Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2006., 11:01   #81
Quote:
freelancer kaže:
Ja sam mislio kada si počeo s ono načuo, da si prvi nećak od Ive, pa da imaš neke TOP SECRET informacije, kada ono...

Sorry, ali ja sam načuo ako pročitaš cijeli Topic da ćeš imati sve informacije day by day. Dobro ne baš sve jer i dalje ONI imaju nešto kuvertirano što još nisu dali u javnost.

nisam ništa ivi

al cijeli topic nisam uopće vidio, nego sam postavio pitanje a moderatori ga spojiše s ovim.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 11:54   #82
Quote:
Bilobrkster kaže:
nisam ništa ivi

al cijeli topic nisam uopće vidio, nego sam postavio pitanje a moderatori ga spojiše s ovim.
E pa sada kada su te moderatori TU spojili, ti si lijepo pročitaj Topic pa će znati puno više o privatizaciji INE!

Uglavnom, kako je sada biti će:
1. do kraja godine
2. nedefinirana cijena (ali sigurno iznad tvojih 900)
3. raditi će se preko RBA
4. trebati će deponirati lovu na račun
5. fizičke osobe HRV državljanstva imaju prednost
6. isti ti HRV državaljani mogu max. ponuditi 38000 kuna
7. ponuda je OBAVEZUJUĆA
i 8. što je najčudnije trebati će bidati dionice
9. tko je tu lud?
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2006., 21:22   #83
Vlada je napokon i službeno objavila - najmanje 15 posto redovnih dionica Ine bit će prodano javnom ponudom. Dionice će biti uvrštene u kotacije Zagrebačke i Londonske burze.

Vlada je također ostavila otvorenom mogućnost dodatne prodaje 2 posto redovnih dionica Ine javnom ponudom, kako je to i utvrđeno njezinim odlukama donesenim na sjednicama Vlade 14. rujna i 13. listopada 2006. godine i objavljenim u Narodnim novinama br. 104/06 i 113/06.

Navedenim odlukama, kao poticaj njihovom širokom sudjelovanju na javnoj ponudi, hrvatskim državljanima omogućuje se pravo prvenstva i posebna pogodnost kod kupnje redovnih dionica Ine.

Istim odlukama predviđena je mogućnost sudjelovanja na javnoj ponudi, ali bez prava prvenstva i posebnih pogodnosti domaćim pravnim osobama i stranim ulagateljima, te hrvatskim državljanima iznad iznosa na koji imaju pravo prvenstva i posebne pogodnosti.

Također, uz domaću javnu ponudu, očekuje se i institucionalna ponuda u kojoj redovne dionice Ine mogu biti dalje prodane u obliku dionica i globalnih potvrda o deponiranim dionicama ("GDR-ovi") međunarodnim institucionalnim ulagateljima izvan Republike Hrvatske.

Javna ponuda bit će povezana s prijedlogom uvrštenja redovnih dionica Ine na Zagrebačku burzu, dok će institucionalna ponuda biti povezana s prijedlogom uvrštenja GDR-ova, koji predstavljaju redovne dionice INA-e, na Službenu kotaciju Agencije za uvrštenje Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske i Londonsku burzu.

Očekuje se da predložena ponuda obuhvati 1,5 milijuna postojećih redovnih dionica.

Također, očekuje se da Vlada, kao dioničar prodavatelj, dodijeli voditeljima knjige ponuda opciju dodatne alokacije da kupe i dalje prodaju do 200.000 dodatnih redovnih dionica. Navedena opcija može se koristiti unutar 30 dana od dana objave prodajne cijene.

U ponudi neće biti izdavanja novih dionica Ine.

Merrill Lynch International djeluje kao jedini globalni koordinator i zajedno s RZB Grupom, koju predstavljaju Raiffeisen Centrobank AG Beč i Raiffeisenbank Austria d.d. Zagreb, djeluje kao Voditelj knjige ponuda za predloženu ponudu.

