Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.02.2011., 00:22   #1
Napad psa

hm pokusat cu u kratkim crtama objasnit sta mi se dogodilo pa sad ni sam nisam pametan sta napraviti! svaki savjet je dobrodosao!

dakle setao sam sa svojim aljaskim malamutom ( 8mj) i sreo prijatelja sa stafordom ( 3 mj), stali smo uz kraj ceste i pricali dok su se psi malo lizali, igrali itd. psi su na povodcu bili, miroljubivi oba. odjenom je dotrcao neki ogroman njemacki ovcar ( pas 10 godina u boxu, nije vidio ni covjeka ni psa, asocijalan i divlji, gazda ga pustio valjda da se seta?) i skocio uz mene na psa divljacki, ja sam pokusao ga maknut, vikat gurat i prijatelj isto, a taj pas sve luđi, krvolocan totalno, ja sam svog dignuo u zrak da mu pusti vrat, tukli po ovom a ovaj ne pusta, krvi ko u pric, mislio sam da ga je zaklao vec, pa je uskocio i susjed i udario ga nekom granom. pas se makne 10 metara od nas, moj lezi u lokvi krvi, ne mice se, onaj se opet zaleti na njega, meni strga trapke al nije me ugrizao i baci se opet mi na psa. slupao sam mu nekako tu gadnu njusku i otisao je prema doma, ja sam nosio svog psa kuci a gazda od psa gledao to iz kuce!
zvao sam policiju, nemoram ni napominjat kako su riejsili to, nikako jer tip nije htio otvorit ni njima vrata! sad me zanima sta dalje? jel zna netko kolike su kazne? dal mi ga se isplati tuzit privatno? ja nemam ozljeda, dakle nije mene ugrizao! bio sam na hitnoj za smirenje, imam zapisnik i od policije! help jer meni se cini najprivlacnije rjesenej da ja to sam rijesim s njim u 4 oka
kkrriiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 08:30   #2
d

imaš knjižicu psa u kojoj si upisan kao vlasnik, ako je pas mikročipiran također piše da si vlasnik kad to očita veterinar. tako bi trebalo biti i kod vlasnika njem.ovčara...e sad ak je ovak na divljaka taj pas, moguće da ga nije čipirao vlasnik.
ugl...prijavi policiji napad na sebe i svog psa, imaš svjedoka, znaš tko je to učinio, inzistiraj da izađu na teren ponovno i na prijavi. imao sam sl.iskustava, međutim nije mi nitko tako ozlijedio psa da bih išao na policiju...rješavao sam u 4 oka sve ...ali to nije rješenje, pogotovo u ovoj situaciji.
ajd javi baš što je bilo dalje. sretno !!
jerfra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 14:34   #3
Što se tiče policije, oni će podnijeti prekršajnu prijavu (za držanje psa bez nadzora) i nije bitno je li čovjek zatečen ili nije, naći će ga neki drugi dan. O događaju će obavijestiti i veterinarsku inspekciju koji će mu doći pogledati psa. Ništa od toga nema veze s tobom, jer ide po službenoj dužnosti. Što se tiče tvoje eventualne privatne tužbe, imat ćeš zapisnik od policije, liječničku i veterinarsku potvrdu, a na kraju potraži odvjetnika koji će ti najkvalitetnije znati reći kakve su mogućnosti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 17:38   #4
I što je bilo na kraju sa tvojim psom? Uginuo je od ugriza?
Pitanje za Drota, dali se ova opisana situacija može protumačiti kao krajnja nužda, i da su kkrriiss i njegov frend, da bi otklonili napad od svojih pasa, a i sebe (spominju se potrgane traperice), imali pravo i ubiti tog psa-napadača?!
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 19:09   #5
hvala lijepa na savjetu ljudi, eto ja kontaktirao odvjetnika i danas navecer cemo znat sta i kako dalje za tuzbu!
ma sve je to super zavrsilo kako je moglo, bila nedjelja popodne, puno ljudi, zena, cura se seta s djecom i psima po toj cesti, tako da kad sad vidim zapravo je prava sreca da se nis nije dogodilo gore!
srecom moj pas je dobro, malamut ima gustu i dugu dlaku,ono da ga uhvatis posteno za vrat nije bas lako tako da je ziv i zdrav!
nije meni ni do tuzbe ni do para, ali taj vlasnik nije ni dosao kasnije do mene ad vidi kako sam, ni nis, ono sramota od covjeka! po meni svog psa je il sam trebao ubit il odvest i njega veterinaru, on ga je samo zatvorio u box! nemam rijeci za takvog covjeka..
Torcida, ja da sam uspio ja bi ubio onog psa tamo na mjestu, ali eto nas troje smo ga jedva jedva maknuli!
nisam cuo da bas cesto stari psi napadaju mlade ovako bez povoda, a pogotovo kad vidis da si jaci i da pas lezi, pa opet se vratit na njega jos gori? tako krvolocnog psa nisam vidio ni na youtubeu bome, ono samo da mu je zaklat protivnika! definitivno tog psa treba uspavat samo neznam ko je nadlezan za to?
sreca je da me je samo ogrebao, tj nije me usipo ugrist posteno, neznam jel se ti psi uspavaju tek kad nekom otkinu ruku il nogu? po reakcijama policije( ove dvojice koji su kod mene bili) kao da to nije nis ozbiljno, skoro da me nisu pitali zasto sam ih pozvao a ja se bijesan tresao i bio na hitnoj do ponoci!
uglavnom sve je dobro zavrsilo i nadam se da ce taj tip dobit sta zasluzuje!
kkrriiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 19:24   #6
Glavno da ste ti i frend dobro, a isto tak i vaši psi. Kad si spominjao tečenje krvi, nepomično ležanje...pomislio sam na najgore...ali jak je to peso trebao si to odmah napisati u prvom postu, da se ne brinemo.
Najbolje ćeš, i već jesi, napravio, da angažiraš odvjetnika, a onda je na institucijama pravne države da (ne)djeluju.
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 19:58   #7
Quote:
Torcida Vž kaže: Pogledaj post
... dali se ova opisana situacija može protumačiti kao krajnja nužda, i da su kkrriiss i njegov frend, da bi otklonili napad od svojih pasa, a i sebe (spominju se potrgane traperice), imali pravo i ubiti tog psa-napadača?!
Trebali bi znati više elemenata, ali vjerojatno bi bila riječ o krajnjoj nuždi.


