Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2003., 08:32   #21
Porto,

” No Isus je vise nego decidiran: Kraljevstvo Bozje NIJE od ovoga svijeta! Ono je istina u nama i medju nama ali vibratorno i strukturalno NE PODLJEZE zakonima ovog materijalnog ocitovanja. Pojedinac i zajednica usmjerenih na to tzv. polje Kristolikog zracenja, koje vibratorno ne odgovara ovoj prirodi, te zivotvorna komponenta snage "Duha" kojom se gradi jedan sasvim novi vehicle, jedan sasvim novi nosac ....”

Nepotrebno komplikujes. Ovo tvoje objasnjenje ne temelji se na proverljivom iskustvu bilo koje vrste, ni logici, pa prema tome, cista je dogma i moze da ima vrednost samo za tebe. Sve sto si rekao svodi se na to da na jedan vrlo mutan, i sumnjiv nacin opravdas postojenje nekakvih “Kristolikih” duhovnih zajednica, koje smatras jedino “pravim”, verovatno iz razloga sto nekoj od njih i sam pripadas. To vec znamo i to vec imamo u svim svetskim duhovnim zajednicama, kako verskim, tako i politickim ili nacionalnim koje sve za sebe misle i tvrde da su jedine “prave” , a sve druge “krive”. A zapravo, jedino pravo koje kao posledica iza svih ti “pravih” zajednica ostaje jeste pravo zlo. Nema tu sta da se mudruje da bi se shvatio put svih ljudi kojim treba da idu u svom razvoju i cilj koji na kraju tog puta stoji. Kao sto su se elementarne cestice udruzile i napravile atom kao svoju ekonomsku zajednicu da bi se pomocu nje lakse odrzale; a zatim se atomi udruzili pa po istim pravilima napravili celiju kao svoju ekonomsku zajednicu da bi se lakse odrzali; pa posle toga se celije udruzile da bi napravile coveka kao svoju ekonomsku zajednicu da bi se u njoj lakse odrzali; sada isto tako i svi ljudi na nasoj planeti treba da se udruze i naprave jednu jedinstvenu ekonomsku zajednicu da bi se lakse odrzali. Tu nikakve duhovne, “Kristolike”, ni “Nekristolike” (politicke, verske i nacionalne) podele, ni zajednice nisu pozeljne, ni potrebne, jer one ukupnu ljudsku zajednicu dele na potpuno pogresan, vestacki nacin. Dele je na duhovne zajednice koje se medjusobno mrze i bore i tako sprecavaju ljudsku zajednicu da bude podeljena samo na ekonomskim osnovama, kao i svi drugi sistemi u prirodi, tj. na osnovama pravedne podele rada i rezultata rada jer to je jedini oblik podele koji unutar jednog sistema moze za svoju posledicu imati jedinstvo, mir, red, uzajamno pomaganje, saradnju i ljubav, kao najvisi zakon postojanja Prirode. To je tako prosta, proverljiva i razumljiva istina i logika da je i mala deca mogu shvatiti. Prema tome, haj’mo svi mi koji pripadamo bilo kojim ili kakvim duhovnim svetskim zajednicama ili pokretima - politickim, nacionalnim ili verskim - razidjimo se i prihvatimo pravog rada od koje se zivi, tj. uradimo taj deo posla na materijalnom planu za koji smo zaduzeni. A Hristu i Bogu ostavimo da oni sami urade svoj DUHOVNI deo posla, za koji su ONI zaduzeni i odgovorni, a ne da mi umesto njih izigravamo bogove na zemlji i petljamo se u njihov posao, koji oni treba da obave, nakon toga kada mi obavimo svoj.

Znas sta, Porto...umorio sam se vec svakom novom diskutantu koji se ukljuci u ovu diskusiju da objasnjavam jednu i istu tako prostu stvar. Naravno, ne moras ti da se slazes s mojim objasnjenjem, ali bih te zamolio da me postedis svojih daljih objasnjenja, ukoliko ih ne mozes potkrepiti nikakvim proverljivim argumentima, ni logikom, jer mene nikakve i nicije dogme ne zanimaju.

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 09:56   #22
Ljubo,

“Mozes li upreti prstom i pokazati mi i jedan primer iz istorije i prakse da je neko Isusovom filozofijom uspeo makar i jedan zao svetski sistem srusiti, makar i privremeno, a kamo li “trajno”? Isusova filozofija je imala dve hiljade godina na raspolaganju da se dokaze i nije se dokazala. Pomocu ove filozofije ne samo da niti i jedan zli, parazitski politicki, verski ili nacionalni sistem u svetu nije srusen, vec je ta ista filozofija posluzila kao kamen temeljac da se na njemu sagradi cak vise hiljada takvih zlih, parazitskih i stetnih sistema, i to tako sto je osnovna poenta Isusove filozofije od strane ovih sistema vrlo vesto zakamuflirana i zaobidjena”


Ljubo, mislim da smo već ranije spomenuli da Isusova filozofija nema namjeru rušiti bilo kakav svjetski sistem i društveni poredak. Mnogi su nezadovoljnici tadašnjim sistemom očekivali od Isusa da preuzme svjetovnu vlast, ali Isus je to otklonio riječima “Caru carevo, a Bogu Božje”. Isus nije vođa svijeta, nego vođa (ili vodič) srca i duše.

Dvije tisuće godina je mnogo, ali i malo, kad se shvati što je sve potrebno unutar jednog čovjeka odbaciti (tj. koliko se “svijeta” u čovjeku mora odbaciti) da bi se primilo Isusa. Nakon toga, kolik je broj ovakvih ljudi potreban za ispunjenje kritične mase koja bi promijenila kolektivnu svijest čovječanstva?
No, da se Isusova filozofija čak i treba “dokazivati” tek u djelovanju unutar društveno-političkih sistema (a rekli smo da se ona “dokazuje” ili bolje rečeno, donosi plodove unutar samog čovjeka), brojka od 2 tisuće nije neka zamišljena crta ili statistički magični broj, s čijim se dosizanjem može reći da se neka filozofija nije “dokazala”.

To što je Isusova filozofija “poslužila kao kamen temeljac da se na njemu sagradi čak više hiljada zlih, parazitnih i štetnih sistema”, pokazatelj je kako se ideja pretvara u svjetovno tijelo kojeg je izgradio čovjek – hijerarhijsku organizaciju s glavom i repom, zgradama, urešenim haljinama, financijskom konstrukcijom, imovinom, koja je došla istjerati svoje tlačitelje, a onda dobila nagon za samoodržanjem, uzgojila svjetovne prijatelje i neprijatelje, vojsku i diplomaciju.
Razlog zbog čega se to događa je taj, što pojedinac koji je zadržao osobine kao što su oholost, egoizam, gramzljivost, ljubomora i jal, licemjerstvo, mržnja, ne može izbjeći ispoljavanju istih osobina ma u kojoj se organizaciji nalazio (pa nazivala se ona i “Isusovom”), osim ako mu je nametnut strah koji bi mu reducirao slobodu.


“I kako ti sada mislis da to promenis po nacinu menjanja pojedinca? Daj konkretan opis resenja.”


Dali smo ranije primjer pušača. Složio si se da pušenja ne bi bilo kad bi osvješteni pušači odlučili ne kupiti više cigaretu, a osvješteni proizvođači rekli “ne” proizvodnji otrova.

Liječnik će reći: “Ne uzimam mito”. Vojnik će reći: “Ne ubijam”. Poslodavac će reći: “Ne plaćam svoje radnike ispod vrijednosti njihova rada.”
To će reći promijenjeni pojedinac i oduzeti korupciji, ratu i izrabljivanju radnika snagu, uteg svoje uloge, te dodati na uteg izmjenjene kolektivne svijesti.

