testirati stečeno znanje ali svakakos e može učenike izvući učenike iz zagušljivih učionica na proljetno ili jesensko sunce.
Naravnmo za to je potrebna odrćena infraksturktura kao npr jedan (ili više) dobropozicionirani amfiteatar
Zatim npr knjige.Ste čuli za e-čitače?E pa u Slo neke škole su ih dobile i najverojantrije će ih dobiti sve škole i fakulteti i tako će se djecu riješiti tegljenja tomova kjiga i krivljenja kičme,usto tu je i punop veća sloboda nastavnika koji zapravo može kreirati svoj udžbenik na način koji misli da je najbolji i time djeci olakšati savladavanje programa.Zatim roditelje jurcanja po knjižarama, bacanja novca itd...

Tako da reći da nema prostora za pobošljanje sadšnjeg obrazuovnog sustava je u najmanju ruku glupo ma od koga dolazilo.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:54   #68
Naravno da ima prostora, ali sve ovo što si naveo ne smije biti razlog porasta nasilja prema profesorima i među učenicima.
Inače, kaj da radimo s učiteljicama od 55 godina? Pardon, babama.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 19:06   #69
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Inače, kaj da radimo s učiteljicama od 55 godina? Pardon, babama.
Ha čuj, ipak se radi o show-businessu, kojem je cilj zabaviti publiku, pardon, učenike - jasno je da s 55 godina ne možeš biti zvijezda showa.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 19:19   #70
Pardon, moj učitelj je bio čovjek pred penziju, bio sam mu zadnja generacija, i čovjek je bio fantastičan pedagog i učitelj. S druge strane, vidio sma hrpu mladih kvočk, koje ne znaju sebe dovesti u red, kamo li razred djece...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 19:25   #71
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Ni to baš nisi u pravu. Dolaze pedagozi na nastavu, sudjeluju u svakom problemu i nisu oni ti koji naročito blagonaklono gledaju na popuštanje učenicima. Samo takav oblik discipliniranji je po nekim našim standardima neprihvatljiv. Oni se moraju voditi načelima vlastite struke isto kao i mi. Ja sam radio u školi i znam što sve pedagog radi i s čime se sve susreće, tako da ovo što ti pričam govorim iz prve ruke.
Okej... a kakav oblik discipliniranja je pedagoški prihvatljiv onda? Razgovori s roditeljima očito ne pomažu, ukori ne pomažu...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 19:45   #72
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Okej... a kakav oblik discipliniranja je pedagoški prihvatljiv onda? Razgovori s roditeljima očito ne pomažu, ukori ne pomažu...
Za tezi prekrsaj: opomena pred iskljucenje iz skole.
Tezi prekrsaj je maltretiranje profesora, ometanje covjeka u poslu, ne daj Boze fizicko nasilje nad profesorom i tome slicno.

Ako ponovi nesto slicno -> iskljucenje iz skole, neka trazi novu.
Dopuniti to ogranicenjem da ucenik moze promijeniti najvise 2 skole. Dakle, ako i u drugoj ponovi istu stvar -> popravni dom. Nema 'ali', nema 'nisam htio', nema nista.

Nisi za normalnu zajednicu i obrazovanje? Nisu te roditelji kadri stavit u elementarne okvire ponasanja dostojnog covjeka? Ok. Sad se neces skolovat redovno nego ces izucavat zanat u popravnom domu.

Pa kom pase - nek izvoli.


Nastavnik nije socijalni radnik niti defektolog i on mora biti zasticen od takvih slucajeva kao sredozemna medvjedica. Sustav tu mora rezolutno i promptno stajati iza - dostojanstva skolskog sata. Bez pogovora.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 19:48   #73
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Pardon, moj učitelj je bio čovjek pred penziju, bio sam mu zadnja generacija, i čovjek je bio fantastičan pedagog i učitelj. S druge strane, vidio sma hrpu mladih kvočk, koje ne znaju sebe dovesti u red, kamo li razred djece...
Zasto mislis da je dovodjenje u red razreda da bi se elementarno mogla odrzati nastava - posao nastavnika?

