Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Egzodusa na gospodarstvo ima:
Iznimno blagotvorne učinke (na kratki/dugi rok) 15 15.96%
Blagotvorne učinke (kratkoročno i dugoročno) 21 22.34%
Neutralan, nema nekog posebnog utjecaja 8 8.51%
Kratkoročno povoljan, ali dugoročno steti 38 40.43%
Dovesti ce do potpunog sloma države 12 12.77%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 11:19   #11361
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Teško mi je prebrojat 15.000 netto u druge zemlje, Irska je na cca. 5000 brutto, Austrijum na cca. 3500 netto, Švedska na cca. 1100 netto, UK na cca. 250 brutto (+neutvrđeni broj dadilja, njegovateljica, kućnih pomoćnica).
Nakupi se tu ovih sitnijih, Švajcarska, Norveška, Danska, jedači belgijumskih pralina, Nizozemska, Kanada... :klap:

DZS podaci podcjenjuju "egzodus", ali može se uzeti kao ulazne varijable skupa se statistikama iz ovih drugih izvora i onda napraviti "inference" za dobit okvirnu brojku.

https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/Pokazatel...migracije.xlsx

Uz napomenu da je ovo vjerojatno donja granica, odnosno da bi morali prilagoditi za:
* Strane državljene koji dolaze u Hrvatsku.
* Penzionere iz prethodne "baby-boom" generacije emigranata.
__________________
...
RealBear is offline  
Old 20.01.2018., 12:28   #11362
Točno se desilo ono što je bilo i za očekivati, masa djece gastarbajtera su se vratili u "imamo hrvatsku", jer su im starci pričali o patnji hrvata kroz stoljeća, komunističkom groblju za prave hrvate, a kad se oslobodimo komunističkih zlotvora, djeco moja vidjeti ćete što ćemo mi učinati od naše prekrasne domovine.
Hajde svi u red i vratite se doma, na ognjište, sretno, kažu oni, majka jeca, al ponosni muškarac gordo stoji ne ispuštajuči suzu....bilo je to 2001 godine
Mala dječica su držeći se za rukice pohrlila u "imamo hrvatsku", pjevajući domoljubne pjesmice, kojima su ih roditelji naučili u egzodusaoni.

Nakon par godina života u "imamo hrvatsku" dječica su se mršava počela vraćati u egzodusaonu, prigovarajući roditeljima da tamo dolje nema hamburgera, crnih bemweja sa alu felgama, i da su plaće male, da nemaju od čega živjeti, da im jebu sve po spisku šta su napravili sve te viletine na tri kata, sa lavovima i orlovima na ogradama, kad su viletine miljama daleko od gradova u kojima se svira folk mjuza, koju su oni jedino zapamtili iz svoje mladosti u egzodusaoni.... i polako se iseljavaju a sve manje se doseljava ljudi ...prema 2010.
E sad je dopizdilo starim gastićima,oko 2011 - te, koji su otišli tamo sedamdesetih u egzodusaonu, i vraćaju se oni u sve većem broju u " imamo hrvatsku", jer šta da rade s viletinama i lavovima na ogradama, a puni su ko brod, nemreju više putovat s mercedesima do "imamo hrvatske" jer su stari, a treba negdje mirovinu od 1200 ojra potrošit, pa se vraćaju na ognjište da umru u miru s rukom ispod ljeve sise, makar su se molili svake nedjelje u crkvi svetog andrije na misi u 9 i opet u 11 gore, ako bi se ta ljeva strana, mogla nekako prebaciti na desnu. Jer ih svrbi sve što je lijevo.
Zato ih je tako malo otišlo u UK, jer se tamo vozi lijevom stranom.
I tako svake godine prema ovamo, sve se više mirovinaca sa svojim ojrima i mečkama vraća , a mladi u 3 puta većem broju odlaze u potrazi za boljim i ljepšim životom

Mislim , tako piše na ovoj tablici.......
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 20.01.2018., 12:47   #11363
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
@Monsignor

Već duže vrijeme ti tvrdiš da je to "gotova" stvar sa Austrijom jer su već davnih dana trebali dokazati nešta kako bi nas mogli otkantati, međutim u medijima se vrti priča isto tako da je to "gotova" stvar ali s druge strane u smislu da su nas odbili. Pa sad, tko je u pravu?
Za prve dvije faze su samo trebali obavijestiti komisiju par mjeseci prije isteka rokova da žele nastaviti sa restrikcijama.

