Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2003., 21:21   #1
Građenje kuće (vol. 1)

Ima li tko svjeza iskustva sa gradnjom kuce?

Pretpostavimo da imamo teren, ali bez ikakvih dozvola i bilo cega drugog.

Zanimalo bi me koliko kosta papirologija i kako se to racuna u odnosu na velicinu objeka, dakle koliko dodje lokacijska, gradjevinska, komunalije, projekt, struja, voda za objekt od 2*100 m2.

Postoje li neke olaksice u tim cijenama ako se gradi obiteljska kuca za stanovanje? Postoji li neki zakon koji odredjuje cijenu te papirologije, komunalija itd? Broj sluzbenog lista mozda?

Dalje, koliko dodju gradjevinski radovi (grubi, fini, itd). Da li je bolje samostalno nabavljati materijal ili i to prepustiti gradjevinskoj firmi?

Moze li tko preporuciti neku gradjevinsku firmu?

Hvala

Zadnje uređivanje Aldebaran : 24.05.2003. at 23:37.
Aldebaran is offline  
Old 25.05.2003., 20:45   #2
Ovako (navodim ti primjer iz mog grada): Treba ti prvo 15 000€ za gradilište sa komunalijama (plin, struja, voda, telefon, blabla..) ali si priključke za iste plačaš sam, odnosno potpisuješ zasebne ugovore sa Hrv. vodama, HEP-om,....)Gradilište ti je veličine cca 300 čhv-a. Kada si to obavio ondak ti treba još barem cca 50-tak tisuća ojra da staviš kuću pod krov i urediš je iznutra ali bez namještaja....Onda ti još treba oko petnaestak tisuća ojra za namještaj i oko desetak tisuća za fasadu imožeš pozvati frendove na roštilj....Znači da ti treba negdje oko 80 000 do 100 000 tisuća ojra da napraviš kuću...eto...to ti bude jedna solidna kučica...Imaj na umu da su u mome gradu gradilišta relativno povoljna (u gradu do ćeš isto gradilšte platiti oko 60 000 ojra)..

E da...da ne zaboravim...ako napraviš u kući "atomsko sklonište" onda imaš nekakv popust, ali nisam siguran kakv i koliko je (prije si bio oslobođen plačanja komunalne naknade ili nešto slično tome, uglavnom prošo si jeftinije oko 15 000 kuna)...
Za ilustraciju: jedna kuća u gradu (stara 25 godina, ali ful uređena sa cjelokupnim namještajem jedino bez veš mašine se prodavala za 40 000€...
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.08.2016. at 12:10. Reason: spajanje postova
mirrorball is offline  
Old 26.05.2003., 20:07   #3
U zadnje vrijeme nesto sam si razmisljao o montaznim kucama, pa me privukla ponuda "neprijatelja".
Naisao sam na cjenik na http://www.spik. co.yu , pa ispada da je cijena montazne kuce od 90 m2 14880 €. Na to bi trebalo dodati carinu, PDV i prijevoz. I da dodas npr. 50% na ovu cijenu (posto se nisam raspitivao jer jos nisam skupio pare), neka bude cca 22500 € za 90 kvadrata¸, 250€ po kvadratu.
Plus sto je teze lose sastaviti montaznu kucu, nego obicnu. A i brze se napravi. A i nema toliko tajfuna i zemljotresa u Hrvata. Plus sto vele da je izolacija odlicna. A ta firma ima prilicno veliku referencu a i mozda ce otvoriti predstavnistvo u Hrvatskoj, sto bi pojednostavilo mnoge stvari.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Old 26.05.2003., 23:52   #4
Pitanje glede montaznih: one nemaju prave temelje, jel tako?
Gazda is offline  
Old 27.05.2003., 00:32   #5
Quote:
Gazda kaže:
Pitanje glede montaznih: one nemaju prave temelje, jel tako?
..nisam baš siguran, ali mislim da su temelji preduvjet za montažnu kuću....
__________________
"All these worlds are yours except Europa. Attempt no landing there."
mirrorball is offline  
Old 27.05.2003., 10:41   #6
Montazne kuce imaju prave temelje. Par onih u kojima sam bila imaju " klasicni" podrum i na njega " namontiranu" kucu.
Moji subjektivni dojmovi. Jako lijepo. Dobra izolacija, ljudi malo trose na grijanje a u alpama su, dobar raspored prostorija koji se lako moze promijeniti ( premjestis rigips plocu).
Jako dobro.
penelop@ is offline  
Old 27.05.2003., 15:05   #7
Thumbs up otprilike

normalna katnica od nekih 200 kvadrata ako imas zemljiste...

sa majstorima...

