Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Rastave

Rastave Read me first

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2010., 22:15   #1
Otići sam ili biti izbačen

Dragi forumaši,
Živim u lošem braku. Kroz raspravu ću više pričati prema interesima.
Sada me zanima vaše iskustvo.
Žena me ucjenjuje rastavom i izbacivanjem iz stana koji je vlasništvo njezine majke. Da li me ucjenjuje ili stvarno misli prekinuti brak još nisam siguran budući da su ucjene način na koji ona komunicira. No, i meni je dosta takvog odnosa tj. ovaj puta je shvaćam ozbiljno i uzimam da želi rastavu za stvarno. Mislim ako sam prošao svakakva vrijeđanja, nema razloga da ne mislim da želi razlaz.
Moje pitanje je da li u nekoj brakorazvodnoj parnici bolje prođem ako sam iz stana izbačen (promjena brave ili tko zna što) ili ako odem sam prema njenoj čvrstoj želji. Drugim riječima da li odgovornost za kraj bračnog odnosa bez želje za popravljanjem odnosa ostaje na njenoj strani ili ne?
Naš brak je izrazito kratak, godina dana. Na žalost, oženili smo se bez međusobnog upoznavanja. Ona ne radi, ne želi raditi i vjerojatno će tražiti uzdržavanje. Eto toliko za sada!
Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:54   #2
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Živim u lošem braku.
...
Žena me ucjenjuje rastavom i izbacivanjem iz stana koji je vlasništvo njezine majke
...
Moje pitanje je da li u nekoj brakorazvodnoj parnici bolje prođem ako sam iz stana izbačen
...
oženili smo se bez međusobnog upoznavanja. Ona ne radi, ne želi raditi i vjerojatno će tražiti uzdržavanje. Eto toliko za sada!
Ako stanuješ tamo, dakle prijavljena adresa, izbacivanje nije izbacivanje ako ne zatražiš pravo na nepovredivost doma, odnosno u tom slučaju bi trebao zvati policiju da ti se onemogućava ulazak u vlastiti dom.
no, to što sam ti napisao je tak suvišno, i nema ni smisao ni svrhu u ovome što je glavno pitanje u tvojoj temi.
Prvo, oženili se bez upoznavanja Halo, odrasla osoba snosi odgovornost za svoje postupke i propuste. Sad buš još rekel da se nisi htio ženiti, al si morao.
Ak si se namjerio na ljenčugu koja si dozvoljava ovo sve što si napisao, stvarno se možeš svemu nadati, pa iskreno moje saučešće i puno sreće
A u nezavidnoj situaciji, kad ispada da je ona superiorna u vašem međusobnom odnosu, pa direktno na tvoje pitanje je odgovor da to ovisi o tvome ponosu, odnosno, da li ti je bitno da li si sam otišao ili si dozvolio da budeš izbačen
A što se ljubavi tiče, ponosu mjesta uz ljubavi nema, pa prvo razmisli o tome, ali kako se napisao da ste se ženili bez da ste se upoznali, postoji li ljubav ili da li je uopće postojala
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:04   #3
Quote:
Crodra kaže: Pogledaj post
A
Prvo, oženili se bez upoznavanja Halo, odrasla osoba snosi odgovornost za svoje postupke i propuste. Sad buš još rekel da se nisi htio ženiti, al si morao.

A što se ljubavi tiče, ponosu mjesta uz ljubavi nema, pa prvo razmisli o tome, ali kako se napisao da ste se ženili bez da ste se upoznali, postoji li ljubav ili da li je uopće postojala