Ova objava ne predstavlja ponudu niti poziv na stavljanje ponude za vrijednosne papire koji se u njoj navode, navodi se u priopćenju Vlade.

dakle, isto se zna kao i do sad. ništa
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 12:38   #84
A koliko bi prije oni to trebali objaviti? da se ljudi pripreme ako će što kupiti???
 
Odgovori s citatom
Old 27.10.2006., 13:44   #85
Zna li netko da li su zagrebacki brokeri povezani CREST-om, tj. da li dionice kupljene na zagrebackoj burzi mogu prebaciti na svoj nominee account u inozemstvu?
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2006., 13:31   #86
PREVARA GRADANA 3000kn?!?!?

Sam tijek prodaje 15 do 17 posto dionica Ine ići će u dvije faze javne ponude (IPO-a), a treći će korak značiti izlazak preostalih dionica na Zagrebačku i Londonsku burzu, dok će četvrti biti prodaja dodatnih sedam posto dionica radnicima šest mjeseci nakon završetka IPO-a.
U prvom koraku Vlada će ponuditi hrvatskim državljanima kupnju dionica u vrijednosti od 38 tisuća kuna, a posebna pogodnost će se očitovati u tome što će u slučaju da ne proda dionice u roku od godinu dana, svaki građanin dobiti još po jednu dionicu na svakih deset dionica koje posjeduje.
No, u vrijeme kada građanin uplati cifru u vrijednosti do 38 tisuća kuna, neće znati koliko će dionica dobiti za svoj novac, jer će cijena dionica biti određena u drugom krugu javne ponude.
Ta će se ponuda tretirati kao obvezatna i građanin će na svojim računima morati imati u trenutku davanja ponude dovoljno sredstava za plaćanje dionica.
U drugom krugu će Vlada ponuditi dionice Ine (bez prava prvenstva i posebnih pogodnosti) domaćim pravnim osobama i stranim ulagačima u Hrvatskoj, hrvatskim državljanima iznad iznosa na koji imaju pravo prvenstva i posebne pogodnosti, te međunarodnim institucionalnim ulagačima izvan Hrvatske.
Na osnovi tih, također obvezatnih, ponuda Vlada će odlučiti hoće li i kojim će ponuditeljima prodati dionice Ine i na temelju cijene dionice postignute u drugom krugu odrediti će se i početna cijena dionica Ine s kojom će se ići na Zagrebačku i Londonsku burzu, kao treći korak u javnoj ponudi (IPO).
Ali, razlika između obvezatne ponude u prvom i drugom krugu jest to što Vlada zadržava pravo da ne prihvati sve pristigle ponude u drugom krugu, bez obzira na cijenu, kao i pravo da ne prihvati ni jednu ponudu.
Inače, nominalna cijena dionica Ine sada je 900 kuna, a pretpostavlja se da bi u drugom koraku IPO-a mogla popeti na blizu tri tisuće kuna.
Zbog svega navedenog drugi krug IPO-a najpodložniji je sumnjama u mogućnost raznih zloupotreba diskrecijske odluke Vlade, koje uvijek "mirišu" na mogućnost ubiranja neke provizijice.
Aktualna Vlada se već opekla u privatizacijskim procesima i valja se nadati kako će napraviti sve da taj drugi krug bude što transparentniji.
 
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 00:53   #87
I sta reci na vecerasnju emisiju Otvoreno ?
Potvrdili su (i razjasnili) neke stvari koje se po forumima odavno pisu te porucili raji da treba kupiti. Jedino sto nije bas jednostavno ni srednjem sloju (kamoli radnicima i seljacima) skupiti novce u tako kratkom roku.
Zaključak je da se još treba strpiti (tjedan dana?) i pričekati prave informacije odnosno raspon cijena dionica te odluciti koliko smo voljni platiti dionicu i zapravo kako skupiti lovu.
Šubidubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:27   #88
Ma dobro za skupljanje love, siguran sam da će se pojaviti i namjenski krediti za to, ali davanje obvezujuće ponude bez znanja kolika će biti cijena dionice koja se kupuje... Balkan rules.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 12:47   #89
Ja sam ih zvao 50-tak puta s jednim jedinim pitanjem:
Da mi svi tamo gosti u emisji odgovore: PO KOJOJ CIJENI ĆE SVAKI OD NJIH POJEDNIČNO BIDATI DIONICE!?