oko 300 000 kn

Kada je zavrsim podnesem ti full izvjestaj...idem sada na krov
__________________
We are the Moderator! Lower your shields and surrender your ships.
We will add your biological and technological distinctiveness to our own. Your culture will adapt to service us. Resistance is futile!
Fear factor natjecatelj
Pollux is offline  
Old 28.05.2003., 13:33   #8
Montazne kuce imaju temelje. Sam ih iskopas po njihovim uputama, tj. temelji ne ulaze u cijenu, jelte.
__________________
Teško je pobjeći od gamadi.
lebowski is offline  
Old 11.04.2004., 13:49   #9
cijena gradnje kuće

Zanima me koliko bi me u prosjeku koštao kvadrat kuće ne računajući zemljište da sad idem u gradnju? Riječ je o području grada Zagreba i da bude solidna gradnja. Znači koliko je sama gradnja a koliko još dozvole i priključci. Ima tko vlastita iskustva?
Pokušavam izračunati koliko bi mi love trebalo jer su stanovi sve skuplji.

GINGON is offline  
Old 11.04.2004., 14:30   #10
kvadrat zida - 50 dem
kvadrat ab ploče - 50 dem
kvadrat poda - 50 dem
kvadrat krova - 50 dem
stolarija posebno,
instalacije - izgradnja:
struja 2000 dem
voda 2000 dem

priključak za struju- 16 kkn
priključak na vodu - 4kkn

projekti -10-20 eur kvadrat..
građevna dozvola - 25 dem kvadrat

eto to ti je otprilike, pa sad računaj.
nn-st1 is offline  
Old 12.04.2004., 01:52   #11
Prijateljica mi je rekla da je nedavno radila troškovnik za svoje prijatelje koji rade kuću. Došli su do prosječne cijene za roh-bau (sa fasadom i stolarijom, krovom, a bez instalacija, glazura, podova, pregradnih zidova, unutarnje žbuke i sl.)

*prizemlje ili kat 500eur/m2
*podrum ili potkrovlje 250eur/m2

s time da su ti njeni prijatelji jako komotni i sve prepuštaju jednoj firmi, a oni samo čekaju da bude gotovo. Da se angažiraš i tražiš jeftinije vjerojatno bi mogao puno skresati cijenu.

Unutrašnje uređenje ti je daljnjih ...eur/m2, ovisi . Kolko para...tolko muzike.

By the way, limit projektom određene cijene građenja za POS je bio 700eur/m2, a u to je ključ u ruke.

Ja osobno mislim da bi sve skupa se moglo nategnuti za 500eur/m2 uz puno svog angažmana, a i prijateljskog po mogućnosti
zara is offline  
Old 13.04.2004., 15:47   #12
Ja sam gotovo siguran da se moze i ispod 400 E/m2. Naravno da ako platis firmi da ti napravi sve da ce te kostati puno vise. Problem je u tome da firme koje ovdje izvode radove, racunaju na profit od 100% u odnosu na ulozeno. Ako zaobices tu kariku, sam trazis radnike, građevinare i arhitekta, neke stvari radis sam ili barem nadzires sam prolazis puno jeftinije. Naravno da cijena gradnje ovosi o jos puno toga, pa ne mogu reci da li su cifre koje su drugi naveli prevelike ili ne (volio bih vidjeti troskovnik), ali svakako mislim da se kuca isplati puno vise od stana, osim ako vam je jako vazno da budete negdje u centru gdje su cijene zemljista jako skupe.
korisnik is offline  
Old 13.04.2004., 16:45   #13
a čuješ daleko najjeftinije je kad gradiš sam..
dakle lopatu u ruke i pali mišalicu..
nn-st1 is offline  
Old 14.04.2004., 10:00   #14
Naravno da je najjeftinije kad radis sam, no ja nisam mislio na to da sve radis sam, nego da organizaciju i angazman radnika radis sam, a ne da platis jednoj firmi. Znaci sam trazis i uanjmljujes radnike za pojedine vrste radova.
korisnik is offline  
Old 14.04.2004., 10:14   #15
je,je..
da ti nisi onaj balić ili kako se već zvao..
on je spikao slične priče..
ako nemaš mota i znanja. tj. ako nisi u toj branši..
onda ti je bolje da se toga ne laćaš..
nije bez razloga izmišljen pojam "ključ u ruke".
nn-st1 is offline  
Old 14.04.2004., 10:53   #16
Naravno da ako nemas pojma o tome najbolje je da se time ne bavis. Ali ne znaci da moras biti iz te struke da bi to mogao. Sve se da nauciti, ako si uporan i strpljiv. Ja prije 3 godine nisam imao pojma ni o cemu vezanom uz gradnju, a sad vec znam jako puno o tome. Raspitivao sam se na raznim mjestima, citao, pitao ljude sa iskustvom, arhitekte, gradjevinare, ljude koji su sami gradili kucu ili krecu u to i mislim da sam puno toga naucio. Naravno da je puno lakse platiti kljuc u ruke i vjerujem da se mnogim ljudima nebi dalo sa svime time gnjaviti sam. No ako covjek nema novaca da plati firmi kljuc u ruke, a ipak zeli doci do svoje kuce i spreman je za to zrtvovati dodatno vrijeme i zivce, vjerujem da je to moguce.
korisnik is offline  
Old 14.04.2004., 13:05   #17
Evo ja krecem u subotu sa gradnjom tako da mi je sve frisko....
Cijena do krova (znaci samo zidovi i krov) me kosta oko 20 tak tisuća eura. Za dalje ne znam.
Projekt me kostao oko 850 eura u fusu (dimenzije su 8x9,5) a cuo sam da neki placaju i 15000 kuna za kucu moje velicine. To mi se bas i ne cini prepametnim.
Cijela dozvola me kostala oko 5 tisuca eura...i bio je najnepovoljniji slucaj jer na gradilistu nije prije bilo nikakvih prikljucaka i gradjevina tako da je cijena bila maksimalna za tu dimenziju kuce. Ustedio sam samo na projektu...