Čuj, sada kada gledam unazad bio sam nazovi kako želiš glup, naivan i sl. Nisam vidio znakove prije, tj. vidio sam ali sam mislio da ću svojim ponašanjem neke stvari kod drage promijeniti, no nisam.
Vjenčanjem stvari su postale samo gore. Otvoreno govoreći mogao se steći dojam da je brak iz interesa, mada nisam neki bogatun oko kojega bi se mogle ljepiti djevojke takvog tipa. Od početka je bilo nabrajanje "što sam sve dobio te sam gospođi dužan".
Ovo što si rekla da je ona dominantna u odnosu je djelomice točno. Ja se s njome ne mogu nositi. Ne znam se nositi s nekim tko se dere, vrijeđa, psuje ... Mogu samo biti kao ona, ali to ne znam.
Da li je bilo ljubavi, s moje strane je bilo i ljubavi i odluke za zajednički život. S njezine uvjetovana ljubav.
Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:26   #4
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je da li u nekoj brakorazvodnoj parnici bolje prođem ako sam iz stana izbačen (promjena brave ili tko zna što) ili ako odem sam prema njenoj čvrstoj želji. Drugim riječima da li odgovornost za kraj bračnog odnosa bez želje za popravljanjem odnosa ostaje na njenoj strani ili ne?
Ne znam što znači "proći bolje" u brakorazvodnoj parnici. Nije to izbor za Miss svijeta pa da Miss Uzbekistana pobijedi, doslovno , za prsa. Bračnu stečevinu dijelite po pola neovisno o "odgovornosti za kraj bračnog odnosa" - jedino ako imaš neku neobičnu potrebu označavati nju kao krivca (kao jedina svrha takvoga nečeg mi padaju na pamet oni famozni oglasi "...razveden, ne svojom krivnjom...", ali nisi valjda od tih).

BTW, mislim da je jako, jako poučno proučiti prošlogodišnji topic https://www.forum.hr/showpost.php?p=22127209&postcount=1, s posebnim naglaskom na "savjete" tipa "Svađate se? Ma nema veze, to je najnormalnije, sve će biti u redu".

Kao što se moglo vidjeti iz aviona, evo, nije bilo u redu. Nažalost.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:27   #5
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Otvoreno govoreći mogao se steći dojam da je brak iz interesa, mada nisam neki bogatun oko kojega bi se mogle ljepiti djevojke takvog tipa. Od početka je bilo nabrajanje "što sam sve dobio te sam gospođi dužan".
Brak iz interesa iako nisi bogatun, a nabraja se što si ti dobio i što si dužan, pa još živite u stanu njezine majke - iz čijeg bi onda to interesa bio brak?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:38   #6
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne znam što znači "proći bolje" u brakorazvodnoj parnici.
Pod bolje sam mislio na to da vjerojatno postoje neke pravne smicalice kojima se može koristiti netko tko ne želi pošten odnos kod razlaza.
Napominjem da je iz razloga što sam joj bio "dužan" čim sam ušao u brak, odbijala pomisao da i ona mora podijeliti samnom dužnosti i odgovornosti, već se draga postavila kao promatrač kako ja ispunjavam svoje obaveze.
Zašto bi smatrao da se želi na primjeren način rastati, kada takav odnos nije gajila niti u braku. Jučer mi rekla da ću uskoro čuti njene uvjete i da se pripremim za naprasan odlazak iz stana i prije razvoda.
Ovo proći bolje je moj strah jer ne znam što je u stanju sve napraviti.
Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:43   #7
a sto ti zapravo zelis postici brakorazvodnim postupkom? stan je ionako njezin, nema prava po njemu.
ako nemate neku zajednicku imovinu za dijelit, pokupi stvari i izadji iz stana, predaj papire na sud i to je to.
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:44   #8
Pa onda se lijepo pokupi iz "njenog" stana i bježi glavom bez obzira...
__________________
Obuci ti i kokoši Chanel haljinu, ona i dalje ostaje kokoš
mrsavicaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:46   #9
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Brak iz interesa iako nisi bogatun, a nabraja se što si ti dobio i što si dužan, pa još živite u stanu njezine majke - iz čijeg bi onda to interesa bio brak?
Zar ne bi bilo normalno da zajednički koristimo nekretnine koje su nam na raspolaganju, bez nabijanja drugome to na nos te da to postane polazna točka za daljnje stvaranje u braku.

Kod mene je situacija ovakva - živimo u stanu od njene majke jer nije željela živjeti u mojem stanu koji ima manje kvadrata. Budući da ja živim "kod nje" ja sam joj dužan "najam" kojeg bi joj trebao na neki prešutni način isplačivati. Da nastavim dalje, budući da kuha i sprema, a za to ne koristimo uslugu dužan sam joj neke novce osigurati i za njen rad po kući (kao da ja ništa ne radim). Kada sve to zbroji, ona ne mora raditi jer svoju plaću zaradi kod kuće. Drugim riječima, ja kao suprug bi trebao isplaćivati plaću supruzi.