Općenito, osviješteni čovjek će reći: “Dajem sve iznad svojih potreba, onome kojem je to što dajem potrebno”. Postoje organizacije koje su spremne odgovoriti ovom impulsu, kao Caritas, Merhamet i sl., koje kanaliziraju ove već postojeće impulse.


“Eto, zbog toga je Isusova, isto kao i tvoja i Pandorina, filozofija i logika nedelotvorna, jer svi pojedinci unutar svih sistema su ubedjeni da jedini i pravi put za covekovo oslobodjenje od zla se nalazi bas unutar njihovog sistema, zbog cega im nikada nece pasti na pamet da ta svoja ubedjenja i taj svoj "pravi" put bilo kakvom "samospoznajom" menjaju. A svakoga onoga ko im tako nesto bude predlozio smatrace svojim krvnim neprijateljem i trazice nacina da mu se osvete.”


Upravo si objasnio razlog zašto nije moguće reći: “I vasega je bilo dosta, hajdemo...razlaz...ovom svetu vasa “zastita” vise nije potrebna. Kada vas vise ne bude, svet vise nece imati od koga da se stiti.”

Naime, osvješten čovjek nadolazi na to da je nasilje krivi put umirotovorenja. Ako je put ovladavanja svijetom bio nasilni (a je), onda je nasilno preuzimanje vlasti (ma kakvog demokratskog i slobodarskog oblika) upravo nastavak nasilnog puta. A nasilni put je neizbježan samo zato jer sistem zasnovan na pravilima jačeg ne želi isprazniti svoje mjesto bez upotrebe sile.


Znam da je teško ovo sagledati iz sadašnje perspektive, ali nema drugačijeg puta u promjenu svijeta od promjene viđenja svijeta – sve organizacije koje su sastavljene od pojedinaca koji sveobuhvatnije i svjesnije vide svijet oko sebe, potrebne su kako bi podizale svijest većine prema svojoj razini svijesti.
No, “dobra” organizacija koja bi trebala istjerati “lošu” organizaciju, a onda po samom funcioniranju “dobre” organizacije onemogućiti “loše” pojedince, nije ništa drugo nego neka nova tiranija.


Pozdrav
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 11:19   #23
Tako je Planinar....

Ljubo:
Quote:
A sto se tice Hrista kao Pozitivnog Duha, on ce poceti da vlada tek kad na svetu bude stvorena zajenica prirodno istoznacno usmerenih. To ce biti zajednica onih koji nemaju nikakvu drugu pripadnost sem svoju prirodnu pripadnost ljudskoj vrsti, sa kojom se svi i radjamo i umiremo, i nikakvu drugu, koju je ljudima sam taj Pozitivni Duh i odredio. Unutar ove zajednice nece postojati nikakvi uslovi za suprotnosti, strah, mrznju, nasilje i patnju, vec samo uslovi za LJUBAV, kao jedinu energiju kojom se Poziitivni Hristov Duh hrani i odrzava. To je upravo ona ljudska zajednica koju ja u ovoj diskusiji zagovaram,
Ljubo...takva "zajednica" se stvara u duhu,ona je duhovna i duhovne je prirode i zato se ona ne "gradi" izvana nego iznutra u srcu svakog čovjeka,a izvana se manifestira po principu "kako gore tako dole,kako unutra tako vani..."
Ono što je očito je istovremeno i razlog zašto se takve zajednice "ljubavi" ne ostvaruju samim "izvanjskim" organiziranjem....što nam jasno govori da je takav put "nemoguća misija" i vodi u pogrešnom pravcu.

Ljubo:
Quote:
Ja i ne predlazem osnivanje nikakve nove politicke stranke, vere, niti sekte, vec, recimo, nekog naucno-filozofskog drustva ili pokreta koji bi propagirao potpuno nove moralne, univerzalne, prirodne vrednosti, temeljene na ukupnom dosadasnjem ljudskom, naucno i logicki proverljivom iskustvu; pokreta koji ne bi imao nista drugo za cilj do upravo zalaganje za ocuvanje prirode i opste poboljsanje kvaliteta zivota ljudi. Ovo naucno-filozofsko drustvo ili pokret ne bi se borilo ni za kakvu politicku ili versku vlast, vec, na protiv, za odumiranje svakog takvog oblika vlasti, u kom slucaju se nikako ne bi moglo desiti da pripadnici tog drustva ili pokreta jednog dana sami postanu neki novi oblik verske ili politicke vlasti.
Zar misliš da već nije bilo takvih predlagača pa i pokušaja da se takvi projekti ostvare a koji su propali ili se jednostavno ugasili zajedno sa svojim pristalicama.
Ako uvažavaš Krista onda bi trebao znati da se on nije utjelovio na ovom svijetu da "spasi" čovjeka za "ovaj svijet" već upravo obrnuto da spasi čovjeka(dušu) od ovog svijeta zla i laži,pokazujući pritom vlastitim primjerom kako je to jedino i moguće.Ovaj svijet treba (srcem)"napustiti" jer gospodar ovog svijeta je sam otac laži...
Također ako priznaješ "višu svijest-silu" čime priznaješ dakle Boga,onda sigurno moraš znati da ništa na ovom svijetu nije slučajno,a time ni "nepotrebno" i da sve što postoji ima neku svrhu i smisao.U tom smislu svak od nas u samom sebi mora osvjestiti i shvatiti prirodu zla a da bi ono kao ništavilo u jasnom svijetlu svijesti potpuno prestalo postojati.Bez tog "razotkrivanja" zla u samom sebi ono će žilavo i tvrdoglavo opstojati u životu pojedinca a time i u svijetu,odnosno sam ovaj svijet koji "počiva" na laži,i od njih je i izgrađen.

Mislim da nemam ništa više pametnoga reć po pitanju auta i frižidera bez da se ponavljam bez kraja i konca,pa ću se još samo složiti sa Portom i Planinarom,sa tim što bih posebno naglasila da se svi ovdje u jednom ipak slažemo.....
ljubav je jedini put zapravo jedina istinska stvarnost u kojoj tek možemo imati istinski život...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 11:31   #24
Ljubo, nisi me uopce shvatio.
No nema veze.

Vele da je put do pakla poplocan je najboljim namjerama onih koji su htjeli od ovog svijeta napraviti prikladno mjesto. A to NE ide.
Kraljevstvo bozje nije od ovoga svijeta.
To nije mogao shvatiti recimo Juda, koji je imao aspiracije unutar ovog svijeta. Kako veli i pandora, takva zajednica se stvara iskljucivo U DUHU i ona nema nikakve apsiracije koje se ticu ovog svijeta. Caru carevo, a bogu bozje. A takve zajednice postoje i mozes na skroz crci od bijesa i vlastite nemoci, ali NE MOZES to poreci. Dematira te samo postojanje i zivot planinara, pandore i recimo mene, koji nalazimo nacina da se ujedinimo i praticipiramo to polje U DUHU. I o tome svjedocimo.

A zidarima sinagoga, gradjevina, udruzenja i izvanjskih organizacija po ovom svijetu koji odbacise kamen ugaoni, na kojem pocinje istinska gradnja u Duhu, sto reci? Neosobna Ljubav Bozja ("Krist", "Svjetlo"), zraci podjednako svima, pa i njima. Nekome na uzdizanje, nekome na propast. I nema neke velike filozofije u svemu tome.

Ili jesi...
Ili nisi.

pozdrav
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 14:03   #25
Planinar:

”Ljubo, mislim da smo već ranije spomenuli da Isusova filozofija nema namjeru rušiti bilo kakav svjetski sistem i društveni poredak.

Ma u kom kontekstu da si, govoreci o Isusovoj filozofiji, upotrebio rec “rusiti”, ti si je ipak upotrebio rekavsi ovo: ”Isusova filozofija rušila je taj sustav “antisustavom” i u tom istom kontekstu sam i ja tu rec upotrebio pitajuci te, mozes li navesti i jedan primer iz istorije da je neko Isusovom filozofijom “srusio” bilo koji sustav.

