Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2009., 23:18   #1
Hrvatska poštanska banka (HPB) - iskustva

Danas ostadoh nemalo iznenađen... HPB... zovem info telefon (btw koji je do prije par mjeseci bio 0800, a sada je 062 ) da bih provjerio stanje tekućeg računa, kad ono dopušteni minus srezan na pola

naravno da razloga za to nije bilo... primanja su mi ista cijelo vrijeme, nema nikakvih novih odljeva, troškova, u biti slabo sam financijski aktivan, par transakcija mjesečno i to je to...

nije da ću sad umrijeti jer su mi prepolovili minus, ali da sam tim njihovim potezom dospio u nedopušteni minus - jesam... prošli mjesec kaže supruga da su i njoj u PBZ-u smanjili dopušteni minus po tekućem. također bez razloga.
a već prije sam čuo da je isto napravilo još nekoliko banaka...

dobro, jasno mi je, recesija je... ali ako je njima recesija, jbg, i meni je. tiska ih Rohatinski (valjda jedini pametan i sposoban čovjek u državi) i ne da im da upropaste gospodarstvo i stjeraju kompletnu državu u stečaj, pa sad na sve mile moguće i nemoguće načine pokušavaju namaknuti izgubljenu dobit... na meni...

Jel se to meni čini ili će stvarno ovim potezom banaka granica siromaštva biti dodatno pomaknuta, pa ne radi se tu o meni i supruzi, to su stotine tisuća korisnika tekućih računa koji su odjednom upali u nedopušteni minus. I koji će sad dobiti opomene, zatezne kamate, a na kraju će većina koja ne može minus podmiriti završiti na sudu...

Uza sve što se događa u miloj nam državi za koju smo se borili, uz propast gospodarstva, stalan rast troškova, svakodnevni porast cijena gotovo svih usluga i proizvoda, rebalanse proračuna preko naših leđa, globalnu ekonomsku krizu koju također mi trebamo platiti iz plaće ili mirovine, sve stanove, sportske dvorane, mostove, vijadukte, ceste i tunele koje je vlada "uspješno izgradila" našom lovom, uz predstojeću izbornu kampanju koju ćemo također mi platiti, zar sad još i ovo?

A kako vlada i druge strukture vlasti, ministar financija i ostali odgovorni (ovdje ne pucam na stranačku pripadnost i ne vršim predizbornu propagandu, jer ne vjerujem da bi se ikoja druga vlast drukčije ponašala) gledaju na to?

Vjerojatno to nisu ni primijetili, ne vjerujem da oni koriste minus na tekućem... A i zauzeti su predizbornim aktivnostima kako bi si priskrbili novi mandat raspolaganja našom lovom. ovi ili neki drugi. tak svejedno. ni oporba nije primijetila kak su banke opet sjebale Rohatinskog. on im ne da, a oni smišljaju načina kako da ga zaobiđu... klasični offside koji sudac nije vidio... ni glavni ni pomoćni...

Baš me zanima što će bilo koja vlada reći kad nam pola države bude u zatvoru zbog dugova na tekućim računima... Valjda će onda primijetiti...

Baš me zanima još nečije mišljenje. jel se to meni čini i jel možda preuveličavam problem ili je to moguć scenarij?
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 23:31   #2
Nisam nikog drugog pitao ali meni su povećali dopušteno prekoračenje. Sa 16000 na 20000 kn. Radi se o ZABI.

Pa nazovi ih i pitaj zbog čega je smanjen minus. Ili otiđi u ponedjeljak do banke pa neka ti objasne. Ja bih otišao i pitao.
alex29sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 23:46   #3
s obzirom da se u principu, dopušteno prekoračenje dobiva temeljem redovnog priliva (tu mislim osobni dohodak, mirovina ...), a kažeš da se primanja nisu mijenjala, moguće je da je došlo do pogrešnog knjiženja => koji sistem ne prepoznaje i automastski odobrava dop, prek, po tom "novom" iznosu primanja ...

banke itekako dobro, dapače odlično zarađuju na ljudima koji koriste dop.prek. jer je tu kamata i najviša ... i nije im u interesu smanjivati dop.prek ako za to nemaju razloga (uredno poslovanje) ...
zezati se s opomenama, tužbama ... banci i nije baš u interesu ... imati neuredne klijente još manje jer smanjuje reiting banke ...

