Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2007., 12:19   #21
A eto, prema meni još nije, pa je imao sreće.
A i htjeo sam provjeriti koliko još znam elementarne stvari.
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 20:17   #22
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Kreni ovako:
Y=(Z1+Z2)/Z1*Z2

I onda množiš i pozbrajaš, racionaliziraš nazivnik, uzmeš samo imaginarnu vrijednost brojnika, izjednačiš sa nulom i dobiješ

omega na kvadrat=(2*R1*R2+R1*R1+L/C)/C(R1*R2+R2*R2+L/C)

frekvenciju valjda znaš sam izračunat. (31,02 Hz)

hvala na pomoći, znam što treba raditi ali negdje matematički sam pogriješio pa ne dobijem ispravno rješenje..
pa me zanimao prikaz postupka, da usporedim, ali vodit ću se za ovih 31 Hz..hvala
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 17:07   #23
Pola kilograma GLINAMOLA - volumen?

Bi li mi netko znao reći koliki je volumen (ili mi reći samo visinu, širinu i debljinu) POLA KILOGRAMA GLINAMOLA???? hitno
Fan of Belinda Carlisle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 18:34   #24
Ako uzmes da je gustoća glinamola oko 2 g/cm3 lako izracunas da 500 g tog materijala ima volumen od oko 250 cm3.

Visina, širina i debljina ovise, naravno, o pakovanju...

Btw, stvarno mi ne pada na pamet ni jedan razlog zbog kojeg bi nekome trebala ta informacija...
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 18:47   #25
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Ako uzmes da je gustoća glinamola oko 2 g/cm3 lako izracunas da 500 g tog materijala ima volumen od oko 250 cm3.

Visina, širina i debljina ovise, naravno, o pakovanju...

Btw, stvarno mi ne pada na pamet ni jedan razlog zbog kojeg bi nekome trebala ta informacija...
zadatak 7.razreda osnovne iz fizike
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 18:57   #26
Bah...
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 20:29   #27
Quote:
The Chemist kaže: Pogledaj post
Ako uzmes da je gustoća glinamola oko 2 g/cm3 lako izracunas da 500 g tog materijala ima volumen od oko 250 cm3.

Visina, širina i debljina ovise, naravno, o pakovanju...

Btw, stvarno mi ne pada na pamet ni jedan razlog zbog kojeg bi nekome trebala ta informacija...
Znam visinu skulpture koju mi jedna osoba treba napraviti, a ne znam koliko glinamola treba kupiti za to. Gdje god pitam, kažu mi samo masu, ne kažu dimenzije...
Fan of Belinda Carlisle is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 22:58   #28
To ti za*ebavas, ili?

Zar su bitne dimenzije kvadra glinamola kojeg ces kupiti? Ionako ce(s) ga sto puta preoblikovati prije nego zavrsis tu skulpturu ili sto vec...

