Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2006., 10:39   #21
Potpisujem kemik...
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:49   #22
Koliko se ja sjećam pitanje u upitniku je "jeste li imali odnose s osobom istog spola?" što automatski uključuje i lezbijke. Ali odredba je u svakom slučaju iznimno diskriminirajuća, jer smatram da homoseksualna populacija dosta više pažnje posvećuje zaštiti baš zato što je okarakterizirana kao "visokorizična".

Ako ovo uopće čita netko od ikakvog značaja, tko može promijeniti nešto - možda bi bilo bolje da se pitanje preformulira u "Jeste li tijekom protekla 3 mjeseca imali rizičnih spolnih odnosa?". To bi uključilo i heteroseksualnu populaciju koja je imala rizičen odnose. Krv prikupljena od osoba koje bi u svom upitniku odgovorile na to pitanje potvrdno mogla bi se tretirati s dodatnom kontrolom i ne puštati u optjecaj iduća tri mjeseca te nanovo testirati prije upotrebe, zar ne??
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:51   #23
dobro, kaj fakat nitko od vas nije otisao na link koji sam dala?

zakaj se ja trudim uopce?

Quote:
HZTM kaže:
Trajno odbijanje darivatelja:
1. Trajno se odbiju od davanja krvi osobe koje su bolovale ili sada boluju od teških kroničnih bolesti dišnog i probavnog sustava kao i osobe koje boluju od bolesti srca i krvnih žila, zloćudnih bolesti, bolesti jetre, AIDS-a, šećerne bolesti, živčanih i duševnih bolesti.
2. Trajno se odbijaju osobe s ponašanjem visokog rizika:
- ovisnici o alkoholu ili drogama,
- muškarci koji su u životu imali spolne odnose s drugim muškarcima (homoseksualni odnosi),
- žene i muškarci koji su imali spolni odnos s prostitutkama,
- osobe koje često mijenjaju seksualne partnere (promiskuitetne osobe),
- osobe koje su uzimale drogu intravenskim putem,
- osobe koje su liječene zbog spolno prenosivih bolesti (sifilis, gonoreja),
- osobe koje su HIV-pozitivne,
- seksualni partneri gore navedenih osoba.

Privremeno odbijanje darivatelja:
Privremeno se od davanja krvi odgađaju osobe:
- s lakšim akutnim bolesnim stanjima (prehlade, poremetnje probavnog sustava, smanjenog željeza u krvi i sl.),
- nakon operativnih zahvata,
- nakon primanja transfuzija, primanja nekih cjepiva,
- s lakšom poremetnjom krvnog tlaka, te
- žene za vrijeme menstruacije, trudnoće i dojenja.

mislim da se dosta jasno vidi da su sve kategorije koje ste vi naveli lijepo napisane kao oni koji NE smiju davati krv.

I dalje, ma koliko to nepopularno zvucalo, mislim da je popis u redu.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:56   #24
Pa i ja se pitam zakaj se trudiš - svi smo pročitali taj tekst, ali govorim o upitniku koji se potpisuje tamo pred doktorom! U kojem svojim potpisom jamčiš za točnost odgovora!

Osim toga zar ne smatraš da je glupo da si za cijeli život onemogućen davati krv ako si ijednom u životu imala odnos s osobom istog spola!!!

To što to piše na stranicama HZTM-a - ne znači da je to u redu!
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 10:58   #25
Quote:
Primostenac kaže:
Osim toga zar ne smatraš da je glupo da si za cijeli život onemogućen davati krv ako si ijednom u životu imala odnos s osobom istog spola!!!
zao mi je, ali ne smatram.

posto ne postoji krivicna odgovornost za ono sto se potpisuje pred doktorom, ne ne smatram da je to glupo
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:16   #26
Pa baš zato što ne postoji nikakva krivična odgovornost i ne postoji način da se provjeri istinitost navoda - kompletne su odredbe glupe. I misliš da sprječavaju ikoga tko želi darovati krv da to i učini???