To je jedno, a drugo je to sto mi ovde raspravljamo na temu uzroka zla. Ako se Isusovom filozofijom ne mogu otkloniti ti uzroci, zasto onda uopste potezes Isusa i njegovu filozofiju, prvo tvrdeci da se samo Isusovom filozofijom moze “rusiti”, a onda da ne moze, kada sam te ja pitao da navedes neki primer iz istorije da to potvrdis?

”Razlog zbog čega se to događa je taj, što pojedinac koji je zadržao osobine kao što su oholost, egoizam, gramzljivost, ljubomora i jal, licemjerstvo, mržnja, ne može izbjeći ispoljavanju istih osobina ma u kojoj se organizaciji nalazio (pa nazivala se ona i “Isusovom”), osim ako mu je nametnut strah koji bi mu reducirao slobodu.”
Postoje organizacije u kojima pojedinac ne bi mogao ispoljavati takve svoje osobine. To su radne, ekonomske organizacije. Ako bi jednoga politicara, na primer, sa svim takvim negativnim osobinama poslali na neko poljoprivredno dobro i zaduzili ga da brine o ovacama umesto o ljudima i da za ovce odgovara, njemu tada ne bi trebala nikakva “samospoznaja” ni “Isusova filozofija” da se pozitivno promeni jer pod promenjenim pozitivnim uslovima zivota on bi se sam po sebi u pozitivnom smislu promenio. Isto kao sto se desava da posten covek, koji nema nikakvih negativnih osobina, kada ode u politicare za cas se u negativnom smislu promeni. Dakle, danas nakon duge istorije svih nasih sistema nije vise stvar u pozitivnosti ili negativnosti ljudi koji rade unutar tih sistema, vec poziitivnosti ili negativnosti samih tih nasih sistema. Ako promenimo sisteme, ljude cemo lako promeniti. A dok god sistemi ostanu isti i ljudi ce u njima ostati isti. Ono sto je ovde najbitnije shvatiti jeste to da ove negativne, politicke, nacionalne i verske sisteme kao uzrocnike zla uopste nije tesko promeniti. Potrebno je samo valjano logicki dokazati njihovu drustvenu istorijsku neopravdanost i stetnost i poceti javno i glasno propagirati tu stetnost i ti sistemi ce ubrzo sami od sebe nestati a da niko zbog njihovog nestajanja nece osetiti nikakvu stetu. Mi ne mozemo, a da ne osetimo stetu, ukinuti nasa industrijska preduzeca i pogone, poljoprivredu, saobracaj, zdravstvo, komunalne delatnosti, sisteme obrazovanja, naucne ustanove i istrazivacke centre, drustva i ustanove zaduzene za umetnost i kulturu, sportska drustva itd.itd, ali politicke drzavne ustanove i partije zajedno sa njihovom administracijom, vojskom i poreskim sistemom preko kojeg se sve to finansira, mozemo, a da nista negativno ne osetimo. Primer za ovo mogu posluziiti Nemacka i Japan koje posle drugog svetskog rata nisu smele da imaju svoju vojsku, niti svoju drzavnu administraciju, vec su bile pod nadzorom zemalja pobednica. Time ove dve zemlje, naravno, ne samo da nisu bile kaznjene, vec su bile privilegovane u odnosu na ostatak sveta jer su bile oslobodjene od drzave i vojske kao nepotrebnog balasta, sto je uslovilo da se veoma brzo oporave od ratnih posledicai uskoro izrastu u dva najveca svetska ekonomska giganta sa najjacim privredama.

”Dali smo ranije primjer pušača. Složio si se da pušenja ne bi bilo kad bi osvješteni pušači odlučili ne kupiti više cigaretu, a osvješteni proizvođači rekli “ne” proizvodnji otrova. Liječnik će reći: “Ne uzimam mito”. Vojnik će reći: “Ne ubijam”. Poslodavac će reći: “Ne plaćam svoje radnike ispod vrijednosti njihova rada.”
Da, ali kako ces to pojedinci postoci? Ne mislis valjda da im treba pustiti na volju da se oni sami sete da treba da se promene i pustiti im na volju da sami odluce kada ce da se promene jer moze proci jos koja hiljada godina a da im ta “Isusova filozofija” koju ti predlazes uopste ne dodje do svesti. A Bojim se da Covecanstvo nema vise toliko vremena za cekanje jer kriza opstanka Covecanstva je sve dublja. Resursa je sve manje, prenaseljenost je sve veca, zagadjenost panete takodje, klima se naglo menja; medjudrzavni politicki i medjuverski odnosi u svetu se sve vise zaostravaju, oruzja za masovno unistenje Covecanstva je odavno mnogo vise nego dovoljno itd.itd. Ne, ne moze se nista u svetu promeniti nabolje tako kao ti, Pandora i Porto mislite, pomocu nekih malin new-agwrskih sektica i samospoznajom “kraljevstva nebeskog”. Nema nista od toga. Da bi se sve ovo resilo nuzno je da se u svetu napravi pokret sirokih razmera visoko svesnih, moralnih ljudi, sastavljenih od priznatih naucnika, filosofa, sociologa, ekonomista itd, u koje bi svet imao poverenja, koji bi bili svesni gorucih svetskih problema i njihovih uzroka koji stoje prvenstveno u svetskim politickim, verskim i nacionalnim podelama i pripadnostima koje se medjusobno jos uvek u svetu bore na zivot i smrt za svoj primat i koje tom svojom borbom vode svet direktno u propast. Da bi se svest spasio, prvo mora da se spasi od njih, a zatim da se ujedini, a posle toga, zajednickim, ujedinjenim i organizovanim radom svih ljudi sveta, u miru i slozi, kada budemo mogli slobodno svu nasu energiju, znanje i prirodne resurse da usmerimo samo na dobrobit celog covecanstva, pocece cuda da se desavaju.

”Upravo si objasnio razlog zašto nije moguće reći: “I vasega je bilo dosta, hajdemo...razlaz...ovom svetu vasa “zastita” vise nije potrebna. Kada vas vise ne bude, svet vise nece imati od koga da se stiti.”Naime, osvješten čovjek nadolazi na to da je nasilje krivi put umirotovorenja. Ako je put ovladavanja svijetom bio nasilni (a je), onda je nasilno preuzimanje vlasti (ma kakvog demokratskog i slobodarskog oblika) upravo nastavak nasilnog puta. A nasilni put je neizbježan samo zato jer sistem zasnovan na pravilima jačeg ne želi isprazniti svoje mjesto bez upotrebe sile.”
Ali ovde niko ne predlaze nikakvo nasilje. Ove reci koje sam ja izgovorio: “I vasega je bilo dosta, hajdemo... razlaz.. .ovom svetu vasa “zastita” vise nije potrebna.” svako moze izgovoriti gde god hoce bez ikakvog nasilja i nezeljenih posledica. Pokret koji ja predlazem, koji bi eventualno koristio i ovakve reci, uopste ne bi bio nikakva vojna sila koja bi rasturala postojece drzavno-politicke, nacionalne i verske sisteme. Takav jedan pokret uopste nije zbog nekog nasilja nuzan, vec zbog neceg sasvim drugog. Nuzan je zbog toga sto u ovom trenutku na nasoj planeti mora postojati neka duhovna snaga koja bi vrsila ulogu budjenja zaspale savesti covecanstva, u kojem bi pojedinci koji robuju svim ovim svetskim negativnim sistemima, a od njih nemaju nikakvu korist, vec samo stetu, nasli podrsku prilikom svog samosvescivanja i otkazivanja poslusnosti ovim sistemima, dok na kraju vise ne bi ostao niko ko ih podrzava i koga oni mogu koristiiti za svoje zle namere i potrebe. Jer treba imati u vidu da je zaista tih opasnih ljudi u svetu vrlo malo i da oni ne raspoilazu nikakvom licnom snagom, vec samo snagom sistema kojima upravljaju, a snaga tih sistema smo upravo mi obicni izmanipulisni ljudi – njihovi robovi i robovi tih sistema. Zbog toga, da bi se ovo covecanstvo spasilo od propasti mora neko organizovano da pocne objasnjavati pojedincima stetnost ovoh sistema jer bez toga nikada niti i jedan pojedinac nece uspeti u sebi da se probudi i shvati realnost postojanja ovoga sveta. Da se probudi svojim razumom, naravno, tako sto ce da razume zakone postojanja ovoga sveta, a ne da meditira i da meditacijom otkriva u sebi nekakvo”Kraljevstvo nebesko”, jer to sa zdravim razumom i Novim Dobom nikakve veze nema.

