Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2007., 09:06   #1
Centar ZG: Srušena đamija,a bivša crkva Sv.Margarete na Cvjetnom trgu postala srpska?

Koliko smo mi hrvati jadan narod s komunistima dokaz je ova ckva koja je u središtu Zagreba oteta katoličkoj crkvi i dodijeljena srpskoj pravoslavnoj, dok je đamija tako zdušno zbrisana i pretvorena u spomenik trga antifašizma. Zašto hrv.komunisti toliko mrze Hrvatsku i Hrvate nikada mi neće biti jasno ili je formula jednostavana kupljeni su !!
all is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 10:44   #2
Quote:
all kaže: Pogledaj post
Koliko smo mi hrvati jadan narod s komunistima dokaz je ova ckva koja je u središtu Zagreba oteta katoličkoj crkvi i dodijeljena srpskoj pravoslavnoj, dok je đamija tako zdušno zbrisana i pretvorena u spomenik trga antifašizma. Zašto hrv.komunisti toliko mrze Hrvatsku i Hrvate nikada mi neće biti jasno ili je formula jednostavana kupljeni su !!
Ma ta "džamija" nije niti bila džamija. to je Meštrovićev umjetnički paviljon, sagrađen 1938 (barem mislim da je 1938).

Onda su došli jedni nasilnici i pretvorili ga u džamiju, zatim su došli drugi nasilnici i pretvorili ga u nekakav muzej revolucije.

Sad su ponovno tamo umjetnici.

To ti ne paše? Smatraš to nepravdom?

Samo da dodam još za tu crkvu i komuniste koji su crkvu oteli 1794. godine.

Prije nego što počneš pisati o masonima, komunistima i zavjerama probaj malo čitati.

Katolička crkva je tu crkvu prodala 1794. godine pravoslavnim vjernicima.
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 11:58   #3
Quote:
Korto kaže: Pogledaj post
Ma ta "džamija" nije niti bila džamija. to je Meštrovićev umjetnički paviljon, sagrađen 1938 (barem mislim da je 1938).

Onda su došli jedni nasilnici i pretvorili ga u džamiju, zatim su došli drugi nasilnici i pretvorili ga u nekakav muzej revolucije.

Sad su ponovno tamo umjetnici.

To ti ne paše? Smatraš to nepravdom?

Samo da dodam još za tu crkvu i komuniste koji su crkvu oteli 1794. godine.

Prije nego što počneš pisati o masonima, komunistima i zavjerama probaj malo čitati.

Katolička crkva je tu crkvu prodala 1794. godine pravoslavnim vjernicima.

KPJ-u iz 1794. godine.

Ovo je predobro.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 11:59   #4
Ne kontam zar se moze crkva prodat?
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 12:05   #5
Zar se crkva može kupiti?
aleksije radicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 12:09   #6
Quote:
all kaže: Pogledaj post
Nema komentara! O takvim stvarima se priča, a jedan pišljivi tokar je glavna tema svako malo !!
Iz koje si ti "vreće" ispao? Lupetaš onako od oka. Ako si pod "tokar" mislio Tita, ni to ne znaš. Tito je bio bravar!

