Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2011., 22:40   #681
Pozz....

Pozdrav svima Šveđanima....

pa evo rezona zakaj vas maltram...nekoć davno....... 1964 godine gospodnje Ankica , Vlado i mali Robert napustili su Hrvatistan i otišli na Sjever...tamo se rodila i Ruth da ne bi Robyu bilo dosadno i da ima koga grudat po Švedskoj..i tako meni moja baka u naletu emocija kažeine moj,život je kratak... unuće moj imam jednu želju prije nego što umrem,nađi mi Ankicu ako je još živa..(sad bi trebala imati 72 god ili Robya,Ruth koja se je nadam preudala oni bi trebali imati oko 5o let) reko babo moja: šta mi nisi rekla da vodu u vino pretvorim ,bilo bi mi lakše....ali krenuh sam na potragu u hladne krajeve vođen nadom da će moja baka umrijet s osmijehom na licu ...ako ima netko volju i hrabrosti da rješi ovaj quest sa mnom bit će babi Nadi milo oko srca..a i svaka informacija rasvijetlit će tamu u kojoj se Nada sada nalazi
Prezime je dostupno ako Papa i moderator to blagoslove
__________________
...maknite ruke s mog volana,maknite dupe sa mog zica ja putujem bez GPS-a ,GPS-a sa nebesa....
Warlock is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 20:57   #682
Quote:
Warlock kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima Šveđanima....

...
Prezime je dostupno ako Papa i moderator to blagoslove
nisam svedjanin i ne zivim u svedskoj ali pokusaj ih naci kao privatne osobe na ovoj stranici
sretno
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 16:57   #683
Question SVEDSKA-STA,KAKO,GDJE?

e ovako...nova sam ovdje...citala sam milion tema i postova o ovome...razlog sto sma otvorila novu temu je taj sto sve teme datiraju iz ranijih godina...imam zelju da odselim za svedsku.tamo sam bila par puta po 3 mj,odusevila se zemljom,nacinom zivota,jednostavnoscu itd...napravila sam plan-zavrsicu fax(za to vrijeme ovdje uciti svedski)to ce da potraje jos najmanje 2 godine tako da ce i hrvatska uci u eu...mislim da ce mi biti dosta lakse tad...imam dosta prijatelja tamo,ali i dalje ne znam koji bih to grad bio,kakv posao bih trazila,da li uopste jedna zena moze da uspije sama i jos milion pitanja ali polako?!Znaci interesuje me misljenje ljudi koji su vec tamo,koji grad preporucujete,sta mislite o vasem gradu,uslovi zaposljavanja itd itd...Hvala svima unapred!
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.08.2011., 17:07   #684
Vjerojatno će ti zatvoriti temu ili prebaciti na onu običnu o Švedskoj gdje te većinom žele uvjeriti kako je ovdje med i mlijeko te se ne isplati dolaziti u Sverige.

Ako imaš mnnogo prijatelja to ti je ogroman plus jer postoji vjerojatnost da prespavaš nekoliko mjeseci kod njih (ako su to pravi prijatelji) dok se ne snađeš.

Mene isto vuče na Sjever, ali isto većina uvjerava kako je to nemoguće osim ako nemaš puno para (da imam ne bi nigdje išao). A opet ako mogu svi Afrikanci, Turci, Pakistanci - zašto bi nama netko spriječio ulazak i rad.

Ne mogu ti dati nikakav savjet, i meni treba. Ali najbolje se raspitaj kod prijatelja da li znaju kakvog ugostitelja koji treba perača suđa, čistačicu, bar dok ne naučiš jezik super i smjestiš se u neki stan.

Drugi kažu da je moguće samo ako se oženiš/udaš za Autohtonca pa sve ide lakše. E sad je tu problem kako to uspijeti iz daleke Hrvatske/BiH? Javi mi se ako meni možeš naštelati nešto tako (ženu ili posao), jer od onih forumaša nećeš dobiti nikakav savjet jer za njih moraš biti "doktor nauke" i onda te možda puste. Kao da želiš van iz Istočne Njemačke.

sretno ti bilo i javi se ako imaš kakve informacije.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:16   #685
Ma ja sam stvarno citala i listam vec mjesecima ovaj forum...Istina ima tema,al citam postovi iz 2007,a ovo novije nema odgovore sto mene zanimaju... Imam par prijatelja koji su voljni pomoci,a imam u planu ponjeti ustedjevinu koja bih mi olaksala zivot tamo dok se ne snadjem sa kakvim-takvim poslom za pocetak... Javim ti ako sta saznam ili uspijem...
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:26   #686
Švedski jezik kao i svaki drugi, ne možeš naučiti ako ga ne koristiš u razgovoru s izvornim govornicima, tečaj nije od neke pomoći. Istina Švedska je krasna, ja ju obožavam. Jednom sam bio s roditeljima(Göteborg), i oduševila me iako smo bili samo 10 dana. Što studiraš? Mislim da nećeš lako naći posao, ali puno sreće. No odmah da ti kažem, ne prihvaćaju lako strance, uvijek će te gledati kao stranca, primjer mojih rođaka koje smo išli posjetiti, djeca idu u normalnu švedsku školu, ne idu u onu internacionalnu, imaju klasično prezime na -ić kao klavinović, i djeca odmah ismijavanje itd.... Ali standard života je super. Zdravstvo i školstvo izuzetno napredno i razvijeno.

