Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2005., 19:38   #61
Quote:
Shtefitza kaže:

Inace mislim da se ponegdje (mozda u ducanima zdrave hrane mogu kupiti aktivne bakterije koje stavis u mlijeko, pa radis jogurt.)

Kako idu oni mali elektricni grijaci za sest salica jogurta? Jel rade na principu grijanja ili se nesto stavlja u mlijeko?
1. moze
2. grijanja

Moja stara radi jogurt s domacim lijekom i limunovim sokom, ispadne fino, kome se da zajebavati.
dodouprolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 19:43   #62
Hahaha!!!

Jednostavnim slikovnim riječnikom:
OVO:
PRELAZI U OVO:
[IMG]
http://img249.echo.cx/my.php?image=lacticacid2cj.gif[/IMG]

ilivam još jednostavnije:
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 19:48   #63
Quote:
Ljelja kaže:
Hahaha!!!

Jednostavnim slikovnim riječnikom:
OVO: PRELAZI U OVO:

ilivam još jednostavnije:

To je vrlo skraceno, al' nek ti bude.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 19:55   #64
NEĆE DA MI POKAZUJE SLIKEEEEEE!!!!!!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 19:59   #65
Quote:
tilla kaže:
paška puina.

ako znate di u zg prodaju baš tu.
slobodno napišite

i ja bih htjela znati!!!
ja ju jedem samo po ljeti kad sam na kornatima kod dida i nane
jedva čekam
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 20:24   #66
s obzirom da sam dobronamjerna, necu uvalit disertaciju o metabolizmu secera....

Quote:
Ljelja kaže:
Hahaha!!!

Jednostavnim slikovnim riječnikom:
OVO:
PRELAZI U OVO:
[IMG]
http://img249.echo.cx/my.php?image=lacticacid2cj.gif[/IMG]

ilivam još jednostavnije:
dakle, kao sto rekoh, laktoza ne prelazi u lactic acid (kako to da imas linkove a ne znas ih interpretirati?). lactic acid nastaje od piruvata. piruvat nastaje glikolizom. fuel za glikolizu mogu biti razne komponente koje ulaze na raznim nivoima u taj proces. piruvat takodjer moze imati razne sudbine, ali jednostavnosti radi nisam spominjala nista osim lactic acid.
zamisli da hranis bakterije ne laktozom, nego glukozom, fruktozom, manozom ili bilo kojim "glikolitickim" secerom (ne nuzno mono-saharidi). zamisli sto bi na kraju dobio. lactic acid a od laktoze ni "l"....
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 20:25   #67
Quote:
kemik kaže:
e sad si ju izazvao... sad kad dobijes cijeli metabolicki put, moras to procitat i naucit napamet!!!!!
nisam ja (uvijek) tako zla
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2005., 21:33   #68
Re: s obzirom da sam dobronamjerna, necu uvalit disertaciju o metabolizmu secera....

Quote:
luca kaže:
dakle, kao sto rekoh, laktoza ne prelazi u lactic acid (kako to da imas linkove a ne znas ih interpretirati?). lactic acid nastaje od piruvata. piruvat nastaje glikolizom. fuel za glikolizu mogu biti razne komponente koje ulaze na raznim nivoima u taj proces. piruvat takodjer moze imati razne sudbine, ali jednostavnosti radi nisam spominjala nista osim lactic acid.
zamisli da hranis bakterije ne laktozom, nego glukozom, fruktozom, manozom ili bilo kojim "glikolitickim" secerom (ne nuzno mono-saharidi). zamisli sto bi na kraju dobio. lactic acid a od laktoze ni "l"....
ovo je jedna od onih: ja šumom, a ti drumom, a krenuli u isto selo!

znači, u mlijeku ima piruvata kao takvog i onda ćeš od njega krenuti u proces nastajanja mliječne kiseline? govorim o tome kako bez laktoze u mlijeku ne bi bilo niti jogurta odn. piruvata, a ti pričaš o onome što slijedi iza toga. ta priča mi je jasna, polagala sam karlsona i stryera. znam da svaki proces glikolize počinje energentom koji mora dati piruvinsku kiselinu, a ja samo govorim o mliječno-kiselinskoj fermentaciji gdje je taj inicijalni supstrat LAKTOZA, a sasvim slučajno fuel nije saharoza, maltoza, bla-bla...(što se uči i na tehnologiji mlijeka na prehrambeno-biotehnološkom fakultetu). čini mi se da je "problem" u tome što ti krećeš od piruvata, a ja jednostavno od toga što je taj piruvat dalo. i ti naravno pravilno zboriš, samo nemoj mi nijekat ulogu laktoze ovdje...

btw, na onim se sličicama i nema šta interpretirati...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 16:04   #69
Smile

