Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2016., 11:23   #1
Kupljen mobitel iz navodne malverzacije

Kupio sam mobitel X preko njuškala. U obzir je ulazio samo orginalno zapakiran,kupljen na produljenje ugovora i s pripadajućom garancijom i računom. Našao sam se sa čovjekom,licem u lice,otvorio kutiju i mobitel netaknut,s orginalnim folijama. Pitao sam čovjeka mogu li ga pogledati,usporedi IMEI koji se nalazi na uređaju s IMEI-om na garanciji i sve se poklapalo i račun bio u redu. Mobitel radi super i sve pet da bi me neki dan kontaktirala policija. Moram doći na razgovor jer je mobitel vjerovatno uzet na tarifu preko neke firme koja će vjerovatno otići u bankrot. Također,rekli mi da u najgorem slučaju mogu oduzeti mobitel iako imam račun važeći i garanciju. Koja su vaša mišljenja? Hvala
zlihe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 11:46   #2
Točnije savjete će ti sigurno dati na podforumu Pravo pa sam ti premjestio temu.
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 11:59   #3
ovo prvi put čujem u životu...

ok firma odlazi u stečaj i postoji stečajna masa... ali mobiteli se otpisuju odmah (bar je kod nas tak... čak i prilikom raskidanja ugovora sa vipom i prelaza na t com nitko nije tražio da se vraćaju telefoni a radilo se o ajfonima koji du dobiveni po 500kn), nije to auto..al opt kak s radi o pravnoj osobi nznm kakvi su ugovori ..... moj savjet je da čekaš službeni poziv na sud il kaj već; ove neslužbene pozive na ignore....... ti nisi ništa ukrao, niti počinio ikakvo kazneno djelo (to nije ukradeni mob niti išta slično)

ovo tvoje bi značilo da je policija počela utjerivati dugove teleoperatera/vjerovnika... jedino ako je firma već u stečaju i postoje vjerovnici i netko je vidio da se prodaje imovina firme (makar je i to nategnuto).....ak je firma potpisala ugovor sa operaterom i ne plaćaju račune/propadnu kakve ti veze sa tim imaš..baš bu se vip/ht/tele2 usrećio sa rabljenim telefonom

mene je zakačilo kad mi je lik (18 20 god) prodao tatin službeni telefon (račun/garancija, otpremnica) a stari prijavio muriji krađu....imao sam poruke i mejlove pa sam se izvukao i čovjek je bil fer i vratio mi lovu

Zadnje uređivanje magjar07 : 12.05.2016. at 12:27.
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 12:42   #4
Normalo da bi mogao ostat bez mobitela jer ga je kupio od neovlaštene osobe koja je prodala stvar koje nije vlasnik.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 12:50   #5
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Normalo da bi mogao ostat bez mobitela jer ga je kupio od neovlaštene osobe koja je prodala stvar koje nije vlasnik.
ček pojasni molim te...operater i firma sklope ugovor...da li taj ugovor sadrži odredbu da se vraćaju telefoni ako firma propadne?
dok sam tim radio prodao sam hrpu takvih mobitela i garantirano znam da su neke od tih firmi propale....
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 12:58   #6
A gdje piše da ih ti možeš prodat za svoj džep pogotovo ako nije ni korišten.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 12:58   #7
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
ovo prvi put čujem u životu...