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 14:55   #26
Pandora,

"U tom smislu svak od nas u samom sebi mora osvjestiti i shvatiti prirodu zla a da bi ono kao ništavilo u jasnom svijetlu svijesti potpuno prestalo postojati. Bez tog "razotkrivanja" zla u samom sebi ono će žilavo i tvrdoglavo opstojati u životu pojedinca a time i u svijetu, odnosno sam ovaj svijet koji "počiva" na laži, i od njih je i izgrađen."


Kada pojedinac konacno uspe da se u samome sebi osvesti i shvati prirodu zla, to se uvek desi na razini njegovog razuma, jer jedino razumom moguce je shvatiti prirodu zla. A kada se to zaista desi, onda pojedinac ne postaje svestan nicega drugog do svega ovoga o cemu mi ovde raspravljamo, a to su uzroci zla i nacin njihovog uklanjanja. Kad to pojedinac uspe da shvati i samome sebi to prizna, on je vec pun ljubavi za ovaj svet i spreman sve da ucini da pomogne i drugima da to shvate, kako bi sto pre do opste promene doslo, tj do nestanka zla, a nastupanja opsteg dobra. Pre ovog shvatanja rec "ljubav" ne moze imati nikakvo odredjeno znacenje, ni pokretacku snagu koju ljubav inace treba da ima da bi unutar pojedinca postala osnovna pokretacka snaga za neko bolje stanje od postojeceg. Sto znaci da oni koji samo pricaju o budjenju, osvescenju i ljubavi, a mire se sa postojecim stanjem stvari, bez ikakve zelje da preduzmu bilo sta da se stanje na ovom svetu popravi, jos uvek nisu istinski probudjeni, ni osvesteni pojedinci, tj. da razumom jos uvek nisu spoznali pravu prirodu dobra i zla.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 15:26   #27
Ajde Ljubo pliz ...ne budi tako slijep kod očiju:

Quote:
Postoje organizacije u kojima pojedinac ne bi mogao ispoljavati takve svoje osobine.
Nije potreba u tome da pojedinac ne može ispoljavati "takve" osobine,nego u tome da ih uopće NEMA.

Quote:
A dok god sistemi ostanu isti i ljudi ce u njima ostati isti.
Ne Ljubo već obrnuto...dok ljudi ostaju isti,sistemi koji tvore će ostati isti.Već smo na početku teme utvrdili i složili se u tome da se radi o prirodi čovjeka koja se NE MIJENJA kroz povijest.

Quote:
Ne mislis valjda da im treba pustiti na volju da se oni sami sete da treba da se promene i pustiti im na volju da sami odluce kada ce da se promene jer moze proci jos koja hiljada godina a da im ta “Isusova filozofija” koju ti predlazes uopste ne dodje do svesti.
Da...jer ti nisi onaj koji je dao čovjeku (slobodnu) volju i nemaš pravo im je niti oduzeti.A čim dolaziš u situaciju da razmišljaš o potrebi ukidanja bilo čije volje,već si u debeeeelom prekršaju....
Ti odgovaraš SAMO za svoju vlastitu volju,a ako bi sebi dozvolio takav luksuz da odlučuješ za druge,time bi istom i za njih(ovu)sudbinu bio odgovoran.Takav teret ne preporučujem....

Quote:
Ne, ne moze se nista u svetu promeniti nabolje tako kao ti, Pandora i Porto mislite, pomocu nekih malin new-agwrskih sektica i samospoznajom “kraljevstva nebeskog”. Nema nista od toga.
A zašto misliš da tvoj program nije new-egovski?E da je sad pitat neke predstavnike i pripadnike crkve sigurno bi dobio istu etiketu i bio proglašen sotonskim programom,potpuno isto kao što si i ti njih počastio imenovanim izvorom svakog zla.
I kao što vidiš ni od tog tvog programa nema ništa,ali unaprijed te upozoravam da ne tražiš krivca za to ...u nama!

Quote:
Ali ovde niko ne predlaze nikakvo nasilje
Nije točno.Svako negiranje tuđe volje i njezino oduzimanje od strane čovjeka je nasilje.Sam Bog ne čini nasilje nad čovjekom već ga pušta da jede plodove svoje volje,dok mu isti ne izađu na nos pa je vrati sa izjavom: "slobodna volja...ne hvala...nikad više..i zadnje što ću učiniti svojom slobodnom voljom jest to da ću je slobodno vratiti".

Quote:
...snaga tih sistema smo upravo mi obicni izmanipulisni ljudi – njihovi robovi i robovi tih sistema
Mi nismo robovi sistema niti smo izmanipulirani od njih...
mi smo robovi sebe samih izmanipulirani također od sebe samih...kad smo voljno pristali na takav sistem nadajući se da će mo u njemu ostvariti SEBE odnosno svoje ŽELJE.
a time smo i odgovorni za TAKVO STANJE STVARI.
Time što od čovjeka radiš žrtvu sistema oduzimaš mu i mogućnost da sam nešto promjeni,a time i odgovornost za sebe,čime se zatvara krug,bez mogućnosti rješenje,a to u krajnjoj liniji "poziva" nekog "spasioca"...da stvori neki program...kojim će se ljudima objasniti da su u zabludi...etc...etc...i tako sve u krug..
e pa kako ti misliš da je uopće moguće nekome objasniti da živi u zabludi ako on to sam ne vidi...a ako to pak sam vidi...nije ni potrebno da mu objašnjavaš...zar ne,a silu ne možeš primjenit,zar ne?
.....ne shvaćaš apsurd,zar ne....?
Strah te da nemamo vremena?Ali čemu i odakle strah?Nije li strah sam po sebi zlo,i time uzrok sve ove buke i strke?Ne postupaju li ljudi "zlo" upravo iz temeljnog straha za svoju egzistenciju,koju kako god čuvali ipak moraju izgubiti?Zašto bi se trebalo čuvati ono što se ne može sačuvati,pitanje je nad svim pitanjima?
Ajde razmisli dobro i iskreno odgovori na ovo pitanje.
Nešto tvom sistemu ipak nedostaje,što sam ti već rekla,međutim,jasno ću sad reći i što ti (još)nedostaje...
Istinska spoznaja živog Boga i žive Ljubavi,zapravo istinsko znanje o njihovom STVARNOM sve-postojanju,koje bi te samo po sebi OSLOBODILE tog straha,jer bi ti bilo vidljivo da svoje stvarno postojanje već i jedino imaš u Bogu(vječnosti),i da ti ga niko i nikad ne može oduzeti...osim naravno ti samom sebi....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2003., 19:30   #28
Ljubo:

“Ma u kom kontekstu da si, govoreci o Isusovoj filozofiji, upotrebio rec “rusiti”, ti si je ipak upotrebio rekavsi ovo: ”Isusova filozofija rušila je taj sustav “antisustavom” i u tom istom kontekstu sam i ja tu rec upotrebio pitajuci te, mozes li navesti i jedan primer iz istorije da je neko Isusovom filozofijom “srusio” bilo koji sustav.

