Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2008., 00:46   #1
Zaštita bračke bunje

pozdrav svima!

molimo pomoć kamenara ili nekog tko ima iskustvo....

prije 7-8 godina obložili smo betonski dio ograde oko kuće bračkom bunjom. nismo napravili nekakav zaštitni premaz i kroz toliko godina, bunja je očito popila vlagu, nakupilo se prašine, mahovine i nije lijepa....može se sve to fino očistiti s tlačnim peračem, ali razmišljamo.....može li se nakon toga premazati tom nekom zaštitom....

zna li netko kakva je to tekućina - navodno laneno ulje, ali to je neprovjereno.....i kako to napraviti, koliko nam treba za 30 m2 ???

hvala unaprijed!
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 13:28   #2
nitko ne zna.....?
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 14:49   #3
Vidio sam u Bauhausu na Jankomiru, kod blagajne (zadnja, najbliza keramickim plocicama) neku tekucinu za zastitu kamena.
__________________
Živjet ću sve do svoje smrti
marijoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 17:47   #4
Quote:
KAMA SUTRA kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

molimo pomoć kamenara ili nekog tko ima iskustvo....

prije 7-8 godina obložili smo betonski dio ograde oko kuće bračkom bunjom. nismo napravili nekakav zaštitni premaz i kroz toliko godina, bunja je očito popila vlagu, nakupilo se prašine, mahovine i nije lijepa....može se sve to fino očistiti s tlačnim peračem, ali razmišljamo.....može li se nakon toga premazati tom nekom zaštitom....

zna li netko kakva je to tekućina - navodno laneno ulje, ali to je neprovjereno.....i kako to napraviti, koliko nam treba za 30 m2 ???

hvala unaprijed!
Ja bih ga oprala, pa dok traje-traje.U pravilu se kamen ugrađuje u podneblju gdje se vadi ili klimatski sličnom,izuzetak su graniti.
Ako ga namažeš lanenim uljem, bit će taman i ni sjena prelijepom kamenu kojeg sad imaš.
Xenia 13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2008., 23:09   #5
Operi visokotlačnim peračem, ostavi da se osuši, zatim primjeni jedan od kupovnih zaštitnih premaza za kamen, najkvalitetniji su obično na bazi akrila. Ima toga za kupiti u Pevecu, Merkuru, Bau-centrima i sl.....mislim da su baš proizvodi tvrke Knauf ili tako nekako.

Nikako laneno ulje!!! kao ni voskovi - djeluju kao magneti za prljavštinu
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 01:15   #6
znala sam gdje se treba obratiti!

ovo s lanenim uljem vjerojatno ste potpuno u pravu. mogli bi si u stvari, i gore napravit....


hvala vam svima na savjetima!

pozdrav!
KAMA SUTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 09:35   #7
Postoje ti materijali za dodatnu impregnaciju fasada, žbuka, betona i kamena koji onda postaju vodonepropusni. Imaš materijale tipa PCI Siliconal W ili SikaGard 703-W potrošnja je cca 0.2-0.5 litara / m2 ovisno o upojnosti podloge. Inaće ovi i slični premazi na bazi siloksana nisu skroz nevidljivi nego ostavljaju lagani sjaj na površinama koji se tretiraju sa njima.
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 11:29   #8
ja imam i to debelo iskustvo s time. kamen dise. znas li sto znaci diše? ta impregnacija je jako dobra... ali traje svega 2 godine... pa se navikni to svake 2 godine mazat... u pravilu ne dobivas nista. ako imas vlage iznutra onda to radi...ako nemas pustiga kakav je. svi mi u proljece cistimo kamen kao sto se mete i ulica i prasina po kuci....

druga stvar: nikakav akrililni nit uljnji premaz...unistit ces kamen!!!! silikonski - slovenci ga proizvode..i mogu se svi njemacki produkti pokrit po usima nasprama njega. ne znam ime zaboravio sam raspitaj se znat ce netko... on jednostavno toliko tekuc i bezbojan da ga ne vidis poslje mazanja.

i ida. voda vise ne upija nego klizi... ne znam koliko je to pametno staviti na pod.
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 19:26   #9
Silikonski spojevi za zaštitu kamena su se koristili osamdesetih i devedesetih, ali i njih treba obnavljati. Mogući minus im je što je silikon neotporan na UV zračenje pa zna "strapirati" površinu kad propadne. No to kod dekorativnog kamena o kakvom je riječ vjerojatno i nije tako važno.

