Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.04.2011., 20:45   #1
Kako diskretno organizirati pomoć susjedima

U mojem novom seoskom susjedstvu u blizini Zagreba postoji obitelj u kojoj je sedmero ili osmero djece, mislim da su sva predškolski i osnovci. Znam u kojoj kući žive i da su vrlo, vrlo siromašni. Otac, kako sam čula, radi za vrlo malu plaću, a za majku kažu da je alkoholičarka. Po zapuštenoj okućnici, kući i djeci koja su često uz ogradu ili na cesti vidljivo je da im štošta treba (žive u maloj donjoj etaži, gornja su goli zidovi bez prozora, djeca su slabo odjevena, po dvorištu razbacana drva i granje, nigdje ugodnog kutka...).

Neugodno mi je doći im na vrata i pitati trebaju li što jer ljude ne poznajem i to mi se čini nametljivo, čak možda i uvredljivo, no žao mi je djece. Sigurna sam, kad bi se susjedstvo uključilo, da bi im se na razne načine moglo pomoći. No većinu susjeda ne poznajem, tek pet-šest obitelji u svojoj ulici.

Razmišljala sam da pokušam preko obližnje crkve ili preko škole u koju djeca idu, no neodlučna sam. Mislim da im je potrebna sustavna pomoć: treba majku prisiliti da se liječi i da se počne skrbiti o djeci, a obitelji pomoći u namirnicama, kućnim potrepštinama, možda u građevnom materijalu, odjeći i tko zna još u čemu, organizirati im vrt, možda nešto od stoke, osigurati da se djeca kvalitetno školuju, odnosno da dođu do svoga kruha koji neće biti težak kao kruh njihova oca.

U centre za socijalnu skrb nemam baš povjerenja, no i u tome sam neodlučna jer premalo znam o obitelji da bih se upuštala u prijave.

Rado bih im i osobno pomogla koliko mogu, no samo moja pomoć ne bi bila dovoljna, a i ustručavam se, kao što sam već rekla, banuti im na vrata.
Ima li tko prijedlog što da poduzmem?
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 07:30   #2
Pokušaj preko škole u koju idu djeca. U našoj se školi vrlo često organiziralo skušljanje hrane, odjeće, školskog pribora, kozmetike i igračaka i onda bi se podijelilo na siromašne obitelji. Učenici koji imaju donesu u školu koliko tko i što može, a učiteljice i razrednici odnesu pakete u obitelji kojima to treba. Jednoj je našoj učenici bilo jako neugodno jer je mislila da će joj se djeca smijati pa je učiteljica lijepo nasamo popričala s njom i dogovorili su da učiteljica doveze kući paket(e) i to tako dobro funkcionira.

Ne znam koliko možeš utjecati na majčino liječenje. Mi smo imali slučaj da je tata alkoh i svoju mizernu mirovinu potroši na to, a mama je na granici lake mentalne. Nisu djeca kriva što su im roditelji takvi. Inače, djeca, kao bombončići, slatki, pristojni.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 10:44   #3
znas li bar otprilike koji uzrast su djeca
jesu curice ili decki?

mogli bi poslati odjece i obuce nesto
i igracaka i stvari za kucanstvo

ili mozes ti svratiti do nas u udrugu i pokupiti stvari i staviti im mozda pred vrata (ako se vec ne usudjujes pokucati)
satori is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:49   #4
U međuvremenu sam saznala prezime i da ta obitelj dobiva povremeno pomoć od Crvenog križa, tako da sad znam da im neće biti neugodno primiti pomoć.

Pokušat ću skupiti potrepština i odvesti im, no i dalje mislim da im je potrebna sustavna pomoć pa ću se ipak obratiti školi, Centru za socijalnu skrb, lokalnoj crkvi, možda i onoj TV emisiji HRT-a koja se bavi pomaganjem u sličnim slučajevima.

Mislim da je nekoć bilo dobro kad su postojali mecene koji su preuzimali brigu o nekom određenom djetetu i pomagali im stalno dok ne steknu svoj kruh. Možda pokušam naći neku sličnu varijantu, malo trajniju od jednokratne pomoći.

Jedino znam da im treba pomoći da sami krenu, samo smišljam mehanizme.

Hvala svima koji su mi odgovorili.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 23:06   #5
Odi najprije u školu jer su oni upoznati sa svime i u kontaktu su sa socijalnom skrbi. Raspitaj se i da li redovno plaćaju režije, možda netko može platiti vodu ili struju.
Svaka čast na dobrim namjerama
saturea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:26.