To je jedno, a drugo je to sto mi ovde raspravljamo na temu uzroka zla. Ako se Isusovom filozofijom ne mogu otkloniti ti uzroci, zasto onda uopste potezes Isusa i njegovu filozofiju, prvo tvrdeci da se samo Isusovom filozofijom moze “rusiti”, a onda da ne moze, kada sam te ja pitao da navedes neki primer iz istorije da to potvrdis?”

Ljubo, to je objašnjeno, ali nema razloga još jednom ne ponoviti.
Sustav u kojem se nalazimo, ne bi preživio da se ne nalazi i u nama, te da ga ne podržavamo svojim ponašanjem – mi taj sustav održavamo svojom gramzljivošću, grubošću, sebičnošću, itd.
No, ako taj sustav srušimo unutar sebe, tada postajemo autsajderi vanjskog sadašnjeg sustava, nesposobni u borbi za njegov “vrh”.
Pošto se ta matrica ponašanja ne uklapa u ovaj vanjski sadašnji sustav, ona ga ruši na taj način da ga ne podržava. I što ima više ljudi koji se u odnosu na sadašnji sustav ponašaju antisustavno, to sadašnji svjetski sustav ima manje šanse da se održi i veće šanse da se sruši.
Jedna zgrada se može srušiti pogotkom iz topa, ali i tako da ostaje bez cigli.

Ne znam zašto si toliko kritičan po pitanju Isusove filozofije – siguran sam da ti ne pada na pamet predložiti odustajanje od puta znanosti, zato što dosad (a imala je “dovoljno” vremena) nije odgovorila na najveći broj najvažnijih pitanja.

Dakle, dao bih jedan zaključak, jer druga pitanja koja si postavio ponavljaju već izrečeno, ili ti je Pandora odgovorila umjesto mene: u ovoj diskusiji nitko se nije izjasnio za ovakav, postojeći sustav i podržao njegov daljnji razvoj po poznatoj matrici.
Razlikujemo se samo u razmišljanju kako bi ovaj sustav mogao pasti – promjenom od vrha prema dolje, gdje bi promjenjena organizacija promijenila ponašanje pojedinaca, ili obratno, gdje promjenjeni osvješteni pojedinac vertikalno i horizontalno mijenja postojeću organizaciju.
Za mene, jedinu korist možemo očekivati od druge varijante, dok prva održava sadašnje stanje – poslušnost pojedinca i organizaciju koja “zna” što je za pojedinca najbolje.

Pozdrav
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 18:33   #29
Pandora

Ajde Ljubo pliz ...ne budi tako slijep kod očiju:”


Ne mozes ovo reci podmecuci mi dogmu pred oci jer ja nisam vernik da mogu da vidim nesto sto samo vernici mogu da “vide”.
________________

”Nije potreba u tome da pojedinac ne može ispoljavati "takve" osobine, nego u tome da ih uopće NEMA.”

Vidis, ti ne mozes prakticno dokazati, ni logicki objasniti da je to tako, vec samo verujes da je to tako. A ono sto je moguce kroz prakticno iskustvo dokazati i logicki objasniti je sledece:

Ako jedan politicar, nacionalista ili svestenik kao pojedinac moze svoju “osobinu” kriminalca, nacionaliste ili duhovnog prevaranta, sprovoditi samo kroz politicki, nacionalni ili verski sistem, a ta njegova kriminalna politika, nacionalizam ili duhovna prevara nam ne treba jer je na nasu stetu, tada nije logicno, niti potrebno menjati ili ukidati politicara, nacionalistu ili svestenika, vec politicki, nacionalni ili verski sistem. Jer za nas nije lose sto oni te lose ljudske osobine imaju, vec sto ih na nama primenjuju. I jer oni nisu drustveno opasni zato sto te drustveno stetne osobine imaju, vec sto raspolazu drustveno stetnim sistemima kao mocnim sredstvima pomocu kojih nam velike drustvene stete nanose. Tako na kraju ispada da nije logicno izvesti zakljucak onakav kakav si ti izvela, da:”Nije potreba u tome da pojedinac ne može ispoljavati "takve" osobine, nego u tome da ih uopće NEMA”, vec ovakav kakav cu ja sada da izvedem: Nije potreba u tome da pojedinac uopce NEMA "takve" osobine, nego u tome da, ako ih vec ima, da ih ne može ispoljavati na stetu drugih.
________________

”Ne Ljubo već obrnuto...dok ljudi ostaju isti, sistemi koji tvore će ostati isti. Već smo na početku teme utvrdili i složili se u tome da se radi o prirodi čovjeka koja se NE MIJENJA kroz povijest.”

To si utvrdila i s time se slozila ti, ali ne i ja. Ja sam utvrdio i slozio se s tim da se tu ne radi o covekovoj “prirodi”, jer ona nije ni dobra, ni zla, vec samo o sistemima kao resenjima koja covek primenjuje prilikom svog samoodrzavanja, koja mogu biti dobra ili zla. Pa sam onda dalje utvrdio i slozio se da je podela ljudskog drustva po nacinalnim, politickim i verskim sistemima radi njihove medjusobne borbe, zlo resenje njihovog samoodrzavanja jer oni se kroz tu borbu ne samoodrzavaju, vec samounistavaju. A da je samo jedinstvo svih ljudi, ekonomija i pravedna podela rada i rezultata rada dobro resenje jer jedino tako mogu da se samoodrzavaju. Da bih na kraju utvrdio i slozio se s tim da, ako ljudi zele da se oslobode zla, a ostvare dobro, nije potrebno da se oni menjaju, vec da menjaju ili ukidaju svoja zla resenja i sisteme pomocu kojih cine sebi zlo, a ostave i dalje usavrse samo ona resenja i sisteme pomocu kojih jedino mogu za sebe da ostvare dobro. Znaci, kad nestane zlih resenja i sistema, automatski ce nestati i zlih ljudi. Zato sam i dao onaj primer coveka politicara koji manipulisuci ljudima kroz svoj politicki sistem, svojom politikom cini ljudima zlo, a da taj isti covek u nekoj poljoprivrenoj zadruzi kao delu nekog sireg ekonomskog sistema, cuvajuci ovce, bi tako radio nesto korisno za ljude i tako im cinio dobro. Kao sto iz ovoga primer mozes zakljuciti, mi nismo promenili coveka, ni njegovu "prirodu", vec njegovu drustvenu ulogu, tj. samo smo ga premestili sa drustveno stetnog radnog mesta na drustveno korisno i odmah smo resili problem i tog coveka i drustva u kojem zivi jer on sada vise nije stetan i opasan clan drustva, vec koristan. U obrnutom smislu, ako bi jednog cobana kao korisnog i dobrog clana nekog drustva premestili u neki politicki sistem da radi kao politicar, taj coban bi odmah postao zao jer je sistem kojim se u svom radu koristi sam po sebi drustveno nekoristan, stetan i zao. Eto, sada ti je valjda jasan moj stav po svim ovim pitanjima i ja ga ne mogu objasniti bolje, vec jedino jos da pokusam sve ovo da nacrtam.
_________________

”Da...jer ti nisi onaj koji je dao čovjeku (slobodnu) volju i nemaš pravo im je niti oduzeti.A čim dolaziš u situaciju da razmišljaš o potrebi ukidanja bilo čije volje,već si u debeeeelom prekršaju....Ti odgovaraš SAMO za svoju vlastitu volju, a ako bi sebi dozvolio takav luksuz da odlučuješ za druge,time bi istom i za njih(ovu)sudbinu bio odgovoran.Takav teret ne preporučujem....”