OK, postoje dvije opcije. da na temi "jogurt", podforum "gastronomija"
- nastavim nuzno ulazeci u fiziologiju i metabolizam (iduci tjedan pocinjem trotjednu vjezbu za studente pod tom temom) ili
- da jednostavno stanem tu di jesmo (na kraju krajeva, vecini je i ovo dosta).
ali ako slucajno narod zeli, mozemo Ljelja i ja polako nastaviti

btw (nema veze s temom, samo ja uvijek nastojim preporuciti dobru knjigu), Ljelja, zao mi je sto si morala uciti iz Karlsona. Stryer je nesto bolji, ali ako te zanima, mogu ti preporuciti Biochemistry od Voet & Voet, to je daleko bolje. i znam da sigurno nisi sama birala literaturu...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 17:41   #70
Quote:
luca kaže:
nisam ja (uvijek) tako zla
jesam ja

ali uopce nije fora nekoga tko je polagao Stryera i KArlsona tjerat da uci metabolizam... skroz niskoristi od zabave. ja sam ocekivala da je Ljelja nekakva pravnica ili nesto tak, onda bi bilo zabavno :trljaruke:

UBR, mislila sam i da je Ljelja musko. dakle, skroz sam fulala...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 17:49   #71
Da bi nastao jogurt, to smo vec ustvrdili, potrebne su bakterije koje ce fermentirati mlijecne kiseline.

Jogurt sadrzi minimalne (ili uopce ne) kolicine mlijecnog secera, pa ga mogu jesti i osobe koje ne toleriraju laktozu.

Osim toga, ove bakterije koje fementiraju mlijecni secer su jako korisne za ljudski probavni trakt. Tako da se ljudima koji imaju krnonicne bolest, ceste infekcije kandidom ili su upravo lijeceni antibioticima, savjetuje da jedu jogurt, da nadoknade bakterije u svom probavnom traktu. Te "dobre" bakterije nas cuvaju da ne bi "lose" bakterije ili gljivice zavladale u crijevima.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 17:50   #72
Ma, bitno da si on topic.

(ovo je islo kemik, ali je stefa bila brza...)
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 17:51   #73
Quote:
Shtefitza kaže:...

a, ta shtefitza...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 19:46   #74
Quote:
luca kaže:
OK, postoje dvije opcije. da na temi "jogurt", podforum "gastronomija"
- nastavim nuzno ulazeci u fiziologiju i metabolizam (iduci tjedan pocinjem trotjednu vjezbu za studente pod tom temom) ili
- da jednostavno stanem tu di jesmo (na kraju krajeva, vecini je i ovo dosta).
ali ako slucajno narod zeli, mozemo Ljelja i ja polako nastaviti

btw (nema veze s temom, samo ja uvijek nastojim preporuciti dobru knjigu), Ljelja, zao mi je sto si morala uciti iz Karlsona. Stryer je nesto bolji, ali ako te zanima, mogu ti preporuciti Biochemistry od Voet & Voet, to je daleko bolje. i znam da sigurno nisi sama birala literaturu...
meni se više neda
zapetljam se negdje i onda ne znam više šta je pravo, a šta krivo i o čemu se uopće raspravlja...
kaj se tiče karlsona, prošla baba s kolačima. znam da je niškoristi pa sam si na svoju ruku bila kopirala poglavlja iz stryera da bih posložila ladice u glavi. inače, službena literatura jest karlson

eeeee...zanima me kako će i kojeg stoljeća ova bolonjska deklaracija zaživjeti i u nas

thanx luca
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 20:18   #75
Quote:
magic kaže:
moja mama radi jogurt. u obichno mlijeko na sobnoj temperaturi umijesha par zhlica jogurta. pokriveno pusti preko noci ne u hladnjaku.

ujutro ima jogurt i to onakav kao nekad, chvrst, da ga mozhesh zhlicom grabit.
tako i moja baba radi

najbolji je takav
kašeta brancina :s is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 20:43   #76
Quote:
kemik kaže:
UBR, mislila sam i da je Ljelja musko. dakle, skroz sam fulala...
bože mi oprosti, pa nick mi završava na "a"
mislim da ovaj avatar zbunjuje ljude...bolje da si stavim neku mašnu, cvijetić ili micu...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 20:59   #77
Hehe, kad mi "obicni" mislimo da avatar predstavlja spisatelja(icu), a ne kao ti, nekog kome stremis.

Ko je to, Kevin Sapcey ili Bono?
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2005., 22:16   #78
Quote:
Shtefitza kaže:
Hehe, kad mi "obicni" mislimo da avatar predstavlja spisatelja(icu), a ne kao ti, nekog kome stremis.

Ko je to, Kevin Sapcey ili Bono?
je, je, štef. ovdje kevin glavom i bradom!
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 08:41   #79
Quote:
Ljelja kaže:
bože mi oprosti, pa nick mi završava na "a"
Kevin mi pomutio pamet, sto da ti kazem...

a sto se tice avatara, i mene su natjerali da stavim nesto rozo i zenstveno... meni nick ne zavrsava na "a"
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 09:10   #80
al tebe podnick izvlači, on ti završava na "a"! i imaš lijepu morsku zvizdu i - eto razloga da zaključimo da se radi o ljepšem spolu! a ne ovi pušači šta po avatarima mute pamet...
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.