Da bi se uvela ova treća faza (do 2020.) trebaju dokazati kako će Hrvatski radnici napraviti "great disturbances" na tržištu rada. Obzirom da je 30. lipanj datum kada se ograničenje automatski skida onda su trebali već početi s postupkom, jer to može trajati mjesecima.

To što političari u samoj Austriji pričaju je druga stvar. Osim ako ne pronađu neki mehanizam unutar EU sljedećih par mjeseci nas se ne tiče.

"Vienna said it was fundamentally “unfair” that workers predominantly from neighbouring Eastern Europe were willing to take jobs for lower pay at a time when unemployment amongst its own population is rocketing."

Nezaposlenost im je "rocketing".
Zek0slav is offline  
Old 20.01.2018., 14:01   #11364
Što znači da njihovi političari nemaju pojma. Isto tako novinarni, naši i njihovi. Sramota.

Ili to, ili smo mi nešto predvidjeli.
Quorgyle is offline  
Old 20.01.2018., 14:08   #11365
Ovi eu portali su katastrofa za pretraživati. Ali linkao sam par puta regulaciju koja se nas tiče.
Političari se bave populizmom, to je očekivano. Izbori su im bili prošle godine. Imali su dovoljno vremena za sve obaviti.
Ali kažem, možda oni znaju nešto što mi ne.

Nisu čak ni otežali dobivanje radnih dozvola. Odobravali su kome god je tražio bez problema. Imam nešto ljudi bliskih koji su otišli unazad 2 godine.
Zek0slav is offline  
Old 20.01.2018., 21:38   #11366
"CEIZ indeks je u studenom 2017. zabilježio pad vrijednosti od 0,24 boda u odnosu na prethodni mjesec. Pad vrijednosti indeksa ujedno je i četvrti uzastopni pad vrijednosti od srpnja 2017., kada je indeks ostvario svoj godišnji maksimum. Takvo ponašanje indeksa sugerira da u četvrtom tromjesečju 2017. godine ekonomska aktivnost usporava u odnosu na drugo i treće tromjesečje prošle godine. Na osnovi vrijednosti indeksa dostupnih za dva od tri mjeseca četvrtog tromjesečja u 2017., možemo zaključiti da je hrvatsko gospodarstvo u četvrtom tromjesečju na BDP koji je ostvaren u trećem tromjesečju dodalo svega 0,1 posto novog domaćeg proizvoda, što je najniža tromjesečna stopa rasta BDP-a u 2017. Na godišnjoj razini kretanje indeksa sugerira rast BDP-a u četvrtom tromjesečju od 2,9 posto u odnosu na isto razdoblje u 2016. godini, što je niže od istovrsne stope rasta BDP-a ostvarene u drugom i trećem tromjesečju 2017."

Vrijeme je za prodaju karavana sa crnim staklima, rasprodaju pokretnina i povratka u domovinu. Hrvatski BDP raste nevjerojatnom brzinom.