Uf...ovo je teska dogma, a ja, kao sto gore rekoh, za dogme sam “slep kod ociju”. Naime, dogma je da je bilo ko i bilo kada “dao coveku slobodnu volju”. Naime, cinjenica je koja se moze putem iskustva proveriti i logicki objasniti - onako kako je to na mojoj web stranici objasnjeno - da covekovu svest, po kojoj covek jedino i jeste zivo bice, niko ne moze ni stvoriti, niti unistiti. Ta covekova svest je nesto sto postoji vecno samo po sebi tako sto samo sebe tera da se samoodrzava. Samoodrzava se, naravno, po svojoj “slobodnoj volji”, jer niko nasu svest na to ne prisiljava do ona samu sebe, delujuci kao psihicka sila na sebe iz svoje unutrasnjosti. Sustina te nase “slobodne volje”, dakle, samo je u tome sto mi mozemo “slobodno” da odlucujemo o tome da li cemo da se samoodrzavamo ili necemo. Medjutim, problem je u tome sto mi ako necemo da se samoodrzavamo tada energija nase svesti pocne da nestaje, tj. da se krece iz pravca zivota u pravcu smrti, sto se subjektivno unutar svesti na psihickom planu pocne odrazavati kao osecanje straha od smrti sa znacenjem zla. Sto prakticno znaci da mi nemamo velike mogucnosti izbora na koje bi se ta nasa “slobodna volja” mogla odnositi, vec samo na to da umremo i dozivimo zlo ili da se stalno samoodrzavamo i tako stalno dozivljavamo dobro. Ali poenta je u tome sto niti i jedna svest ne podnosi smrt i zlo, pa svaka svoju volju na kraju usmerava na samoodrzavanje i dobro.

I sada, tek kada ovo znamo, pocinju oni problemi o kojima mi ovde u ovoj diskusiji raspravljamo, a to su resenja koja po nasoj “slobodnoj volji” mozemo da biramo prilikom samoodrzavanja koja svakoj ljudskoj svesti omogucuju da postoji i dozivljava dobro ili resenja po kojima ce svaka ljudska svest na kraju da strada i dozivi zlo. Ali kao veoma vazno sto treba ovde da se istakne da bi se sve ovo razumelo, jeste to, da niti i jedna ljudska svest ne moze ni da postoji, niti da se samoodrzava sama, vec samo u zajednici sa drugim ljudskim svestima, na koji nacin nase pojedinacne ljudske “slobodne volje” zavise od nase “kolektivne slobodne volje”. Sto prakticno znaci da, ako vecina ljudskih svesti po svojoj “slobodnoj volji” umesto samoodrzanja, izabere samounistenje, tada pojedinacna “slobodna volja” tu ne moze mnogo da uicini. Sto nikako ne znaci da pojedinacna svest nema pravo po svojoj “slobodnoj volji” da ne bira samounistenje i da se po svojoj “slobodnoj volji” svim svojim znanjem, silama, sredstvima i mocima suprostavi kolektivnoj slobodnoj volji koja je izabrala kolektivno samounistenje. U ovome slucaju ta pojedinacna svest sa svojom “slobodnom voljom” koja ne zeli ni svoje pojedinacno, ni kolektivno samounistenje sam, JA, koji glasam ZA nase samoodrzanje, tj. glasam protiv nasih zlih politickih, verskih i nacionalnih resenja i sistema koji nas kolektivno vode u samounistenje. Ja ovde koristim moje prirodno pravo “slobodne volje” koje mi nije dao ni Bog, ni ljudi, da glasam ZA nase kolektivno samoodrzanje. Prema tome, Pandora, to znaci da ne samo ja, vec svi mi pojedinci koji cinimo celu ljudsku zajednicu kao jedinstveno, kolektivno bice, imamo po svojoj “slobodnoj volji” pravo da odlucujemo, kako u svoje ime, tako i u ime cele ljudske zajednice, kako za njeno samounistenje, tako i za njeno samoodrzanje. Sto se mene tice, ja to svoje pravo koristim i glasam ZA njeno samoodrzanje, tj. glasam da se svi uzroci koji celu ljudsku zajednicu vode u samounistenje, ne bilo koji nacin, bezuslovno, UKLONE i za sve posledice koje bi iz toga po ukupnu ljudsku zajednicu mogle da nastanu, odgovorno kao pojedinac preuzimam na sebe, kako pred celom ljudskom zajednicom, tako i pred Bogom. I u toj mojoj odluci me niko niti ima pravo spreciti, niti moze, jer to je stvar moje “slobodne volje”. E sada, sasvim drugo je pitanje da li od te moje odluke i te moje “slobodne volje” moze za bilo koga, pa i za mene samoga, biti ikakve vajde, jer kap u moru ipak nije more.
>>>>>>>>>>>>>>>>

Zadnje uređivanje Ljubo : 07.09.2003. at 19:14.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 18:40   #30
>>>>>>>>>>>>>>

Pandora,

”A zašto misliš da tvoj program nije new-egovski? E da je sad pitat neke predstavnike i pripadnike crkve sigurno bi dobio istu etiketu i bio proglašen sotonskim programom, potpuno isto kao što si i ti njih počastio imenovanim izvorom svakog zla. I kao što vidiš ni od tog tvog programa nema ništa, ali unaprijed te upozoravam da ne tražiš krivca za to ...u nama!”


Moj program JESTE new-ageovski, ali se bitno razlikuje od svih drugih new-ageovskih programa. I sasvim je normalno da, kao sto sam ja crkvu oznacio izvorom zla, da ce i ona mene oznaciti izvorom zla. Samo izmedju mene i crkve ipak postoji razlika i u tome je sto crkva meni ne moze pripisati nikakvo zlo jer ja sa mojom aktivnoscu nemam potrebe nikada ici dalje od same moje ideje, tj, reci. A crkva je svoje zlo dokazala ne samo recima, tj. idejama lazi kojima obamnjuje svet, vec i najcrnjim i najzlijim (ne)delima bezbroj puta, na bezbroj nacina, kojima se jos uvek svakodnevno dolazuje. Verski fanatizam i terorizam su jos uvek svugde veoma prisutni i aktuelni u svetu i oznaceni su kao opste zlo, ne samo od mene, vec od svakoga, pa i od strane samih tih istih svetskih crkava koje se uzajamno optuzuju za sva ta svoja uzajamna, sramna (ne)dela.
____________________

”Nije točno.Svako negiranje tuđe volje i njezino oduzimanje od strane čovjeka je nasilje. Sam Bog ne čini nasilje nad čovjekom već ga pušta da jede plodove svoje volje, dok mu isti ne izađu na nos pa je vrati sa izjavom: "slobodna volja...ne hvala...nikad više..i zadnje što ću učiniti svojom slobodnom voljom jest to da ću je slobodno vratiti".

Niko ne moze biti ziv, a ne koristiti svoju slobodnu volju. Bilo da odlucis da cinis zlo, bilo dobro, ili da odlucis da ne cinis ni dobro, ni zlo, sve je to tvoja vlastita odluka i tvoja vlastita “slobodna volja”.
________________

”Nešto tvom sistemu ipak nedostaje, što sam ti već rekla,međutim, jasno ću sad reći i što ti (još)nedostaje...Istinska spoznaja živog Boga i žive Ljubavi, zapravo istinsko znanje o njihovom STVARNOM sve-postojanju, koje bi te samo po sebi OSLOBODILE tog straha, jer bi ti bilo vidljivo da svoje stvarno postojanje već i jedino imaš u Bogu(vječnosti), i da ti ga niko i nikad ne može oduzeti...osim naravno ti samom sebi....