Imala priliku testirati tri različita proizvoda za zaštitu kamena u laboratorijskim uvjetima: na bazi akrila, silikona i nafte. Posljednji se pokazao najbolji, ali proizvod je njemački i nisam ga vidjela za nabaviti kod nas.....
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 23:46   #10
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Silikonski spojevi za zaštitu kamena su se koristili osamdesetih i devedesetih, ali i njih treba obnavljati. Mogući minus im je što je silikon neotporan na UV zračenje pa zna "strapirati" površinu kad propadne. No to kod dekorativnog kamena o kakvom je riječ vjerojatno i nije tako važno.

Imala priliku testirati tri različita proizvoda za zaštitu kamena u laboratorijskim uvjetima: na bazi akrila, silikona i nafte. Posljednji se pokazao najbolji, ali proizvod je njemački i nisam ga vidjela za nabaviti kod nas.....
s tim trecim izgubis na koluru (bijelo postane zuto) zenska glavo a mozda i muska ha ha. akrilni opet sve nesto na nijanse... nisam to nit vidio..
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 08:44   #11
Ne gubi se "kolur" niti parapropusna svojstva kamena. Znam o čemu pričam iako sam ženska glava.

Nemoj izmišljati činjenice kad i sam kažeš da nisi ni vidio.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 13:44   #12
ovako da se ja ne natezem s tobom. mislim da se zove chromos... i jako je skup. onaj murexin i sline veliko trgovacke nabavke vam je totalni waste of the time. kao prvo njemci nit nemaju kamen kakav mi imamo..

ako ces jeftino proci* onda uzmi laneno ulje i namazi i amen...
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 22:26   #13
Misliš na Chromosil-S. Upravo proizvod koji smo testirali. Nije loš, ali postoje i bolji.

Savjet s lanenim uljem je vrlo kontraproduktivan. Laneno ulje i kamen su dva nekompatibilna materijala.
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 02:31   #14
Quote:
moses kaže: Pogledaj post
Misliš na Chromosil-S. Upravo proizvod koji smo testirali. Nije loš, ali postoje i bolji.

Savjet s lanenim uljem je vrlo kontraproduktivan. Laneno ulje i kamen su dva nekompatibilna materijala.
da samo sto laneno ulje kosta 20 kuna, a ovo kosta 700kuna. i da jos jednom ponovim. ako se radi o kamenu u untarnjem prostoru.. ma mazi koliko oces. ako je kamen vani..sve ce to isplivati...

ne znam jel to taj, mislim da je... i cisto sumnjam da ima boljeg za bijeli kamen kao sto je bracki...

laneno ulje je prirodni materijal zasto bi trebao biti kontraproduktivan? stvar je upijanja. s cim je kamen po crkvama namazan? ako nije s tim onda je s svinjskom masti...


nego koaj svrha tvog laboriranja i testiranja? kad to vec sve postoji. jako si kreativna kad testiras vec gotove stvari? pazi da te ne tuze... napravi nesto sama pa se testiraj ha ha
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 08:12   #15
Quote:
supher mali kaže: Pogledaj post
da samo sto laneno ulje kosta 20 kuna, a ovo kosta 700kuna. i da jos jednom ponovim. ako se radi o kamenu u untarnjem prostoru.. ma mazi koliko oces. ako je kamen vani..sve ce to isplivati...
Ova 2 koja sam ja preporučio jer sam PCIev isprobao a za Siku ljudi kažu kako im je super ispalo, koštaju oko 50ak kn/litri (PCI 43kn/litri Sika (pakiranje od 5 litara) i Sika 57kn/litri (pakiranje 2 litre))...
__________________
Moja osobna stranica /
Obrisano!!
Torcidas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 09:26   #16
Ima li štogod novih saznanja u međuvremenu?
Ja bih zaštitio terasu od benkovačkog kamena. Obzirom na materijal očekujem nešto veću potrošnju sredstva za zaštitu, pa mi cijena i nije skroz nebitna stavka. No, ipak je u prvom planu kvaliteta i trajnost zaštite.
Da li netko ima iskustva s "Beton 4" od Kemoplastike? To košta 43 kn/l, a utrošak bi vjerojatno bio oko 0,8l/m2.
Ja Osobno is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 12:29   #17
Aaa sa bunjom treba znati... Nama je cijela kuća obložena bunjom. Jednostavno, kamen je nikakav izolator i svake godine se pojavljuje unutra puno kondenzata na zidovima i to sve treba provetravat i sanirat bojanjem. Kamen se prska rastvorom stiropora i benzina, emulzija se nanosi na fuge izmedju kamena. Ima nekih kemijskih sredstava kojima se prska cijela bunja - električnim pištoljem koji se stavi na onaj teleskop štap za pituranje stropova
mariob is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 12:34   #18
silikonske zaštite