Mislim da su cijene koje se ovdje vrte vecinom kao iz kataloga izvadjene. Mogu iz osobnog primjera posvjedocit da to moze i puno manje kostat. Cak duplo manje nego se ovdje navodi.
Ak ces radit sam, sa radnicima u fusu, kostat ce te prilicno manje jer u najmanju ruku neces platit pdv, radnike koje mozes i sam zamjenit (mjesalica, dvorenje zidara itd.), zaradu privatnika i jos nekih misterioznih troskova.materijal ces nabavljat sam gdje je najpovoljnije.ja sam primjera radi nasao jelovu gradu po 1000 kuna kubik a drugi ih placaju po 1500 na vise. Na 8 kubika to je 4000 kuna razlike. Pa ti sad vidi... Ak privatniku das da ti sve radi to ce ispast i prilicno sporo, pa ce i cijena bit takva.
Slazem se s korisnik-om da je najbolje sve sam organizirat i radit ono sta znas, a debilnih poslova de trebaju samo misici bez puno znanja ima kolko oces...
moja-kucica is offline  
Old 14.04.2004., 14:47   #18
Quote:
moja-kucica kaže:
Ak ces radit sam, sa radnicima u fusu, kostat ce te prilicno manje jer u najmanju ruku neces platit pdv, radnike koje mozes i sam zamjenit (mjesalica, dvorenje zidara itd.), zaradu privatnika i jos nekih misterioznih troskova.materijal ces nabavljat sam gdje je najpovoljnije.ja sam primjera radi nasao jelovu gradu po 1000 kuna kubik a drugi ih placaju po 1500 na vise. Na 8 kubika to je 4000 kuna razlike.
1. Ako u uštedu uračunaš i KRAĐU DRŽAVE i njenih građana (radnici u fushu) - zaista ćeš uštedjeti.

2. Za takvu gradnju treba imati gotovinu. A to velika većina ljudi ovdje nema.
Vojky is offline  
Old 14.04.2004., 15:10   #19
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
1. Ako u uštedu uračunaš i KRAĐU DRŽAVE i njenih građana (radnici u fushu) - zaista ćeš uštedjeti.

2. Za takvu gradnju treba imati gotovinu. A to velika većina ljudi ovdje nema.
--------------------------------------------------------------------------------



Pa ti sam sebi skaces u usta da prostis....
pa naravno da nemaju novca (dovoljno), cast iznimkama.....zato i pribjegavaju mjerama kojima se i sam sluzim i namjeravam se i dalje sluzit....
Sta je tvoj savjet...? sjedi i placi, a?

Ne znam kolko si se ti bavio s tim stvarima al drzavica te tako fino pljacka (da pljacka, jer to se nemoze nazvat drukcije) na svim mogucim i nemogucim stvarima i propisuje takse od pitaj boga kud da bi poceo drukcije razmisljat nakon sta ti tako isisaju pare iz dzepa, al to je skroz jedna posebna tema....
moja-kucica is offline  
Old 14.04.2004., 15:18   #20
moja-kucica da li bi mi mogao reci kakvu kucu gradis (koliko etaza, kvadratura) i koliko je tvoja procjena da ce te kostati pojedini radovi. Ako mozes rec koje radove ces prepustiti majstorima, a sto mislis sam raditi. Koliko mislis da ce te na kraju sve to kostati.
korisnik is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.