http://www.eizg.hr/hr-HR/CEIZ-indeks...dine-1980.aspx
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 20.01.2018., 23:48   #11367
Što se tiče Austrije, oni tek sad razmatraju hoće li ili ne zatražiti produljenje za još dvije godine, kao imaju još par mjeseci za podnijeti zahtjev...
https://diepresse.com/home/innenpoli...Kroatien-nicht
Rabarbi is online now  
Old 20.01.2018., 23:50   #11368
Mislim da u anketi fali odgovor: "Egzodus ima pozitivne ucinke na one koji emigriraju"...
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Old 21.01.2018., 00:14   #11369
Quote:
Frasier kaže: Pogledaj post
Pusti elite i pogledaj što se prije 8-10-12 godina pisalo na Forum.hr-u. Rugalo se Česima i Slovacima, pričalo kako će nas preplaviti radna snaga iz Rumunjske i Bugarske, kako će nam stranci iz bogatijih zemalja pokupovati nekretnine, da samo Rusa koji se interesiraju za kupnju nekretnina u RH ima 500 tisuća itd itd

Strahovi su tada išli u potpuno suprotnom smjeru - da će drugi masovno dolaziti k nama, a ne mi k njima, a sve to kao posljedica vlastitog precjenjivanja. Ovo sada je otrežnjenje.
Upravo tako. Kad se trziste otvorilo doslo je do otrijeznjenja kolika je to zapravo vukoj***.
Da ne pricam da je pitanje godine dvije da nas Bugarska prestigne te da hrvatistan postane zadnja ekonomija EU.

Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Da nema priljeva radne snage - plaće bi bile manje. "Egzodus" u državama primateljicama smanjuje opću razinu cijene rada.
U državama davateljicama je povisuje.
Ovo si bubnuo i ostao ziv.
Irska npr ima najveci relativni rast broja stanovnika i nitko joj ne ce ni prismrdit slijedecih 10 godina po tom pitanju. Vidio sam nedavno demografska predvidanja za cijelu mapu europe. Nisam siguran jel bio period od 10 il 15 god, ali Irska je na prvom mjestu sa +33%, pa dugo dugo niko i onda jedna skandinavska zemlja sa nekih 20 i nesto posto.
Znaci irska je usisavac ljudi ako gledamo po relativnom iznosu. Kako broj useljenih ljudi tj "stranaca" raste, tako raste i cijena rada, od minimalca, do medijana, do prosjecne. I tu govorimo o ozbiljnom konstantnom rastu, ne o turbo reformama i eksponencionalnom gospodarskom oporavku koji u hrvatistanu poveca place za 30-50 ojra u petogodisnjem periodu



Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
A 15-tica ide.
Jebiga, tako ti je to kad vodiš tim i dobro delegiraš
Stari moj, ti kao stara bikcina sa tonom iskustva po svijetu od dugih godina rada u struci imas 2 soma ojra neto mjesecno. Sto je fantasticno za hrvatistanske prilike doduse. I svijestan si i sam da je to kompenzacija koju bi te tvoji inozemni kolege smatrali ROBOM. I ti i ja imamo solidna primanja obzirom na standard i zemlju u kojoj zivimo. Jedino sto si ti u mojim ocima jeftina radna snaga koja radi za kikiriki, dok ti to za mene, mladog smrkavog junosa koji trenutno kao contractor pokasira 3 i pol soma, to sigurno ne mozes rec. Da ne pricamo da si ti na plafonu svoje karijere i place, dok sam ja tek smocio cipele u poslovnim vodama.

I u tom grmu lezi zec. Zato egzodus ne jenjava.
Kerefek isto. Godine rada u struci, tona iskustva, inzinjer, know-how, inozemno radno okruzenje.... iako ima super uvjete trenutno, obzirom na to sto mu je trziste rada tamo ponudilo moze se reci da se prosjecna cijene neto love koju covijek njegovog profila moze dobit krece oko 1500 eura. Ispravite me ako grijesim.
Sto bi znacilo da smrkavi junosi ispod 3 banke mogze imati bolji standard u Irskoj nego prekaljeni profesionalci u hrvatistanu. Di je tu pravica?!


Sto se tice novih otvaranja granica... i dalje tvrdim da voda jos uvijek nije dosla do grla i da su problemi koje ce egzodus generirati tek polako poceli dolaziti na povrsinu vode. Kao sto sam rekao, bazen se prazni. A godina gdje turizam dolazi kompletno na koljena radi nedostatka KKK jos nije dosla. A bude.