Quote:
kkrriiss kaže: Pogledaj post
... nisam cuo da bas cesto stari psi napadaju mlade ovako bez povoda...
Zvučat će kao klišej, ali obično je stvar u vlasniku, a ne u psu.


Quote:
kkrriiss kaže: Pogledaj post
... po reakcijama policije( ove dvojice koji su kod mene bili) kao da to nije nis ozbiljno, skoro da me nisu pitali zasto sam ih pozvao a ja se bijesan tresao i bio na hitnoj do ponoci!...
Na žalost, nama su takvi (i gori) prizori svakodnevni, tako da nam propada empatija. Profesionana deformacija.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 20:03   #8
moram priznati da me cudi da policija ovakve slucajeve ne tretira kao napad oruzjem
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 21:50   #9
Odgovor je jedostavan. Zakon takve slučajeve ne tretira kao napad oružjem.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 00:21   #10
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Trebali bi znati više elemenata, ali vjerojatno bi bila riječ o krajnjoj nuždi.

Istina je da mi ovdje na forumu, ne možemo donositi "presude" prema, uobičajeno jednostranom, iznošenju činjenica, ali uzevši u obzir ovo što nam je kris opisao, po meni je to čista krajnja nužda.
U prvom postu sam samo pitao, što bi bilo da su ubili psa, ali nisam precizirao, pa da ovaj put preciziram; da je pas ubijen sa oružjem (naravno, kojeg legalno posjeduje)? Kako bi se ta situacija rasplela?
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 01:41   #11
Da skratimo priču, ako gledamo samo čin opasnosti i pucanje s ciljem otklanjanja te opasnosti, bez problema bi se moglo raditi o krajnjoj nuždi i radilo bi se o potpuno legalnoj uporabi vatrenog oružja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 02:26   #12
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Da skratimo priču, ako gledamo samo čin opasnosti i pucanje s ciljem otklanjanja te opasnosti, bez problema bi se moglo raditi o krajnjoj nuždi i radilo bi se o potpuno legalnoj uporabi vatrenog oružja.
Da skratimo, taj odgovor se čekao
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 03:43   #13
Ne mogu vjerovati kako kao imatelji pasa, što mi podrazumjeva i ljubitelje pasa, olako raspravljate o ubojstvu toh NJOa

Nije vam palo na pamet da je pas zlostavljan, i da bi mu možda trebalo pomoći????