Pandora, svaku drugu manu mozes pripisati mom sistemu sem da mu nedostaje “spoznaja zivoga Boga i zive Ljubavi” jer moj sistem je upravo rezultat mog misticnog iskustva koje se ponavljalo u proseku barem svaku trecu noc tokom punih petnaest godina u vidu fenomena zvanog ”ialazak iz tela”. Tom prilikom sam video i vanzemaljce i njihove letece tanjire, i moje umrle pretke, i Sotonu, i Isusa Hrista, pa i samoga Boga, koji je tokom svih tih petnaest godina prilikom svakog mog izlaska iz tela bio moj pratilac, zastitnik i ucitelj, koji je postepeno prenosio upravo svo to znanje koje u vidu objasnjenja zakona postojanja ovoga sveta stoji na mom sajtu. No bez obzira sto je za tebe i svakoga drugoga opis ovog mog misticnog iskustva samo dogma jer to ne mozes da proiveris, vec samo da mi verujes ili ne verujes, sam sistem koji stoji na mojoj web stranici ipak nije dogma, vec svakom coveku dostupno proverljivo iskustvo i logika. Kao takav, ovaj sitem moze braniti samoga sebe i zbog toga ja nemam nikakvu potrebu da na njega lepim etiketu mog misticnog iskustva, da bih time nekome stavio do znanja da iza toga stoji "zivi Bog i ziva Ljubav" i tako pravim bilo kakvu novu veru od toga. Zbog toga ja ta moja misticna iskustva nikome i ne nudim, sem kad mi neko da nekog povoda za to, kao ti, Pandora, sada, koja ne mozes da vidis da iza svega toga stoji "zivi Bog i ziva Ljubav". A zasto ne mozes da vidis, to ti sama najbolje znas. Znam i ja, ali necu to sada da potenciram

Pozdrav.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2003., 22:32   #31
Dobro Ljubo....možda sam i pogriješila u procjeni ...a ni ja se baš ne volim izlijetati sa takvim procjenama jer je to vrlo osjetljivo i nezahvalno ....
Tvoja spremnost da na sebe preuzmeš odgovornost za dobrobit zajednice i trud koji si uložio u promišljanje načina oslobođenja čovjeka od patnje i bola prouzročenim “zlom” je dirljiva i jasno govori o plemenitim namjerama i ljubavi i zalaganju,
međutizin....avaj...uzalud...

jer rješenje koje je uostalom već iskušano kao što i sam vidiš ...ne funkcionira...a rješenje koje ne funkcionira NIJE rješenje....
i što sad...imati rješenje a nemati moć(uvjete) da se ostvari isto je kao da ga nemamo,dapače još i gore,jer više trpimo....
ovdje sad treba jasno vidjeti da nam je osim samog rješenja potrebno imati i MOĆ,što cijelu ovu priču dodatno komplicira jer otvara(novo) pitanje...pitanje moći i njene prirode...
u svakom slučaju ako očito nemamo moć da primjenimo neko dobro rješenje,moramo naći drugo dobro rješenje za provedbu kojeg IMAMO moć....a to je ono "rješenje" o kojem ja(mi) govorim-o.....
sistem ne može vladati nad čovjekom ako mu čovjek oduzme(povrati) tu moć koja je njegova vlastita...što dakle znači da sistem vlada nad čovjekom njegovom vlastitom moći koju je čovjek sistemu dao.Vraćanjem svoje vlastite izvorne moći k sebi sistem gubi moć nad čovjekom,međutim dok god sistem ima nešto što čovjeku "treba" dotle on sa sistemom za tu potrebu razmjenjuje(trguje) svoju moć čime ga sam održava.
I čiča miča završila priča.Rješenje je u povratku k sebi i dokidanju trgovine sa svim sistemima...ili bolje rečeno Krist koji je pokazao to "rješenje"(sebe) kao jedini mogući ...put istinu i život....a tim putem istine i života se ide slobodno u duhu i osobno.

Svaki čovjek prirodno i posve slobodno raspolaže samo svojom vlastitom izvornom moći i uvijek i svuda i u svakom pogledu od čovjeka samog zavisi da li će se on njome služiti za sebe ili protiv sebe,odnosno da li će je dati nekome koji će istom tom "otuđenom" moći vladati njime,ili će sam "vladati" njome odnosno sobom.Neprirodno je da čovjekom bilo ko ili što vlada,a ako pak vlada znak je to izgubljenosti i nesposobnosti vladanja samim sobom,što je pak znak "bolesti"...jer je čovjek prirodno moćan i prirodno osposobljen i prirodno ovlašten da vlada samim sobom(samo).
Svaki dakle sistem koji predpostavlja vlast nad čovjekom unaprijed mi je već..da prostiš... sumnjiv....
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 06:43   #32
Pandora

”međutim....avaj...uzalud...jer rješenje koje je uostalom već iskušano kao što i sam vidiš ...ne funkcionira...a rješenje koje ne funkcionira NIJE rješenje....”


Ako mislis na Isusovu filozofju sadrzanu u resenju “Ljubi bliznjega kao samoga sebe”, to jeste resenje, ali problem je u tome sto ovo resenje nikada nije iskusano. Razlog je sto to resenje nije potpuno. Ono nije do kraja objasnjeno. Nije objasnjeno kao ZAKON POSTOJANJA Prirode koja se sva sastoji od ekonomskih zajednica, tj. sistema (atoma, nebeskih tela, sistema nebeskih tela, celija, tela biljaka, zivotinja i ljudi, pcelinjih, mravljih drustva itd) koje nikada ne bi ni nastale da unutar njih zakon “Ljubi bliznjega” nije poceo da se postuje i koje bi se sve raspale cim bi prestao da se postuje. Razlog sto Isus nije do kraja objasnio ovaj zakon jeste sto Isus nije imao vremena jer je ubijen odmah u pocetku cim je poceo da ga objasnjava. Isus je znao da ce da bude ubijen i znao je da nije sve objasnio, zbog cega je apostolima i rekao da ce poslati drugoga koji ce sve to do kraja da objasni. I eto, u nedostatku tog objasnjenja se kasnije prilikom sprovodjenja tog prirodnog i Bozijeg Zakona napravila greska. Ne u samom pocetku razvoja hriscanstva, vec kasnije kad je ono postalo drzavna religija, tj. institucija, koja je automatski onemogucila sprovodjenje ideje “Ljubi bliznjega svoga”, koju su prvi hriscani ispravno bili poceli sprovoditi u praksi. Ova drzavna institucija je ispolitizirala ovu ideju i preokrenula je u svoju korist, ucinivsi je mocnim orudjem manipuliranja masama, koje kao sredstvo manipulacije se i danas koristi. Ispolitizirala je tako sto je paznju vernika sa same ideje, “Ljubi bliznjaga kao samoga sebe”, skrenula na Isusa kao njenog donosioca, proglasivsi ga cak i Bogom, stavivsi u prvi plan postovanje Isusa kao Boga, postovanje Biblije kao “svete” knjige i postovanje hriscanstva kao religije, tj. institucije i to proglasila uslovom “spasenja” svakog vernika. A kakva su sve zla kasnije iz toga proistekla i na sta hriscanstvo danas lici sa svojih nekoliko hiljada religija i sekti koje se sve upinju da dokazu da su jedine istinske i “prave”, poznato nam je.
___________________

”i što sad...imati rješenje a nemati moć (uvjete) da se ostvari isto je kao da ga nemamo, dapače još i gore, jer više trpimo....ovdje sad treba jasno vidjeti da nam je osim samog rješenja potrebno imati i MOĆ,što cijelu ovu priču dodatno komplicira jer otvara(novo) pitanje...pitanje moći i njene prirode...”