Inace bi se slozio sa scenarijem kolege Kerefeka, grickanju javnih usluga, odrzavanju statusa quo i polakoj dezintegraciji slijedecih 10 godina. Tek se treba shvatit i vidjet da je ta brojka nezaposlenih jedna jako cudna varijabla. Evo, traze se mesari za zaposlit, njih ni za lijek a na burzi ih prijavljeno 227. A toga ima sve vise za sve moguce struke.
Pisao sam kako sam primjetio da se na radiju vrte oglasi za radnicima dok sam bio na GO.

Ono sto ja mislim, a malo tko se ovdje sa mnom slaze, je da ako na X-u imamo broj iseljenih a na Y potencijalnu stetu za gospodarstvo, da ta je ta krivulja eksponencionalna, a ne linearna. Bazen se prazni te odlazak 5k ljudi ima puno veci efekt i posljedice u 2019. nego sto ih je imao u 2015.

Evo, do prije par godina si imao kolonu ljudi kad su hoteli dolazili regrutirat za sezonu a trenutno jedva jedvice nekako uspiju pokrpati kvotu sa sve losijim i nekvalitetnijim kadrom.... a nude sve bolje i bolje uvjete!!! A granice se tek trebaju otvorit koje ce uglavnom usisati kadar koji je potreban turizmu. Ja sam u svom prvobitnom postu i Titanik/Agrokor scenariju najavio da ce prvi jahac doci kad turizam, kao jedina industrija i generator prihoda ostane bez radnog kadra. Vec su sad ogromni problemi, bazen je prazan, a ljudi odlaze i dalje...ne racunajuci opce potencijal povecanja egzodusa sa novim otvorenim trzistima rada.

Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ovi eu portali su katastrofa za pretraživati. Ali linkao sam par puta regulaciju koja se nas tiče.
Političari se bave populizmom, to je očekivano. Izbori su im bili prošle godine. Imali su dovoljno vremena za sve obaviti.
Ali kažem, možda oni znaju nešto što mi ne.

Nisu čak ni otežali dobivanje radnih dozvola. Odobravali su kome god je tražio bez problema. Imam nešto ljudi bliskih koji su otišli unazad 2 godine.
Gle, tko je kvalificiran i tko ima know-how njemu ni Svicarska nije problem za radnu dozvolu. Finta je u tome da kad skines restrikcije kompletno i vise ne biras, onda pocinje dolaziti NKV. Profic ne mora cekati ukidanje radnih dozvola, oni su uglavnom vec tamo i na kraju krajeva za njima hrvatistan i ne place bas puno obzirom da za njih nema radnih mjesta. Problem je kad KKK kategorija daje petama vjetra, a ona je krucojalana za drzanje gospodarstva iznad vode u slucaju hrvatistana.

Zadnje uređivanje DK-RH : 21.01.2018. at 00:26.
DK-RH is offline  
Old 21.01.2018., 01:20   #11370
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Sto se tice novih otvaranja granica... i dalje tvrdim da voda jos uvijek nije dosla do grla i da su problemi koje ce egzodus generirati tek polako poceli dolaziti na povrsinu vode. Kao sto sam rekao, bazen se prazni. A godina gdje turizam dolazi kompletno na koljena radi nedostatka KKK jos nije dosla. A bude.

Inace bi se slozio sa scenarijem kolege Kerefeka, grickanju javnih usluga, odrzavanju statusa quo i polakoj dezintegraciji slijedecih 10 godina. Tek se treba shvatit i vidjet da je ta brojka nezaposlenih jedna jako cudna varijabla. Evo, traze se mesari za zaposlit, njih ni za lijek a na burzi ih prijavljeno 227. A toga ima sve vise za sve moguce struke.
Pisao sam kako sam primjetio da se na radiju vrte oglasi za radnicima dok sam bio na GO.

