Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2007., 06:21   #241
U nacelu, dobro je imati policu ako si ju mozete priustiti. Meni ona treba i imam je na iznos koji mojoj obitelji garantira da nece biti na cesti ukoliko se meni nesto dogodi. Ali da je to bas jako dobar instrument stednje nisam bas siguran. Odokativno, svaki ugovor koji ima puno smallprint treba izbjegavati. Zivotno osiguranje je nuzno zlo.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:16   #242
Quote:
Tin323 kaže:
dragi ljudi

životno osiguranje je odličan način štednje iz razloga što ti niti jedna banka ne nudi tolike prinose a sigurno niti jedan mirovinski 3. stup. stanje stvari je takvo da ti se životno osiguranje isplaćuje u cijelosti što se kod 3. stupa nemože niti na koji način (jedino ako napraviž oružanu pljačku).

ako niste znali životno osiguranje po sadašnjim projekcijama nudi prinos od 83% nakon 30 godina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A osigurani ste po svim osnovama (ako pravilno odgovorite na upitnik o zdravlju) ako ugovoriš npr 25 godina onda u sasvim pristojnim godinama možete doć do poprilične količine love koju uvijek možete podići odjedanput.

a što se tiče same štednje ona se može kombinirati sa životnim kroz kapital police iz kojih se vaša lova preusmjerava u investicijske fondove ali ste u isto vrijeme osigurani po životnoj osnovi, takve police u pravilu traju kraće ali se uplaćuju veći iznosi (cca 700-2000kn mjesečno)

sve je to ak ali samo treba imat love za plaćat svaki mjesec uredno toplo vam preporučam to.

pozdrav
Nadam se da ne ponavljam nekoga, nisam citao jos dalje od ovog posta.

To je malo i propaganda. Objektivno mislim da zivotno nije idealna stednja kako je neko vec rekao. Zivotno osiguranje uglavnom ne garantira dobit, a ako garantira onada to garantirano i nije bas tolko veliko. Radi se samo o ocekivanoj dobiti na koju ih nista ne obvezuje, tj ovisi o poslovanju. Tako da u reklamne svrhe mou napuhavat sta oce pa ponekad i pricat bajke o enormnim dobitima, cesto kuce i agencije ili pojedinci skloniji prodavanju magle takve price prodaju (nekad cak i na obuci zastupnika pa ih ovi onda i nesvjesno sire dalje). Mozes dobit odredjenu dobit, mos dobit i figu (osim povrata ulozenog naravno i onog sto je ZAGARANTIRANO, a ne OCEKIVANO).

Dakle u prvom redu je to osiguranje koje omogucava da se ulozeni novac povrati (sto je zakonski regulirano tako da se isti ne gubi niti ako osiguravajuca kuca propadne osim u slucaju nekog generalnog ekonomskog kolapsa cijelog sistema). Dakle osigurani ste odredjeni broj godina, a da niste na kraju na gubitku. Svakako posebno je zanimljivo obiteljskim ljudima. Posebno ako imaju kredite isl pa ne bi zeljeli ostavit nakon smrti iza sebe dugove i probleme. No postoje razni paketi u svim kucama ovisno o tome sto covjeku treba. Negdje se vise ulaze u stednju, negdje u osiguranje. Takodjer se moze osiguravati nezgoda (invalidnost) sto je vec i samom osiguraniku osobno zanimljivo.

A cista logika nam kaze da stednja putem osiguranje ne moze biti jednaka nekim drugim oblicima stednje i ulaganja posto se ne stedi cjelokupni uplaceni iznos vec dio ide na to, a dio na osiguranje koji ne ulazi u fond stednje.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:29   #243
Quote:
fishenwalc kaže:
Mene zanima životno, ali neka polica kao za auto.
Ne mislim biti vezan 10-30 godina uz osiguranje, nego recimo od 1.1.2007. – 1.1.2008. Znači na godinu dana.
Onda ak hoću produžim, opet na godinu dana, ak neću nikom ništa.
Ne zanima me štednja, nego isključivo osiguranje života.
Da li se to negdje nudi??
Riziko je zivotno bez stednje ali obicno isto nije godisnje.

mozes napravit osiguranje nezgode (smrt/invalidnost... )
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 11:03   #244
kuzim,Dakle ovako,nasi djedovi su odlazili trbuhom za kruhom preko velikih bara danas hvala bogu postoji internet pogledas trenutno stanje ponekih dionica a nakon toga u novcanik.......pa kupis jednu dvije za pocetak a ostalo ti je sve stvar pravog izbora i dovoljno strpljenja!!!!!!!!!!!

p.s pazi da se ne zaletis pocni s malim
dv06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 21:10   #245
A osigurani ste po svim osnovama (ako pravilno odgovorite na upitnik o zdravlju) ako ugovoriš npr 25 godina onda u sasvim pristojnim godinama možete doć do poprilične količine love koju uvijek možete podići odjedanput.


