Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2010., 13:28   #2001
Thumbs up

eipa svaka cast... puno hvala... kad ne znas, pitas pametnije od sebe
super_leptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 17:23   #2002
2 zadatka sa područja mehanike, hitno!

Zahvaljujem se svima koji ponude rješenja ova dva vjerujem jednostavnija zadatka iz mehanike

commodore128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 18:05   #2003
Quote:
commodore128 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem se svima koji ponude rješenja ova dva vjerujem jednostavnija zadatka iz mehanike


Prvo ćeš započeti zadatak, nešto nacrtati, postaviti par formula, ideju...pa ako je zapelo onda će netko pomoći.

Tko mu riješi zadatak dobije crveni karton.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 18:27   #2004
imam ja pitanje pa ak je netko dobre volje...mah,zadatak nije težak.samo ne znam preračunat u traženu mjernu jedinicu.

odredite približnu vrijednost masenog koeficijenta apsorpcije (u cm2/g) beta čestica maksimalne energije 830 keV.

formula je mi/ro=1.7(Emax)na -1.43

taj mi/ro je maseni koeficijent i izražava se u cm2/g a mjerna jedinica za energiju je taj eV (ili to trebam u džule?) svejedno,kako preračunati u cm2/g?

__________________
Darling,you're a complete ass.
snarky_fish is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 19:01   #2005
update slike, prijašnja nije dobra



odgovor forumašu - da znam postavit zadatak, nebih bio ovdje. ali mogu natuknuti da se vjerojatno ovaj prvi zadatak treba (valjda može) postaviti u kordinatni i onda malo trigonometrije, pravila pravokutnog trokuta ili slično ali stvarno neznam postaviti zadatak. i znam da sila djeluje po pravcu y i da je pozitivna.
commodore128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 19:19   #2006
Quote:
commodore128 kaže: Pogledaj post
update slike, prijašnja nije dobra



odgovor forumašu - da znam postavit zadatak, nebih bio ovdje. ali mogu natuknuti da se vjerojatno ovaj prvi zadatak treba (valjda može) postaviti u kordinatni i onda malo trigonometrije, pravila pravokutnog trokuta ili slično ali stvarno neznam postaviti zadatak. i znam da sila djeluje po pravcu y i da je pozitivna.
Imaš dvje stranice trokuta (sastavljene od vektora : rezultantne prema gore i dviju po pravcima koji idu od točki tereta do koloture u sredini)), a trebaš naći treću stranicu trokuta. Malo iskoristi sliku tj. širinu i visinu tereta i to je to . . . .
__________________
Mir = život (zemlja) + sloboda (zrak) + istina (voda) + ljubav (vatra)
tomislav50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 19:32   #2007
Quote:
commodore128 kaže: Pogledaj post
Onaj slučaj sa silom možeš podijelit na 2 pravokutna trokuta, pa gornje stranice možeš izraziti u ovisnosti o a_1. Iz prethodnog slučaja možeš odrediti koliko je zbroj preostale dvije stranice. Postaviš uvjet ravnoteže i to bi trebalo bit dovoljno za pronaći rješenje.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 11:06   #2008
Quote:
super_leptir kaže: Pogledaj post
pozdrav...

ekipa zanima me tko zna u cemu grijesim. pokusavam si rastumaciti nesto i stalno se vracam u krug i jednostavno mi nije jasno sto sam pogrijesio u postavljanju. naime ovako...



Uploaded with ImageShack.us

formula za inerciju glasi F = m * a, gdje je a akceleracija, m masa, a F sila.
znaci ako tijelo mase m ubrzava akceleracijom a ono se opire toj promjeni (akceleraciji) silom F.
e sada, da bi tijelo uopce ubrzavalo akceleracijom a, na njega mora djelovati sila (na slici F1). a u suprotnom smijeru djeluju trenje Ftr i inercija Fin. no kada bismo trenje i zanemarili dobijemo da mi na tijelo djelujemo silom F1 koja ubrzava tijelo, a na njega zbog tog ubrzanja dijeluje inercija silom Fin koja je identicna po iznosu a suprotna po predznaku.
F1 = -F1...

pa prema tome zakljucujemo da su te dvije sile u ravnotezi i da je rezultantna sila nula ???? po tome tijelo ne bi nikada ubrzavalo... a to naravno NIJE SLUCAJ... dakle znam da sam nesto krivo postavio... samo ne mogu skuziti sto???

ako netko ima volje i vremena i znanja bio bih zahvalan ako bi mi pomogao...
znam da je to fizika iz osnovne skole, ali eto... ubi me ne znam...
prvo:

kad ides staticki analizirati sustav koji je u dinamici tada moras ovo napraviti:

F=m*a
uvjet ravnoteze slijedi:
F - m*a = 0

tada je jedan pametan covjek uveo jednu silu (po njemu nazvana D'Alambertova sila) D

koja kaze da je D = - m*a
sto mozemo napisati i ovako:
D = m* (-a)

uvijet ravnoteze: F + D = 0
(ovo koristimo kod rastavljanja i oslobadjanja tijela veze koje je u dinamickom gibanju)

sto znaci da kod D'Alambetrovog promatranja smjer akceleracije gledamo u suprotnom smjeru nego u smjeru u kojem se giba tijelo i tako pomocu ravnoteznog sustava mozes doci do rjesenja dinamickog problema

a to sto si ti sad uveo silu inercije. to je druga prica, tu se govori o dinamickim momentima tromosti nekog tijela i nije joj mjesto u onom tvom crtezu jer se to promatra s drukcijeg aspekta.

npr dinamicki moment tromosti ili dinamicki moment inercije po osi z oko neke osovine koja vrsi rotaciju eto to ti moze biti primjer

ili ona fora kad klizac na ledu se vrti oko svoje osi s ispruzenom nogom pa kad nogu priljubi uz tijelo dobije vecu rotaciju..

kuzis moment tromosti tj moment inertnosti (inercije) ima veze s time

ako te zanima to zajebano podrucje ovdje imas nesto:
http://www.sfsb.hr/ksk/statika/kinet...rzaj/index.htm
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 18:06   #2009
pomoc oko zadatka

Na ulicnom stubu visine h=10 metara objesena je sijalica.Koliko je medjusobna udaljenost tacaka a i b ako je odnos osvijetljenosti u njima Ea/Eb=8.Tacka a se nalazi neposredno ispod sijalice.