Ono sto ja mislim, a malo tko se ovdje sa mnom slaze, je da ako na X-u imamo broj iseljenih a na Y potencijalnu stetu za gospodarstvo, da ta je ta krivulja eksponencionalna, a ne linearna. Bazen se prazni te odlazak 5k ljudi ima puno veci efekt i posljedice u 2019. nego sto ih je imao u 2015.

Evo, do prije par godina si imao kolonu ljudi kad su hoteli dolazili regrutirat za sezonu a trenutno jedva jedvice nekako uspiju pokrpati kvotu sa sve losijim i nekvalitetnijim kadrom.... a nude sve bolje i bolje uvjete!!! A granice se tek trebaju otvorit koje ce uglavnom usisati kadar koji je potreban turizmu. Ja sam u svom prvobitnom postu i Titanik/Agrokor scenariju najavio da ce prvi jahac doci kad turizam, kao jedina industrija i generator prihoda ostane bez radnog kadra. Vec su sad ogromni problemi, bazen je prazan, a ljudi odlaze i dalje...ne racunajuci opce potencijal povecanja egzodusa sa novim otvorenim trzistima rada.
Slažem se sa napisanim. Krizne godine glede nedostatka radne snage u turizmu tek trebaju doći a doći će po mojoj procjeni kad i zadnja EU zemlja otvori svoje granice hrvatskoj radnoj snazi, pogotovo sezonskoj. Što se tiče sezonskog posla sve se na kraju svodu na lovu a tu je Austrija recimo u većoj prednosti nego Hrvatska obala. Jednostavna računica kaže da se Slavoncu više isplati odraditi skijašku sezonu u Austriji nego ljetnu sezonu na Hrvatskoj obali i tu je kraj priče.

Ono što nitko ne uzima u obzir (a pogotovo Monsignor i RealBear kad govore o rastu plaća) je da će rast plaća doći u koliziju sa vrstom turizma koji mi imamo. Koji mi turizam uopće imamo? E pa imamo masovni turizam tj. većina gostiju su srednji i donji sloj građana EU zemalja i mi jednostavno ne generiramo toliku dobit da bi mogli dovoljno povisiti plaće kojima bi zadržali ili privukli radnu snagu. Čak i jedna Grčka ima turiste veće platežne moći od nas i to je jednostavno činjenica. Kad kod nas dođe neki svjetski bađa na svojoj jahti to je nama vijest ! Umjesto da nam to bude normala tj. da na recimo vezu u marini imamo 5 filmskih zvijezda, 5 šeika i 5 mafijaša svaki dan. Ono što je naš najveći problem je da nemamo ponudu koja bi privukla goste visokog profila i na temelju koji bi mogli generirati dovoljno profita da bi na kraju mogli pošteno platiti konobara/sobaricu i koktel majstora.
Meni jednostavno nije jasno kako uopće netko može očekivati da sezonska polupriučena radna snaga bez ikakvog formalnog ugostiteljskog znanja može privuči recimo nekog šeika na jahti da dođe u recimo neki restoran na obali? Jednom mi je jedan frend koji se bavi čarterom svoje jahte i rekao da smo već praktički izgubili sve bogatije jahtaše koji su dolazili na Jadran. Čime? Pa upravo našom gramzivošću, nepostojanošću kvalitete ponude i lošim pristupom. Nekom bogatom svjetskom industrijalcu se jednostavno ne da zajebavati sa našim smrznutim lignjama, realno osrednjim domaćim vinima i osobljem koje nema niti obrazovanja niti manira u ophođenju sa gostima visokog profila. Drugim riječima, mi smo redneck seljačine za većinu svjetske elite.
Kerefek76 is offline  
Old 21.01.2018., 09:44   #11371
Quote:
DK-RH kaže: Pogledaj post
Ovo si bubnuo i ostao ziv.
Vidim da nisi pročitao znanstvene radove iz prvog posta na topicu.
To što u Irskoj plaća raste - ne znači da jeftinija radna snaga nije srušila cijenu rada.
Da nema "mladih junoša" Irci bi radili za koji euro više, a da ne govorim koliko bi dobili time što stanarine ne bi bile skyrocketing.