Slazen se sa tobom, sve je to tocno, ali, kao sto je poznato, mi ne zivimo na zapadu gdje su kontrole novcarskih kuca rigorozne i gdje im ne pada na pamet da prevare klijenta, jer bi tuzbom mogao izvuci mnogo vecu odstetu...i tu sada dolazi onaj ALI, kod nas je to kao neko pravilo da te uvijek pokusaju negdje zakinuti. Ako ti se nesto dogodi u pravilu ti ponude najmanju odstetu tako da moras na sud sa njima ako zelis dobiti odgovarajucu odstetu a to zade biti i do 5 puta vise od prvobitne njihove ponude, i sto je najzanimljivije ne zale se na presudu sto govori dovoljno samo za sebe. Ovo govorim iz vlastitog iskustva a odsteta je bila nekoliko tisuca eura. Sto se tice podizanja novca odjednom to moze dosta lose zavrsiti jer u dnu ugovora postoje mala sitna slova koja se u pravilu ne citaju, a govore koliko posto se oduzima od te sume prije nego ti je isplate, krece se negdje oko 15%, a to ti pojede sve one lijepe kamate koje ti oni svim srcem obecavaju. Dakle, oprez, jer ne kaze se badava "nije zlato sve sto sija"!!
vetrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 14:18   #246
Quote:
vetrix kaže:
A osigurani ste po svim osnovama (ako pravilno odgovorite na upitnik o zdravlju) ako ugovoriš npr 25 godina onda u sasvim pristojnim godinama možete doć do poprilične količine love koju uvijek možete podići odjedanput.


Slazen se sa tobom, sve je to tocno, ali, kao sto je poznato, mi ne zivimo na zapadu gdje su kontrole novcarskih kuca rigorozne i gdje im ne pada na pamet da prevare klijenta, jer bi tuzbom mogao izvuci mnogo vecu odstetu...i tu sada dolazi onaj ALI, kod nas je to kao neko pravilo da te uvijek pokusaju negdje zakinuti. Ako ti se nesto dogodi u pravilu ti ponude najmanju odstetu tako da moras na sud sa njima ako zelis dobiti odgovarajucu odstetu a to zade biti i do 5 puta vise od prvobitne njihove ponude, i sto je najzanimljivije ne zale se na presudu sto govori dovoljno samo za sebe. Ovo govorim iz vlastitog iskustva a odsteta je bila nekoliko tisuca eura. Sto se tice podizanja novca odjednom to moze dosta lose zavrsiti jer u dnu ugovora postoje mala sitna slova koja se u pravilu ne citaju, a govore koliko posto se oduzima od te sume prije nego ti je isplate, krece se negdje oko 15%, a to ti pojede sve one lijepe kamate koje ti oni svim srcem obecavaju. Dakle, oprez, jer ne kaze se badava "nije zlato sve sto sija"!!
15% je porez na premiju osiguranja. Plaća se po isplati. Državi, a ne osiguranju.

ALi ako koristiš plaćenu premiju kao porezno priznati odbitak(olakšica) onda se ta razlika smanjuje. Mislim da je to preko tih 15%.
raff34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:01   #247
a jel nije da se tih 15% plaća samo ako se koristila porezna olakšica?
petro3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 08:45   #248
Quote:
petro3 kaže:
a jel nije da se tih 15% plaća samo ako se koristila porezna olakšica?
mislim da da, nisam više siguran.
raff34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 20:22   #249
Quote:
vetrix kaže:
A osigurani ste po svim osnovama (ako pravilno odgovorite na upitnik o zdravlju) ako ugovoriš npr 25 godina onda u sasvim pristojnim godinama možete doć do poprilične količine love koju uvijek možete podići odjedanput.