Kakav je to odnos? Kakva je to moja sigurnost ako ja dobijem otkaz? Rekla mi je da ću naći sigurno novi posao, a što se novaca tiče, novaca uvijek treba biti jer ona odradi svoj posao u kući kako treba!!!
Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:48   #10
digni glavu i digni sidro nema djece,nema bolesti,sposobna je za rad,nema nikakvog uzdržavanja
kell is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:51   #11
ona ne radi znaci ti ju financiras. ma bjezi od nje pa nek se sama snalazi.
cini se da vam je odnos trul do korijena i da necete naci zajednicki jezik
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:53   #12
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Pod bolje sam mislio na to da vjerojatno postoje neke pravne smicalice kojima se može koristiti netko tko ne želi pošten odnos kod razlaza.
Sve te manje razumijem. Kakvi su to "pošteni" i "nepošteni" odnosi kod razvoda? Ljudi se razvedu i to je to. Gotovo. Nema više.

Quote:
Jučer mi rekla da ću uskoro čuti njene uvjete i da se pripremim za naprasan odlazak iz stana i prije razvoda.
Još te manje razumijem. Imaš svoj stan (spominješ u drugom postu) - zašto ti je tako jako stalo ne izići iz stana njezine majke?

Quote:
Zar ne bi bilo normalno da zajednički koristimo nekretnine koje su nam na raspolaganju, bez nabijanja drugome to na nos te da to postane polazna točka za daljnje stvaranje u braku.
Read my lips: razvodiš se. Nema (više) korištenja riječi poput "zajednički" i "daljnje stvaranje u braku". Zapravo, nema više ni korištenja riječi "normalno".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 08:58   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Još te manje razumijem. Imaš svoj stan (spominješ u drugom postu) - zašto ti je tako jako stalo ne izići iz stana njezine majke?

Read my lips: razvodiš se. Nema (više) korištenja riječi poput "zajednički" i "daljnje stvaranje u braku". Zapravo, nema više ni korištenja riječi "normalno".
Znam kada odem onda je sve gotovo. Razlaz je poraz. Nadam se da će se nešto promijeniti, kao i na početku. Eto.
Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 09:14   #14
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Znam kada odem onda je sve gotovo. Razlaz je poraz. Nadam se da će se nešto promijeniti, kao i na početku. Eto.
razlaz nije poraz!!
noaccount is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 09:21   #15
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Znam kada odem onda je sve gotovo. Razlaz je poraz. Nadam se da će se nešto promijeniti, kao i na početku. Eto.
Brak (ni bilo koja druga veza) nije natjecanje u izdržljivosti, u kojem bi oni koji prežive toliko-i-toliko godina dobili sokovnik i set noževa.

Brak (ni bilo koja druga veza) nije ni borba u kojoj bi bilo pobjednika i poraženih.

Ono što raspad braka (i bilo koje druge veze) definitivno jest, to je neuspjeh. Razvod jest svojevrstan neuspjeh - ali, poricanje da je razlaz jedini izlaz je poput dječjeg žmirenja i vjerovanja da me nema.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 10:04   #16
Ako sam dobro razumjela, bračnih stečevina nema, zajedničke djece nema, te ono što može biti dio prijepora je uzdržavanje bračnog druga. Obiteljski zakon to definira na način:

II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA

Članak 221.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svog bračnog druga.

Članak 222.

(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za rastavu ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

(2) Iznimno ako u parnici za rastavu ili poništaj braka nije postavljen zahtjev za uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku šest mjeseci od prestanka braka, ako su pretpostavke za uzdržavanje, predviđene u članku 221. ovoga Zakona, postojale u trenuku zaključenja glavne rasprave u parnici za rastavu ili poništaj braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

Članak 223.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.

Članak 224.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

Članak 225.

Pravo na uzdržavanje prestaje ako rastavljeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak ili ako sud utvrdi da živi u izvanbračnoj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji koja od pretpostavki iz članka 221. ovoga Zakona.