Ako mozete do sutra bila bih zahvalna))
Erreway1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 20:57   #2010
Quote:
Erreway1234 kaže: Pogledaj post
Na ulicnom stubu visine h=10 metara objesena je sijalica.Koliko je medjusobna udaljenost tacaka a i b ako je odnos osvijetljenosti u njima Ea/Eb=8.Tacka a se nalazi neposredno ispod sijalice.


Ako mozete do sutra bila bih zahvalna))
Crveni karton onome koji ga prvi riješi.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 21:54   #2011
Quote:
Bad Boy 87 kaže: Pogledaj post
prvo:

kuzis moment tromosti tj moment inertnosti (inercije) ima veze s time

ako te zanima to zajebano podrucje ovdje imas nesto:
http://www.sfsb.hr/ksk/statika/kinet...rzaj/index.htm
LEGENDO!!!!

kontam da to rasturas... posto instrukcije?
super_leptir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 23:50   #2012
Quote:
commodore128 kaže: Pogledaj post
update slike, prijašnja nije dobra



odgovor forumašu - da znam postavit zadatak, nebih bio ovdje. ali mogu natuknuti da se vjerojatno ovaj prvi zadatak treba (valjda može) postaviti u kordinatni i onda malo trigonometrije, pravila pravokutnog trokuta ili slično ali stvarno neznam postaviti zadatak. i znam da sila djeluje po pravcu y i da je pozitivna.
molim da mi netko pregleda postupak i rješenje prvog zadatka (2.11.) oko drugog trebam još malo pomoći al se sad bacam i na njega

commodore128 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 23:55   #2013
Quote:
commodore128 kaže: Pogledaj post
molim da mi netko pregleda postupak i rješenje prvog zadatka (2.11.) oko drugog trebam još malo pomoći al se sad bacam i na njega

Dobro ti je. E, nije samo =1,7m, nego i veće jednako. 1,7m je granica. Kako je dulji konopac tako će bit manja sila tj. ispod 3kN. Ali dobro, neznam kako vas traže.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 23:58   #2014
Quote:
snarky_fish kaže: Pogledaj post
imam ja pitanje pa ak je netko dobre volje...mah,zadatak nije težak.samo ne znam preračunat u traženu mjernu jedinicu.

odredite približnu vrijednost masenog koeficijenta apsorpcije (u cm2/g) beta čestica maksimalne energije 830 keV.

formula je mi/ro=1.7(Emax)na -1.43

taj mi/ro je maseni koeficijent i izražava se u cm2/g a mjerna jedinica za energiju je taj eV (ili to trebam u džule?) svejedno,kako preračunati u cm2/g?

Cini mi se da si nesto malo zeznuo. Nije bas optimalno potencirati jedinice: eV^-1.43 - to ne postoji . Koji materijal i koja energija na kojoj dubini...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_at...on_coefficient
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 15:30   #2015


Na ulicnom stubu visine h=10 metara objesena je sijalica.Koliko je medjusobna udaljenost tacaka a i b ako je odnos osvijetljenosti u njima Ea/Eb=8.Tacka a se nalazi neposredno ispod sijalice.

jel moze pomoc kako uvrstiit u ove formule ...znam da treba ovo matematicki rijesiti ali ne znam kako zapoceti ?
Erreway1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 18:32   #2016
Koje ti je ovo slovo za dijagonalu? Ja ću označit sa k. Onda je cos(Theta)=h/k.

Ea=8*Eb. Uvrsti, riješi jednadžbu i gotovo. Ako zapneš skeniraj postupak i stavi da vidimo di šteka.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:10   #2017
Da li ce biti I=Ea/Eb*h na kvadrat ? ili Ea=Eb ..pa izjednacimo ...?
Erreway1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:43   #2018
A osmicu si zaboravio. Lijepo ti u zadatku stoji da je Ea/Eb=8. Znači nije nikako Ea=Eb, nego Ea=8*Eb, to ti je jednadžba koju moraš riješit. Uvrsti one izraze za Ea i Eb pa bi trebao moć riješit.
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 19:53   #2019
jel mozda
Ea=I/h na kvadrat...izrazim I=180 cd

Ea=I/h na kvadrat

8*Eb=I/h na kvadrat

jel ovako da zapocnem?
Erreway1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 13:03   #2020
Pa sam si napisao da je Ea=I/h^2 i da je Ea=I*cos(Theta)/k^2. Ako je Ea=8*Eb onda uvrstiš ovo za Ea i Eb pa dobiješ I/h^2 = I*cos(Theta)/k^2. Znaš da je cos(Theta)=h/k pa i to uvrstiš. h ti je poznat u zadatku, I se pokrati i ostane ti jedina nepoznanica k koju dobiješ kad riješiš jednadžbu. U čemu je problem?
__________________
.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.