Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2014., 11:03   #2781
Pozdrav!

Malo se u posljednje vrijeme informiram o fondovima s obzirom da mi uskoro istječe oročena štednja, a kamate na novo oročenje su mizerne..pošto još nemam znanja, iskustva niti sredstva za vlastito baratanje dionicama, zanima me koji dionički fond bi preporučili u HR? Dakle, zanima me dugoročno, najmanje 3 godine, uplaćivao bih svakih mjesec-dva pomalo. Ako netko ima iskustva ili info za KD Victoriu i OTP indeksni, neka podijeli, ta dva su mi zanimljiva, ali naravno, sve preporuke su dobrodošle!
Nerox is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 15:01   #2782
Kad vec nitko nece odgovoriti, moram ja.
Dakle, oba fonda su vezana uz HR dionice. Ako vec zelis ulagati u dva fonda, odaberi tako da nisu oba vezana za isto trziste. Znas ono... ne sva jaja u istu kosaru. Mozda da ti jedan bude vezan uz americko trziste.
Inace tvoj post me potaknuo da bacim oko na hrportfolio, i vidim sad da neki fondovi u ovoj godini imaju vrlo lijepi prinos. Neki cak i 30%!
KD pise da ima 24% keša na racunu. Interesantno.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 08:33   #2783
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post
KD pise da ima 24% keša na racunu. Interesantno.
Imitiraju Buffeta
kinas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 20:39   #2784
Upadam kao padobranac ispricavam se,citao sam samo zadnje 3 strane.Ako mi neko moze pribliziti zbog cega su ove godine fondovi,dionicki i mjesoviti narocito,toliko neproporcionalno narasli(15-30 i vise%)?Tim prije mi je cudno sto uglavnom ulazu na HR trzistu.

Alianz Portfolio i Equity,isplati li se po vama dugorocnije?Vidim,imaju fin prinos,a opet ne osciliraju toliko.Hvala
Baggio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 12:23   #2785
Vraća se kapitalizam i bit će dobrih berbi
__________________
GoldenSurferFromCroatia is comming - look busy.
GoldenSurferFromCRO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 00:10   #2786
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Nisam (još) tamo ulagao. Razmišljao sam o ALTA TURKEY i Amundi Funds Equity Global Luxury And Lifestyle
Neno,

Molim te ako nije problem da mi objasniš zašto su tebi Alta turkey i Amundi Funds Equity Global Luxury And Lifestyle dobri fondovi za ulaganje, ja kako gledam njihovo kretanje ne uljeva mi baš nadu da će rasti.
Laik sam i za sada mi je domet gledati kako se fond ponašao u prošlosti (jeli imao ozbiljnih padova) i eventualno što mu je osnovna namjena ulaganja a što iščitam iz njegova imena.

Meni su nekako najzanimljiviji: Infond Life, EEF Equity Pharma LTE - R ili RCM HealthCare Aktien

Volio bi čuti vaš komentar
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 07:11   #2787
Quote:
marioxp kaže: Pogledaj post
Neno,

Molim te ako nije problem da mi objasniš zašto su tebi Alta turkey i Amundi Funds Equity Global Luxury And Lifestyle dobri fondovi za ulaganje, ja kako gledam njihovo kretanje ne uljeva mi baš nadu da će rasti.
Laik sam i za sada mi je domet gledati kako se fond ponašao u prošlosti (jeli imao ozbiljnih padova) i eventualno što mu je osnovna namjena ulaganja a što iščitam iz njegova imena.

Meni su nekako najzanimljiviji: Infond Life, EEF Equity Pharma LTE - R ili RCM HealthCare Aktien

Volio bi čuti vaš komentar
Tada mi se tako činilo, to je bilo prije par mjeseci, odavno nisam pogledao kako sada stoje
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 19:28   #2788
Pozdrav raja,
prvo da sam vas pozdravim.

Prelisto sam dosta teme ali su vecinom stari postovi pa sam se najvise fokusiro na novije postove. Odavno se informisem i pratim kako,sta, gdje i kuda sto se tice investiranja u fondove. Zivim u BiH i kod nas jos uvijek nije zazivilo takvo nesto ima Raiffeisen Balance koji ti daje do 5% i plus 2% njihove vodenje 0,5% prema banci bukvalno za nista onda ulazem

Vidim da u hrv ima bas dosta banaka koje to rade i planiram doci tamo pa investirati u neku, najbolje bi bilo u eurima da mogu i da je inostrano ulaganje.