Quote:
Stari moj, ti kao stara bikcina sa tonom iskustva po svijetu od dugih godina rada u struci imas 2 soma ojra neto mjesecno. Sto je fantasticno za hrvatistanske prilike doduse. I svijestan si i sam da je to kompenzacija koju bi te tvoji inozemni kolege smatrali ROBOM.
Svatko ima svoje pravo kako gledati na svijet. Nekome sam rob ja s 2 soma eura, a meni je netko rob tko ima 250 kE eura kredita za dvosobni stan u Dublinu, ili tko mora živjet s dva cimera i ne može si priuštit ni jednosobni stan u najam, a zarađuje 3.5 soma eura.

A ja nemam ni kredit, a ušteđevina tj. "kapital" koji radi za mene ostvaruje "svjetski" prinos jer je uložen u bjelosvjetske rulete- a ono što se troši, troši se po paritetu kupovne moći u Hrvatskoj.

Radim za dvije irske firme kao povremeni konzultant, imam odavno već ponude za preko 80k da pređem skroz za njih u Dublin - i jednostavno se ne isplati, osim ako bi iskeširao 300k EUR za zidine negdje u Malahide, a to mi baš nije sexy.

I to što radim - naplaćujem nešto manje od Iraca, a kad prebacim na lokalni standard dobijem više.

Radiš fundamentalnu grešku kad kažeš "standard", standard se gleda po paritetu kupovne moći:

You would need around 30,738.47kn (4,135.51€) in Dublin to maintain the same standard of life that you can have with 15,000.00kn in Zagreb (assuming you rent in both cities).

Dozvoli da svatko od nas donosi odluku gdje mu je najbolje - pa čak i da svjesno izabere biti rob.


Naravno, naslušali smo se već godinama na ovom forumu priča "mladih junoša" koji kad sjednu na plaću iznad prosječne kažu da su tek zagrebali i svaki od njih će za 5 godina biti baš u top 1% plaće u državi gdje su emigrirali - sretno vam bilo svakom ponaosob


Rob je onaj koji nema izbora

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 21.01.2018. at 09:54.
Monsignor.m is offline  
Old 21.01.2018., 10:36   #11372
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ono što je naš najveći problem je da nemamo ponudu koja bi privukla goste visokog profila i na temelju koji bi mogli generirati dovoljno profita da bi na kraju mogli pošteno platiti konobara/sobaricu i koktel majstora.
Rješenje ovoga bi bilo prilično jednostavno. Legalizirajmo prostituciju i drogu i prihodi države će se povećati znatno više od bilo kakvog flat taxa i sličnih besmislica.
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 21.01.2018., 10:38   #11373
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Rob je onaj koji nema izbora
Izbora se uvijek ima, znam iz osobnog iskustva, u konačnici, između trave i govana, bolje jesti travu (biljojedi naime postoje u hranidbenom lancu, dok su govnojedi mogući jedino među ljudskim rodom).
Joaquin_Sanchez is offline  
Old 21.01.2018., 12:19   #11374
Quote:
Joaquin_Sanchez kaže: Pogledaj post
Rješenje ovoga bi bilo prilično jednostavno. Legalizirajmo prostituciju i drogu i prihodi države će se povećati znatno više od bilo kakvog flat taxa i sličnih besmislica.
Onda određeni moćnici bi imali manje.I danas u tim dijelovima poslovanja postoje propisani "porezi". Ogromna se tu lova okreće ,a time i blokiranje prema legalizaciji

Monsignor.m Jel tebe tko plaća za konstatnu diskusiju i pravdanje ovdje?

Imaš kako kažeš stan kupljen bez kredita,dobru plaću i vremena čak i na poslu,a ti ovdje i nedjeljom ujutro trošiš vrijeme i zdravlje
mgrci43 is offline  
Old 21.01.2018., 12:26   #11375
Misliš da mi treba više od 7-8 minuta za napisat post?