Dakle, kako vidiš iz zakona - nebitno je tko je "kriv" ili tko je "izbačen" - u ovoj situaciji si ti zapravo doveden pred gotov čin - ona ne može naći zaposlenje, prednost ti je da je brak kratko trajao i možeš očekivati (bar po opisu njenih reakcija) da će tražiti uzdržavanje - ukoliko ne dokažeš da ona npr. može iznajmljivati neki prostor ili da ima neke izvore prihoda ili novu izvanbračnu zajednicu (ovo zadnje teško u roku godine dana, osim ako ti se "posreći" da odmah ostane trudna s drugim, ali bi te onda kačilo to da se ti upisuješ kao otac djeteta automatski, pa to bolje ne želit), možeš očekivat da ćeš joj godinu dana plaćati uzdržavanje.

Također, ako ti spominje stanarinu, očekuj da će u sudskom postupku tražiti i to - samo mislim da to ne može ići u brakorazvodnoj parnici, već mora pokretati poseban postupak, pa možda odustane jer shvati da joj se ne isplati. Samo se nadam da je tvoj stan kupljen prije braka i da nemaš kredit na njega, jer joj onda moraš dati i pola iznosa rate kredite plaćenih za vrijeme trajanja braka.

Dakle, ostao ti i čekao da te izbace ili izašao sam, ovo su tvoje obaveze - zakon njen rad kod kuće smatra jednakim tvojim radom u firmi i smatra da se ona posvetila tome da ti zarađuješ.

Jedino što bi ja možda na tvom mjestu pokušala pomoću odvjetnika dokazati da je ona bila nezaposlena i prije braka, ali sumnjam da će ti to polučiti neki uspjeh, a odvjetnika moraš platit. Kako god, mislim da si u ovoj priči ispao j...... stranka, a da ti je sad najpametnije smanjiti štetu - platiti ono što po zakonu moraš, ako se budeš previše tužio, vjerojatno ćeš morati platiti i to i odvjetnika i sudske troškove.
Znam da i nije neka utjeha, ali gledaj to ovako - očito si se namjerio na osobu koja materijalno iskorištava ljude oko sebe, skupo ćeš platit tu školu, ali bi bilo još skuplje da je to trajalo još nekih 10 godina.
amelie23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 10:17   #17
Quote:
amelie23 kaže: Pogledaj post
Znam da i nije neka utjeha, ali gledaj to ovako - očito si se namjerio na osobu koja materijalno iskorištava ljude oko sebe, skupo ćeš platit tu školu, ali bi bilo još skuplje da je to trajalo još nekih 10 godina.
Još mi ostaje onda pitanje koliko košta uzdržavanje bračnog druga godinu dana, ako do toga dođe, ako znaš?
Camino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 10:37   #18
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Još mi ostaje onda pitanje koliko košta uzdržavanje bračnog druga godinu dana, ako do toga dođe, ako znaš?
Nažalost, ne znam, znam da postoje okvirne tj. najniže svote za uzdržavanje djeteta i da se okvirno kreću oko tisuću kuna, ali ovo baš nije toliko često (susretala sam se s plaćanjem uzdržavanja bivšem bračnom drugu, ali nikad to nije bilo u fazi kad se već svota određivala). Samo ti mudro šuti - kako vidiš, ona to mora pokrenuti 6 mjeseci nakon pravomoćnosti presude o razvodu, pa ako imaš ludu sreću, možda zakasni.

Inače, znam da uzdržavanje za djecu može ići do 50% plaće, ali mislim da ovo ne može, već da može ići kao svaka ovrha do trećine plaće (možda ti tu mogu pomoći krediti).