stoga, svakako otiđi do banke (nemoj telefonom jer tu te najbrže mogu odkantati) i traži objašnjenje ... ako je greška u knjiženju, može se ispraviti
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:21   #4
S obzirom da banke nisu mijenjale načine obračuna dozvoljenog minusa, razlog takvim "rezanjima" isključivo je u smanjenju prosjeka primanja. Ako su primanja ista (kao što tvrdiš) onda je najvjerojatnije riječ o grešci u knjiženju, kao što kaže Lavica (Moguči su i vremenski pomaci primanja gdje jedno mjesečno primanje ne sjeda na vrijeme da uđe u prosjek za obračunsko razdoblje, pa u tom obr.razdoblju imaš jednu plaću manje, tj. automatski smanjen prosjek)

Ono što se također često događa u ovo doba godine je smanjenje minusa zbog božičnica i ostalih "bonusa" krajem godine. Ta primanja ulaze također u prosjek primanja što povlači povečanje prosjeka i povečanje dozvoljenog minusa u prvom kvartalu (odnosno obračunskom razdoblju, ovisno o banci). U idućem kvartalu tih dodatnih priljeva nema pa je i prosjek (bez obzira na isti iznos plaće) manji i pada iznos okvirnog kredita (dozv.minusa)

A što se tiče gledanja države na masovna smanjena (kada bi do toga došlo), tu ona može samo okrenuti glavu na drugu stranu. Na stranu to što HNB ograničava kreditiranje (a dozvoljeni minusi ulaze u zbroj kreditnih plasmana banaka), osim toga država je jedan od vodećih uzroka slabljenja plasmana kredita iz razloga drastičnog povečanja kreditiranja same države.
__________________
do I look like I care?

Zadnje uređivanje gljeeva : 02.05.2009. at 14:29.
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:35   #5
banke ti daju kišobran kad ne pada kiša, a uzmu ti ga kad počne pljusak
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:41   #6
Bez obzira na razloge, smanjenje minusa bez prethodne najave i davanja odredjenog roka klijentima da izbjegnu nedozvoljeni minus po meni je IMHO totalna glupost i poslovna nesposobnost.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 15:44   #7
To se ne dogadja samo u Hrvatskoj, vec svugdje. Meni je srezan kreditni limit i povecana kamata na pola kartica koje posjedujem iako na njima uopce nemam dugova. Moj odgovor na to je bio zatvaranje tih racuna.

American Express Blue, na kome sam imao $45K limita je srezao limit na $25K. Nedavno sam kupovao avionske karte za godisnji da bi me iz agencije zvali nakon 15 minuta i kazu da nisu mogli kupiti karte jer nemam dovoljno limita. Logiram se online i vidim da mi je kredit smanjen sa $25K na samo $5K. Nema problema, platio sam drugom karticom, nazvao Amex i zatvorio racun. Dosta mojih prijatelja je ucinilo isto. Ako im se isplati gubiti korisnike svojih servisa, neka nastave.
Ame®icano is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 18:02   #8
A da li banka ima određene "rezervacije" tih sredstava koje nekome služe kao minus? Odnosno da li možda taj novac nije imaginaran kako ga svi doživljavate?

Dakle, ako klijent ne koristi dopušteni minus dulje vrijeme, odnosno "ne ulazi u minus", onda mu on ni ne treba, a banka raspoređuje taj rezervirani novac drugima...

To se meni desilo u ZABA-i jednom, a što se ovog konkretnog slučaja tiče, objašnjenje ne mora biti isto...
Ali možda smo negdje na tragu...
Lucas PG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 07:15   #9
Čujem da su to počele raditi i druge banke. Stvar je jednostavna, novaca za kreditiranje nema i moraju se smanjiti kreditni plasmani.
Najveća glupost koju možete napraviti je zatvaranje računa, mijenjanje banaka...jer su svi u manje-više u istom položaju.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 11:59   #10
evo, bijah danas u banci... pa budući da sam ja otvorio temu, nekako mislim da bi bio i red da javim što je bilo...

naime, sve je kako sam rekao. stalni dotok sredstava u istom iznosu, vrlo konzervativno služenje računom, isti trajni nalozi... ma sve isto i dosadno... na pitanje zbog čega mi je smanjeno dopušteno prekoračenje dobijam odgovor da je moje dopušteno prekoračenje sukladno mojim primanjima i da tu nema ništa diskutabilno (faktor x2). ja govorim kako je moje dopušteno prekoračenje bilo veće, faktor x3.5 a gospodična kaže da da, da vidi i ona ali ne zna zašto sam imao toliko dop. prekoračenje kao ni zbog čega mi je sada smanjeno.