Želim ti sreće, da ostvariš svoj "Švedski san"
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:34   #687
Boravila sam tamo kod ljudi koji su tamo vec 15-ak godina...Oni su u manjem mjestu,rade od kad su dosli,imaju stan,drugi su kupili kucu...Lijepo su se uklopili i imaju dosta prijatelja Svedjana(do duse ne ispijaju kafe zajedno,ali im ovi kupe postu kad su na odmoru,komsija (sved)im pokosi travu oko kuce itd itd)...Djeca idu u vrtic i skolu,druze se sa "nasima" i svedjanima,djeca(svedjani) im dolaze kuci na rodjendane,da se igraju...Zato sam dobila dosta + utisak o svemu...Idem u visu skolu za fizioteraputa-upisala sam to bas zbog zelje da zivim u svedskoj,ima prijatelje koji su sefovi u "starackom domu" pa bih mi nakon nostifikacije mogli pomoci da se zaposlim u struci.naravno svjesna sam da cu za pocetak morati da radim bio gdje,dok jezik jos ne savladam...mislim da ce mi koliko-toliko pomoci ovo sto cu ovdje ici na 2 kursa-za pocetnike i napredni kurs,tako da cu se moci snaci kad stignem gore....
Hvala ti puno!
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:36   #688
Da što se tiče jezika, čuo sam kako se u HRvatskoj na tečajevima uči standardni švedski koji se većinom govori samo u području oko Stockholma, dok ostali imaju stotine narječja i na svakakve načine izgovaraju određene riječi za koje bi te ovdje rekli da ih izgovaraš pogrešno.

npr. zamjenica JA - u švedskom se piše jag, a izgovara JA, dok isto tako ima mnogo ljudi koji izgovaraju JAG.
ili zamjenica MENI/MENE - u švedskom se piše mig, a izgovara MEJ, do isto tako mnogo ljudi izgovara MIJ ili MII...

Zapravo ovdje možeš naučiti te osnove, ali tek ćeš tamo naučiti onako kako se zapravo govori.

Imaš SVT švedska televizija, uguglaj i slušaj.

Ja ti javim ako isto šta čujem, kako otići ili tako neku informaciju.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:40   #689
ucila sam vec svedski dok sam bila tamo-osnovne stvari tako da nije sad da bas ne znam nista...naravno da mi kurs nece pomoci da tecno pricam svedski ali
mislim da mi nece odmoci-naprotiv bice mi dosta lakse...
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:43   #690
Naravno, ne kažem da ne ideš na kurs. Samo da se ne "sekiraš" ako ti cvile da pogrešno izgovaraš, jer stvarno da nađeš dva Šveđana, njih dvoje ne bi na isti način izgovarali iste riječi. A o onim riječima tipa bolničarke da ne govorim Hukhuteška ili šukšuteška?
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:46   #691
Imaju takve dijalekte, da kao da govore na drugom jeziku, južni švedski, istočni... Sigurno da će ti biti lakše uz neke osnove, a najbolje da se aktiviraš možda na neke forume švedske, pa malo vježbaš jezik...
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:49   #692
i ja sam to mislila...trude se svi oko mene da mi pomognu,prijatelj mi salje tekstove koje smisli,pa kao da mu prevedem,trazi od mene da mu napisem ja neki tekst i slicno...kad smo na skajpu cesto govore neke rijeci na svedskom ili pak par recenica,a ja ih uglavnom razumijem Planiram u dio svedske gdje su i oni,tako da mi sto se dijalekta i izgovora tice oni pomazu jako puno ...U svakom slucaju pokusacu i to sa forumima,hvala na prijedlogu i pomoci
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:54   #693
Svedska

Ja zivim u Svedskoj imam drzavljanstvo zavrsila sam za sjukskötersku medicinska sestra radim na neurologiji i mogu reci da danas je tesko dobiti papire u skoli a ti sto kazes da su ti prijatelji sefovi u starackom domu ako nemas svedski sfi polozeno znaci osnovnu skolu zatim svenska som andra språl tek nakon toga komvux pises znaci srednja ..a sve to nemozes ako nemas persson nummer njihov i papire i naravno u starackom domu traze se diplome undersköterska veza ne pomaze pogotovo da svedjani skuze da se znas s tim sefovima odma bi te prijavili i taj sef bi izgubijo posao ..
Kika27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:58   #694
i u Svedskoj ne priznaju nase skole a papire se vise nikak ne mogu dobiti samo udajom ...imaju oni svoji nezaposlenih ljudi a Hrvatska vise nije ratno stanje da bi primili ...pa neka ti tvoji prijatelji to kazu jer ovo je istina sve ..doktorima ne priznaju skole kamol fizioterapeutima ...
Kika27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 18:00   #695
Quote:
Kika27 kaže: Pogledaj post
Ja zivim u Svedskoj imam drzavljanstvo zavrsila sam za sjukskötersku medicinska sestra radim na neurologiji i mogu reci da danas je tesko dobiti papire u skoli a ti sto kazes da su ti prijatelji sefovi u starackom domu ako nemas svedski sfi polozeno znaci osnovnu skolu zatim svenska som andra språl tek nakon toga komvux pises znaci srednja ..a sve to nemozes ako nemas persson nummer njihov i papire i naravno u starackom domu traze se diplome undersköterska veza ne pomaze pogotovo da svedjani skuze da se znas s tim sefovima odma bi te prijavili i taj sef bi izgubijo posao ..