Vidim da je PBZ Global dosta lose poslovao tek se sad dize, PBZ Bond isto tako ( je li oni inace lose posluju ili ? ).

Od Raiffeisena mi se svidja DYNAMIC i WORLD, mislio sam vecinu u dynamic staviti a ostali dio rizikovati u world ?

Sta je sa Erste Adriatic Bond, izgleda da fino posluju? kakvi su oni po vama?

I za kraj Allianz Portfolio zar je moguce da ovako dobro posluje a vidim i na hrportfolio da su oni dobili nagradu za najbolji mjesoviti investicijski fond, da li se u njih pouzdati.

Volio bih da mi neko pomogne oko izbora banke gdje bi vi trenutno ulozili i u koji fond ? da dodjem sto prije do Zagreba, dok imam ustedjevine )
anelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 19:56   #2789
Još jednom, naknada za vođenje je već uračunata u objavljenu dnevnu cijenu udjela. Tako da ako fond ima prinos 5% i naknadu godišnju 0.5%, znači da zapravo ima prinos 5.5% ali kad se oduzme naknada dobije se objavljenih 5%.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 22:17   #2790
Quote:
sebastijan72 kaže: Pogledaj post
Još jednom, naknada za vođenje je već uračunata u objavljenu dnevnu cijenu udjela. Tako da ako fond ima prinos 5% i naknadu godišnju 0.5%, znači da zapravo ima prinos 5.5% ali kad se oduzme naknada dobije se objavljenih 5%.
Znan,znam to i ovaj allianz ima fkt visoke naknade za sve. Jesil ti ulozio u nesto vidim da si se i ti raspitivao prije par mjeseci ?
anelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:50   #2791
Bježi od fondova pogotovo naših, ti samo donose profit kad dionice rastu 300% oni donose 5-6x manje, kad padaju onda padaju ko da su 100% u dionicama.
Ovaj rast u 2014 je zato što su se oni prvi koji su na vrijeme pobjegli i nešto naivaca koji su sve izgubili u padu 2008 nadalje, vratili misleći ušićariti nešto, jer su se ponadali da ne može niže i da je stao pad, naravno kad malo sve zakašlja prvi će biti na "obaraču" tj kliku na kompjuteru za prodaju udjela i onda se sve ruši ko kula od karata kako se i napumpalo. Fond menadžeri kupuju dok im ti prebacuju lovu iz novčanih gdje su se dugo vremena gnojili, ali isto tako jednim klikom kad se ovi povuku će otić sve u k..c. Uostalom priče da tu ulažu neki strani investitori su glupost.
Neke dionice su već debelo prepumpane..
dok imaš šteđevine bolje ne dolazi U Zagreb, akad već dođeš potroši na ku..ve jer ja ovim fond managerima ne bi dao ni ovce da mi čuvaju. Pokazali su svoju "uspješnost" 2008
vspec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 18:13   #2792
Quote:
anelko kaže: Pogledaj post
Znan,znam to i ovaj allianz ima fkt visoke naknade za sve. Jesil ti ulozio u nesto vidim da si se i ti raspitivao prije par mjeseci ?
Ma držim zasad većinu u novčanim jer nemam baš muda za ulagat u dioničke trenutno u HR. (da ne bi bilo nismo znali, pričam samo o par desetaka tisuća kn, nisu neke velike sume)

Al zasad lijepo rastu fondovi i već dugo se premišljam da stavim nešto u KD Victoria, al dok sam se ja premišljao on je narastao 30-ak % i sad više nemam volje