i sad, kažem ja kako mi to trenutačno pravi probleme i na koji način bismo sad to mogli nabrzinu riješiti, odgovor je - nikako... vrlo uljudno i pristojno nastavljamo konverzaciju u nastojanju pronalaženja rješenja kad odjednom iskrsne jedna nova opcija: pa u stvari bi se meni dop. prekoračenje i moglo vratiti na stari iznos, na rok od 6 mjeseci recimo, ako bih ugovorio još neku dodatnu uslugu... kao npr. internet baknkarstvo, sms plaćanje, stambenu štednju.....

ja slušam i ne vjerujem... i dalje pogađate što je bilo? ne? eto, sad sam se vratio kući kao ponosni vlasnik jednog malog slatkog tokena i sad hodam po stanu ko mr. Bean i pokazujem svima token... uz, naravno vraćeno dopušteno prekoračenje na staru vrijednost - na 6 mjeseci....

ne želim ništa komentirati, zaključke izvedite sami ...
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 16:19   #11
hpb, kažeš? možda to ima veze s ovim: http://www.bankamagazine.hr/Naslovni...3/Default.aspx
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 14:11   #12
ili možda s ovime:

Business.hr:
'Hrvatska poštanska banka (HPB), u suradnji s građevinskim tvrtkama i fizičkim osobama koje je kreditirala u izgradnji nekretnina, svojim je postojećim i budućim klijentima ponudila povoljniju kupnju više od tisuću stanova, priopćeno je danas iz te banke. '
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 14:19   #13
ili s ovime:

Bankamagazine:

Banke u gubicima
Dobit banaka prije oporezivanja na kraju prvog tromjesečja iznosila je 1,44 milijarde kuna, objavila je HNB.
Prema privremenim nerevidiranim podacima sedam je banaka poslovalo s gubitkom: Banco Popolare, Banka Kovanica, BKS, Croatia, HPB, Primorska i Veneto. Najveći gubitak ima HPB, 32,5 milijuna kuna.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 11:28   #14
hrvatska poštanska banka

dođem jutros u banku, kad ono smanjili dopušteni minus za 1000 kn. sjedaju mi na račun dva primanja, plaća i honorarac. mjesečno oko 3500 kn. dopušteno mi je bilo 4900 sada 3900. nikad prešla nedozvoljeni. sada se pitam dali mi to namirujemo dug koji je napravio protega ili njegovi , jel ako nas ima više tisuća po tisuća......
ivana-sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 12:21   #15
Možeš objasniti kako se to smanjenjem minusa "namiruje" neki dug?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 12:46   #16
Minus je kredit koji ti banka odobrava na osnovu tekućih primanja, KREDIT. Na banci je da procijeni s koliko te želi kreditirati, a ti ga koristiš po potrebi. Naravno, ako nisi zadovoljna možeš tražiti razgovor s nekim iznad tete na šalteru ili promijeniti banku.

Kao što neno reče, s time se ne mogu namirit Protegini "poslovni potezi". Ali masovnijim smanjenjem minusa banka si osigurava manji odljev žive love, što je HPBu vjerojatno potrebno za izvlačenje iz gabule.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 23:20   #17
bila sam kod čike u stakleniku i kaže takva je procjena banke jer je došlo do smanjenja primanja ( ? ) minus se dodjeljuje po uplatama primanja. kažem mu ; meni je plaća već tri godine 2600 + prijevoz. svakih šest mjeseci po 200-300 kn povisivali dozvoljeni minus, sad odjednom 1000 manje. čovjek gleda u ekran i nezna što bi odgovorio. nije meni zbog 1000 kn što su smanjili ( možda i bolje ), ali kad su već po malo dizali tako su mogli i smanjivati.
ivana-sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 23:50   #18
kad se takvo što dogodi ( a poslovanje je uredno) onda je obično pogreška u knjiženju plaće ... znači, dogodi se da poslodavac (iz bog te pita kojih razloga) krivo proknjiži plaću
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2010., 20:00   #19
koliko se sjećam i zaba je prije smanjivala minuse, i to u vrijeme dok je rohatinski stisnuo banke, njihov plasman kredita ograničio.....

zaba se pravdala da su minuse smanjivali svakome koji ih u praksi nisu koristili ili nisu koristili koliko su mogli

kako su i minusi neka vrsta kredita, a hpb ionako u banani...krenuli su smanjivati misuse valjda da im se poboljša krvna slika
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 19:47   #20
Meni su u par navrata smanjivali dozvoljeni minus zbog toga što uopće nisam bila u minusu(pa vjerojatno nisu imali zarade na kamatama,već su oni meni davali kamate).Onda sam nazvala pa su mi slijedeći mjesec odobrili veći minus,i tako par puta...
Makar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.