Quote:
KAMA SUTRA kaže: Pogledaj post
pozdrav svima!

molimo pomoć kamenara ili nekog tko ima iskustvo....

prije 7-8 godina obložili smo betonski dio ograde oko kuće bračkom bunjom. nismo napravili nekakav zaštitni premaz i kroz toliko godina, bunja je očito popila vlagu, nakupilo se prašine, mahovine i nije lijepa....može se sve to fino očistiti s tlačnim peračem, ali razmišljamo.....može li se nakon toga premazati tom nekom zaštitom....

zna li netko kakva je to tekućina - navodno laneno ulje, ali to je neprovjereno.....i kako to napraviti, koliko nam treba za 30 m2 ???

hvala unaprijed!
nazovi Tingo dal u Šibeniku - oni imaju izvrstan proizvod iz Wacker-ove tehnologije, koji ne mijenja boju, ili
uzmi Mapesil od Mapei palete proizvoda
niti jedan ni drugi ne mijenjaju boju kamena
aplikacija obaju proizvoda se vrši vinogradarskom špricom samo špricu operi dobro nakon upotrebe
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 12:40   #19
silikonske zaštite

upps fulao sam
ne mapesil nego antipluviol od Mapei
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2010., 02:37   #20
Poštoji više načina za zaštitu kamena,a i ostalih mineralnih površina.
Penetrirajuće vodoodbojne impregnacije koje prodiru u strukturu i ne mijenjaju površinski izgled, a postoje i površinki premazi na najčešće akrilnim i PU bazama.
Oba sistema je moguće koristiti svaki za sebe ali ih je moguće i kombinirati.
Penetrirajuće vodoodbojne impregnacije su na silikonskoj bazi (nisu UV stabilne i najkraće traju,silanskoj bazi i silan/siloxan bazi (ove su postojane i prilično trajne.Sama kvaliteta ovisi o udjelu aktivnih tvari u otopini(što više to bolje-veće zasićenje) i dubini prodiranja u strukturu )što dublje to bolje).
Normativi određuju i kategorizaciju tih proizvoda prema tim svojstvima (oko 10 % aktivne tvari i penetracije do 1 cm (u beton) pripadaju grupi DIY proizvoda.Profi proizvodi za zahtjevne građevina imaju 80-98% aktivne tvari i penetraciju više od 1 cm (beton).
Što se kamena tiče zaštita ovisi i o strukturi samog kamena (njegovoj gustoći) jer molekule silana ili siloxana moraju popuniti pore a ako su pore jako velike tada teško vrše tu funkciju na adekvatan način.Osnovni princip je stvaranje barijere od molekula silana ili siloxana koje su paropropusne a vodonepropusne (molekule vode su veće).
Drugi način je premazivanje transparentnim zaštitnim premazom koji je UV stabilan(ovaj način ostavlja trag na površini -nešto kao efekt lakiranja i blagog mat-vlažnog izgleda).
Oba sistema je moguće i kombinirati ako se želi postići dugotrajniji i kvalitetniji učinak.

Laneno ulje je omiljeno kod majstora koji nisu ni čuli za novije tehnologije kao i kod majstora koji žele biti konkurentni cijenom jer laneno ulje je jako jeftino.
Samo da napomenem da neki još koriste i staklenu vodu (koja je još jeftinija od lanenog ulja.O kvaliteti i dugovječnosti ta dva proizvoda mogu reći samo

Evo neki od proizvoda:http://www.sika-croatia.hr/tehnicki-...gard-703-W.pdf
http://www.sika-croatia.hr/tehnicki-...gard-700-S.pdf
http://www.sika-croatia.hr/tehnicki-...gard-905-W.pdf

I za podne površine http://www.sika-croatia.hr/tehnicki-...gard-907-W.pdf
__________________
Nekad sam bio umišljen...ali sam se riješio i te mane,sad sam savršen.

Zadnje uređivanje baushtelac : 07.05.2010. at 02:50.
baushtelac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:55.