A ionako kosta par kuna, pa nije neki problem...
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 14:41   #29
Quote:
Belinda Carlisle Fan kaže: Pogledaj post
Znam visinu skulpture koju mi jedna osoba treba napraviti, a ne znam koliko glinamola treba kupiti za to. Gdje god pitam, kažu mi samo masu, ne kažu dimenzije...
pa daj nam visinu pa cemo ti probat dat neke omjere....
I
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 15:32   #30
Ovo je dokaz da su galeristi u pravu kada komentiraju likovne umjetnike, osobito kipare. Neću sad reći što galeristi misle o kiparima.
Dakle, netko je rekao kolika je gustoća glinamola.
Ja osobno nisam u to siguran, ali ćemo uzeti tih 2g/cm3.
Dakle, pola kile glinamola ima 250 cm3.
Ako je skulptura u nekom omjeru 7:1:1, onda je visoka 23 cm, široka i duboka 3,3 cm.
Ako je u omjeru recimo 6:2:1, to je onda je visoka 16,5 cm, široka 5,5cm, a duboka 2,75 cm.
Eto.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 23:26   #31
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Ovo je dokaz da su galeristi u pravu kada komentiraju likovne umjetnike, osobito kipare. Neću sad reći što galeristi misle o kiparima.
Dakle, netko je rekao kolika je gustoća glinamola.
Ja osobno nisam u to siguran, ali ćemo uzeti tih 2g/cm3.
Dakle, pola kile glinamola ima 250 cm3.
Ako je skulptura u nekom omjeru 7:1:1, onda je visoka 23 cm, široka i duboka 3,3 cm.
Ako je u omjeru recimo 6:2:1, to je onda je visoka 16,5 cm, široka 5,5cm, a duboka 2,75 cm.
Eto.
Pa mozes nam reci sto galeristi misle o kiparima? Sad si me zainteresirao a ne znam sto galeristi misle o kiparima?
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2007., 01:31   #32
Imam samo jedno pitanje. Nigdje nisam zapeo nego nisam siguran jesam li dobro sve izvodio. Radi se o gravitacijskoj sili na nekoj širini planeta uz spljoštenost. (š je geografska širina mjesta)
Ewo kako sam došao do formule:
g=MG/R^2 to je na polu
na ekvatoru je
ge=MG/Re^2 - v^2/r a v=2Rπ/T v^2=4r^2 π^2 / T^2
ge=MG/Re^2 - 4 Re π^2/T^2 to je bez spljoštenosti (S) na ekvatoru
a na nekoj širini vrijedi
gš = MG/Re^2 - 4 cos š rš π^2/T^2 bez spljoštenosti (S)
SPLJOŠTENOST
S = R ekvatora - R pola i uzeo sam da zbog sile se Sš (S širine) može ovako napisati: Sš = sin š(Re-Rp)
Sada se radijus uz spljoštenost ovako zapiše:
Rš=Re - Sš ili Re- sin š(Re-Rp)
ostaje još onaj r koji se na okruglom tijelu s obzirom na širinu mijenja
rš = cos š Re
dok se uz spljoštenost može ovako napisati (pitagorin poučak, najbolje je skicu nacrtat):
X je ona dužina koja ide od središta Zemlje prema polu i njena duljina ovisi o širini mjesta ovako: X = sin š Rp
slijedi da je
rš = sqrt ( Rš^2 - X^2)

Temeljna jednadžba je:
gš = MG / Rš^2 - 4 rš π^2 / T^2

i sad sam na temelju toga izveo opću formulu za g neke širine uz spljoštenost:

gš = MG / (Re - sin š (Re-Rp))^2 - 4sqrt((Re-sin š(Re-Rp))^2-(sin š Rp)^2)*π^2 / T^2

ili da pojednostavim

gš = MG / (Re - sin š S)^2 - 4sqrt(Rš^2 - X^2)π^2 / T^2

Jel mi može netko reći dali sam dobio točno?
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2007., 22:07   #33
Boltzmann

Evo, profesor nam je dao misaoni.. nšeto. Uglavnom, pretpostavimo da Boltzmanna nikada nije bilo i da ne znamo za Maxwell-Boltzmannovu razdiobu i da samo znamo da su čestice unutar izolirane posude, koje promatramo, u stanju nereda i da niti jedna nema jednako energiju.

Sada mi trebamo, logikom i mislim, napraviti raspodjelu brzina bez ikakvog predznanja iz termodinamike i statističke fizike.

Krenuo sam od pretpostavke da je ukupna energija sačuvana i sada sam mislio podijeliti ukupnu energiju u male pakete pa im pridruživati čestice.. u biti, ne znam ni sam što bi.
Hajmo teoretičari, pomozite studentu u njegovim jadima
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 11:05   #34
Quote:
Jebiga kaže: Pogledaj post
Evo, profesor nam je dao misaoni.. nšeto. Uglavnom, pretpostavimo da Boltzmanna nikada nije bilo i da ne znamo za Maxwell-Boltzmannovu razdiobu i da samo znamo da su čestice unutar izolirane posude, koje promatramo, u stanju nereda i da niti jedna nema jednako energiju.

Sada mi trebamo, logikom i mislim, napraviti raspodjelu brzina bez ikakvog predznanja iz termodinamike i statističke fizike.

Krenuo sam od pretpostavke da je ukupna energija sačuvana i sada sam mislio podijeliti ukupnu energiju u male pakete pa im pridruživati čestice.. u biti, ne znam ni sam što bi.
Hajmo teoretičari, pomozite studentu u njegovim jadima
U biti, profa hoce da sami izvedete Maxwell-Boltzmannovu raspodjelu, bez da unaprijed znate sto trebate dobit. No ti ocito zelis pomoc sa strane (u cemu nema niceg loseg), pa ne vidim razloga zasto onda ne bi u nekoj knjizi naprosto pogledao teorijski izvod te raspodjele. Imas ju npr. u Supek I.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2007., 15:00   #35
Sinoć sam vidio ovo pitanje i došlo mi je glupo.
Quote:
Sada mi trebamo, logikom i mislim, napraviti raspodjelu brzina bez ikakvog predznanja iz termodinamike i statističke fizike.
Maxwell i Boltzmann su imali itekakvo predznanje, ako ništa drugo da gustoća čestice u potencijalu eksponencijalno pada. To su mogli vidjeti na promijeni tlaka zraka s visinom (vidjeli bi i ovisnost o temperaturi exp(-E/kT) ).
Mogi su znati i particionu funkciju, a tada minimizacijom dobiti konstante.
Ako pak sve to znaju, i ti znaš, onda (i skeptik je isto rekao) jednostavno pogledaš u Šipsov udžbenik i prepišeš izvod.
Nije mi jasno koliko mora biti tvoje neznanje prije početka izvoda?
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 12:45   #36
zadatak :)