Naravno nisam dobio!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 16:53   #90
Quote:
freelancer kaže:
E pa sada kada su te moderatori TU spojili, ti si lijepo pročitaj Topic pa će znati puno više o privatizaciji INE!
6. isti ti HRV državaljani mogu max. ponuditi 38000 kuna
Točka 6. - netočno!
Hrvatski državljani mogu kupiti i više od dionica za 38000 kn, ali do tog iznosa ih kupuju po povlaštenim kriterijima.
Vidim da se ovdje javlja mnogo ljudi sa kvazi-informacijama. Ili ne znaju mnogo. Sačekajmo konačno rješenje o svemu...
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 17:28   #91
Quote:
Renata kaže:
Točka 6. - netočno!
Hrvatski državljani mogu kupiti i više od dionica za 38000 kn, ali do tog iznosa ih kupuju po povlaštenim kriterijima.
Vidim da se ovdje javlja mnogo ljudi sa kvazi-informacijama. Ili ne znaju mnogo. Sačekajmo konačno rješenje o svemu...

U mom postu se to podrazumjeva!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 19:36   #92
Quote:
Renata kaže:
Hrvatski državljani mogu kupiti i više od dionica za 38000 kn, ali do tog iznosa ih kupuju po povlaštenim kriterijima.
Pa mislim da svi to ovdje znamo, samo nas zanima ovaj povlašteni dio, a u drugom krugu, a pogotovo nakon IPO-a moš brate kolko oš i po kojoj cijeni hoćeš.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 20:12   #93
Quote:
freelancer kaže:
9. tko je tu lud?
Lud je onaj koji ne kupi a za godinu dana bude 5 puta veća cijena ili lud je onaj koji neće kupiti i cijena padne za 50%. Hoću reći nemože se definirati SADA tko je lud.
obiwan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2006., 21:56   #94
Quote:
obiwan kaže:
Lud je onaj koji ne kupi a za godinu dana bude 5 puta veća cijena ili lud je onaj koji neće kupiti i cijena padne za 50%. Hoću reći nemože se definirati SADA tko je lud.
Mene upravo to zanima, što se predviđa da će biti s Inom. Da li će doista cijena biti 5 puta veća? Ako kupujem dionice za 38000 kn, koliko se plaćaju (ako postoje) nekakve naknade i koliko se plaća brokeru?
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 09:19   #95
Quote:
Renata kaže:
Mene upravo to zanima, što se predviđa da će biti s Inom. Da li će doista cijena biti 5 puta veća?
Ovisi o tome po kojoj cijeni će se plaćati dionice.
Ako uzmemo da je knjigovodstvena vrijednost oko 1000 kn i ako je ta cijena ispravno procijenjena i ako uzmemo u obzir da se takve kompanije trže po 2,5 - 3 x knjigovodstvena onda je realno za očekivati da će cijena na tržištu biti 2500 do 3000 kn, a ako ti u IPO-u platiš tu cijenu onda je teško za očekivati da će ti netko za godinu dana platiti 15000 kn po dionici.
Ono što me od početka brine su one stimulativne dionice, tj. da su mislili jeftino davati ne bi uveli tu stimulaciju jer pošto će INA kotirati i na stranoj burzi ne vidim opasnost da cijena padne naglom prodajom jer je strano tržište sasvim sigurno u stanju apsorbirati velike količine, tako da mi se čini da je to napravljeno da se osigura nekakav prinos.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2006., 10:14   #96
Pričalo se i o nekim kreditima, zna li tko nešto?
Inače ako budu bili kakvi ''stimulativni'' krediti od države (više od 6-7% godišnje im NE DAM) onda ću dionice uzeti na kredit, te slobodan cash pripremljen za INU ubrizgati negdje drugdje.
Spy, negdje sam napisao (ako bude bidanja!?) da nudim 1250 po dionici, ali mislim da će biti dosta više, tvoje mišljenje?
Živi bili pa vidjeli...
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 10:28   #97
Quote:
freelancer kaže:
Spy, negdje sam napisao (ako bude bidanja!?) da nudim 1250 po dionici, ali mislim da će biti dosta više, tvoje mišljenje?
Živi bili pa vidjeli...
Za širu populaciju je i oko 2000 kn ok i još 10% od dodatnih dionica za držanje.
Neki dan sam naletio na intervju sa B. Molakom (stručnjak za energetiku) u kojem tvrdi da su Inine rezerve nafte dosta podcijenjene (intervju nije vezan za IPO) a što bi sasvim sigurno moglo pozitivno utjecati na tržišnu cijenu u budućnosti.
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2006., 11:06   #98
"3. Što znate o dosadašnjem tijeku pretvorbe našeg najvećeg naftnog giganta INE?