Slazen se sa tobom, sve je to tocno, ali, kao sto je poznato, mi ne zivimo na zapadu gdje su kontrole novcarskih kuca rigorozne i gdje im ne pada na pamet da prevare klijenta, jer bi tuzbom mogao izvuci mnogo vecu odstetu...i tu sada dolazi onaj ALI, kod nas je to kao neko pravilo da te uvijek pokusaju negdje zakinuti. Ako ti se nesto dogodi u pravilu ti ponude najmanju odstetu tako da moras na sud sa njima ako zelis dobiti odgovarajucu odstetu a to zade biti i do 5 puta vise od prvobitne njihove ponude, i sto je najzanimljivije ne zale se na presudu sto govori dovoljno samo za sebe. Ovo govorim iz vlastitog iskustva a odsteta je bila nekoliko tisuca eura. Sto se tice podizanja novca odjednom to moze dosta lose zavrsiti jer u dnu ugovora postoje mala sitna slova koja se u pravilu ne citaju, a govore koliko posto se oduzima od te sume prije nego ti je isplate, krece se negdje oko 15%, a to ti pojede sve one lijepe kamate koje ti oni svim srcem obecavaju. Dakle, oprez, jer ne kaze se badava "nije zlato sve sto sija"!!
Nista nije crno bijelo.
Masu puta se desilo da su stranke dizale buku i prijetile jer im nije isplaceno nesto sto im je ili receno de se ne placa ili nisu zeljele osigurati (npr izljev vode kod osiguranja imovine). Stoga neki imaju praksu na ponudi upisati sto je ponudjeno, a stranka je odbila pa poslije nema mrdanja. Kako ima zastupnika koji mute bilo namjerno, bilo iz neznanja (a u praksi je zanimljivo da sto gluplji zastupnik to bolje radi, ljudima se valjda jednostavno neda razbijat glavu i preferiraju one koji im daju gotov proizvod lijepo upakiran i prenapuhan iako to nikad nije bas tako) tako ima i stranaka koje da prostis seruckaju.

Isto tako razlika je od kuce do kuce. Posebno jedan odredjeni koncern, da ne spominjemo imena, a koji se probio u vremena bezakonja od pred nesto godina kada je jaki lobi bio vazniji od zakona i kada su mogli radit sto su htijeli (pa im niti jedna croatia iz straha nije mogla nista), a sada izigravaju pravednike i po novinama pisu o nekim pravilnostima poslovanja iako su oni ti koji su rusili sistem i koji uvijek pronalaze rupe u zakonu. E pa recimo kod njih je recimo nepisano pravilo da nude daleko manju odstetu na ruke, a u protivnom na sud. No nije svugdje tako, promjenio sam dvije kuce, a ljudi koji rade sa mnom po 4-5 i od toga su samo u jednoj imali problema sa vecim mutljavinama, a i to nisam siguran koliko se odnosilo na stranke, a koliko na poslovanje unutar firme.

No istina jest da sektor osiguranja jos nije dovoljno ociscen i da mu generalno fali kadrova. Ono sto vrijedi su najcesce stari "jugo-kadrovi" iz Triglava i Croatie kada se puno vise ulagalo u edukaciju (i nije bilo tolke fluktuacije radne snage pa se to isplatilo). Na zalost danas ima vrlo malo strucnih osoba u bilo kom sektoru i na bilo kom nivou po firmama + borba sa konkurencijom (posebno to primjecujem u Zagrebu) gdje se u internim sluzbama zbog toma cesto vidja puno glume u pokrivanju neznanja itditd.. ali valjda je tako svugdje. No to ne mora imati direktne veze sa isplatama steta i legalnoscu, mislim da doista osim tih par kuca za koje svi znaju koji imaju veze s osiguranjem kako funkcioniraju u tom segmentu i nema tako velikih problema.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 10.01.2007. at 23:59.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:21   #250
Zavrzlame: životno osiguranje i povrat poreza

Imam dilemu: da li da tražim povrat poreza za uplaćeno životno osiguranje ili ne? U čemu je štos?

Ako ne, zašto ne?
Ako da, koliko od toga će me kasnije država tražiti da vratim nazad (NJIHOV novac)?
Sljiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 08:53   #251
Naravno da DA, ono se po Defaultu vraća po poreznoj prijavi (naravno ne u cijelom iznosu) zavisi šta si do sada platio poreza i u kojem poreznom si razredu!
freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 09:38   #252
Da, ali te onda drzava rebne kada kapitaliziras policu po 15%. Treba ocijeniti svako za sebe, prvenstveno po tome u kojem je razredu.
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 10:25   #253
Sljiva, ovako ti je priča - ne može ti to nitko od laika savjetovati, eventualno porezni savjetnik.
Stvar ti je u sljedećem, ako tražiš povrat poreza - za sve one godine kad si iskoristio to, na kraju ćeš platiti porez od 15% plus prirez. Znači svota koja bi ti se trebala isplatiti, znatno će ti se smanjiti.
Tu sad moraš ti vidjeti - ako štediš da bi na kraju raspolagao nekom svotom novca, definitivno ti se ne isplati tražiti povrat jer ćeš nakon 15,20 godina po isteku biti samo razočaran iznosom koji dobiješ van.
S druge strane, povrat poreza se isplati ako ti je plaća dosta velika, odnosno ako ti ulazi u više porezne razrede i time smanjuje osnovicu za plaćanje poreza! Prema nekim računicama neto plaća od oko 4000kn ti u biti znači odgodu plaćanja poreza (tj, ako sada dižeš kroz poreznu olakšicu, otprilike ćeš isti iznos poreza platiti nakon isteka police!), za veće plaće bi se trebalo isplatiti.
Nadam se da ti pomoglo...nije jednostavno to odlučiti. Također razmisli, da li moraš svaku godinu tražiti povrat (probaj samo one godini kad ti eventualno zaškripi i sl.)
nora_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 22:04   #254
Quote:
Sljiva kaže: Pogledaj post
Imam dilemu: da li da tražim povrat poreza za uplaćeno životno osiguranje ili ne? U čemu je štos?