ok firma odlazi u stečaj i postoji stečajna masa... ali mobiteli se otpisuju odmah (bar je kod nas tak...)
Ne nužno, ako još ima neku vrijednost mora se vratiti. Period amortizacije mobitela je dvije godine, nakon toga se smatra da nema vrijednosti, iako sam vidio slučajeve gdje su se u vlasništvu firme uvodili skuplji mobiteli stari po tri, četiri godine sa navedenom procjenjenom vrijednošću. Nije to ništa čudno, ako neka firma ima npr 100 zaposlenih, a svaka osoba ima mobitel. Neka je prosječna preostala vrijednost aparata 300 kn, riječ je o 30000 kn. meni nije malo, ne znam kako se vama čini
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 13:03   #8
Kupac je kupio mobitel preko oglasa u najboljoj mjeri bez ikakvih naznaka krađe ili malverzacije pa shodno tome ne vidim u cem bi bio problem.
Što se tice vlasnistva i sam kaze da ima racun. ako racun nije R1 koji glasi na firmu policija se moze slikati. pa nije prodaja preko oglasa nelegalna
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 13:03   #9
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
A gdje piše da ih ti možeš prodat za svoj džep pogotovo ako nije ni korišten.
možda je post zapravo krivo postavljen...jedina realna mogućnost je da je zaposlenik firme prodao službeni telefon i sad npr dobija otkaz zbog stečaja i traži ga se telefon natrag (zato sam i dodal svoju situaciju sa "ukradenim mobitelom").....mislim samo mi treba da mi netko dođe i viče kaj sam mu to prodal .. a i sam koristim mob koji je kupljen na firmu koja je propala u HR (celio)

jako dobro znam razliku fizičke i pravne osobe ali po ovom bi se moglo tumačiti da telefon uzet na ugovornu obvezu nije vlasništvo pojednica sve do proteka obveze i da ako on prestane plaćati pretplatu da mora vratiti telefon (maltene analogija sa autima na kredu... makar i tu prvo ide ovrha na primanja )
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 13:12   #10
Quote:
jones85 kaže: Pogledaj post
Kupac je kupio mobitel preko oglasa u najboljoj mjeri bez ikakvih naznaka krađe ili malverzacije pa shodno tome ne vidim u cem bi bio problem.
Što se tice vlasnistva i sam kaze da ima racun.
Ne, on je rekao da ima račun od firme koja je kupila mobitel, ali njemu kao krajnjem kupcu nije izdan račun, nego ga je kupio na crno od neke osobe iz firme. U teoriji ja to vidim ovako.
Osoba xy radi u firmi, firma (iako propada) nabavlja nove mobitele, a zaposlenik zadržava svoj stari aparat, a novi koji je dobio odlučuje prodati i na taj način iskompenzirati neisplaćenu plaću, ili stvoriti dodatnu zaradu. Ali to je stjecanje protpravne koristi. Firma je u međuvremenu skroz odapela, pa se skuplja sve što se skupiti može, a tako i dotični mobitel, ali ga ovaj ne može vratiti jer ga je prodao. Policija ulazi u trag (preko imei-a, ili je xy rekao kome je prodao) i sada forumaš koji je kupio izvlači kraći kraj. Nije ništa kriv, ali moguće je da će ostati bez aparata i novca.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 13:16   #11
al opet angažman policije za to ?.... to mi je malo čudno....

ma zato sm i prestao kupovat/prodavat na njuški mobitele... svaka šuša ti može prodati mob i onda ga prijavit da je ukraden
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 13:38   #12
Neznam kako u takvim stvarima pomaže "stjecanje u dobroj vjeri".... za nekretnine je drugačije.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2016., 14:19   #13
Quote:
magjar07 kaže: Pogledaj post
al opet angažman policije za to ?.... to mi je malo čudo....