A i ovako mi se čini privlačnim ideja ulupat pare u neki američki fond koji ulaže u medicinska i farmaceutska područja ali to još moram pomnije istražiti.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:09   #2793
Uglavnom, iz višegodišnjeg osobnog iskustva mogu preporučiti kupnju udjela fondova pod upravom Allianz Investa.
__________________
Knowledge is the only instrument of production that is not subject to diminishing returns. ― John Maurice Clark
VeVi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 23:02   #2794
Zašto?
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2014., 14:05   #2795
Quote:
kinas kaže: Pogledaj post
Evo da javim, operacija "Slovenski fondovi" je uspješno startala. Dobio sam od njihove Porezne službe slovenski porezni broj, s njim otvorio račun u SKB banci, i s lovom s tog računa kupio prve udjele u Amundi fondovima (SKB ih prodaje u SLO). Komplkacija nije bilo, na Poreznoj su bili brzi, trebala mi je samo osobna, na banci isto tako.. To je normalan svijet, kad im nosiš novce nitko ne pravi probleme Malo je potrajala prva kupovina fonda, bio sam u jednoj provincijskoj poslovnici SKB-a (ta mi je najbliža). Hrpa papirologije, no nije problem, većina tih papira su zaštita nas ulagača po zahtjevu regulatora, ali sve je korektno odrađeno i za oko tjedan dana sam na kućnu adresu dobio potvrdu o kupljenim udjelima, kao i kod nas.

Koje fondove Amundi nudi u SLO možete vidjeti na ovom linku, preporučam indeksne naravno..

http://www.skb.si/osebne-finance/inv...a-amundi-funds
Kinas, jel možeš malo detaljnije opisati šta ti je bilo potrebno za to sve i kako si napravio.
Koliko kužim prvi korak je dobivanje slovenskog poreznog broja u poreznoj službi, jel mogu samo doći s hrvatskom putovnicom ili osobnom i poreznoj službi samo zatražiti porezni broj.
Sljedeći korak je otvaranje tekučeg računa u nekoj banci polaganje novca na račun i onda kupnja udjela u fondu.

Pozdrav,
__________________
Das Leben ist zu kurz, um schlechten Wein zu trinken

Život je prekratak da bi pio loše vino
marioxp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 20:21   #2796
bok svima, imam jedno pitanje sto mi nije jasno, oprostite ako je glupo nov sam u ovome pa se raspitujem.
Ako ulozim u fond 10,000 kn, a vrijednost fonda narasla je 10%, znaci da sam ja zaradio 1000 kuna i trenutno imam 11,000 kn.
E sada, kako ja ubiti dobim tu zaradu? Jeli se to isplacuje kao dividenda ili ja moram prodat svoj udio fonda da bi dobio tih 11,000 kn? oprostite ako je glupo pitanje
Arkhane is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 22:24   #2797
Moraš prodati udio.

Uplatiš 10000kn i kad vrijednost udjela poraste za 10% ti više nemaš 10000kn nego 11000kn u fondu. I možeš recimo prodati 1000kn, pa ti to bude kao dividenda nekakva a 10000 ostaviš unutra. Ili ostaviš sve da se skuplja. Ili propadne
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2014., 23:05   #2798
Hvala na odgovoru.
Ako ostavim da se skuplja, onda cu i vise zaradivat? Mislim 10% od 1100 je vise neg 10% od 1000 jel? Al se moze dogodit znaci da tih mojih 11000 u fondu koje sam zaradio padnu na nize ? to nije lijepo :/
Arkhane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 00:14   #2799
Quote:
Arkhane kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Ako ostavim da se skuplja, onda cu i vise zaradivat? Mislim 10% od 1100 je vise neg 10% od 1000 jel? Al se moze dogodit znaci da tih mojih 11000 u fondu koje sam zaradio padnu na nize ? to nije lijepo :/
pa u tom slucaju podignes pare, ako krene padati vise od 6-7% ne isplati se rizikovati dalje
anelko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 10:25   #2800
Quote:
Arkhane kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru.
Ako ostavim da se skuplja, onda cu i vise zaradivat? Mislim 10% od 1100 je vise neg 10% od 1000 jel? Al se moze dogodit znaci da tih mojih 11000 u fondu koje sam zaradio padnu na nize ? to nije lijepo :/
Da, točno si to rekao. U svakom ulaganju imaš rizik nekakav. Pogledaj si na hrportfolio grafove itd pa ćeš vidjeti kako su fondovi rasli i padali, pogotovo dionički.

I ako ulažeš u neki fond većeg rizika onda to ulaganje mora biti na dulje vrijeme, a ne da na prvi mali pad odma panično vadiš pare. Ako ulažeš na kraće vrijeme uloži u neki novčani.
sebastijan72 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:47.