To je isto kao da kazes da nastavnik, ako je dobar, mora proizvesti kredu prije nego njom pise po ploci ili proizvesti laptop prije nego pokrene PPT prezentaciju.

Upravo suprotno: elementaran red u ucionici jest nesto sto je sustav (ukljucujuci i roditelje i kucni odgoj) duzan nastavniku osigurati kao elementaran uvjet rada.
Kao sto nastavnik prije odrzavanja sata nece na livadi zabit 4 stupa i slozit nadstresnicu da ne bi predavao po kisi, jednako tako naprosto nije njegovo da zavodi red do mjere da bi mogao elementarno: neometano govoriti i predavati.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 19:59   #74
Sljam je sljam, imao on 12, 15, 18, 20 ili vise godina, sve takve nasilnike i bolesnike treba bacit u popravne, a ako i dalje nastave....krletka.

A profesor bi trebao imati puno pravo obrane. U slucaju da derle npr. dode prijetiti nozem profi bi dao pravo da u slucaju nasrtaja izvadi pistolj i provjetri mu kranijum.
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !

Zadnje uređivanje Alte : 07.02.2010. at 20:05.
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:04   #75
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Zasto mislis da je dovodjenje u red razreda da bi se elementarno mogla odrzati nastava - posao nastavnika?

To je isto kao da kazes da nastavnik, ako je dobar, mora proizvesti kredu prije nego njom pise po ploci ili proizvesti laptop prije nego pokrene PPT prezentaciju.

Upravo suprotno: elementaran red u ucionici jest nesto sto je sustav (ukljucujuci i roditelje i kucni odgoj) duzan nastavniku osigurati kao elementaran uvjet rada.
Kao sto nastavnik prije odrzavanja sata nece na livadi zabit 4 stupa i slozit nadstresnicu da ne bi predavao po kisi, jednako tako naprosto nije njegovo da zavodi red do mjere da bi mogao elementarno: neometano govoriti i predavati.
Čuj... u osnovnoj školi čovjek radi s malom djecom, kojoj ipak treba znati 45 minuta održavati pozornost. Nikako ne tvrdim da je dužnost profesora koji rade sa starijim učenicima utjerivati red, ali ovim najmlađima ipak treba sposoban pedagog.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:12   #76
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Upravo suprotno: elementaran red u ucionici jest nesto sto je sustav (ukljucujuci i roditelje i kucni odgoj) duzan nastavniku osigurati kao elementaran uvjet rada.
Kao sto nastavnik prije odrzavanja sata nece na livadi zabit 4 stupa i slozit nadstresnicu da ne bi predavao po kisi, jednako tako naprosto nije njegovo da zavodi red do mjere da bi mogao elementarno: neometano govoriti i predavati.
Ako nastava nije zanimljiva, ako se temelji na gomili podataka, teoriji umjesto labosa, prepisivanju s ploče (umjesto da se ako nešto treba prepisati to pošalje mailom) - jednostavno nećeš imati disciplinu na satu. Klincima će biti dosadno.

Masu ljudi koji su određivali programe, od lektire nadalje - žive u nekom prošlom vremenu. Gomila književnih djela koje školarci moraju proći su jednostavno zastarjela i govore o stvarima koje ih danas ne zanimaju.

Nadalje, bilo tko tko danas predaje bez projektora i multimedije - predaje na zastarjeli način i bilo bi to dosadno i odraslima, a kamoli klincima.

A kada je klincima dosadno - imaš za posljedicu svašta.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:13   #77
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Čuj... u osnovnoj školi čovjek radi s malom djecom, kojoj ipak treba znati 45 minuta održavati pozornost. Nikako ne tvrdim da je dužnost profesora koji rade sa starijim učenicima utjerivati red, ali ovim najmlađima ipak treba sposoban pedagog.
Najmladji ti nikad ni nece radit probleme tipa da nokautiraju profesora, pljuju, ometaju do mjere nemogucnosti odrzavanja sata, itd itd.
Po psihologiji djeteta, ono u dobi nizih razreda ipak nije toliko osokoljeno kao oni u visim razredima osnovne i pogotovo srednjoj skoli.