ma zato sm i prstao kupovat/prodavat na njuški mobitele... svaka šuša ti može prodati mob i onda ga prijavit da je ukraden
Veoma jednostavno,iz firme prijavljena krađa ili utaja i odmah ide istraživanje.Njuškalo najmanje bitno i važno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 14:12   #14
Tko će ti isplatiti odštetu ako ti oduzmu uređaj?
Rayburn-Kenhelm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 17:47   #15
Stvar je jasna... Ako je na racunu ime onoga tko je uredjaj prodao, ili imena nema mobitel je vlasnistvo kupca... Ako je na racunu neko drugo ime, kupac u slucaju sranja ostaje bez njega, a za eventualnu odstetu ganja onoga tko mu ga je prodao...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 14:17   #16
Evo zvali me iz policije opet i moram doći na razgovor. Neznam nikakve pojedinosti,ali mobitel je iz neke malverzacije ili iz nečeg sličnog. Na računu se vidi da je mobitel uzet na broj koji nije bio broj kontakta od lika od kojeg sam ga kupio,ali je račun uredan,sve jasno piše,kad je kupljen,gdje je kupljen,koja osoba je prodala mobitel u poslovnici. Rekao mi gospodin policajac da uzmem sve s njim jer postoji mogućnost da mi ga uzmu
zlihe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 15:35   #17
Quote:
zlihe kaže: Pogledaj post
Evo zvali me iz policije opet i moram doći na razgovor. Neznam nikakve pojedinosti,ali mobitel je iz neke malverzacije ili iz nečeg sličnog. Na računu se vidi da je mobitel uzet na broj koji nije bio broj kontakta od lika od kojeg sam ga kupio,ali je račun uredan,sve jasno piše,kad je kupljen,gdje je kupljen,koja osoba je prodala mobitel u poslovnici. Rekao mi gospodin policajac da uzmem sve s njim jer postoji mogućnost da mi ga uzmu
ja bih čika policajcu rekao da mi ga je netko ukrao, prodao za dijelove na e-bayu nekom iz tadžikistana i gotova priča.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 17:24   #18
evo ljudi,mobitel mi je oduzet. sve što sam doznao je bilo ovo:"mobitel nije na legalan način uzet u toj poslovnici" ili "kupnja mobitela nije bila po zakonu",više se ni ne sjećam koliko sam bio u šoku,a i koliko nisam ništa kužio jer sam doslovno bacio u vjetar 5k kuna. ništa drugo mi nije bilo objašnjeno,samo to znam i kontaktirat će me policija nakon par tjedana kad će više znati il tako nešto,a moje mogućnosti su tužit tu osobu kad ga/ih nađu ili u nekom ludom slučaju će mi možda biti vraćen
zlihe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 18:50   #19
Bit će da ga možeš povuć na onu stvar a ne tužit.Dobiješ sud a sud naloži da ti ima vratit 5 milja kuna a pošto ih on nema što ćeš onda.Eto naučio si neke stvari na malo teži način.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 19:20   #20
Quote:
zlihe kaže: Pogledaj post
evo ljudi,mobitel mi je oduzet. sve što sam doznao je bilo ovo:"mobitel nije na legalan način uzet u toj poslovnici" ili "kupnja mobitela nije bila po zakonu",više se ni ne sjećam koliko sam bio u šoku,a i koliko nisam ništa kužio jer sam doslovno bacio u vjetar 5k kuna. ništa drugo mi nije bilo objašnjeno,samo to znam i kontaktirat će me policija nakon par tjedana kad će više znati il tako nešto,a moje mogućnosti su tužit tu osobu kad ga/ih nađu ili u nekom ludom slučaju će mi možda biti vraćen
Na žalost su u pravu. Od osobe koja nije vlasnik možeš valjano steći vlasništvo nad tim mobitelom samo ako ti postupaš u dobroj vjeri, dakle vjeruješ da kupuješ baš od vlasnika i nemaš razloga u to sumnjati i pod uvjetom da pravom vlasniku mobitel nije ukraden. Ako su rekli da "nije na legalan način uzet u poslovnici" to znači da ti je tip prodao ukradenu stvar i tu priča staje.
Ne znam koliko bi ti imalo smisla tužiti jer se tu u pravilu radi o sitnim muljatorima koji su redovito u problemima sa zakonom a vjerojatno ćeš se teško naplatiti i kad dobiješ presudu jer takav vjerojatno radi samo s gotovinom a nema neke druge imovine veće vrijednosti (a da nije ukradena )
__________________
Sainz on Perez: "The stewards should have a look at that. He was intimidating me a lot.”.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:52.