Cak i one sa statistikama obradiš u 10-ak minuta ako si imalo računarski pismen i znaš sam sebi isprogramirat dohvat podataka i obradu u R i vratit u google sheets.
Najviše mi treba za screenshots i imgbb
Evo, sjedim u vivasu i na ovaj post sam potrošio ravno minutu i pol.

Svakoj budali svoje veselje.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Old 21.01.2018., 12:32   #11376
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post



@ericsson - pogledaj sezonalnost i kod "razvijenih" država.
Evo, pogledal sam.

Zato ja pravom razvijenom zemljom smatram Njemačku, a Austriju i Irsku ne, iako si me ti uvjeraval da je Irska industrijska velesila.

Ne volim ja te uslužno-turističke sezonalne điđe-miđe. Ono što ja volim je - "plamene zore bude me iz sna, čelična jutra, dim iz dimnjaka."
ericsson is offline  
Old 21.01.2018., 12:37   #11377
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post

Rob je onaj koji nema izbora
Negacijskoj strani iznimno blagotvornih učinaka egzodusa promakla ja spoznaja o opcionalnosti, odnosno faktu da je mogućnost "egzodusa" besplatna opcija za radnu snagu koje prije nije bilo.

Besplatna opcija je kad recimo uprava dobije mogućnost od dioničara da kupi dionice nakon 5 godina mandata po cijeni na početka mandata, ako cijena skoči oni će besramno zaraditi, a ako firma propadne nikom ništa.

Besplatna opcija je kad centralni bankari omogućuju jakon nisko stopu zaduživanja financijskom sektoru kratkoročno, da bi oni posudili drugima po većoj kamati dugoročno i tako brali profit. U slučaju da financijskom sektoru ovaj trejd krene loše, centralni bankari pod izlikom spasa od sloma kupuju dugoročni dug od financijskog sektora po puno višoj cijeni nego što bi bila tržišna.

Inače opcionalnost se prilično skupo plaća, recimo ako ja smatram da će se market srušiti više od 10% u sljedeća tri mjeseca moram kupiti "put opciju" koja ističe za tri mjeseca. Ako sam u pravu i market ode 15% u ambis, ja lijepo kupim po 15% nižoj cijeni i prodam po 10% nižoj od trenutne, a ako sam u krivo i market se ne sruši više od 10% onda ovaj koji mi je prodao opciju stavi premiju u svoj džep.

Mislim da bi nakon 570 stranica topica trebala biti pažljivom čitatelju jasno da "besplatnost" opcije da radna snaga može neometano dati petama vjetra znači da nema više "premije" koji su ubirali uhljebi i rodijaci (premije koja se ogledalao u nižim plaćama i visokoj nezaposlenosti). :klap:

Dakle, svaki novi "mladi junoša" koji se odluči na egzodus povećava vjerojatnost da će plaća kolegi Monsiju skočiti sa 15.000 na 20.000 kuna. Nadam se da je jasno da te lagodne situacije sjedenja pokraj rijeke i čekanja ne bi bilo da Monsi nema opciju odlaska u "egzodus". Opcija čija vrijednost raste sa svakim koji odlazi. :klap:
__________________
...
RealBear is offline  
Old 21.01.2018., 12:54   #11378
@ medo, monsinjor

post sa drugog pdf-a, clanak iz 2012.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/

bez obracanja paznje na pickaranje izmedju doticnog i skegre i valentica, i da ne idem dalje.......vase misljenje o odredjenim procesima.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Old 21.01.2018., 13:04   #11379
Za arhivu:

ISTINA O PLAĆAMA I LJUDIMA
KOJI RADE U SLUŽBI GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE

http://www.nsz.hr/datoteke/08-09/istina_o_placama.pdf
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Old 21.01.2018., 13:50   #11380
Ovaj čita RealBear-ov thread, i radi protiv njega:

https://lider.media/aktualno/biznis-...-od-5000-kuna/
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:37.