I, ako je situacija ovakva kakvom si ju opisao do sada - ni u ludilu ne pristaj ne neke dogovore koji nisu pod nadzorom odvjetnika (tvog) - palo mi je na pamet da bi se mogli dogovorit da joj ti isplatiš nešto - ako nema pisanog traga i ako nije u zakonu osnovano - ona to jednostavno može negirati - da sam na tvom mjestu - sve bih radila uz dokaze o predaji novaca - trajni nalog s jasno naznačenom svrhom plaćanja (ili opća uplatnica) - ni u ludilu ništa na ruke (eventualno uz njen potpis i potpis dva neutralna svjedoka). Sorry, ja svašta doživjela i vidjela po tim pitanjim pa i na smrznuti jogurt pušem.
amelie23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 16:59   #19
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Još mi ostaje onda pitanje koliko košta uzdržavanje bračnog druga godinu dana, ako do toga dođe, ako znaš?
a ima neka stavka red veličine kao i socijalna pomoć, no najduže 6 mjeseci, pa i to ćeš prežijeti i bez da te to treba imalo dirat. To je najmanje
A ak imaš i gdje biti i sve, a to što si još sve naborijao, još plus da ni djece nemate, mislim da ti je sve jasno. No, naravno odluka mora biti tvoja, a sad bio ti izbačen ili otišao sam, postaje ti svejedno jer ustvari i nema puno toga što vas veže, nego samo razdvaja.
Crodra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 17:17   #20
Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši,
Živim u lošem braku. Moje pitanje je da li u nekoj brakorazvodnoj parnici bolje prođem ako sam iz stana izbačen (promjena brave ili tko zna što) ili ako odem sam prema njenoj čvrstoj želji. Drugim riječima da li odgovornost za kraj bračnog odnosa bez želje za popravljanjem odnosa ostaje na njenoj strani ili ne?
Naš brak je izrazito kratak, godina dana. Na žalost, oženili smo se bez međusobnog upoznavanja. Ona ne radi, ne želi raditi i vjerojatno će tražiti uzdržavanje. Eto toliko za sada!
Loš-loš. Pa šta. Barem je kratko trajao, znači barem si bolji od ovih koji dvajst godina ne mogu reć kreten je i zato odlazim a dotle cmolje po forumima.
Ako niste imali djece sve što moraš napraviti je razmisliti što želiš razvodom dobiti. Ako samo duševni mir, imaš plaću i mjesto na koje možeš odseliti savjetujem razlaz po kratkom postupku i da se oprostite uz riječi Bila si mi draga nekad ali vidiš i sama da više ne ide stoga hasta la vista bejbi.
To naravno ide uz opciju ako nemate djece jer ako nemate klinaca na konju si, onda ako se poželiš inatiti, možeš igrati "prljavo" i čekati da te izbaci, čekati scene.
Za to sve bilo bi dobro imati i svjedoke u slučaju da žena zadrži udžržavanje a to da su vam poremećeni bračni odnosi i da je ona bila nekorektna i da si bio izbačen iz stana radi nesuglasica sud bi mogao uzeti u obzir pri odonošenju odluke o iznosu svote.

Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Pod bolje sam mislio na to da vjerojatno postoje neke pravne smicalice kojima se može koristiti netko tko ne želi pošten odnos kod razlaza.

Ovo proći bolje je moj strah jer ne znam što je u stanju sve napraviti.
Naravno da postoje, ima žena koje muževe optuže za fizičko nasilje kako bih ih "kaznile" rijeđim viđanjem ili uskratom viđanja djece.
Ono što tebe čeka je da će tvoja gospođa tražiti uzdržavanje, ne bi bilo loše savjetovati se sa odvjetnikom, koje su mogućnosti. Naime ako je radno sposobna bit će malo teže izvući novac za uzdržavanje na duže razdoblje.

Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Znam kada odem onda je sve gotovo. Razlaz je poraz. Nadam se da će se nešto promijeniti, kao i na početku. Eto.
To je pobjeda.
Riješavaš se pijavice i počinješ normalan život. Bez vike, svađa i psovki, zar te to nimalo ne veseli?

Quote:
Camino kaže: Pogledaj post
Još mi ostaje onda pitanje koliko košta uzdržavanje bračnog druga godinu dana, ako do toga dođe, ako znaš?
To ovisi, o tvojim prihodima i potrebama njenog života. Sud to ocjenjuje individualno od slučaja do slučaja.
Posjeti odvjetnika koji se bavi obiteljskim pravom i ma iskustva sa brakorazvodnim parnicama i makar probaj tražiti savjet.
Riskiraj 500 kuna i barem saznaj svoje mogućnosti, ak si švorc možda ti koja dobra duša sa legalisa pomogne riješiti nedoumice, pa probaj postaviti pitanje na njihovom forumu.

Zadnje uređivanje Libertango : 23.09.2010. at 17:22.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.