Najveca maltretiranja se i dogadjaju tu: u dobi od nekih 10-11 do 16-17 godina.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:16   #78
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ako nastava nije zanimljiva, ako se temelji na gomili podataka, teoriji umjesto labosa, prepisivanju s ploče (umjesto da se ako nešto treba prepisati to pošalje mailom) - jednostavno nećeš imati disciplinu na satu. Klincima će biti dosadno.
Kog boli kurac sto je mlatimudanu dosadno? (s aspekta nasilja i maltretiranja profesora)

Vec smo raspravljali negdje o ovoj temi. Nastavnik jednostavno nije niti treba biti animator.

Predavanje naravno da mora teziti tome da zaokupi paznju onoga koji ga slusa, ali to niti u ludilu ne moze biti sredstvo prevencije maltretiranja nastavnika kojem smo svjedoci svakodnevno. To su jednostavno nespojive kategorije jer ispada na kraju, gledano iz pozicije nastavnika: ili budi zabavljac ili ces dobit batine. (a i da si najzanimljiviji to jos uvijek ne iskljucuje neizbjezan postotak onih koji i najnoviju tehnologiju smatraju - dosadnom. i sta ces onda?)

Sto je van svake pameti.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:35   #79
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Kog boli kurac sto je mlatimudanu dosadno? (s aspekta nasilja i maltretiranja profesora)
Svako društveno ponašanje ima svoj uzrok i posljedicu. Mladi kojima je dosadno će raditi pizdarije. To je jednostavno tako i to se neće promijeniti. Mladi kojima je nešto zanimljivo - će se ponašati drugačije.

Način percepcije informacija današnjih generacija je bitno drugačiji nego prije samo 20-tak godina. Mora im se bitno drugačije pristupiti. Svakako traže puno više interaktivnosti i aktivnog uključivanja u rad. Danas već i crtići klince od 2-3 godine pitaju svake minute koji je naredni korak i što treba napraviti i što treba reći i što treba zaključiti. Netko tko takvima nastupi ex katedra mladima jednostavno neće biti zanimljiv.

Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Vec smo raspravljali negdje o ovoj temi. Nastavnik jednostavno nije niti treba biti animator.
O, naravno da mora, kao i svaki drugi predavač. Inače neće zaokupiti pažnju svojih slušatelja, barem su knjige napisane o tome. I kako ide krivulja pažnje, i kako se prezentira i kada se treba našaliti tijekom prezentacije i još puno toga.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:37   #80
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Svako društveno ponašanje ima svoj uzrok i posljedicu. Mladi kojima je dosadno će raditi pizdarije. To je jednostavno tako i to se neće promijeniti. Mladi kojima je nešto zanimljivo - će se ponašati drugačije.

Način percepcije informacija današnjih generacija je bitno drugačiji nego prije samo 20-tak godina. Mora im se bitno drugačije pristupiti. Svakako traže puno više interaktivnosti i aktivnog uključivanja u rad. Danas već i crtići klince od 2-3 godine pitaju svake minute koji je naredni korak i što treba napraviti i što treba reći i što treba zaključiti.



O, naravno da mora, kao i svaki drugi predavač. Inače neće zaokupiti pažnju svojih slušatelja, barem su knjige napisane o tome. I kako ide krivulja pažnje, i kako se prezentira i kada se treba našaliti tijekom prezentacije i još puno toga.
1) Da li si svjestan da iz tvojeg stava slijedi: ako nastavnik nije dovoljno interesantan i zanimljiv - moguce je da dobije po lampi od nekog kom je dosadno?

2) Da li je to nesto sto zaista zelis reci i sto smatras prihvatljivim mehanizmom?


Pitam te ovo jer, naravno da mi ne pada na pamet negirati vaznost privlacenja paznje. Ali mi ovdje ne razgovaramo s aspekta kvalitete predavanja (koje ce svoju uspjesnost pokazati npr. u krivulji ucenja) vec s aspekta maltretiranja nastavnika. Njegova (ne)zanimljivost jednostavno ne bi smjela biti kriterij iz kojeg proizlazi mogucnost da dobije po nosu.
dee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.