Inače imaš Google, pa lijepo ukuckaj pojam i pročitaj prije nego otvaraš teme ....
__________________
Bare kaže:A sto je politika? Nacin da najinteligentniji, najobrazovaniji i najsposobniji ljudi drustva stvore blagostanje za siroke mase. Zato po meni trebamo imati povjerenja u sve nase politicare, postivati ih i vjerovati da rade za nase dobro. Bez obzira na stranku. ....
baka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 13:42   #7
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Ne kontam zar se moze crkva prodat?
Da, dodijelili su je pravoslavcima, koji onda nisu nužno bili samo Srbi. Pa ljudi, dajte se izobražavajte da ne lupetate ovakve gluposti. Ne znam kaj ima gore od glupih i neizobraženih ljudi
Purgeraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 13:47   #8
Trg Petra Preradovića u Zagrebu, nazvan po preporoditeljskom velikanu Petru Preradoviću. Među zagrepčanima općenito poznatiji kao Cvjetni trg, po kioscima sa cvijećem koji su tu tradicionalno smješteni.
Na istočnom kraju trga je pravoslavna crkva Sv. Preobraženja Gospodnjeg, sagrađena 1866.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Trg_Petra_Preradovi%C4%87a
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 15:14   #9
Kako lako u zelji da popljujes nekoga ispadnes budala
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 15:43   #10
http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac..._21._stoljece_
povijest Cvjetnog trga
the edge is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 16:00   #11
Quote:
Purgeraj kaže: Pogledaj post
Da, dodijelili su je pravoslavcima, koji onda nisu nužno bili samo Srbi. Pa ljudi, dajte se izobražavajte da ne lupetate ovakve gluposti. Ne znam kaj ima gore od glupih i neizobraženih ljudi
Pajdo vjeruj mi da me ne zanima ko su bili pravoslavci koji su koristili taj objekat. Ja sam se samo blago začudio tvrdnji od forumaša Korto koji reče da je KC prodala crkvu PC. To bi bilo prvi put da čujem da je neka crkva prodata/kupljena. Sve to opet nema veze s mojom uobraženošću ili izobraženošću (što god ti to značilo).
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 16:15   #12
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
The Edge, hvala na linku, bio sam tražio pa nisam mogao pronači, a bez linka bi me popljuvali kao što su i All-a popljuvali.

Jedina greška u uvodnom postu je da je Crkva Sv. Margarete ( po kojoj sam i kčerki dao ime, pošto smo živjeli tamo) prodana SPC-i .

Crkva Sv. Margarete je prodana Grko Katoličkoj opčini a koja je potpala pod SPC uredbom Austrougarskih vlasti a pod utjecajem Mađarona, da bi se Hrvatski puk Grkokatoličke vjeroispovjesti pod pritiskom SPC poćeo izjašnjavati kao srbi.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 16:42   #13
Quote:
Ber kaže: Pogledaj post
Trg Petra Preradovića u Zagrebu, nazvan po preporoditeljskom velikanu Petru Preradoviću. Među zagrepčanima općenito poznatiji kao Cvjetni trg, po kioscima sa cvijećem koji su tu tradicionalno smješteni.
Na istočnom kraju trga je pravoslavna crkva Sv. Preobraženja Gospodnjeg, sagrađena 1866.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Trg_Petra_Preradovi%C4%87a
sjevernom !
__________________
Srbi lazu ! To im je od Boga ! (A.G.M.)
Wilbur is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 16:51   #14
Koja džamija, na Folki?
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 17:30   #15
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
The Edge, hvala na linku, bio sam tražio pa nisam mogao pronači, a bez linka bi me popljuvali kao što su i All-a popljuvali.

Jedina greška u uvodnom postu je da je Crkva Sv. Margarete ( po kojoj sam i kčerki dao ime, pošto smo živjeli tamo) prodana SPC-i .

Crkva Sv. Margarete je prodana Grko Katoličkoj opčini a koja je potpala pod SPC uredbom Austrougarskih vlasti a pod utjecajem Mađarona, da bi se Hrvatski puk Grkokatoličke vjeroispovjesti pod pritiskom SPC poćeo izjašnjavati kao srbi.
To je najocitije u Zumberku i okolici.
SPANGA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 17:31   #16
Quote:
Korto kaže: Pogledaj post

Ma ta "džamija" nije niti bila džamija. to je Meštrovićev umjetnički paviljon, sagrađen 1938 (barem mislim da je 1938).

da.
adios_ayer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 17:56   #17
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Pajdo vjeruj mi da me ne zanima ko su bili pravoslavci koji su koristili taj objekat. Ja sam se samo blago začudio tvrdnji od forumaša Korto koji reče da je KC prodala crkvu PC. To bi bilo prvi put da čujem da je neka crkva prodata/kupljena. Sve to opet nema veze s mojom uobraženošću ili izobraženošću (što god ti to značilo).
Ma dragi slabo slušaš onda. Nisi nikada čuo da je neak crkva prodala ili kupila neki objekt?