ne,nismo mislili nista muljati...za pocetak par godina dok ne nostifikujem diplomu(a znam da nije lako) mislim raditi bilo koji posao...tad ce hrvatska da udje u eu pa mi nece biti potrebni neki silni papiri...znaci sve legalno i po redu...
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 18:03   #696
Quote:
Kika27 kaže: Pogledaj post
i u Svedskoj ne priznaju nase skole a papire se vise nikak ne mogu dobiti samo udajom ...imaju oni svoji nezaposlenih ljudi a Hrvatska vise nije ratno stanje da bi primili ...pa neka ti tvoji prijatelji to kazu jer ovo je istina sve ..doktorima ne priznaju skole kamol fizioterapeutima ...
Zanči ti si jedna od onih koji kažu kako ne trebamo tjt. ne možemo nikako doći u Švedsku?

Nisam mislio da ću to ikad reći, ali nek se zarati pa da odemo živjeti kao ljudi.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 18:18   #697
uopste nije istina to za brakove a kamoli to da jedan clan eu ne moze doci na zivi i radi u svedskoj pogotovo ako ima dovoljno novca za prvih par mjeseci zivota tamo...da se nasa skola ne priznaje-ni to nije tacno jer evo primjera-poznanica se prije 3 godine udala za naseg covjeka koji ima svedko drzavljanstvo...ovdje je zavrsila fakultet-tj visu skolu bas terapeuta...tamo je 3 godine,prosla je par kurseva,i pri kraju je priznavanja diplome...znaci uopste nije istina da se ne moze otici tamo,da ne postoji mogucnost zaposlenja ili nostifikacije,a najmanja je istina da ne mozes dobiti papire ako si sambo ili udat za svedjana...naravno ni jedno nije lako i dug je put ali ne i nemoguc!!!
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 19:06   #698
Quote:
Kika27 kaže: Pogledaj post
Ja zivim u Svedskoj imam drzavljanstvo zavrsila sam za sjukskötersku medicinska sestra radim na neurologiji i mogu reci da danas je tesko dobiti papire u skoli a ti sto kazes da su ti prijatelji sefovi u starackom domu ako nemas svedski sfi polozeno znaci osnovnu skolu zatim svenska som andra språl tek nakon toga komvux pises znaci srednja ..a sve to nemozes ako nemas persson nummer njihov i papire i naravno u starackom domu traze se diplome undersköterska veza ne pomaze pogotovo da svedjani skuze da se znas s tim sefovima odma bi te prijavili i taj sef bi izgubijo posao ..
Zbilja ne znam bi li prvo se divio tvojim kvalitetama hrvatskog ili svedskog.

u potrazi: ne znam u kojoj si drzavi (i ne interesira me) no postoji EU suradnja izmedju zemalja drzava clanica EU ( iskreno ne znam upadaju li tu bugarska i rumunjska).
Po tom zakonu ako si recimo na birou jedne drzave (primjerice Francuske) mozes se prebaciti u Svedsku i tamo ces dobiti placeno 3 mjeseca (onoliko koliko bi dobio u Francuskoj). Nikakvi ID brojevi nisu potrebni. S druge strane Svedska je poprilicno rigorozna kada se ne poznaje svedski ali nista nije bauk.
Ipak bih te savjetovao ako ces vec za Skandinaviju onda idi u Norvesku. Ljudi su ljubazniji, place vise, ljepsa priroda i nisu iskompleksirani kao Svedjani. No Norveska nije clanica EU ali je clanica EFTA-e.
U svakom slucaju sretno
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 22:13   #699
ahahah, za prvu recenicu...hvala na savjetima...svedska mi se stvarno najvise svidja od svih "obecanih" zemalja,imam roditelja u njemackoj i mogucnost da zivim tamo ali jednostavno mi se ne svidja ta zemlja toliko da bih u njoj sutra mogla zivjeti...znam da je jezik najveca barijera pa cu se potruditi da do tad sto bolje poznajem tj pricam jezik...
u potrazi... is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2011., 16:49   #700
Bok, namjeravam se prijaviti na Erasmusov program razmjene studenata..između više zemalja možemo izabrati i Švedsku (Umea University)..sad, zanima me kolika je stanarina tamo, kako se kreću cijene hrane itd..naime EU daje 400 eura mjesečno, jel to dovoljno???
littleG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.