Po meni bi bolje bilo da ako ti jednom nađu nešto u krvi - zabilježe te u kompjuteru i više ne žele primati krv od tebe. A dok želiš i možeš davati - daj.
Ionako stalno nedostaje krvi, a na ovaj se način odbijaju i potencijalno dobri, zdravi darovatelji.
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:20   #27
Quote:
Primostenac kaže:
Po meni bi bolje bilo da ako ti jednom nađu nešto u krvi - zabilježe te u kompjuteru i više ne žele primati krv od tebe. A dok želiš i možeš davati - daj.
By all means, odi to objasni covjeku koji je dobio HIV jer netko tko se bavio nezasticenim seksom nije to htio priznati u formularu HZTMa!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 11:41   #28
Nek mu objasni onaj tko je od strane HZTM-a napisao proceduru o testiranju krvi, a da nije pritom uzeo u obzir manjkavost testa i ograničenje od 21 dan!!!
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 12:27   #29
HZTM kaže:
Trajno odbijanje darivatelja:
1. Trajno se odbiju od davanja krvi osobe koje su bolovale ili sada boluju od teških kroničnih bolesti dišnog i probavnog sustava kao i osobe koje boluju od bolesti srca i krvnih žila, zloćudnih bolesti, bolesti jetre, AIDS-a, šećerne bolesti, živčanih i duševnih bolesti.
2. Trajno se odbijaju osobe s ponašanjem visokog rizika:
- ovisnici o alkoholu ili drogama,
- muškarci koji su u životu imali spolne odnose s drugim muškarcima (homoseksualni odnosi),
- žene i muškarci koji su imali spolni odnos s prostitutkama,
- osobe koje često mijenjaju seksualne partnere (promiskuitetne osobe),
- osobe koje su uzimale drogu intravenskim putem,
- osobe koje su liječene zbog spolno prenosivih bolesti (sifilis, gonoreja),
- osobe koje su HIV-pozitivne,
- seksualni partneri gore navedenih osoba.

Privremeno odbijanje darivatelja:
Privremeno se od davanja krvi odgađaju osobe:
- s lakšim akutnim bolesnim stanjima (prehlade, poremetnje probavnog sustava, smanjenog željeza u krvi i sl.),
- nakon operativnih zahvata,
- nakon primanja transfuzija, primanja nekih cjepiva,
- s lakšom poremetnjom krvnog tlaka, te
- žene za vrijeme menstruacije, trudnoće i dojenja.

E sada....
Ja jesam legalista, i smatram a odredbe treba poštovati, ali isto tako ne mogu a da ne primjetim da prema gornjim navodima, gotovo NITKO ne bi smio dati krv.
Jer :
1. u teške bolesti respiratornog sistema spada i bronhijalna astma (ljudi su zbog nje bili oslobađani služenja vojnog roka), teži alergijski rinitisi - koji su sezonske bolesti, i osoba koja od njih boluje u fazi remisije je potpuno zdrava. Btw.to nisu zarazne bolesti niti se prenose krvlju. Isto se odnosi na ljude sa povišenim krvnim tlakom. Pa i na osobe koje pate od lagane depresije uzrokovane recimo, prekidom veze. No - deset godina nakon toga, žele da daju krv -jok!

2.
- ovisnici o alkoholu - kada je bila akcija dobrovoljnog davanja krvi u jednom malom mjestu, svi jaki i snažni muški iz lokalnog PIK-a, poljoprivrednici i vinogradari dali su krv - a svi su bumbići koji cuclaju barem litru bevande svakodnevno i bez koje ne funkcioniraju - čista definicija alkoholizma. Ali, oni se ne smatraju alkoholičarima!
- za korisnike IV droga bi barem situacija trebala biti jasna - a što je s onima koji tu i tamu žvaknu koji eksić ili povuču lajnu bijelog?
- onaj tko je ikada u životu imao homoseksualni odnos - glupost na kvadrat!!! A što je s ženama koje u životu nisu bile s ženom a dobile HIV od muža pomorca?
- odnos s prostitutkom - što ako opališ komada a ne znaš da je profićka?
- promiskuitetni - definirati treba promiskuitetnost - je li to 1 partner dnevno, ili 2 različita tjedno, ili 4 mjesečno, 10 godišnje...???
- onaj tko je HIV pozitivan - jedina logična i opravdana stavka
- tko je imao sifilis ili gonoreju - nije to ni približno isto; gonoreja se liječi sumamedom ili s injekcijom penicilina, i ne ostaje u organizmu antigen, pa ne postoji nosilac gonoreje (za razliku od luesa) - uzričnik je gonokok,jean od koka...po toj logici i onaj tko je imao streptokoknu anginu je još opasniji, jer može imati beta hemolitičku sepsu, asimptomatsku - i prenijeti je dalje krvu...