Ja sam pročitao na više mjesta da je ta građevina koja je ujedno i crvka prodana.

Ako sam u krivu ti me slobodno uvjeri u suprotno, nemam problema priznati da sam u krivu. Pa barem nešto jednostavno kao transakcija kupnje ili prodaje ne bi trebala biti "politički" problem.

U svim izvorima koje sam ja pročitao se navodi da je crkva (dakle građevina) prodana. U nekima se tvrdi da je prodana grko-katoličkoj općini, u nekima da je prodana pravoslanoj općini (koja btw. nema nikakve veze sa SPC tada).

Matica hrvatska me zbunjuje malo sa svojim tekstom, jer kaže:

Quote:
Potkraj 18. stoljeća crkva je s pripadajućim zemljištem prodana »općini grčko–katoličkih građana«. Crkva je tada bila preuređena u parohijalnu crkvu Sv. Preobraženja Gospodnjega. Sjeverno od nje uz Ilicu 1822. izgrađena je prema projektima Bartola Felbingera zgrada pravoslavne općine.
Kasnije navode da je tamo 1866. sagrađena nova crkva.

Što god bilo da bilo svi navode da je prvotna crkva (građevina, a ne institucija) prodana. Ja osobno ne vidim ništa loše u tome! Zbog čega ne bi neka vjerska zajednica ili institucija prodala neku građevinu ako misle da im više nije potrebna?

Ono što je važno je da s prodajom ili poklanjanjem te crkve nemaju baš ništa niti stvarni niti fiktivni komunisti, jednako tako niti stvarni niti fiktivni ustaše. Sve skupa se dogodilo puno prije ustaša i komunista.
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 18:37   #18
Quote:
SPANGA kaže: Pogledaj post
To je najocitije u Zumberku i okolici.
Koliko znam, jedino u žumberku i okolici postoje Hrvati Pravoslavne vjere iliti Grkokatolici, to je onoliko koliko ja znam, moguće je da ih ima i na drugim mjestima.
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 20:18   #19
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Koliko znam, jedino u žumberku i okolici postoje Hrvati Pravoslavne vjere iliti Grkokatolici, to je onoliko koliko ja znam, moguće je da ih ima i na drugim mjestima.
zbog čeg misliš da su grkokatolici=pravoslavci?

i nije žumberak jedini. slabo mi desničari znaju stariju povijest Lijepe Naše.

Od Križevaca do Marče (Čazma) i Ivanić Grada
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2007., 20:25   #20
a Preobraženska crkva je fakat prelijepa, i nije zaslužila da se o njoj sprenemažu po nekakvim forumima.

ovo o njoj (nazivaju je Saborni Hram) pišu sami Srbi na srpskoj wikipediji:

Saborna crkva Mitropolije zagrebačko-ljubljanske i cele Italije je crkva Preobraženja Gospodnjeg na tzv. Cvjetnom trgu ili Trgu Petra Preradovića u Zagrebu. Radi se o nekadašnjoj rimokatoličkoj crkvi sv. Margarete koja je pripadala Zagrebačkoj biskupiji, a spominje se na ovom mestu od 1334. kao župna crkva uz koju su se održavali „margaretski sajmovi“ (održavali su se od 1337. godine). Kasnije je crkva pripala župi sv. Marka, a 1794. prodana je grčkim pravoslavnim trgovcima koji su tada kao trgovci i novčari boravili u Zagrebu. Kad Grka više nije bilo, crkva je počela služiti pravoslavnim Srbima. Zbog ovakve istorije sabornog hrama, ulica koja prolazi iza ckrve i danas se zove Margaretska, a ona koja prolazi ispred nje zove se Preobraženska.
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.