Nije samo pretvorba INA-e izazvala štete koje se namiruju previsokim cijenama energenata u odnosu na kupovnu moć stanovništva u Hrvatskoj. Neki od tih besmislenih i krajnje štetnih poteza su osim prodaje u bescjenje četvrtine INA-e Mađarskoj, štetan ugovor o Jadranskom plinu s Italijom, štetan ugovor o NE Krško sa Slovenijom, a svaki od njih je u vrijeme nastanka izazvao štetu od oko 2 milijarde USD.

Danas tvrde da INA vrijedi između 3,2 i 4 milijarde USD. Je li to baš tako? Bilančne rezerve nafte u Hrvatskoj prema službenim podacima danas iznose 21,87 milijuna m3 ili 137 milijuna barela što po cijenama nafte na svjetskom tržištu od oko 50 USD/bbl (trenutno su i više) iznosi oko 6,8 milijardi USD. Vrijednost domaćih rezervi nafte preradom u domaćim rafinerijama u derivate na benzinskim postajama najmanje je tri puta veća te iznosi više od 20 milijardi USD. Dakako da bi dio tog iznosa ostao državi u vidu poreza i kada bude u vlasništvu stranaca, ukoliko tada novi vlasnici ne kažu da ih naši zakoni ne zanimaju, što se već učestalo događa.

Bilančne rezerve plina prema službenim podacima iznose 41 milijardu m3, a po cijeni plina od 0,35 USD/m3 što je plaćaju kućanstva to je vrijednost od 14,3 milijarde USD.

Dakle samo bilančne rezerve nafte i plina imaju vrijednost veću od 34 milijarde USD. Dakako da od toga treba odbiti troškove proizvodnje, koji najvjerojatnije ne prelaze desetak posto tog iznosa. Za usporedbu, podsjetimo se, objavljeno je da su izravne ratne štete u Hrvatskoj oko 30 milijardi nenamirenih USD
."
http://www.croinfo.com/3Gospodr/Ener...ergetikom.html
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 16:29   #99
sto su to "inine rezerve nafte i plina"? da li su to one kolicine koje ina drzi u svojim rezervoarima? ili je to nafta u crpilistima, recimo djeletovcima ili plin sa crpilistima na moru kod istre? ako je ovo drugo, zar to onda ne bi trebale biti "hrvatske rezerve nafte i plina"???
__________________
kako oblikovati potpise?
peepman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 13:29   #100
ulaganje u dionice ine

molio bih promućurne , a ima ih vidim na forumu ulaganje u dionice ine na način
1. 200 k sve na inu na 2 godine
2. 100 na inu 100 čekati ht hep ili već
3. ništa od toga
200k mogu vezati na neki period od dvije tri godine pa me zanima neko zaniklja zanimljiva opservacije glede države raznih prevara i ine uopće kao isplative investicije
takodjer mišljenje o braniteljskim dionicama nakon isteka kojih imam 1900 odnosno 19000 udjela
krunaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:10.