Pa, Pandora, kako ne shvatas? Samo resenje je ujedno i moc. Ne resenje kao parola “ljubi bliznjega”, vec objasnjenje tog resenja u vidu Zakona Postojanja koje je cista logika i nauka. Kao takvim, ovim objasnjenjem se veoma lako moze dati pravo, izvorno znacenje recima, “Ljubi bliznjega”, i veoma lako se sve ponovo moze postaviti na svoje pravo mesto. Potrebni su samo ljudi koji ce na pravi nacin razumeti ovo resenje kao ideju i pristati da je dalje objasnjavaju i sire. Cak ne mora ni organizovano, a ta ideja ce kasnije, vremenom, sama uciniti svoje. Imaj na umu da ideja sa znacenjem proverljive i logicki objasnjive Istine uvek ima najvecu moc koja se ne moze unistiti nikakvim oruzjem. Svedoci smo koliku su moc dogme imale kroz istoriju i koje i danas imaju, a koliku li tek onda moc moze da ima nauka i logika kojoj se nikakava dogma ne moze suprostaviti. Pogotovo nauka koja objasnjava postojanje samoga Boga i koja tako prodire u samu sustinu dogme. Ne da je rusi, vec, na protiv, dokazuje ju, ali je i ispravlja i postavlja na njeno pravo mesto i daje ono znacenje koje ona zaista ima. Nauka i ideja koja cak nuzno i ne mora da rusi postojece religijske sisteme, vec samo da ih ujedini u jednu svetsku religiju. Koja, obzirom da ce sada u svome temelju imati nauku i logiku, a ne vise dogmu, prestace dalje da bude religija, vec akademija. I upravo ta transfomacija postojecih religija u samo jednu i transformacija dogmi u nauku i filozofiju, je ono sustinsko znacenje reci i pojma “rusiti” postojece stanje i “gradiiti” Novo, o cemu se vec hiljadama godina govori i o cemu mi sada u ovoj diskusiji govorimo. A sto se tice politike i politickih podela, one se gase potpuno. Sve ce ubuduce ici preko te nove jedinstvene svetske Akademije koja ce zameniti ulogu sadasnjih Ujedinjenih Nacija. Eto, tako je to gore u Nebu planirano da na Zemlji bude i kad se to ostvari - a ja ne znam kada ce se to ostvariti i da li ce se uopste i ostvariti – tek tada ce doci do spajanja “Kraljevstva Nebeskog i Zemaljskog” u JEDNO KRALJEVSTVO, o kojem ti Pandora, govoris, i to na nacin sto ce svaki covek, kroz samoga sebe, putem onoga sto sada zovemo “misticnim iskustvom” u svako vreme, po zelji, moci da se svesno prebacuje iz jednog “kraljevstva” u drugo, da ima uvida i u jedno i u drugo, i tako svesno i delotvorno deluje u korist i jednog i drugog.
_________________

”Svaki dakle sistem koji predpostavlja vlast nad čovjekom unaprijed mi je već..da prostiš... sumnjiv....”

Kad i AKO se desi to sto je planirano da se desi (uz znanje da se ni Nebeski Planovi ne ostvaruju uvek), prestaje svaka “vlast nad covjekom”, na nacin sto ce svaki covek tog buduceg sistema u kojem bude ziveo, sveoje JA identifikovati sa KOLEKTIVNIM JA celoga sistema. Kad se todesi svaki covek tog sistema ce upiruci prsto u sistem u kojem se nalzi, moci reci: Ovaj sistem, to sam JA. Moci ce reci zato jer on ce tako zaista i osecati jer ce svi ljudi sveta tada imatu jednu jedinstvenu, NEBESKU SVEST koja ce nas sve medjusobno telepatski vezati, pomocu koje cemo mi svi uvek i osecati da smo mi svi JEDNO. Na isti nacin kao sto su sve celije naseg tela pomocu ove nase ljudske svesti medjusobno sve povezane u jednu svest, u kojoj svaka celija, upiruci prstom u coveka u kojem se nalazi, moze reci: Ovaj covek, to sam ja. Jer sve celije u nasem telu uistinu celo to telo osecaju kao svoje JA. A to sto se mi sada plasimo da nas ne zarobi neki sistem i u njemu ne izgubimo svoju slobodu i svoje JA, to je zbog naseg NEZNANJA, kada mislimo da je nase istinsko JA ovo nase malo ljudsko JA, zbog cega i jesmo svi usmereni jedni protiv drugih u borbi da bi jedni od drugih odbranili i sacuvali to nase malo ljudsko JA. Medjutim, prirodno shvatanje pojma JA i shvatanje pojma slobode toga JA, potpuno je obrnuto. U prirordi niko ne vidi slobodu u ocuvanju svoga maloga ja, vec u njegovom OKRUPNJAVANJU putem integracija i usistemljavanja sa drugim sebi slicnim malim JA. Nesloboda, dakle, u jednom sistemu postoji samo dok se elementi medjusobno bore za svoj opstanak. Medjutim, cim se ujedine i postanu jedno bice, tada se to jedno bice u samome sebi pocinje osecati potpuno sloboidnim jer se svaki element unutar tog bica pocinje osecati slobodnim. Tako na primer, kada se elementarne cestice sjedine u atomu u jedan sistem i postanu jedno bice, tada njihovo JA postaje ceo atom, koji je daleko veci i mocniji nego JA svake pojedinacne elementarne cestice u njemu, koji nudi daleko vecu slobodu u pogledu kvaliteta zivljenja svakoj toj cestici od one koju je imala izvan tog sistema. A kada se atom ujedini sa drugim atomima unutar nebeskog tela, tada sve cestice u svim atomima unutar tog nebeskog tela pocinju svojim JA smatrati ono JA koje pripada nebeskom telu. Da bi na kraju unutar Univerzuma kao jedinstvenog bica, koje u sebi objedinjuje sva nebeska tela, svaka elementarna cestica znala da je njeno istinsko JA, zapravo ono najvise, Bozansko, Univerzumsko JA. Isto pravilo okrupnjavanja u jedno jedinstveno Univerzumsko JA vazi i za organsku prirodu zajedno sa covekom u sebi, koji ce na kraju, kada se unutar Univerzuma sve uzajamno poveze u Jednu Svest, shvatiti da je upravo TA SVEST covekovo pravo JA i njegova Prava, Bozanska Priroda i Svest. Da bi na kraju dosli do saznanja da sem Univerzuma drugi Bog ne postoji, tj. da je Bog, zapravo SVE STO POSTOJI. Naravno, uz napomenu da unutar Univerzuma uvek postoje visoko svesna bica koja to znaju i koja se naizmenicno, ciklicno, kruzno smenjuju sa zadatkom da bi se brinula o svemu (i na nas ce jednoga dana doci red da dezuramo), sa kojima se moze stupiti u komunikatvni odnsos, od kojih ce svako za sebe reci da je Bog. Jer Istinski Bog nije uistinu nesto JEDNO, vec je on MNOSTVO. A na drugoj strani, Bog uvek jeste JEDAN, jer to MNOSTVO uvek zna da je ono JEDNO. Isto kao sto je i nase telo mnostvo celija, ali celija koje u nasem telu sve znaju da su one JEDNO SVESNO BICE SA JEDNIM TELOM. Celija od kojih je svaka za sebe i u sebi takodje BOG jer svaka raspolaze znanjem pomocu kojeg moze sebe umnoziti i napraviti isto takvo telo i tako postati MNOSTVO sa znacenjem JEDNOG.

Raspricao sam se i mozda sam otisao malo predaleko. Medjutim, da bi se do kraja znalo bilo sta, pa i pitanje uzroka zla i nacina njihovg otklanjanja, to nije moguce ako se do kraja ne zna CELA ISTINA. Jer, iako je Istina samo JEDNA, ona se ipak sastoji iz mnostva delica, od kojih niti i jedan nije sam za sebe celina, zbog cega se niti i jedan moze do kraja objasniti, niti razumeti sam za sebe, vec samo u sklopu sa svim ostalim parcicima ISTINE kao celine. Zato mi ljudi jos uvek i ne znamo CELU ISTINU jer smo sva nasa znanja medjusobno odvojili u mnogo oblasti koje jos uvek stoje nepovezane. Ono sto na mom sajtu stoji i nije drugo do samo pokusaj da se sve sto znamo poveze. Sto znaci da ja nisam ni otkrio, ni rekao nista novo koje bi trebalo posebno da se dokazuje ili proverava, vec sam samo sve ovo do sada poznato, staro povezao u celinu.

Pozdrav.

Zadnje uređivanje Ljubo : 08.09.2003. at 09:34.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:51.