Ne da mi se dalje, a mogla bih još...

Mislim da je jedini mjerodavni ekskluzivni faktor za davaoce trenutačno zdravstveno stanje (utvrđeno pregledom na licu mjesta) te laboratorijski parametri
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 12:29   #30
Quote:
Riječanka2 kaže:
Mislim da je jedini mjerodavni ekskluzivni faktor za davaoce trenutačno zdravstveno stanje (utvrđeno pregledom na licu mjesta) te laboratorijski parametri
a kako bi smanjila rizik da se netko nalazi u window periodu, kad laboratorijski nalazi krvi ne pokazuju zarazu nekom teskom bolesti (bilo hivom, bilo hep-com)?

disclaimer: ne napadam. samo mislim da ti mozda imas neku ideju koja meni ne pada na pamet...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 12:37   #31
Quote:
Riječanka2 kaže:
HZTM kaže:
Trajno odbijanje darivatelja:
1. Trajno se odbiju od davanja krvi osobe koje su bolovale ili boluju od... šećerne bolesti...
u Australiji mladi ljudi s dobro reguliranim dijabetesom (tip 1) mogu dati krv ako zele. tj. nije im zabranjeno, ali ih ponekad odbiju s izlikom "tebi je bolje da ne das"

sto se tipa 2 tice, VELIKI broj tih pacijenata ostaje dugo nedijagnosticiran, pa pretpostavljam da neki od njih svoju krv ipak daju
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 13:28   #32
Quote:
kemik kaže:
a kako bi smanjila rizik da se netko nalazi u window periodu, kad laboratorijski nalazi krvi ne pokazuju zarazu nekom teskom bolesti (bilo hivom, bilo hep-com)?

disclaimer: ne napadam. samo mislim da ti mozda imas neku ideju koja meni ne pada na pamet...
Nikako, nažalost!
Taj period windowa je po meni najveće sr**** koje i AIDS čini tako opakom boleščugom - ne znaš nikada jesi li zdrav ili bolestan.

Ja i moj partner cijeli život koristimo prezervative baš zbog toga - jer ja nikada za sebe ne mogu reći da sam 100% sigurna da nemam HIV , hepatitis C (za B sam cijepljena)

No, usprkos tome, i ja i mnogi moji kolege kirurzi i instrumentari dajemo krv - a primiti transfuziju je očito, uvijek rizik ...no, kada se mora, mora se

(ma, znam ja da ne napadaš...nisam ja baš toliko paranoična )
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 13:48   #33
Quote:
kemik kaže:
a kako bi smanjila rizik da se netko nalazi u window periodu, kad laboratorijski nalazi krvi ne pokazuju zarazu nekom teskom bolesti (bilo hivom, bilo hep-com)?
kako netko tko je prije 6 godina imao odnos s osobom istog spola može biti u window periodu?
i koliko je rizičniji seks dva muškarca od analnog seksa muškarca i žene?

po meni, jedini bi kriterij vezan uz seksualni život trebao biti nula rizičnih odnosa u tom i tom roku. mislim da je zabranit čovjeku koji je u mladosti radio ne znam šta, al je zadnjih 2o godina vjeran svojoj ženi, i ona njemu, da da krv jer je imao odnos s muškarcem kad mu je bilo 18, idiotarija.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 13:54   #34
Quote:
alexxx kaže:
kako netko tko je prije 6 godina imao odnos s osobom istog spola može biti u window periodu?
i koliko je rizičniji seks dva muškarca od analnog seksa muškarca i žene?

po meni, jedini bi kriterij vezan uz seksualni život trebao biti nula rizičnih odnosa u tom i tom roku. mislim da je zabranit čovjeku koji je u mladosti radio ne znam šta, al je zadnjih 2o godina vjeran svojoj ženi, i ona njemu, da da krv jer je imao odnos s muškarcem kad mu je bilo 18, idiotarija.