NJO da je htio napasti i ozlijediti pokretača teme, vjerujte da bi to napravio - i jako, jako bi ga ozlijedio!

Tko bi pucao na moje NJOe u "nužnoj obrani", vjerujte da bi ih mi branili na isti način u nužnoj obrani!

I još jedno pitanje za Drota13!
Tko, osim službenih osoba sa dozvolom posjedovanja oružja ima pravo nositi isto sa sobom u šetnju?
Koliko sam ja upućena dozvola za posjedovanje oružja ne podrazumjeva da to oružje možeš nositi zahalkano za pojasom na kavicu u grad.
Ili se varam...

PS - obzirom da nije napadnut vlasnik nego pas, vlasnik NJOa će platiti porekršajnu prijavu (ako se izričito utvrdi da se je radio o tom psu - ali retroaktivno je to malo teže utvrditi) radi držanja psa bez nadzora, i eventualne vet. troškove - koje kao što vidim nije bilo.
__________________
"Kuća bez dlaka i cvijeća nije dom!"
Arvena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:12   #14
Da se nadovežem na temu! imao sam i ja sličan slučaj.
Kod bake na selu, gdje sam i odrastao, uvijek smo imali psa.
Isto tako i susjed.
Psi su uviek bili pušteni, nikada nisu nikoga ugrizli, napadali djecu i sl. Slobodno šetali po dvorištu.
AKo bismo brat ili ja isli u šetnju, uvijek sa nam idu i naš pas i susjedov i obratno.
Pred nekoliko godina, u sumrak, susjed ide u šetnju, i lovac iz susjednog sela puca u pse, bez da j i vidio da je susjed u blizini. Znači mogao je pogoditi i njega. Pogađa mog psa i otkida mu prednju nogu. Vozim veterinaru-on zove nekoliko puta policiju da dođu to vidjeti, jer kao'što bi dolazili, i kad su došli, a što da sad rade, još nisu imali takav slučaj.
Ujutro došli kod mene! Kasnije sam od ljudi saznao da im dotični lovac nikad nije htio otvoriti vrata ili se javiti na telefon. No uspjeli su ga 'naći' jednom kod kuće i navodno uzeli oružje. To mi je rekao policajac da je moguće ako se ustvrdi da je pucao sa udaljenosti manje od 300m od kuća.
president0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:37   #15
Pas je možda zlostavljan, ali kako će mu pokretač teme pomoći, kad onako napadne njegovog psa, a i sam bude ugrožen?! Kako je i Drot napisao, vjerojatno je stvar u lošem vlasniku, pa bi on trebao biti primjereno kažnjen.

Pokretač teme je također napadnut, spominju se poderane traperice, ali se na sreću pas-napadač orijentirao na krisovog psa.


Postoje i civili koji imaju dozvole za držanje i nošenje, a to znači da pištolj smije biti napunjen, ali ne smiju nositi kao Drot za pasom, vidljivo, već prikriveno nošenje. U spomenutoj situaciji napada psa, mogu se naći i osobe koje imaju oružje registrirano kao lovačko ili za osobnu zaštitu, a koje oni moraju prenositi u odgovarajućim kovčezima, odvojeno od streljiva. To bi ih svakako usporilo u možebitnoj reakciji na napad psa, ali vjerujem da bi uspjeli odreagirati na vrijeme, jer, ne zaboravimo na kraju, čovik je čovik, a pas je pas.
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena

Zadnje uređivanje Katrin : 24.02.2011. at 16:09.
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:40   #16
mene i moga psa, terijera u šetnji i na povodcu napao susjedin pas, koji se btw šeta po ulici bez nadzora. nakon nebrojeno puta kako sam je upozorio, desilom se sranje. srećom sam uspio psa dignuti u zrak ali u tom metežu me je zakačio njezin po ruci. ništa strašno, ali sam ipak otišao na policiju i na traumu.