Ako ne, zašto ne?
Ako da, koliko od toga će me kasnije država tražiti da vratim nazad (NJIHOV novac)?
Plaćati životno osiguranje se definitivno više ne isplati ... život treba osigurati samo riziko policom a štedjeti treba na neki drugi način (III stup, stambena, fondovi)...
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 22:41   #255
Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Plaćati životno osiguranje se definitivno više ne isplati ... život treba osigurati samo riziko policom a štedjeti treba na neki drugi način (III stup, stambena, fondovi)...
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 22:07   #256
Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Plaćati životno osiguranje se definitivno više ne isplati ... život treba osigurati samo riziko policom a štedjeti treba na neki drugi način (III stup, stambena, fondovi)...
e baš sam ovo tila pitat
dal da štedim kroz stambenu ili kroz životno nekom mojom laičkom računicom na 5 godina je stambena isplativija

međutim, na nekih 10 godina puno više dobije ako uplaćujem životno

govorimo o godišnjoj uplati od 5000 kuna

savjeti?
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 00:15   #257
Quote:
emiliano kaže: Pogledaj post
Plaćati životno osiguranje se definitivno više ne isplati ... život treba osigurati samo riziko policom a štedjeti treba na neki drugi način (III stup, stambena, fondovi)...
Slažem se da se životno ne isplati, da je bolja opcija riziko. Ali mi se III stup nikako ne sviđa što se štednje tiče, u trenutku kad trebaš dobiti svoj novac pojavi se previše ograničenja. A fondovi nemaju veze sa štednjom, mislim da ne treba miješati štednju i investicije. Treba iskoristiti ovu stambenu štednju dok ne promijene uvjete, neće biti ovako povoljna još dugo.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 00:19   #258
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
e baš sam ovo tila pitat
dal da štedim kroz stambenu ili kroz životno nekom mojom laičkom računicom na 5 godina je stambena isplativija

međutim, na nekih 10 godina puno više dobije ako uplaćujem životno

govorimo o godišnjoj uplati od 5000 kuna

savjeti?
Mislim da životno osiguranje uopće nije isplativo na razdoblje od 10 godina. A ukoliko ti je bitno samo da uštediš novce zaboravi ŽO i odi uplatiti stambenu, stambena je puno isplativiji oblik štednje.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 02:16   #259
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
e baš sam ovo tila pitat
dal da štedim kroz stambenu ili kroz životno nekom mojom laičkom računicom na 5 godina je stambena isplativija

međutim, na nekih 10 godina puno više dobije ako uplaćujem životno

govorimo o godišnjoj uplati od 5000 kuna

savjeti?
ma klasično životno mislim da se najmanje isplati. jedino ako baš želiš biti osigurana, ali i onda ne klasiku već fond-policu, dakle kombinaciju osiguranja i štednje gdje osiguravajuća kuća za tebe ulaže prema tvom profilu i željama u fondove s manje ili više rizika (naravno razlika je u prinosima). stambena štednja trenutno možda zvuči prihvatljivo, ali svjedoci smo da Vlada sutra može donijeti odluku da ukine poticaj (kao što ga je nedavno prepolovila) na štednju pa u tom slučaju gubiš najviše. kompromisno rješenje bi po meni bio neki mješoviti fond umjerenog rizika, ali odluka je naravno na tebi.
Spin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 07:29   #260
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
e baš sam ovo tila pitat
dal da štedim kroz stambenu ili kroz životno
Što se same štednje tiče, bolja je stambena. Nakon 5 godina priča nije gotova, kao što mnogi misle, pravo na DPS imaš za svaku kalendarsku godinu. Nakon 5 g. uplati sve što si uštedjela na novi ugovor i štediš dalje.
No trenutačno je najisplatljivije (ako ti se ne da riskirati u fondovima) ulagati u dobrovoljni mirovinski fond. DPS su još uvijek 25%, a neki fondovi imaju prinos i po 8%. Naravno, ako ti nije predugo čekati do navršenih 50 g. života ...
__________________
Ptica leti, riba pliva, čovjek trči ...
emiliano is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:12.