To je točno - apsolutna idiotarija, slažem se s tobom
Kao što je idiotarija bazirati cijeli jedan sistem, plus diskriminacija drukčijih od onih "ispravnih" na temelju ANAMNEZE(jer je taj upitnik anamneza, niš drugog) za koju se zna da je uvijek subjektivna
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:00   #35
Quote:
alexxx kaže:
i koliko je rizičniji seks dva muškarca od analnog seksa muškarca i žene?
Pa onda je propust to što nisu stavili još i to a ne to što nisu maknuli homoseksualce. Za davanje krvi bi se stvarno trebalo prolaziti jako rigidne filtere jer nikad ne znaš da li test možda nije našao virus AIDSa. Užasavam se toga da dobijem aids samo zato što sam pao i razrezao ruku il nekaj..
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:06   #36
mislim da bi puno više efekta imalo postaviti pitanje o rizičnom odnosu unazad tolko i tolko i objasniti da to nije nužno odnos s prostitutkom/osobom istog spola/bla, nego svaki nezaštićeni odnos, uključujući oralni, s osobom koja po bilo kojem kriteriju spada u rizičnu kategoriju a da nije da ima friški nalaz s testiranja od kojeg se nije seksala, ili je polupoznata. i apelirati na savjest ljudi da, kolko god da misle ´´neće baš mene´´, imaju toliko odgovornosti da ne daju potencijalno zaraženu krv nekome tko je ovako i onako u banani jer da nije, ne bi mu ta krv ni trebala. mislim da nekome tko stvarno želi dat krv ne bi trebao bit problem sačekat 6 tjedana ili manje, ako se koriste osjetljivije metode testiranja krvi, da može biti siguran da nikome neće naškoditi.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:10   #37
Quote:
shipka kaže:
Pa onda je propust to što nisu stavili još i to a ne to što nisu maknuli homoseksualce
ja ne bih imala niš protiv toga da primim krv čovjeka koji cijeli život ima samo homoseksualne odnose, redovno se testira na hiv i seksa samo po predočenju friškog nalaza testiranja, i koristi zaštitu.
POGOTOVO ako je u mladosti radio eksperimente, a zadnjih 2o godina je u braku sa ženom koju ne vara. (a po ovom sistemu, on ne smije dat krv. nikad.)

šta, kod homoseksualaca se virus ne može otkriri i do 4o godina nakon zaraze, il šta? il onaj dobiven/prenesen kroz ranicu nastalu analnim seksom, al ako ga dobiješ gutajući spermu il vulgaris vaginalnim seksom, e onda je sve u redu.

ono, ako (se) jednom pojebeš u dupe, više nikad ne smiješ dat krv. krasna bi to odredba bila.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:13   #38
S druge strane, kad bi svi trebali svako tolko radit testove na koje se čeka 6 mjeseci ne bi imali baš puno krvi u bolnicama..
__________________
Vlastoručni
shipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:14   #39
koji se test čeka 6 mjeseci?
ne pratim.
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2006., 14:34   #40
ne traje test 6 mjeseci, nego se za 100% sigurnost naprave dva testa u razmaku od 6 mjeseci (pod uvjetom da u međuvremenu nije bilo rizičnih odnosa).

Inače kod nas se možete testirati anonimno i besplatno u klinici za infektivne bolesti Fran Mihaljević i test vam je gotov unutar 24 sata.
__________________
Sapienti sat!
Primostenac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:59.