eh ovako, ljudi moji....
Prijatelj i ja smo rijesavali jedan zadatak i negdje smo zapeli... glasi ovako: Tijela se krecu brzinama v1=20m/s i v2=40m/s pod uglom od 60stepeni jedno prema drugom.odrediti brzine prvog tijela u odnosu na drugu i obratno.
andromedah is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.10.2007., 13:41   #37
Quote:
andromedah kaže: Pogledaj post
eh ovako, ljudi moji....
Prijatelj i ja smo rijesavali jedan zadatak i negdje smo zapeli... glasi ovako: Tijela se krecu brzinama v1=20m/s i v2=40m/s pod uglom od 60stepeni jedno prema drugom.odrediti brzine prvog tijela u odnosu na drugu i obratno.
Ako si uzmemo da se tijelo A krece ravno,a tijelo B pod kutem prema tijelu A,tada će zapravo gledano po stazi tijela A tijelo B imat jednaku brzinu.

Ako pak gledamo po stazi tijela B,tada se tijelo B kreće 4 puta brže od tijela A.
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 15:16   #38
zapravo...rjesenje je jednako i za jedno i za drugo v12=v21...to je ono sto nas buni....ali tnx...
andromedah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 18:12   #39
Quote:
andromedah kaže: Pogledaj post
zapravo...rjesenje je jednako i za jedno i za drugo v12=v21...to je ono sto nas buni....ali tnx...
Kak? Nacrtaj si skicu i recimo da kreću 2 tijela točno jedan iznad drugog tako da gledano sa strane su u ravnini.
Recimo da se ono gornje tijelo strmopizdi prema ovome ispod,ali pod kutem upada od 60°.

Ako je gornje tijelo ono s brzinom 40,a doljnje s 20. I gdje će se presjeći?
Naravno stići će do iste točke u isto vrijeme. Kako to dokazati? Gledajmo kako se giba ovo brže tijelo. Trebamo izračunat njegovu brzinu,ali linearno gledano (po sporijem tijelu). Možeš to računat po pitagorinom poučku jer se radi o pravokutnom trokutu. Ja sam to računal pomoću kosinusa. cos60° * 40 =20 jer tijelo pada pod tim kutem. Dakle 20 = 20

Ali sad to nacrtaj,ali tako da je iznad sporije tijelo i da se ono strmopizdi prema bržem tijelu koje se giba po horizontali.
Opet možeš računat po pravokutnom trokutu jer znaš kutove 60° i 30°. Ja sam pak to s cos60° * 20 = 10, a 10<40 i nemože biti isto.
Točnije izračunaj koliko je duga ona linija koja nastaje presjecanjem ovog vektora 20 na vektor 40 i opet dobiš da se vektor 40 dijeli na 10 i 30.

Nije isto u oba slučaja
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2007., 18:23   #40
eh znam...al moj profa tvrdi drugacije... a i u knjizi tak pise...tocna postavka ide ovako (samo je ovo gore bilo u skracenom obliku)...dva camca se krecu po mirnoj vodi brzinama v1 i v2 (20 i 40 m/s pod uglom 60stupnjeva jedan prema drugom. odrediti brzinu prvog u odnosu na drugi i brzinu drugog u odnosu na prvi...i ne moze bit v12=v21, al nikako.... al hvala... mrzim ove zadatke s camcima i brodovima, uvijek negdje neka kvaka... moze li neko rijesiti ovaj: camac se krece brzinom v=10m/s u odnosu na vodu u rijeci pod uglom 120 stupnjeva u pdnosu na smjer njenog toka.Ako je brzina vode u rijeci, u odnosu na obalu v1= 1,11m/s, odredi rezultantnu brzinu camac u odnosu na obalu....
andromedah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:53.