epilog: ona kod SZP kazna 400 kn.
ja kod odvjetnika, nakon 6 mj je platila za moju ozljedu 4 tkn, od toga tisuća odvjetniku, a mojih 3 tkn sam uplatio u azil za napuštene pse.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 16:21   #17
Hmm cudno mi je da ljubitelji i vlasnici pasa na ovoj temi rspravi govore o psu koji je napao kao jedinom problemu, a nitko ne govori o ljudskom cudovistu koje ga je vjerojatno zlostavljalo, a pokazalo se da nije reagiralo ni kada je ljudski zivot bio ugrozen. Nekoliko puta mi se dogodilo na mi pitbul i NO napadnu psa i svaki put je moj muz odlazio na vrata vlasnicima i tukao se sa vlasnicima jer su oni odgovorni (psi su bili slobodni i bez korpe), a ne zivotinje. Za svako sranje koje moj pas napravi - ja sam odgovorna, ne pas.
metropolitan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 16:32   #18
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Da skratimo priču, ako gledamo samo čin opasnosti i pucanje s ciljem otklanjanja te opasnosti, bez problema bi se moglo raditi o krajnjoj nuždi i radilo bi se o potpuno legalnoj uporabi vatrenog oružja.
Otkad treba postojati krajnja nužda da bi ubio psa koji te napadne? Vatreno oružje se nije spominjalo u pitanju. Mislim, ja bih ubio psa i za puno manje od ovakvog krvoločnog napada, ne želiš valjda reći da postoji prekoračenje nužne obrane prema životinji?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 16:39   #19
ARVENA o cem ti pricas???
cek sad mi (JA) tu ispadam ko neki mrzitelj zivotinja i psa??? pa sve bi dao za svog psa...
jel mene zbilja treba pola falit, sta trebam ostat bez noge il ruke pa da bi se to tretiralo ko napad na mene?!
taj pas je napao svih oko sebe, na mene je krenuo i krenuo me ugrist za nogu, srecom nekak sam se izmaknuo pa me samo zakacio po trapkama i imam ogrebotinu, udario sam ga pa se dao na mog psa... i sad da ja tom psu idem pomoc il da ga zalim?!
mislim znam i ja da nije pas kriv koliko gazda, ako ga vec odgoji tako da ga nepusta iz boxa i da bude SAMO cuvar, pa onda nek ga i drzi u boxu, nemozes ti njega nakon 8 godina pustit da se seta ulicom! i kako se tom psu vise pomogne? kad mu se nitko ne smije ni priblizit?
kazes da nema vet troskova??? naravno da ih ima, 2 dana sam s psom isao kod vet i jos pije antibiotike 2 put dnevno!
stavio bi slike od psa tu da ga vidis al neznam kako, tj kaze mi da je prevelika slika, a nemogu je toliko smanjit da se normalno vidi, il neznam kako

GIRLING sta ti je trebalo za odvjetnika? vidim da ej slican slucaj, i mene je dakle zakacio al srecom nis strasno!
ja imam dakle zapisnik od policije, zapisnik od vet di sam psa vodio i zapisnik iz hitne di sam ja otisao... jel treba jos nesto?

metropolitan - ma nisi me shvatila, slazem se ja s tobom da nije pas jedini krivac, tj pas je takav postao zbog gazde!
al ti mislis da pas zna da je to sta je napravio da je krivo? sta da mu ja napravim? (inace koliko ja znam tom psu to nije prvi napad)
i svatko odgovara za svog psa naravno, pa moj je miroljubiv al opet nikad ga ne pustam bez nadzora! svasta se moze dogodit...
kazes da je tvoj muz odlazio vlasnicima? to sam i ja mislio, da! al sta, dodjem tamo, polomim budalu i onda jos on mene tuzi? jer bi, jer je kreten kojeg ni rodjena majka ne voli!

Zadnje uređivanje Katrin : 24.02.2011. at 17:00.
kkrriiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 16:55   #20
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Otkad treba postojati krajnja nužda da bi ubio psa koji te napadne? Vatreno oružje se nije spominjalo u pitanju. Mislim, ja bih ubio psa i za puno manje od ovakvog krvoločnog napada, ne želiš valjda reći da postoji prekoračenje nužne obrane prema životinji?
Nećeš valjda ubiti nečijeg psa iz čista mira, ili ako samo zalaje na tebe, zar ne?!

Dakle, u ovoj navedenoj situaciji, kako je Drot potvrdio, uporaba vatrenog oružja bi bila opravdana, dok za slučaj da je ovaj pas-napadač samo lajao i pjenio se, ali na razdaljini od nekoliko metara, te nakon nekoliko trenutaka podvio rep, mislim da nebi bila potrebna upotreba vatrenog oružja.
__________________
MIŠO - Legenda za sva vremena
Torcida Vž is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:47.